Постанова від 13.02.2019 по справі 565/1228/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 лютого 2019 року

м. Київ

справа №565/1228/17

провадження №К/9901/20058/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М.,

суддів Анцупової Т.О., Стародуба О.П.,

розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за касаційною скаргою Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області

на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07.08.2017 (суддя Незнамова І.М.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 (колегія у складі суддів Капустинського М.М., Моніча Б.С., Охрімчук І.Г.)

у справі №565/1228/17

за позовом ОСОБА_1

до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області

про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку.

I. РУХ СПРАВИ

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на пільгових умовах, відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02.03.2017.

2. Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07.08.2017, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017, позов задоволено.

3. У поданій касаційній скарзі Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 2 категорії, що посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Рівненською облдержадміністрацією 21.01.1993.

5. У травні 2017 року позивач звернувся до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської областіі з заявою про призначення йому пенсії за віком, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, віднесений до 2 категорії, зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

6. Рішенням відповідача від 01.06.2017 №1827/к-533 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що позивачем подано до Пенсійного органу лише посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії та копію довідки Володимирецького об'єднаного районного військового комісаріату від 28.05.1991 №724, однак не надано жодного з документів, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

7. Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ.

8. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що наявними у справі доказами підтверджується факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому він має право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

9. Відповідач у своїй касаційній скарзі наголошує на аргументах, викладених в листі від 01.06.2017 №1827/к-533 (п. 6 даного рішення).

10. Позивач відзиву на касаційну скаргу не подав.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

11. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.

12. Ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.

13. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України 25.11.2995 № 22-1, при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

14. Аналіз зазначених норм чинного законодавства свідчить, що для наявності у особи права на призначення пенсії із зменшенням на 10 років пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», така особа повинна довести факт своєї роботи у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

15. Колегія суддів звертає увагу, що доводи заявника касаційної скарги щодо відсутності підстав для призначення відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ґрунтуються на тому, що на думку Пенсійного органу з наданих позивачем документів відсутня можливість підтвердити факт перебування позивача в зоні відчуження, оскільки подані позивачем документи не відповідають вимогам Порядку №22-1.

16. Аналогічні доводи відповідачем наведені в запереченнях на позов та в апеляційній скарзі.

17. Оцінюючи наведені в касаційній скарзі доводи, Суд виходить з того, що всі аргументи скаржника, наведені в касаційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судами першої та апеляційної інстанції, та їм була надана належна правова оцінка.

18. Так, судами під час розгляду справи встановлено, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 24.08.1987 року підтверджується, що ОСОБА_1 з 05.05.1985 до 01.06.1987 проходив службу в лавах Радянської армії.

19. Із військового квитка серії НОМЕР_3 _2 від 04.05.1985 року вбачається, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині № НОМЕР_4 з 07.05.1985 до 02.06.1987.

20. Згідно запису на сторінці 23 розділу VII «Особливі відмітки» військового квитка серії НОМЕР_3 від 04.05.1985 року слідує, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 04.11.1986 до 22.11.1986 року в складі військової частини № НОМЕР_4 в 30-кілометровій зоні.

21. З довідки Володимирецького об'єднаного районного військового комісаріату від 28.05.1991 №724 вбачається, що ОСОБА_1 , 1967 року народження, з 04.11.1986 по 22.11.1986 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

22. Довідкою Варашського міського військового комісаріату від 20.01.2017 року за №101 підтверджується, що ОСОБА_1 , під час проходження строкової військової служби приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 04.11.1986 року по 22.11.1986 року в складі військової частини №28680 в 30-кілометровій зоні.

23. Посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Рівненською облдержадміністрацією 21.01.1993 року підтверджується, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорія 2.

24. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про той факт, що твердження відповідача про відсутність достатніх документів, які підтверджують період участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, спростовуються наявними у справі доказами.

25. При вирішенні справи Судом взято до уваги правовий висновок Верховного Суду України (ухвала від 04.09.2015 у справі №690/23/15-а), відповідно до якого єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

26. Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

27. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності у позивача права на призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

28. Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.

29. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій.

30. Відповідно до ст. 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

31. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 341, 343, 356 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07.08.2017 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 у справі №565/1228/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В.М. Кравчук

Суддя Т.О. Анцупова

Суддя О.П. Стародуб