Справа № 909/701/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
13.02.2019 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М.А., секретар судового засідання Феденько Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву АТ "Прикарпаттяобленерго" про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню (вих. № б/н від 29.01.2019; вх. № 1916/19 від 29.01.2019) по справі
за позовом: Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни
АДРЕСА_1
до відповідачів: АТ "Прикарпаттяобленерго"
вул. Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ, 76014
Товариства з обмеженою відповідальністю "Гал Вуд Індустрія"
вул. Левинського, буд. 3а, м. Івано-Франківськ, 76018
про відновлення становища, яке існувало до порушення права Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни шляхом відновлення електропостачання, яке здійснювалось згідно Договору про постачання електричної енергії № 2458 від 10.09.2008.
За участю:
від позивача: Щадей Н.В.;
від відповідача АТ "Прикарпаттяобленерго": Іванишин В.І.;
від відповідача ТОВ "Гал Вуд Індустрія": Тугай І.М.
До Господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява АТ "Прикарпаттяобленерго" про визнання наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 12.10.2018 таким, що не підлягає виконанню. У заяві про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню заявник також клопоче про зупинення виконання за наказом.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 01.02.2019 вищезазначену заяву прийнято до розгляду та розгляд заяви призначено в судовому засіданні на 08.02.2019. У клопотанні зупинення виконання за наказом відмовлено.
В судовому засіданні 08.02.2019 судом оголошено перерву до 12.02.2019, про що представники сторін присутні у судовому засіданні повідомлені під розписку, а відсутній - ухвалою повідомлення про судове засідання від 08.02.2019.
Представник відповідача АТ "Прикарпаттяобленерго" в судовому засіданні заяву про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню підтримав та просив суд її задовольнити. В обґрунтування заяви зазначено, що з 01.01.2019 відповідач АТ "Прикарпаттяобленерго" втратив статус електропостачальної організації і володіє виключно правовим статусом оператора систем розподілу та з врахуванням того, що в межах Договору про постачання електричної енергії № 2458 від 10.09.2008 АТ "Прикарпаттяобленерго" здійснювало постачання електричної енергії за регульованим тарифом (продаж електричної енергії) з 01.01.2019 наказ Господарського суду Івано-Франківської області від 12.10.2018 не можливий до виконання у зв'язку із анулюванням АТ "Прикарпаттяобленерго" ліцензії з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
В судовому засіданні представник позивача щодо заяви про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню заперечив з підстав викладених у письмових поясненнях та просив суд у її задоволенні відмовити. В обґрунтування заперечень зазначено, що таку підставу як неодноразове намагання відповідачем відповідача АТ "Прикарпаттяобленерго" виконати рішення суду слід залишити поза увагою з огляду на її непридатність для застосування в якості підстави згідно ст. 328 ГПК України. Щодо закінчення Договору зазначено, що правову кваліфікацію термінів дії Договору вже неодноразово здійснювали суди в рамках справи та звертали увагу на умови його припинення в останній календарний день року. Ані позивачем, ані відповідачем АТ "Прикарпаттяобленерго" не виконано умови, які б свідчили про припинення Договору 31.12.2018. При цьому, відповідачем АТ "Прикарпаттяобленерго" не надано доказів припинення Договору саме з 31.12.2018. Окрім того, зміни в законодавстві, що регулюють відносини в сфері електроенергетики, також не є підставою для припинення Договору 31.12.2018, оскільки новим законодавством прямо передбачено правову модель взаємодії сторін договорів постачання електричної енергії, укладених в минулому. Закон України "Про ринок електричної енергії" прямо вказує на правонаступництво операторів системи розподілу за вертикально інтегрованими суб'єктами (постачальниками електричної енергії за нерегульованим тарифом) в частині прав та обов'язків з провадженням діяльності саме з постачання електричної енергії за договорами на постачання електричної енергії. Отже, відповідач АТ "Прикарпаттяобленерго", незважаючи на зміну статусу на оператора системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків за Договором, в т.ч. згідно абз. 4 п. 2.2.2. Договору.
Представник відповідача ТОВ "Гал Вуд Індустрія" в судовому засіданні зазначив, що при прийнятті рішення від 05.10.2017 суд виходив з системного аналізу діючого на той час законодавства. У зв'язку зі змінами законодаства, які зазначені відповідачем АТ "Прикарпаттяобленерго" заява про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню є обґрунтованою.
12.02.2019 суд вийшов до нарадчої кімнати до 13.02.2019 об 11:00 год.
Розглянувши заяву АТ "Прикарпаттяобленерго" про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню, заслухавши представників сторін, оцінивши докази у відповідності до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд зазначає наступне.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 05.10.2017 позов Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни до АТ "Прикарпаттяобленерго" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Гал Вуд Індустрія" про відновлення становища, яке існувало до порушення права Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни шляхом відновлення електропостачання, яке здійснювалось згідно Договору про постачання електричної енергії № 2458 від 10.09.2008 задоволено частково. Зобов'язано АТ "Прикарпаттяобленерго" відновити становище, яке існувало до порушення права Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни шляхом відновлення електропостачання, яке здійснювалось згідно Договору про постачання електричної енергії № 2458 від 10.09.2008. В частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Гал Вуд Індустрія" відновити становище, яке існувало до порушення права Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни шляхом відновлення електропостачання, яке здійснювалось згідно Договору про постачання електричної енергії № 2458 від 10.09.2008 в позові відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 29.11.2017 рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 05.10.2017 залишено без змін.
На виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 05.10.2017 та постанови Львівського апеляційного господарського суду від 29.11.2017 видано наказ від 18.12.2017 про стягнення з АТ "Прикарпаттяобленерго" на користь Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни 800,00 грн судового збору.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 22.05.2018 постанову Львівського апеляційного господарського суду від 29.11.2017 та рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 05.10.2017 залишено без змін.
До Господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни (вих. № 2018/10-9 від 05.10.2018; вх. № 15685/18 від 11.10.2018) про видачу судового наказу в частині зобов'язання АТ "Прикарпаттяобленерго" відновити становище, яке існувало до порушення права Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни шляхом відновлення електропостачання, яке здійснювалось згідно Договору про постачання електричної енергії № 2458 від 10.09.2008.
Господарським судом Івано-Франківської області 12.10.2018 видано вищезазначений наказ.
Постановою державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Івасишина Павла Васильовича від 06.11.2018 відкрито виконавче провадження ВП № 57600742 на підставі наказу Господарським судом Івано-Франківської області від 12.10.2018 про зобов'язання АТ "Прикарпаттяобленерго" відновити становище, яке існувало до порушення права Фізичної особи-підприємця Єрковіч Юлії Валеріївни шляхом відновлення електропостачання, яке здійснювалось згідно Договору про постачання електричної енергії № 2458 від 10.09.2008.
Із прийняттям 13.04.2017 Закону України "Про ринок електричної енергії" на ринку електричної енергії розпочалося реформування даної галузі. Однією із законодавчих вимог, передбачених ч. 1 ст. 47 вказаного Закону є заборона оператором систем розподілу (до прийняття цього Закону таким статусом володіли електропередавальні організації, які здійснювали передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) провадити діяльність з виробництва та/або передачі, та/або постачання електричної енергії.
Відповідно до п. 56 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" електропостачальник - суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу.
На виконання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", НКРЕКП (регулятор ринку електричної енергії відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та який уповноважений чинним законодавством приймати рішення про видачу ліцензій на ринку електричної енергії) постановою від 16.11.2018 № 1443 АТ "Прикарпаттяобленерго" видано ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Івано-Франківської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності АТ "Прикарпаттяобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладено відповідні договори).
Пунктом 2 постанови НКРЕКП від 16.11.2018 № 1443 анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності в передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови НКРЕ від 21.08.1996 № 48 та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови НКРЕ від 26.08.2005 № 719.
Відповідно до п. 4 постанови НКРЕКП від 16.11.2018 № 1443 наведені положення щодо видачі ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом набули чинності з 01.01.2019.
Таким чином, з 01.01.2019 АТ "Прикарпаттяобленерго" втратило статус електропостачальної організації і володіє виключно правовим статусом оператора систем розподілу.
Відповідно до п. 6 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи на момент виникнення спірних правовідносин у справі № 909/701/17 та із набранням законної сили рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 05.10.2017 (дата набрання законної сили рішення 29.11.2017) відповідач АТ "Прикарпаттяобленерго" володів законним правом на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом у встановленому законодавством порядку.
Як зазначено вище, з 01.01.2019 відповідач АТ "Прикарпаттяобленерго" втратив статус електропостачальної організації і володіє виключно правовим статусом оператора систем розподілу. Отже, виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 12.10.2018, у зв'язку з анулюванням відповідачу АТ "Прикарпаттяобленерго" ліцензії з постачання електричної енергії за регульованим тарифом є неможливим.
Крім того, суд звертає увагу про наміри відповідача АТ "Прикарпаттяобленерго" виконати судове рішення. Проте, як зазначено представником відповідача АТ "Прикарпаттяобленерго" через технічну неможливість та відсутність дозволу власника електромереж (ТОВ "Гал Вуд Індустрія") на проведення робіт в його мережах пов'язаних з приєднанням споживача ФОП Єрковіч Ю.В. виконати рішення суду було технічно та фізично неможливо. Зокрема, при спільному виїзді представників АТ "Прикарпаттяобленерго" та державних виконавців, яке проводилося 14.11.2018, складено Акт обстеження, який засвідчує відмову ТОВ "Гал Вуд Індустрія" від допуску представників АТ "Прикарпаттяобленерго" до власних мереж для відновлення електропостачання.
Відповідно до частин 1, 2 статті 328 ГПК України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що заяву АТ "Прикарпаттяобленерго" слід задовольнити та визнати наказ Господарського суду Івано-Франківської області від 12.10.2018 у справі № 909/701/17 таким, що не підлягає виконанню.
Відповідач АТ "Прикарпаттяобленерго" у заяві клопоче про покладення витрат зі сплати судового збору за подання даної заяви на позивача ФОП Єрковіч Ю.В.
Відповідно до частини 2 статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Суд зазначає, що Законом України "Про судовий збір" не передбачено необхідність сплати судового збору за подання заяви про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню.
Суд звертає увагу відповідача АТ "Прикарпаттяобленерго", що відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.
Керуючись ст.ст. 86, 232-235, 328 Господарського процесуального кодексу України, суд
заяву АТ "Прикарпаттяобленерго" про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню (вих. № б/н від 29.01.2019; вх. № 1916/19 від 29.01.2019) задовольнити.
Визнати наказ Господарського суду Івано-Франківської області від 12.10.2018 у справі № 909/701/17 таким, що не підлягає виконанню.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена в порядку та у строк, визначені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 18.02.2019.
Суддя М.А. Шіляк