Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 498/852/18
Номер провадження 3/511/465/17
15.02.2019 року суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Теренчук Ж. В., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби «Гребеники» відділу прикордонної служби „Велика Михайлівка” Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
23.10.2018 року о 11 годині 10 хвилин в в межах і/з №5/274, на південо-західній околиці с. Гребеники, на напрямку с. Володимирівка (РМ) - с. Гребеники (Україна) був виявлений громадянин України ОСОБА_1, який незаконно перетнув державний кордон поза пунктом пропуску, чим порушив положення Закону України "Про державний кордон України".
ОСОБА_1 в судове засідання не з"явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, про що свідчить відповідна заява наявна в матеріалах справи.
Суд вважає за можливе провести розгляд справи без участі правопорушника, так як відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» , ч.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України»).
Однак вина ОСОБА_1 у вчинені даного правопорушення підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №202786 від 23.10.2018 року, згідно якого 23.10.2018 року о 11 годині 10 хвилин в в межах і/з №5/274, на південо-західній околиці с.Гребеники, на напрямку с.Володимирівка (РМ) - с.Гребеники (Україна) був виявлений громадянин України ОСОБА_1, який незаконно перетнув державний кордон поза пунктом пропуску, чим порушив положення Закону України "Про державний кордон України";
- рапортом інспектора прикордонної служби від 23.10.2018 року, згідно якого, під час несення служби прикордонним нарядом "СЗПН" був виявлений ОСОБА_1, який незаконно перетнув державний кордон України з Молдовою поза встановленими пунктами пропуску.
В діях ОСОБА_1 міститься склад правопорушення, передбачений ст.204-1 ч.1 КУпАП, який встановлює відповідальність за незаконний перетин державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України.
Відповідно положень ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше як через 3 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 вчинив правопорушення - 23.10.2018 року. Справа надійшла до Великомихайлівського районного суду Одеської області 24.10.2018 року.
На підставі ухвали Одеського апеляційного суду Одеської області від 01.11.2018 року задоволено подання голови Великомихайлівського районного суду Одеської області про направлення справи на розгляд до іншого суду. Справу направлено до Роздільнянського районного суду Одеської області для розгляду.
29.11.2018 року справа надійшла до Роздільнянського районного суду Одеської області для розгляду.
Постановою Роздільнянського районного суду Одеської області від 30.11.2018 року справу направлено на дооформлення до відділення інспекторів прикордонної служби «Гребеники» відділу прикордонної служби „Велика Михайлівка” Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України.
Справа надійшла до Роздільнянського районного суду Одеської області після належного оформлення 23.01.2019 року.
В зв'язку з тим, що явка правопорушника ОСОБА_1 прикордонниками забезпечена не була. Розгляд справи було призначено на 15.02.2019 року для виклику правопорушника в судове засідання, з метою всебічно та повного розгляду справи.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього кодексу.
Як зазначено в узагальненому науково-консультативному висновку Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України «Щодо встановлення вини особи під час закриття провадження про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності», визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених статтею 38 КУпАП, необхідно враховувати положення статті 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Отже, суди при здійсненні правосуддя повинні діяти у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
Оскільки вищезазначене правопорушення, передбачене статтею 204-1 ч. 1 КУпАП не є триваючим, правопорушення вчинене 23.10.2018 року, тому з моменту вчинення адміністративного правопорушення закінчився строк накладення адміністративного стягнення, суд вважає за необхідне провадження по справі у відношенні ОСОБА_1 закрити без встановлення вини в його діях.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 38, 247 ч.1 п. 7 КУпАП,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 204-1 ч. 1 КпАП України закрити, у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Роздільнянський районний суд Одеської області протягом 10 днів з дня її постановлення.
Суддя : ОСОБА_2