Ухвала від 15.02.2019 по справі 379/40/19

Справа № 379/40/19

2-ав/379/1/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.02.2019 року м.Тараща

Таращанський районний суд Київської області в складі:

головуючого: судді: Потеряйко С.А.,

за участю секретаря судових засіданнь: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща заяву ОСОБА_2 до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відновлення втраченого судового провадження,

ВСТАНОВИВ:

До Таращанського районного суду Київської області надійшла заява ОСОБА_2 про відновлення втраченого судового провадження.

В обґрунтування заяви заявником зазначено, що в провадженні Таращанського районного суду Київської області знаходилася справа № 2-а-6809/2010 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоотриманої пенсії.

Постановою Таращанського районного суду Київської області від 29.12.2010 по справі № 2-а6809/2010 р. зобов'язано УПФУ в Таращанському районі Київської області провести перерахунок та виплату з 15.06.2010 року доплати до пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком визначеної на підставі ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

29.12.2010 року видано виконавчий лист, який до виконання органам виконавчої служби не пред'являвся, оскільки заявник був впевнений, що орган Пенсійного фонду в добровільному порядку виконає рішення суду.

Проте, перерахунок пенсії управлінням Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області не було проведено у зв'язку з прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою зменшено розміри виплат, що попередньо визначалися рішеннями національних судів.

Так, 03.09.2014 року Кабінетом Міністрів України з метою реалізації пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» прийнято постанову № 440, якою затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

На сьогоднішній день заявник має намір звернутися до Головного територіального управління юстиції у Київській області з заявою про внесення рішення суду №2-а-6809/10 до реєстру Рішень виконання яких гарантується державою та про включення заборгованості по невиконанню рішення суду Пенсійним фондом.

Для підтвердження наявності даної заборгованості заявник, зобов'язаний надати належним чином завірену копію рішення суду або виконавчий лист, видай судом, який приймав рішення по справі.

В жовтні місяці 2018 року заявник звернувся до канцелярії Таращанського районного суду Київської області з вимогою надати йому належним чином завірену копію рішення Таращанського районного суду № 2-а-6809/10, на що 19.10.2018 отримав відповідь суду про те, що в ніч з 27 на 28 квітня 2015 року в приміщенні Таращанського районного суду Київської області сталася пожежа при якій частина судових проваджень згоріли, в тому числі і провадження №2-а-6809/2010.

Разом з тим, відповідно до постанови КМУ від 21.12.2016 року № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» 31.03.2017 року утворено територіальний орган Пенсійного фонду України - Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду Україну Київської області шляхом злиття управлінь Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі, у місті Білій Церкві, Рокитнянському районі та у Таращанському районі Київської області.

За таких обставин, Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області є правонаступником управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області.

В судове засідання заявник не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належно, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, проте подала через канцелярію суду заяву про розгляд справи без її участі. Заяву підтримує та просить її задовольнити.

Представник Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи належно повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомив, проте надіслав на адресу суду клопотання про доручення до матеріалів справи документи, які наявні в Білоцерківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області для відновлення втраченого судового провадження. Крім того, додатково повідомляє, що згідно розпорядження начальника управління № 126823 від 29.04.2014 та протоколу від 29.04.2014 ОСОБА_2 було нараховано та виплачено у березні 2012 року суму у розмірі 13163,67 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, судом встановлено.

За приписами ст. 384 КАС України відновлення повністю або частково втраченого судового провадження в адміністративній справі, закінченій ухваленням судового рішення або в якій провадження закрите, проводиться в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 389 КАС України при розгляді заяви про відновлення втраченого судового провадження суд бере до уваги: частину справи, яка збереглася (окремі томи, жетони, матеріали з архіву суду тощо); документи, надіслані (видані) адміністративним судом учасникам судового процесу та іншим особам до втрати справи, копії таких документів; матеріали виконавчого провадження, якщо воно здійснювалося за результатами розгляду справи; будь-які інші документи і матеріали, подані учасниками судового процесу, за умови, що такі документи і матеріали є достатніми для відновлення справи; відомості Єдиного державного реєстру судових рішень; дані, що містяться в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі; будь-які інші відомості, документи тощо, отримані у законний спосіб з інших офіційних джерел.

Частиною 1 ст. 390 КАС України передбачено, що на підставі зібраних і перевірених матеріалів суд постановляє ухвалу про відновлення втраченого судового провадження повністю або в частині, яку на його думку, необхідно відновити.

Для відновлення втраченого судового провадження у справі № 2-а-6809/2010 р. судом використано наявні в матеріалах справи:

копію виконавчого листа № 2-а-6809/2010 р., що виданий 29.12.2010 Таращанським районним судом Київської області;

копію паспорта заявника та картки платника податків;

копію розпорядження № 126823 УПФУ у Таращанському районі від 29.04.2014;

копію протоколу УПФУ у Таращанському районі від 29.04.2014 про індивідуальний перерахунок ОСОБА_2;

копію постанови Таращанського районного суду Київської області від 29.12.2010 по справі № 2-а-6809/2010 р., відповідно до якої:

«Суддя Таращанського районного суду Київської області Василенко О.М., в розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоотриманої пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із вищеназваним позовом і просить суд поновити строк звернення до суду, визнати відмову відповідача щдо виплати їй доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю за додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю - протиправною, стягнути з відповідача на її користь недоплачені їй доплату до пенсії за проживання на забрудненій території та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, за період з 22.05.2008 року по даний час, зобов'язати відповідача здійснювати нарахування доплати до пенсії та додаткової пенсії, відповідно до ст. ст. 39, 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, просить звільнити її від сплати судових витрат як постраждалу від аварії на ЧАЕС.

Відповідач у встановлений законом строк не надав свої заперечення проти позову, проте у листі відповіді вважає, що законні підстави для виплати доплати до пенсії позивачці за ст. ст. 39, 51 Закону в інших розмірах - відсутні.

Оцінившповідомлені позивачкою обставини вважаю, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Частиною 2 ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 28.02.1991 року, передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіаційного забруднення, підвищуються на одну мінімальну заробітню плату.

Частиною 3 ст. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 28.02.1991 року, передбачено, що особам, віднесеним до 4-ої категорії щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, а також відповідно до ч. 5 ст. 55 вказаного Закону призначення та виплата пенсій названим категоріям (в тому числі і тим, що віднесені до 4-ої категорії) проводиться відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» до ст. 39, 51 були внесені зміни за якими громадянам, які працюють та проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю доплата до пенсії проводиться в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а сааме доплата до пенсії в розмірі 5,20 грн. ОСОБА_1 додакова доплата пенсія в розмірі 5% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік», якими були внесені зміни до ст. ст. 39, 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. цього Закону. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Частиною 3 ст. 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В ст. 152 ч. 3 Конституції України визначено, що матеріальна шкода, завдана фізичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст.. 1175 ЦК України шкода завдана фізичній особі в результаті прийняття органом державної влади нормативно-правового акта, що був визнаний незаконним і скасований Конституційним судом, відшкодовується державою незалежно від вини посадових і службових осіб.

За таких обставин, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачці додаткової пенсії та доплат до пенсії згідно до ст.. 39,51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.

Згідно ст.. 99,100 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав і свобод та інтересів особи до суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, а адміністративний позов, поданий до суду після закінчення строків установлених законом, залишається без розгляду.

Позивачка підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпіла від аварії на ЧАЕС.

Відповідач звільняється від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».

Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 14, 17, 89, 99, 100-102, 158-163, 183-2, 185, 186, 256 КАС України, ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.. 1175 ЦК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду в Таращанському районі Київської області щодо перерахунку та виплаті ОСОБА_2 доплати до пенсії та додаткової пенсії, згідно до ст. 39, 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі провести ОСОБА_2 з 15.02.2010 перерахунок та виплату доплати до пенсії, відповідно до ст.. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку одна мінімальна заробітна плата та додаткової пенсії, відповідно до ст.. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 15 % від мінімальної пенсії за віком, визначеної на підставі ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично виплачених сум.

В решті позов залишити без задоволення.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Звільнити сторони від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.

Головуючий: підпис»

Будь-яких інших документів для відновлення втраченого провадження у справі заявником або учасниками справи суду не надано.

Водночас, наявних у суду документів, у тому числі копії судового рішення та виконавчого листа достатньо для відновлення втраченого провадження у цій справі.

Механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, інвентаризації та погашення заборгованості за ними визначає Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440 (із змінами).

Відповідно до пункту 4 Порядку заявник подає органу державної виконавчої служби заяву про виконання рішення із зазначенням (щодо кожного рішення подається окрема заява): реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку) із зазначенням назви банку, його МФО, коду згідно з ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через підприємства поштового зв'язку (прізвище, ім'я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), якщо зазначений рахунок відсутній та ін.

До заяви додаються, зокрема, оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду (належним чином завірена його копія).

Враховуючи викладене, керуючись статтями 243, 248, 256, 293-295, 297, 384-390 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити частково.

Відновити втрачене судове провадження в адміністративній справі № 2-а-6809/2010 р. за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоотриманої пенсії в частині:

- процесуальних документів, постановлених Таращанським районним судом Київської області під розгляду та вирішення справи по суті, а саме: постанови Таращанського районного суду Київської області від 29.12.2010 року, якою « Позов задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду в Таращанському районі Київської області щодо перерахунку та виплаті ОСОБА_2 доплати до пенсії та додаткової пенсії, згідно до ст. 39, 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі провести ОСОБА_2 з 15.02.2010 перерахунок та виплату доплати до пенсії, відповідно до ст.. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку одна мінімальна заробітна плата та додаткової пенсії, відповідно до ст.. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 15 % від мінімальної пенсії за віком, визначеної на підставі ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично виплачених сум.

В решті позов залишити без задоволення.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Звільнити сторони від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.»

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.

Ухвала суду може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Ухвалу підписано 15.02.2019.

Головуючий:ОСОБА_3