Справа № 404/1175/19
Номер провадження 3/404/359/19
14 лютого 2019 року Суддя Кіровського районного суду міста Кіровограда Завгородній Євген Віталійович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, які були направлені з Кропивницького ВП ГУ НП в Кіровоградській області відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, ідентифікаційний номер не встановлено, тимчасово не працюючого, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2, м. Кропивницький, за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В провадження Кіровського районного суду м. Кіровограда надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ГР №290249, 16.01.2019 року о 18 год. 20 хв. ОСОБА_1, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 в м. Кропивницький вчинив сварку, в ході якої висловлювався нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою відносно своєї матері ОСОБА_2, чим вчинив психологічне насильство в сім'ї, повторно протягом року, за що передбачена відповідальність ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією ст.173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за насильство в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілої особи, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї. З наведеного убачається, що об'єктивна сторона правопорушення передбачає наявність обов'язкових складових: діяння - вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного, економічного характеру та наслідків у вигляді настання /або можливості настання/ шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілої.
Частиною 2 ст. 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першої даної статті.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1, про факт заподіяння шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілій, чи можливості такого заподіяння, свідчить про відсутність однієї зі складових об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, оскільки у вказаному протоколі лише зазначено, що порушник висловлювався в бік потерпілої грубою нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою. В той час як із матеріалів адміністративного провадження вбачається наступне.
Згідно інформації за повідомленням по службі «102» ОСОБА_2 повідомила, що за адресою: АДРЕСА_2 брат б'є брата.
Також ОСОБА_2 в заяві про вчинення адміністративного правопорушення та в письмових поясненнях стверджує про те, що ОСОБА_1 погрожує їй фізичною розправою та постійно вимагає грошові кошти, тобто дії ОСОБА_1 містять ознаки злочину передбаченого ст. 189 КК України, що виключає ст. 173-2 КУпАП.
Таким чином, дільничний інспектор поліції ОСОБА_3 не зробив повний перелік всіх процесуальних дій спрямованих на те, щоб провести повний аналіз наданих потерпілою пояснень, склавши тільки протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
В такому випадку, аналізуючи у своїй сукупності всі зібрані по справі матеріали адміністративного провадження, не прийнято жодного процесуального рішення про те, на підставі яких доказів уповноважена службова особа дійшла висновку про наявність в діях порушника саме насильства в сім'ї.
На підставі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ретельно дослідивши матеріали адміністративного провадження, вважаю, що передчасним буде вирішувати по суті та приймати постанову з остаточним процесуальним рішенням у цій справі про адміністративне правопорушення, а тому вважаю необхідним направити копію постанови прокурору для вирішення питання про порушення кримінальної справи та організації її розслідування відносно ОСОБА_1
В зв'язку з даними обставинами, відповідно до ст. 253 КУпАП направляю матеріали адміністративного провадження відносно ОСОБА_1 до Кропивницького ВП ГУ НП України в Кіровоградській області для належного доопрацювання.
Керуючись ст.ст.9, 173-2, 253, 283-285 КУпАП, -
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 повернути до Кропивницького ВП ГУ НП України в Кіровоградській області для належного доопрацювання.
Копію постанови направити керівнику Кіровоградської місцевої прокуратури для вирішення питання про порушення кримінальної справи та організації її розслідування.
При повторному направлені адміністративного матеріалу до суду після доопрацювання слід враховувати строки, передбачені ст.ст. 38, 277 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_4