Справа № 398/4067/18
Провадження № 3/395/35/2019
14 лютого 2019 року м. Новомиргород
Суддя Новомиргородського районного суду Кіровоградської області Орендовський В.А., розглянувши матеріали, що надійшли з Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області стосовно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ст.130 ч.1 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 341291 від 22.10.2018 р., 22 жовтня 2018 року о 01 годині 09 хвилин гр. ОСОБА_2, у Кіровоградській області м. Олександрія по вул. Гагаріна, 12, керував транспортним засобом SSANG YONG KORANDO, д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився в Знам'янській міській лікарні ім. Лисенка Кіровоградської області, за адресою: Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. Гагаріна, 27. Від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу з використанням технічного засобу «Drager Alсotest» водій відмовився, чим порушив п. 2.9 а ПДР України.
Повідомлений у встановленому законом порядку про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву, згідно якої просив суд розглянути справу у його відсутність, вину не визнає. За таких обставин суд вважає за можливе слухати справу у відсутність особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП з наступних підстав.
Згідно ст.251 КПК України доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, тощо.
Оцінка доказів у справі про адміністративне правопорушення, як це передбачено ст.252 КУпАП, повинна ґрунтуватися на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до ч.4, ч.5 ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Працівники поліції при встановленні порушення та складанні протоколу про адміністративне правопорушення повинні неухильно дотримуватись Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України "Про національну поліцію", інструкції (затвердженої Наказом МВС України 07 листопада 2015 року N 1395, зареєстрованої в МЮ України 10 листопада 2015 р. за N 1408/27853) з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі в якій в розділі IX.
Судом встановлено, що всупереч вимог ст.266 КУпАП, вищевказаної інструкції огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проводився, в Знам'янській міській лікарні ім. Лисенка о 04 год. 22.10.2018 року, тобто пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення (час зупинення працівниками поліції ОСОБА_1 01 год. 09 хв. 22.10.2018 року).
Оцінюючи допустимість і можливість використання як доказу висновок Знам'янської міської лікарні ім. Лисенка № 132 від 22.10.2018 року про визначення стану сп'яніння суд, окрім встановленого вище, керується наступним.
Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України, відповідно до статті 9 Конституції України, як чинний міжнародний договір, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово посилався на те, що провадження у справах про адміністративне правопорушення, за гарантіями може прирівнюватися з кримінальним для цілей застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.39 рішення «Лучанінова проти України» від 09.09.2011 року (заява №16347/02), п.1 резолютивної частини рішення «Швидка проти України від 30.10.2014 року (заява №17888/12)), обґрунтовуючи їх, зокрема, як характером законодавчого положення, яке порушувалося (КУпАП), так і профілактичною та каральною метою стягнень, передбачених цим положенням.
У справі «Малофєєв проти Росії» (пункти 111-120 рішення від 30.05.2013 року, заява № 36673/04) Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що суд не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Таким чином, суд вважає недопустимим як доказ висновок Знам'янської міської лікарні ім. Лисенка № 132 від 22.10.2018 року про визначення стану сп'яніння, а тому відповідно до раніше зазначених правових положень та ст.62 Конституції України висновок медичної установи не береться судом до уваги. Інших належних та допустимих доказів суду не надано.
Відтак, зважаючи на порушення порядку проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння, наслідком чого є визнання судом недопустимим доказом висновку Знам'янської міської лікарні ім. Лисенка № 132 від 22.10.2018 року про визначення стану сп'яніння, суд не вбачає законних підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
За викладених обставин суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не знайшла свого підтвердження, а тому справа підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.130 ч.1, 247, 283, 284 КУпАП,
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадженням закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду у справі про адміністративне правопорушення подається до Кропивницького апеляційного суду через Новомиргородський районний суд Кіровоградської області.
Суддя /підпис/
Згідно з оригіналом:
Суддя: В. А. Орендовський