Рішення від 18.02.2019 по справі 803/35/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 803/35/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі - Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не включення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 56%, та зобов'язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2011 року №988 з врахуванням усіх складових грошового забезпечення (у тому числі додаткових видів грошового забезпечення): посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років (стаж роботи) у розмірі 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за умови служби, премії у розмірі 2,69% (а.с.25-30).

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 17 травня 2017 року відповідач направив до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку №1957 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Однак у вказаній довідці була відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56%, яка була встановлена при звільненні на пенсію. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.

Позивач вказує, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. Відповідно до вказаного порядку у формі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії визначено, що у розмір грошового забезпечення (на день звільнення зі служби) значиться, зокрема, надбавка за виконання особливо важливих завдань.

На думку позивача, для проведення перерахунку пенсії визначається розмір грошового забезпечення із врахуванням складових, що існували на день звільнення зі служби.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою від 23 січня 2018 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач у відзиві на позов його вимоги заперечує (а.с.56-57). В обґрунтування своєї позиції вказав, що позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» має право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Вказує, що відповідачем відповідно до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» оформлено та подано до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за формою згідно з додатком 2 до вказаного Порядку для перерахунку його пенсії. Види грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється.

Відповідач вказав, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу сформована на підставі середніх розмірів надбавок і премій, які були визначені Міністерством внутрішніх справ України (МВС України) по аналогічних посадах, що виплачувалися у грудні 2015 року. Оскільки, у грудні 2015 року додаткові види грошового забезпечення, що зазначені позивачем, у листі МВС України від 20 квітня 2017 року №5551/05/22-2017 не зазначені, тому для перерахунку пенсії позивача не враховувались.

З наведених вище підстав відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю.

05 лютого 2018 року позивач подав письмові пояснення на відзив відповідача (а.с.61-66). У них позивач зазначив, що отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», особам, які проходили службу в міліції та звільнені у зв'язку з виходом на пенсію, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію». При цьому згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей у зв'язку з введенням в дію цього Закону провадиться за документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Позивач вважає, що позиція відповідача щодо не включення у довідку для перерахунку його пенсії видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, суперечить статтям 22, 58 Конституції України щодо застосування законів та інших нормативно-правових актів.

Ухвалою суду від 14 лютого 2018 року дану справу визнано типовою та провадження у ній зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а за позовом Особа1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії (а.с.68-69). Ухвалою суду від 16 січня 2019 року провадження у справі поновлено (а.с.72-73).

Інші заяви по суті справи не надходили.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з травня 1998 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.47, 50).

04 травня 2017 року Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області видано довідку №938 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС України від 06 квітня 2016 року №206, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01 січня 2016 року, за посадою - старший слідчий Слідчого управління Управління МВС/старший слідчий, становить: посадовий оклад - 2600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням «полковник» - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2500,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 260,00 грн., премія 2,69% - 208,74 грн., а всього - 7968,74 грн. (а.с.46)

18 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про оформлення та надіслання до ГУ ПФУ у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які були вже встановлені на момент виникнення права на перерахунок (а.с.37-38).

Відповідач листом від 22 листопада 2017 року №7/464 повідомив ОСОБА_1, що нарахування грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також грошового забезпечення, з якого розраховувалась пенсія пенсіонерам органів внутрішніх справ, з 2008 року здійснювалось на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». У зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Таким чином, внесення змін до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VІІ, а також затвердження умов грошового забезпечення поліцейським стали підставою для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ. Зважаючи на викладене, а також вимоги постанови Кабінету Міністрів України Від 13 лютого 2008 року №45 відповідачем було видано довідку про грошове забезпечення за займаною позивачем посадою. До вказаної довідки були включені види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, тобто постановою Кабінетом Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, а також премія, яка визначена МВС України у середньому по вказаній посаді. Підстави для включення у вказану довідку видів грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», відсутні, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється (а.с.39-41).

Не погоджуючись з такою позицією суб'єкта владних повноважень та вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за виконання особливо важливих завдань, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2262-ХІІ). Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону (далі - Закон №580-VIII).

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон №900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з абзацом другим пункту 15 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2018 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.

На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та Постанови №988 МВС України 04 квітня 2016 року видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Наказ №260).

Пунктом 2 Наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку №45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному Фонду України (ПФУ) про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку №45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) Європейський суд з прав людини дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою №988 та Наказом №260, чинним законодавством України, а саме Постановою №1294 та наказом МВС України від 31 грудня 2007 року №499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Як установлено судом, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56%, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Відповідно до листа МВС України від 20 квітня 2017 року №5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУ МВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, а листом від 12 березня 2018 року №3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» доведено інформацію про середні розміри премій, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року (а.с.59, 76).

Натомість відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Наказу №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Наказу №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

З огляду на вищевказане слід дійти висновку про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, та відповідно до вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку №45.

Відтак, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась, а премія підлягає включенню у вказану довідку у визначеному у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12 грудня 2018 у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом Особа1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

Як передбачено частиною третьою статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 56%, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, була скасована та не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення.

У постанові від 12 грудня 2018 року у справі №802/2196/17-а Велика Палата Верховного Суду також вказала, що при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати, чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою №988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

З цього приводу судом з довідки від 04 травня 2017 року №938 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області, встановлено, що у ній вказано середній розмір премії за грудень 2015 року, який становить 2,69%. Вказане підтверджується і листом Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23 січня 2019 №42/26/01-2019 (а.с.75). Крім того, як слідує з цього листа, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою №988, у довідку від 04 травня 2017 року №938 не включалась.

Разом з тим, судом встановлено і те, що Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області 21 березня 2018 року видано нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) №848, в якій не вказана надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, бо інформація про виплату у січні 2016 року такої надбавки до відповідача не надходила, а премія вказана у розмірі 0,72% (а.с.77), як це було доведено листом МВС України від 12 березня 2018 року №3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій». Додатково відповідач зауважив, що перерахунок пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції) проводився органом ПФУ на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області у 2018 році, а довідки, які формувались у 2017 році, до уваги не брались (а.с.75-76).

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 12 грудня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про те, що відмовляючи позивачу у видачі нової довідки з врахуванням надбавки у розмірі 56% грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань), відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, відтак судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 11, ідентифікаційний код юридичної особи 08592112) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк