12 лютого 2019 року
Київ
справа №161/9481/18
адміністративне провадження №К/9901/3665/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
перевіривши касаційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.12.2018 у справі №161/9481/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Волинської митниці Державної фіскальної служби, Державної фіскальної служби України про скасування протоколу про порушення митних правил, скасування постанов ,зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Волинської митниці Державної фіскальної служби, Державної фіскальної служби України про скасування протоколу про порушення митних правил №1711/20500/18 від 03.04.18,скасування постанов від 18.04.18, від 30.05.18,зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25.10.2018 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.12.2018 рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25.10.2018 скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено частково. Скасовано постанову Волинської митниці Державної фіскальної служби про порушення митних правил №1711/20500/18 від 18.04.2018 та закрито провадження в адміністративній справі. В задоволенні решти вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції Державна фіскальна служба України 28.01.2019, тобто в межах строку на касаційне оскарження, звернулась з касаційною скаргою до Верховного Суду.
При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою суд виходить з такого.
Статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII.
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Статтею 272 КАС України встановлено особливості апеляційного та касаційного оскарження судових рішень в окремих категоріях адміністративних справ.
Згідно з частиною першою статті 272 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 82, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Відповідно до частини третьої статті 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Статтею 286 КАС України встановлено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Зі змісту вказаних положень процесуального закону вбачається, що судове рішення суду апеляційної інстанції, прийняте за результатами розгляду постанови суду першої інстанції, у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, набирає законної сили з моменту проголошення і не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
З матеріалів касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень вбачається, що предметом позову у справі №161/9481/18 є вимоги про скасування протоколу про порушення митних правил №1711/20500/18 від 03.04.2018 року, скасування постанови Волинської митниці Державної фіскальної служби в справі про порушення митних правил №1711/20500/18 від 18.04.2018, скасування постанови Державної фіскальної служби України від 30.05.2018 та зобов'язання вчинити певні дії.
Отже, постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.12.2018, прийнята за результатами апеляційного розгляду рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25.10.2018 у справі з приводу рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, не підлягає касаційному оскарженню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.
Керуючись статтями 248, 272, 286, 333 КАС України, -
Відмовити Державній фіскальній службі України у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.12.2018 у справі №161/9481/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Волинської митниці Державної фіскальної служби, Державної фіскальної служби України про скасування протоколу про порушення митних правил, скасування постанов, зобов'язання вчинити дії.
Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.В. Хохуляк
Л.І. Бившева
Т.М. Шипуліна
Судді Верховного Суду