ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
12.02.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1094/18
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.,
секретар судового засідання Михайлюк А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області,
вул. Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, 76014
до відповідача: Державного підприємства " Кутське лісове господарство",
вул.Січових Стрільців ,1 , смт. Яблунів , Косівського району
про стягнення шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 13406 грн
за участю представників сторін:
від позивача: Півторак Михайло Васильович
від відповідача: Бойчук Іван Миколайович
ВСТАНОВИВ: Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ДП "Кутське лісове господарство" про стягнення шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 13406 грн.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 26.12.2018, суд прийняв позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та відкрив провадження у справі, розгляд справи по суті призначив на 21.01.2019, сторонам встановив строк для надання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.
17.01.2019 до господарського суду від відповідача електронною поштою без електронного цифрового підпису (ЕЦП) надійшов відзив на позов № 01-3/9 від 16.01.2019 (вх.№ 860/19). 22.01.2019 до господарського суду надійшов оригінал відзиву (вх. № 1196/19).
18.01.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив № 02-11/142 від 18.01.2019 (вх.№ 999/19).
В судовому засіданні 21.01.2019 оголошено перерву до 12.02.2019.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що за результатом проведеної позапланової перевірки господарської діяльності відповідача виявлено незаконну рубку дерев породи бука та ялини. Згідно проведеного розрахунку розмір шкоди, заподіяної лісу незаконним вирубуванням дерев, склав 13406 грн, яку відповідач у добровільному порядку не відшкодовує.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з посиланням на те, що позивачем не доведено наявності всіх складових цивільного правопорушення відповідача у разі наявності якого наступає відповідальність у вигляді стягнення шкоди.
Розглянувши подану позовну заяву та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Наказом Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області № 311 від 23.07.2018 в.о.начальника відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду рослинного і тваринного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської області - Півторака М.В., головного спеціаліста відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду рослинного і тваринного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської області - Николайчука О.Ф. та головного спеціаліста відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду рослинного і тваринного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської області - Івасіва В.В. з 24.07.2018 по 27.07.2018 направлено для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Березівського лісництва ДП "Кутське лісове господарство", для чого видано направлення № 151 від 23.07.2018.
За результатом проведеної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів ДП "Кутське лісове господарство" на території лісового фонду Березівського лісництва за участю представників відповідача складено акт № 181, в якому зафіксовано факти незаконної рубки у кварталі 15 - сироростучих та сухостійних дерев бука лісового об'ємом 2,67 м.кб., у кварталі 8 - сухостійного дерева ялини звичайної об'ємом 0,55 м.кб., у кварталі 1 - сухостійного дерева ялини звичайної об'ємом 1,08 м.кб. Розмір завданої шкоди, розрахований у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 541 від 24.07.2013, склав 13406 грн. Складений акт підписано всіма особами, задіяними у перевірці, в тому числі і представниками відповідача, з зазначенням про те, що будь-яких зауважень до його складення немає. В акті міститься відмітка про отримання його примірника директором відповідача.
30.07.2018 позивач надіслав відповідачу претензію, в якій зазначав про необхідність відшкодування ним шкоди заподіяної державі в розмірі 13406 гр. шляхом перерахування визначеної суми у відповідний фонд охорони навколишнього середовища селищних, сільських та/або міських рад на території якої вчинені дані правопорушення.
Зазначена претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД, ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Як визначено в абзацах 2, 3 статті 1 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст.3 ЛК України).
Згідно ст.ст.16, 17 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. На землях державної власності для ведення лісового господарства ліси без встановлення строку надаються у постійне користування спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи, а на землях комунальної власності - спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Відповідно до ч.2 ст.19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку, дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів, вести первинний облік лісів, дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель, забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.
Статтею 64 Лісового кодексу України визначено обов'язок підприємств, установ, організацій і громадян здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Згідно ст.86 Лісового кодексу України організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів, зобов'язані, зокрема забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.
Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено здійснення державного нагляду (контролю) за суб'єктами господарювання з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до положення "Про Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області", затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 652 від 28.09.2017, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням, зокрема, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення. Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 541 від 24.07.13 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд" затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок, зокрема, незаконної рубки або пошкодження дерев.
Як передбачено п.5 ч.2 ст.105 Лісового кодексу України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Згідно ст.107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Відповідно до частин 1, 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Слід зазначити, що відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди.
Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди містяться у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
В ч.2 зазначеної статті визначено, що особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести протиправність поведінки особи, вину особи, яка заподіяла шкоду, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди.
З встановлених господарським судом обставин справи та норм чинного законодавства вбачається, що:
- обов'язок по охороні лісів від незаконних рубок та обов'язок дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів покладено саме на відповідача,
- з акту перевірки додержання ДП "Кутське лісове господарство" вимог природоохоронного законодавства щодо охорони, захисту, використання та відтворення лісів № 181 вбачається факт незабезпечення лісокористувачем (відповідачем) охорони і збереження закріплених за ним лісів;
- розмір заподіяної та невідшкодованої шкоди, розрахований у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 541 від 24.07.2013 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд ", складає 13406 грн,
- жодних доказів, які б свідчили про вжиття відповідачем заходів для забезпечення збереження та охорони лісу та недопущення самовільної рубки дерев відповідачем не подано.
Отже, внаслідок порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища, яким на нього як на постійного лісокористувача покладено обов'язок охороняти ліс та здійснювати заходи, спрямовані на його збереження та недопущення незаконних рубок дерев, було заподіяно шкоду лісовим ресурсам, яка підлягає відшкодуванню в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Між бездіяльністю відповідача та завданою шкодою існує причинний зв'язок, відсутності вини відповідача суду не доведено.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
Таким чином, відшкодування шкоди завданої навколишньому природному середовищу слід здійснити на користь відповідних бюджетів за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Судові витрати у відповідності до ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.13, 129, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Кутське лісове господарство" (вул. Січових Стрільців, 1, смт. Яблунів, Косівського району, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 20562608) на користь держави - фонду охорони навколишнього природного середовища: Середньоберезівської сільської ради Косівського району: р/р 33116331009295, отримувач УК у Косівському районі, с. Середній Березів /24062100, код ЄДРПОУ 38026046, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998 - шкоду в розмірі 9083 грн (дев"ять тисяч вісімдесят три гривні).
Стягнути з Державного підприємства "Кутське лісове господарство" (вул. Січових Стрільців, 1, смт. Яблунів, Косівського району, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 20562608) на користь держави - фонду охорони навколишнього природного середовища: Вижньоберезівської сільської ради Косівського району: р/р 33113331009276, отримувач: УК у Косівському районі, с.Вижній Березів /24062100, код ЄДРПОУ 38026046, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998 - шкоду у розмірі 2112 грн (дві тисяч сто дванадцять гривень).
Стягнути з Державного підприємства "Кутське лісове господарство" (вул.Січових Стрільців, 1, смт. Яблунів, Косівського району, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 20562608) на користь держави - фонду охорони навколишнього природного середовища: Лючківської сільської ради Косівського району: р/р 33114331009286, отримувач: УК у Косівському районі, с.Лючки /24062100, код ЄДРПОУ 38026046, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998 - шкоду у розмірі 2211 грн (дві тисяч сто дванадцять гривень).
Стягнути з Державного підприємства "Кутське лісове господарство" (вул.Січових Стрільців, 1, смт.Яблунів, Косівського району, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 20562608) на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, вул. А.Сахарова, 23 -А, м.Івано-Франківськ, 76014 (код 37952307) на р/р 35213078081073 в ДКСУ м.Київ, МФО - 820172, ЄДРПОУ 37952307 судовий збір у розмірі 1762 грн (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у строк, визначений ст.256 ГПК України.
Повне рішення складено 18.02.2019.
Суддя Рочняк О. В.