12 лютого 2019 року Справа № 280/5232/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Артоуз О.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1)
до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул.. Істоміна, 6, код ЄДРПОУ 41251296)
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
07 грудня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (далі - позивач) до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії згідно з заявою від 13.11.2018; зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії, при якому використати розмір його заробітної плати за 60 місяців поспіль з 01.07.2000 по 01.07.2005.
Ухвалою суду від 12.12.2018 року відкрито спрощене позовне провадження по справі та призначено судове засідання на 09.01.2019 року.
В обґрунтуванні позовних вимог, позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в Запорізькому приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. З листування з відповідачем позивачу стало відомо, що при нарахуванні та виплаті йому пенсії відповідачем використовуються відомості про заробітну плату позивача за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 згідно з довідкою від 09.03.2006 №26, виданою ВАТ «Запоріжкокс», що на переконання відповідача є більш вигідним періодом. Не погоджуючись з такою позицією відповідача ОСОБА_2 звернувся з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням його заробітної плати з 2000 року по 2005 рік.
Листом Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 26.11.2018 № 126/Е-4 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідача неправомірними, посилаючись на те, що останній безпідставно не застосовує норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими передбачено перерахунок пенсії із застосуванням періодів, які вказує позивач..
Відповідач в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 27.12.2018 (вх№42779) та, зокрема, зазначає, що дії Пенсійного фонду є правомірними, Наголошує, що на теперішній час підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 30.04.2011 року із здійсненням оптимізації відсутні.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Запорізькому приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 14.03.20006.
Під час первинного призначення пенсії, на підставі довідки про заробітну плату за 60 місяців, видану ВАТ «Запоріжкокс» від 09.03.2006 вх№26 позивачу відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховано період роботи з 01.07.1995 по 30.06.2000. Також враховані індивідуальні відомості СПОВ з 01.07.2000 по 31.03.2012.
23.11.2018 ОСОБА_2 звернувся з заявою про перерахунок розміру пенсії, а саме просив врахувати при перерахунку період його роботи 60 місяців з 2000 по 2005 рік.
26.11.2018 листом №126/Є-4 Запорізьким приміським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області надано відповідь, відповідно до якої на думку відповідача пенсія призначена, перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.
Позивач з зазначеними діями відповідача не погодився та звернувся до суду з даним позовом.
За змістом абзаців 1-5 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Статтею 24 цього ж Закону наведено визначення поняття страхового стажу, яким є період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
В свою чергу, згідно з абзацом 1 частини 2 статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Таким чином, вищевказані положення правових норм Закону № 1058-IV передбачають для пенсіонера два можливих варіанти обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за його вибором.
За першим варіантом для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством.
При цьому, страховий стаж обчислюється відповідно до вимог Закону № 1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
У такому разі, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, передбачено обчислення страхового стажу за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку, а не заробітної плати (доходу), яка враховується для обчислення пенсії.
У другому випадку, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Водночас, заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці третьому частини першої статті 40 Закону №1058-ІV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за пенсією, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10% тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Окрім того, порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у статті 40 Закону № 1058-ІV. Абзацом першим частини першої цієї статті передбачено врахування для обчислення пенсії не лише заробітної плати, а й іншого доходу за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.
Тобто, при цьому законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01.07.2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
Так, перше речення коментованої норми вказує на загальний порядок врахування заробітної плати для наведених вище цілей та період, з якого вона враховується.
Поряд із цим, друге речення цієї норми передбачає альтернативність підходу до врахування заробітної плати та її період для означених вище цілей. Разом з тим, за для настання такого виключення необхідним є існування хоча б однієї з двох умов:
1) бажання пенсіонера використати для обрахунку періоди роботи до 01.07.2000 та наявність у нього відповідної підтвердної довідки;
або
2) в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.
Разом з тим, в даному випадку позивач не виявляв бажання використати для обрахунку пенсії розмір його заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.
Також, починаючи з 1 липня 2000 року позивач має достатній страховий стаж.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягай віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Виходячи із вищенаведеного, вважаю, що у відповідача були відсутні підстави для відмови в зарахуванні стажу позивача за його бажанням, а тому отримавши від позивача відповідну заяву від 13.11.2018 він був зобов'язаний провести відповідний перерахунок пенсії з періодом який вказав ОСОБА_2.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1) до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул.. Істоміна, 6, код ЄДРПОУ 41251296) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул.. Істоміна, 6, код ЄДРПОУ 41251296) щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1) згідно з його заявою 13.11.2018.
Зобов'язати Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул.. Істоміна, 6, код ЄДРПОУ 41251296) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1) з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.07.2000 року по 01.07.2005.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, іпн: НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул.. Істоміна, 6, код ЄДРПОУ 41251296) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя (підпис) О.О. Артоуз
Суддя О.О. Артоуз