Справа № 2-а-966/11
13 червня 2011 р. Червоноградський міський суд Львівської області у складі судді Новосад М.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком.
Позивач ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про неправомірні дії, щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії за віком, посилаючись на те, що він знаходиться на обліку і отримує пенсію незалежно від віку за умови зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах з видобутку вугілля не менше 25 років в управлінні Пенсійного фонду України у м. Червонограді Львівської області з 02.01.2007 року.
Маючи більше 24 місяців страхового стажу з котрого сплачені страхові внески після призначення пенсії. 15.12.2010 року позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за стажем та заробітною платою, відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. У листі від 27.04.2011 року відповідач зазначив, що при розрахунку пенсії ним був застосований показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, який складає 1197,91 грн.
Вказані дії позивач вважає незаконними, оскільки при перерахунку пенсії відповідач повинен був урахувати при обчисленні заробітку середню заробітну плату по Україні на одного працюючого за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, а не враховувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік. Внаслідок цього він щомісячно недоотримує пенсію.
Позивач у позові просить зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії у відповідності до статей 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”з 01.12.2010 року за стажем та заробітком з застосуванням середньої заробітної плати по Україні на одного працюючого, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік.
Представником відповідача 13.06.2011 року подано заперечення у якому позов не визнав та послався на те, що перерахунки пенсій у 2009 та 2010 роках відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, а саме 1197,91 грн., а тому просить в задоволені адміністративного позову відмовити.
Згідно ст. 183-2 ч.4 КАС України справу слід розглянути без виклику сторін в порядку скороченого провадження.
Оцінивши заявлені позивачем обставини, заперечення відповідача, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ у м. Червонограді Львівської області, отримує пенсію з по інвалідності внаслідок професійного захворювання в управлінні Пенсійного фонду України у м. Червонограді Львівської області з 02.01.07 року його переведено на пенсію незалежно від віку за умови зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах по видобутку вугілля не менше 25 років та продовжує працювати.
15.12.2010 року позивач звернувся з заявою до УПФУ в м. Червонограді Львівської області про перерахунок пенсії за стажем та заробітною платою, відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. З відповіді УПФУ у м. Червонограді Львівської області вбачається, що перерахунок проведено з застосуванням показника заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, який складає 1 197 грн. 91 коп.
Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Як вбачається з частини 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, якщо перерахунок пенсії, відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата, відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону, обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто в даному випадку за 2009 рік.
Згідно підпункту “б”підпункту 10 пункту 35 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України”Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”частина 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”була викладена в новій редакції.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Враховуючи викладене, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України положення п.п. 9, 10 пункту 35 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
З цього часу відновлено дію положення ст.ст. 40, 42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”у попередній редакції.
Таким чином, особам, які у 2010 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч. 4 ст. 42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового внеску, зазначені у ч. 1 ст. 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн.
При цьому, суд вважає безпідставним заперечення відповідача, оскільки положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Крім цього, покликання відповідача на роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11.03.2009 року про застосування вказаного показника також не узгоджуються з вимогами ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.
Відповідно до пункту 4 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”, перерахунок призначеної пенсії проводиться, у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Заяву з усіма необхідними документами позивачем було подано 15.12.2010 року, а тому перерахунок пенсії, слід здійснити з 01.12.2010 року.
Враховуючи викладене, суд вважає, що УПФУ у м. Червонограді Львівської області повинен був діяти у відповідності до вимог ст. 40, ч. 42 ч.4 Закону і здійснити позивачеві перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік.
З огляду на наведене та спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічно-правовий характер, суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій - зобов'язати провести нарахування, перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Суд не може підміняти державний орган та вчиняти дії, які б відповідали закону та належали до компетенції суб'єкта владних повноважень. Тому, вимоги в частині стягнення суми заборгованості задоволенню не підлягають. Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу -відповідно до тієї частини вимог, у задоволені яких позивачеві відмовлено. З урахуванням вимог ст. 7 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якою передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України, приходжу до висновку, що вимоги позивача про стягнення сплаченої суми судового збору підлягають задоволенню та повинні бути присуджені з Державного Бюджету України. Суд приходить до висновку, що з Державного Бюджету України слід стягнути половину судових витрат сплачених позивачем при подачі позовної заяви.
Проаналізувавши досліджені судом докази, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд приходить до остаточного висновку про необхідність задоволення вимог позивача та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2009 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.
Керуючись ст.ст. 6, 8, 9, 11, 18, 161,162, 163, 183-2 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області щодо відмови в перерахунку і виплаті ОСОБА_1 пенсії із застосування показника заробітної плати за 2009 рік.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Червоноград Львівської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.12.2010 року відповідно до вимог ст. ст. 40, 42, 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2009 рік із урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Державного Бюджету України в користь ОСОБА_1 1 (одну) гривню 70 копійок судових витрат сплачені ним при подачі позовної заяви.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: М. Д. Новосад