14 грудня 2018 року Справа № 160/7564/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кучми К.С. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна" (пр.Богдана Хмельницького, 160, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 35682355) до Державної фіскальної служби України /відповідача-1/ (Львівська площа, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС у Дніпропетровській області /відповідача-2/ (вул.Сімферопольська, 17-А, м.Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 39394856) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
У жовтні 2018 року позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №830871/35682355 від 06.07.2018 р., яким відмовлено ТОВ "ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна" ЄДРПОУ 35682355 в реєстрації податкової накладної № 27 від 12.06.2018 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну № 27 від 12.06.2018 р. подану ТОВ "ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна" ЄДРПОУ 35682355 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було складено податкову накладну від 12.06.2018 року №27 та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Проте, позивачем отримано квитанцію до податкової накладної, з яких вбачається, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. Позивачем було направлено до податкового органу відповідні письмові пояснення та копії документів, але ТОВ «ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна» отримано рішення комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №830871/35682355 від 06.07.2018 р., яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної №27 від 12.06.2018 року. Позивач не погоджується із висновками рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, вважає рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
В поданих відзивах на позов відповідачі зазначили, що відповідно до матеріалів справи ТОВ «ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна» обґрунтовуючи свої позовні вимоги до ДФС України оскаржує та надає Рішення №830871/35682355 від 06.07.2018 року про відмову реєстрації податкової накладної №27 від 12.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті на регіональному рівні, а саме комісією ГУ ДФС у Дніпропетровській області, що підтверджується підписом Голови комісії яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Таким чином, з урахуванням змісту та доводів викладених в позовній заяві в частині визнання дій протиправними. ДФС України вважає зазначити, що не вчиняло дії/бездіяльність які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки ТОВ «ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна». Позовна вимога про зобов'язання зареєструвати податкову накладну від 20.11.2017 року № 218 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання є також необґрунтованою, оскільки за рахунок такої вимоги, позивач намагається не добросовісно скористатись належним йому правом на захист, а відповідно до норм чинного законодавства повноваження ДФС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Під час розгляду наданих підприємством документів встановлено, що ТОВ «ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна» реалізовано на ТОВ «Т.Е.К.» вугільну фракцію дрібнодісперсну (шлам вуглевмістний). Згідно з поясненням підприємства - це товар власного виробництва, постачальник сировини (шлам вуглевмісний) у січні 2013 року ТОВ «Континенталь-Енерго» (банкрут, дата початку ліквідації - 17.11.2011 року, анульовано свідоцтво ПДВ 30.03.2010 року). Платником не надавалися документи, що підтверджують наявність приміщень для зберігання сировини з 2013 року у відповідній кількості та дані щодо суті технологічного процесу переробки шламу (наявність необхідної матеріально-технічної бази/відповідного обладнання). Таким чином, згідно наданих документів не можливо підтвердити сутність господарської операції та можливість її виконання з урахуванням наявних трудових та матеріальних ресурсів. За таких обставин, відповідачі просила суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В поданій відповіді на відзив позивач зазначив, що усі надані первинні документи, у тому числі оформлені в рамках поставки вугільної продукції №603-18 від 06.03.2018 р. не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу норм статей 198, 201 Податкового кодексу України, ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. №88) спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості. Таким чином, первинні документи засвідчують факт реального виконання ТОВ «ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна» та його контрагентом господарських зобов'язань. Однак, в оскаржуваному рішенні не зазначено, яких саме документів податковому органу не вистачило для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (документи, які не надано треба в обов'язковому порядку підкреслити, як того вимагає Порядок № 17), що унеможливлює вставлення факту чи дійсно відповідачу бракувало певних документів для реєстрації податкової накладної, а це свідчить про необґрунтованість прийнятого рішення про відмову в її реєстрації податкової накладної.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Судом встановлено, що ТОВ «ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна» (код ЄДРПОУ 35682355) є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 29.01.2008 р. за №12241020000041151. Взято на податковий облік в органах державної податкової служби 30.01.08 р. за №13361 в ДПІ у Шевченківському районі м.Дніпро.
Так, позивач зазначає, що одним із профільних видів діяльності ТОВ «ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна», у тому числі, є виробництво вугільної фракції дрібнодисперсної (шламу вуглевмісного) - код УКТ ЗЕД 2701. Виробництво даної продукції є одним з видів діяльності підприємства код 19.20 за КВЕД 009:2010. Сировина для виробництва готової продукції - шлам вуглевмісний (код УКТ ЗЕД 2701) - придбана підприємством за Договором купівлі-продажу шламу вуглевмісного від 17.01.2013 р. зареєстрованим в реєстрі приватним нотаріусом Павловською Г.О. за № 395 та оприбуткована товариством на балансовому рахунку 201 «Сировина та матеріали». Сировина для виробництва готової продукції - Вугільної фракції дрібнодисперсної (ВФД) код УКТ ЗЕД 2701, містить високий рівень суглинків та сторонніх домішок, тому для отримання готової продукції - вугільної фракції дрібнодисперсної - в ході виробничого процесу сировина проходить обробку в комплексі трушки та просіювання через сита. Крім того, через високий рівень вологи продукція проходить додаткову обробку через комплекс сушіння (внаслідок випаровування рівень вологи знижується до необхідних показників).
Для забезпечення виробничого процесу підприємство орендує складську площадку та комплекс сушки за адресою: Дніпропетровська область, м.Кам'янське, вул.Колеусівська, 1а. Про виготовлення позивачем готової продукції «Вугільної фракції дрібнодисперсної» свідчить Калькуляція за січень 2018 р., Виробничий звіт за січень 2018 р., Накладна на передачу матеріалів у виробництво №КА-0000006 від 22.01.2018 р., Накладна на передачу матеріалів у виробництво №КА-0000011 від 29.01.2018 р., прибуткова накладна по готовій продукції від 22.01.2018 р., прибуткова накладна по готовій продукції від 29.01.2018 р.
В рамках статутного напрямку діяльності та з метою реалізації готової продукції позивачем з ТОВ «Т.Е.К.» ЕДРПОУ 300528, укладено Договір поставки вугільної продукції №603-18 від 06.03.2018 р. Відповідно до п.1.1. Договору Постачальник (Позивач) зобов'язується поставити, а Покупець (ТОВ «Т.Е.К.») - прийняти та сплатити у відповідності до умов договору вугільну продукцію. Найменування, ціна, кількість, якість, строки сплати та умови поставки, строк оплати продукції та інші відомості, необхідні для виконання умов цього договору вказуються в Специфікаціях, які є невід'ємною частиною договору.
Додатком №3 від 25.04.2018 р. до вищевказаного договору, Сторони погодили Специфікацію відповідно до якої: Найменування Товару: «Вугільна фракція дрібнодисперсна (шлам вуглевмісний)»; Кількості тон: 4 200; Ціна, грн./ед (без ПДВ): 250; Загальна сума, грн. (з ПДВ): 1 260 000.
Умови поставки Товару: Поставка товару по договору здійснюється на умовах FСА-станція відправлення, за адресом та реквізитам згідно розпоряджень Покупця. Покупець надає данні експедитора-платника залізничного тарифу від станції відправлення до станції призначення. Дата поставки: датою поставки Товару вважається дата календарного штемпеля станції відправлення в з.д. накладній на Товар. Датою поставки є дата підписання Сторонами видаткової накладної. Умови оплати: Покупець здійснює оплату вартості Товару по цій Специфікації на протязі 20 банківських днів з моменту поставки кожної партії товару. Строк поставки: Відвантаження партії Товару, відповідно до Специфікації, здійснюється у травні 2018 р.
Також, Додатком №1 до Договору, у відповідності до умов Договору, було погоджено усі інші необхідні умови. Позивач, на виконання умов Договору поставки вугільної продукції №603-18 від 06.03.2018 р. з урахуванням Додатку №3 від 25.04.2018 р., в період з 14.05.2018 р. по 31.05.2018 р. поставив, а ТОВ «Т.Е.К.» отримав - Вугільну фракцію дрібнодисперсну (ділам вуглевмісний) на загальну суму 269 400 грн., у т.ч. ПДВ., про що складено наступні первинні документи:
видаткові накладні №РН-0000404 від 14.05.2018 р., №РН-0000439 від 24.05.2018 р., №РН-0000453 від 31.05.2018 р.;
- рахунки-фактура №СФ-0000404 від 14.05.2018 р., №СФ-0000439 від 24.05.2018 р., №СФ-0000453 від 31.05.18 р.;
- залізничні накладні №46033999 від 14.05.2018 р., №46381380 від 24.05.2018 р., №46590345 від 31.05.2018 р.;
- листи підтверджуючі право власності ТОВ "Т.Е.К." на відвантажену вугільну фракцію дрібнодисперсну №14/05-01 від 14.05.2018 р., №24/05-01 від 24.05.2018 р., №31/05-01;
- посвідчення про якість №163 від 14.05.2018 р., №197 від 24.05.2018 р., №215 від 31.05.2018 р.;
- послуги в завантаженні / відправленні готової продукції залізничним транспортом надавалися ФОП ОСОБА_2, згідно Договору на надання послуг №01.04.14/УС від 01.04.2014 р., з урахуванням Додаткових угод до даного договору №2 від 30.12.2014 р., №3 від 30.12.2015 р., №6 від 01.10.2017 р., №5 від 31.12.2016 р., №7 від 31.12.2017 р., №8 від 01.03.2018 р. Надання послуг по Договору підтверджується Актом надання послуг №53 від 31.05.2018 р. по завантаженню / відправленню готової продукції залізничним транспортом та платіжними дорученнями на оплату послуг.
12.06.2018 р. відповідно до Договору поставки №603-18 від 06.03.2018 р. позивачем від ТОВ "Т.Е.К" (покупець) отримані грошові кошті - оплата за вугільну фракцію дрібнодисперсну згідно платіжного доручення №193 від 12.06.2018 р. у сумі 200 000 грн., в т.ч. ПДВ 20%.
Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Податкового Кодексу України тимчасово, до 1 липня 2019 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2 704 00 згідно з УКТ ЗЕД, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом. Таким чином, відповідно до отримання грошових коштів ТОВ «ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна» виписана та відправлена на реєстрацію податкова накладна №27 від 12.06.2018 року на суму 200 000 грн., в т.ч. ПДВ 20%.
Для підтвердження податкових зобов'язань по податковим накладним, реєстрація яких зупинена, та підтвердження реальності здійснення операцій всі сканкопії (в електронному вигляді) вище перелічених первісних документів були надіслані відповідачу-1 разом з повідомленнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК від 04.07.2018 р. №2 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК №27 від 12.06.2018 р. пояснення та 74 документи).
Так, відповідно до положень п.201.1. ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами п.201.7. ст.201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положенням п.201.10. ст.201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПК України, позивачем було складено податкову накладну №27 від 12.06.2018 року, яку направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з отриманої квитанції №1 реєстрація податкової накладної №27 від 12.06.2018 року зупинена.
Отже, позивачем було надано відповідачу необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №27 від 12.06.2018 року, проте, відповідачем-2 рішенням Комісії №830871/35682355 від 06.07.2018 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Пунктом 187.1. статті 187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування регламентований положеннями пункту 201.16. статті 201 ПК України.
Так, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2. статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до положень пункту 74.2. статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567.
Згідно з п.п.201.16.1. п.201.16. ст.201 ПК України, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів її вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 201.16. статті 201 ПК України передбачено, що для "розблокування" реєстрації податкових накладних платник податків може подати письмові пояснення та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої ПН/РК в ЄРПН.
Сполучники "та/або" вказують на існування альтернативи для платника податків, тобто, він може на власний розсуд подати чи то письмові пояснення, чи то копії документів за вичерпним переліком, або вчинити обидві дії одночасно.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п.12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10. статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3. і 200-1.9. статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція).
Згідно з положеннями підпункту 201.16.1. пункту 201.16. статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 (далі Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації) передбачено, що цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі комісії контролюючих органів), а також права та обов'язки її членів.
За приписами пункту 2 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Як зазначено у пункті 3 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, комісія контролюючого органу діє в межах повноважень, визначених у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 (далі Порядок №117).
У пункті 2 Порядку №117 надано визначення таких термінів: моніторинг сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об'єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства; критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, визначений показник моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства ймовірність складання та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а"/"б" пункту 185.1. статті 185, підпункту "а"/"б" пункту 187.1. статті 187, абзацу першого пунктів 201.1., 201.7., 201.10. статті 201 Податкового кодексу України (далі Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено у такій податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
За положеннями пункту 5 Порядку №117, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Як встановлено пунктом 6 Порядку №117, у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
За приписами пункту 10 Порядку №117, критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
На виконання пункту 10 Порядку № 117 Державна фіскальна служба України 21 березня 2018 року наказом №144 затвердила Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків (далі Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків).
Згідно з пунктом 12 Порядку №117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Положеннями пункту 13 Порядку №117 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (їх) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
За приписами пункту 14 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 15 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Пунктом 18 Порядку № 117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
На підставі положень пункту 20 Порядку № 117 зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п.21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 23 Порядку №117 комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Пунктом 27 Порядку № 117 визначено, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
З матеріалів справи видно, що позивачем отримано квитанцію від 20.06.2018 р. ДФС України, згідно якої податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена на підставі того, що «податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПП/РК в ЄРПН».
При цьому, суд звертає увагу, що в оскаржуваному рішенні, не наведено обґрунтованих причин відмови в реєстрації податкової накладної №27 від 12.06.2018 року, виписаної позивачем у зв'язку із здійсненням господарських операцій зі своїм контрагентом ТОВ «Т.Е.К.».
В силу підпункту 21.1.4. пункту 21.1. статті 21 ПК України, контролюючі органи зобов'язані не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Отже, суд робить висновок, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки платником податків подані необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої було відмовлено.
Таким чином, враховуючи, що податкова накладна оформлена позивачем відповідно до вимог п.201.1. ст.201 ПК України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав щодо відмови у реєстрації вищевказаної податкової накладної.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №830871/35682355 від 06.07.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 12.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна" є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну №27 від 12.06.2018 р. подану ТОВ "ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна" в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Як зазначив Вищий адміністративний суд України в Інформаційному листі від 24.10.2013 р. №1486/12/13-13, у відповідності до пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг.
Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При розв'язанні спорів, пов'язаних з оскарженням неприйняття податкових накладних для їх реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, суди повинні враховувати, що Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
Як визначено положеннями пп.201.16.4. п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про необхідність поновлення прав позивача, шляхом зобов'язання відповідача-1 зареєструвати податкову накладну №27 від 12.06.2018 р. подану позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду у розмірі 3524 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 674 від 04.10.2018 року, наявним в матеріалах справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №830871/35682355 від 06.07.2018 р., яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна" (код ЄДРПОУ 35682355) в реєстрації податкової накладної № 27 від 12.06.2018 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №27 від 12.06.2018 р. подану Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна" (код ЄДРПОУ 35682355) в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Присудити з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна" судові витрати по справі в розмірі 1 762 грн.
Присудити з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАУБЕР ХОЛДІНГС Україна" судові витрати по справі в розмірі 1 762 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 287 КАС України.
Суддя Кучма К.С.