Іменем України
12 лютого 2019 року
Київ
справа №826/10603/15
адміністративне провадження №К/9901/9416/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
за участю секретаря судового засідання - Загороднього А.А.,
учасники справи:
представник позивача - адвокат Бережна Т.В.,
представник відповідача - Черевична В.О.,
розглянувши у судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 червня 2015 року (суддя - Федорчук А.Б.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року (судді: Земляна Г.В. (головуючий), Межевич М.В., Сорочко Є.О.) у справі №826/10603/15 за позовом Представництва «Ройтерс Лімітед» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Короткий зміст позовних вимог
1. Представництво «Ройтерс Лімітед» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000032211 від 5 січня 2015 року.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням норм податкового законодавства, оскільки діяльність представництва в Україні не має ознак господарської діяльності, не спрямована і не призводить до отримання Компанією доходу з джерелом його походження з України, а тому не може утворювати постійне представництво в Україні.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 червня 2015 року, залишеною без змін ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 2 вересня 2015 року. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000032211 від 5 січня 2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 2 103 869,00 грн.
4. Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що позивач не має статусу постійного представництва, а тому доходи представництва із врахуванням положень Конвенції мають оподатковуватися у Сполученому Королівстві Великобританії і Північної Ірландії, а висновки податкового органу про порушення позивачем вимог законодавства України є необґрунтованими.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, контролюючий орган подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог Представництва «Ройтерс Лімітед».
6. Касаційний розгляд справи проведено у судовому засіданні, відповідно до статті 344 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Уповноваженими особами контролюючого органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку Представництва «Ройтерс Лімітед» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011 по 31.12.2013, валютного та іншого законодавства з 01.07.2011 по 31.12.2013 про що складено акт від 18.12.2014 року №1795/22-11/23699416, яким встановлено порушення позивачем вимог: п.160.8 ст. 160 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ, що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01.07.2011 по 31.12.2013 всього у сумі 1 955 595,00 грн.
За результатами перевірки контролюючим орган прийнято податкове повідомлення-рішення №0000032211 від 05 січня 2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 2 103 869,00 грн, за основним платежем 1 729 171,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 374 698,00 грн.
Позивачем не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням подано скаргу до ГУ ДФС у м. Києві, за результатами розгляду скарги, ГУ ДФС у м.Києві прийнято рішення від 13.03.2015 №4156/10/26-15-10-05-25, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення та донараховано податкове зобов'язання з податку на прибуток за ІІІ квартал 2011 року в сумі 226 424,00 грн, а первинну скаргу без задоволення.
На підставі вищезазначеного рішення ГУ ДФС у м. Києві ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 18.03.2015 року №0000032211/11, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на суму 226 424,00 грн.
Позивачем подано скаргу до ДФС України на податкові повідомлення-рішення та на рішення ГУ ДФС у м. Києві від 13.03.2015 №4156/10/26-15-10-05-25, за результатом розгляду якої прийнято рішення від 22.05.2015 №10797/6/99-99-10-01-04-25, яким скасовано податкове повідомлення-рішення від 18.03.2015 №0000032211/1 та у відповідній частині рішення про результати розгляду первинної скарги та залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі ДФС у м. Києві від 05.01.2015 №0000032211 та у відповідній частині рішення про результати розгляду первинної скарги, а скаргу - задовольнила частково.
Як вбачається з матеріалів справи, Компанією «Reuters Limited» (Сполучене Королівство) статус податкового резидента Великобританії підтверджується довідками про підтвердження статусу резидента Великобританії за 2011-2013 роки.
Відповідно до довідки Головного управління регіональної статистики № 774588 від 08 листопада 2012 року, видами діяльності Представництва є: 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.
При цьому, Представництво "Ройтерс Лімітед" не є юридичною особою, одержує кошти від Компанії "РОЙТЕРС ЛІМІТЕД" на банківський рахунок, які спрямовані на утримання представництва.
8. У доводах касаційної скарги відповідач посилається на те, що фактична діяльність представництва співпадає з видами діяльності головної компанії та не носить допоміжний або підготовчий характер по відношенню до материнської компанії, а складає одну з видів діяльності нерезидента, що свідчить про те, що нерезидент - компанія «Reuters Limited» проводить діяльність на території України через своє представництво (позивача), а отже така діяльність підлягає оподаткуванню.
9. Позивачем надано заперечення на касаційну скаргу контролюючого органу в яких, позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін, посилаючись на необґрунтованість касаційної скарги.
10. Конвенція між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухилення стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, підписаної 10.02.1993 (надалі-Конвенція), ратифікованої 11.08.1993.
10.1 Стаття 1
Ця Конвенція буде застосовуватись до осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав.
10.2 Стаття 5
Для цілей цієї Конвенції термін "постійне представництво" означає постійне місце діяльності, через яке підприємство повністю або частково здійснює свою комерційну діяльність. Термін "постійне представництво", зокрема, включає: (a) місцезнаходження дирекції; (b) відділення; (c) контору; (d) фабрику; (e) майстерню; (f) установку або споруду для розвідки природних ресурсів; (g) шахту, нафтову або газову свердловину, кар'єр або будь-яке місце видобутку природних ресурсів. Будівельний майданчик, монтажний або складальний об'єкт є постійним представництвом лише в тому разі, якщо він існує більше дванадцяти місяців. Незважаючи на попередні положення цієї статті, термін "постійне представництво" не розглядається як такий, що включає: (a) використання споруд виключно з метою зберігання, показу або постачання товарів чи виробів, що належать підприємству; (b) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству виключно з метою зберігання, показу або постачання; (c) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству виключно з метою переробки іншим підприємством; (d) утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі виробів чи товарів або збирання інформації для підприємства; (e) утримання постійного місця діяльності виключно з метою здійснення для підприємства будь-якої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер; (f) утримання постійного місця діяльності виключно для будь-якої комбінації видів діяльності, перелічених у підпунктах (a) - (e) цього пункту, за умови, що сукупна діяльність постійного місця діяльності, яка виникає внаслідок такої комбінації, має підготовчий або допоміжний характер. Якщо крім агента з незалежним статусом, про якого йдеться в пункті 6 цієї статті, інша особа, незалежно від пунктів 1 і 2 цієї статті, діє від імені підприємства, і має, і звичайно використовує в Договірній Державі повноваження укладати контракти від імені підприємства, то це підприємство розглядається як таке, що має постійне представництво в цій Державі щодо будь-якої діяльності, яку ця особа здійснює для підприємства, за винятком, якщо діяльність цієї особи обмежується тією, що зазначена в пункті 4 цієї статті, яка, якщо і здійснюється через постійне місце діяльності, не робить з цього постійного місця постійного представництва згідно з положеннями цього пункту. Підприємство не розглядається як таке, що має постійне представництво в Договірній Державі, лише якщо воно здійснює комерційну діяльність у цій Державі через брокера, комісіонера чи будь-якого іншого агента з незалежним статусом за умови, що ці особи діють в рамках своєї звичайної діяльності. Той факт, що компанія, яка є резидентом Договірної Держави чи контролюється компанією, що є резидентом другої Договірної Держави, або яка здійснює комерційну діяльність у цій другій Договірній Державі (або через постійне представництво, або будь-яким іншим чином), сам по собі не перетворює жодну з цих компаній у постійне представництво другої компанії.
11. Податковий кодекс України
11.1.Підпункт 14.1.54 пункту 14.1 статті 14
Дохід з джерелом походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
11.2 Підпункт 14.1.193. пункту 14.1 статті 14
Постійне представництво - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.
Постійним представництвом не є використання будівель або споруд виключно з метою зберігання, демонстрації або доставки товарів чи виробів, що належать нерезиденту; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою зберігання або демонстрації; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою переробки іншим підприємством; утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для нерезидента; направлення у розпорядження особи фізичних осіб у межах виконання угод про послуги з надання персоналу; утримання постійного місця діяльності виключно з метою провадження для нерезидента будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер.
11.3 Пункт 103.1 статті 103
Застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.
11.4 Пункт 133.2 статті 133
Платниками податку з числа нерезидентів є: юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.
Постійне представництво до початку своєї господарської діяльності стає на облік в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Постійне представництво, яке розпочало свою господарську діяльність до реєстрації в контролюючому органі, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки вважаються прихованими від оподаткування.
11.5 Підпункт 134.1.2 пункту 134.1 статті 134
Об'єктом оподаткування податком на прибуток є дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України.
11.6 Пункт 160.1 статті 160
Будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема, інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, за винятком доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів/виконаних робіт/наданих послуг, переданих/виконаних/наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.
11.7 Пункт 160.2 статті 160
Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), крім доходів, зазначених у пунктах 160.3 - 160.6 цієї статті, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 160.1 цієї статті, за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
11.8 Пункт 160.8 статті 160
Суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.
У разі якщо нерезидент провадить свою діяльність не лише в Україні, а й за її межами, і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з органом державної податкової служби за місцезнаходженням постійного представництва.
У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається органом державної податкової служби як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.
12. Доходи з джерелом їх походження з України - це будь-які доходи, отримані резидентами або нерезидентами від будь-яких видів їх діяльності на території України.
13. Постійні представництва нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється господарська діяльність нерезидентів на території України, повинні утримувати та сплачувати податок на прибуток з суми прибутків зазначених нерезидентів, отриманих від такої господарської діяльності.
14. Основний вид діяльності не є критерієм, за яким отримані представництвом кошти визначаються як такі, що є оподатковуваним доходом нерезидента чи не є оподатковуваним доходом нерезидента.
Критеріями для віднесення отриманих представництвом коштів до прибутку нерезидента, який за вимогами закону оподатковується у загальному порядку, є повне або часткове здійснення нерезидентом господарської діяльності на території України через постійне представництво та отримання цим представництвом від такої діяльності сум прибутків, належних нерезиденту.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
15. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина перша статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).
16. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Представництво «РОЙТЕРС ЛІМІТЕД» виконує виключно підготовчі або допоміжні функції для забезпечення основної діяльності материнської компанії-нерезидента, не здійснюючи при цьому жодного з видів господарської діяльності материнської компанії, зважаючи на те, що основними видами діяльності представництва є (73.20) дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки, зокрема здійснює діяльність зі збору, як на території України, так і за її межами фото - та відеоматеріалів різної тематики про різнобічні актуальні події, фінансової, економічної, культурної та іншої інформації, в той час як основна діяльність Компанії полягає у використанні, отриманні, придбанні та передачі безпровідними, телеграфічними, телефонними та телексними засобами повідомлень та інформації, їх випуск, публікацію та введення в обіг чи інше використання з метою отримання Компанією прибутку або інших вигод, при цьому, Представництво "Ройтерс Лімітед" не є юридичною особою, одержує кошти від компанії "РОЙТЕРС ЛІМІТЕД" на банківський рахунок, непов'язані з підприємницькою діяльністю та спрямовані на утримання представництва, на підставі чого, суди дійшли висновку про те, що представництво нерезидента підлягає звільненню від сплати податку на прибуток в Україні, оскільки здійснює виключно підготовчі або допоміжні функції для забезпечення основної діяльності материнської компанії-нерезидента, не здійснюючи при цьому жодного з видів її господарської діяльності, та не маючи ознак постійного представництва в розумінні пп. 14.1.193 ПК України.
При здійсненні перевірки позивача, контролюючий орган дійшов висновку про те, що позивач є постійним представництвом нерезидента без посилання на конкретні положення установчих документів, без аналізу основних видів діяльності нерезидента та мети створення представництва, за відсутності аналізу змісту та виду діяльності представництва, мети та результатів її проведення, у тому числі в контексті спірних відносин, а отже не надано відповідної правової оцінки дійсному статусу представництва.
Крім того, відхиленню підлягають доводи контролюючого органу про те, що представництво є постійним представництвом Компанії в Україні та займається господарською діяльністю, оскільки під час перевірки контролюючий орган не зробив посилання на первинні документи, які б свідчили про укладення позивачем господарських договорів з юридичними особами-резидентами (фізичними особами-підприємцями або фізичними особами), з метою отримання доходу.
Разом з тим, контролюючим органом не надано судам жодних доказів, які б свідчили, що діяльність позивача була спрямована на досягнення економічних і соціальних результатів та від такої діяльності представництвом отримано дохід (прибуток) нерезидента, який згідно п. 160.8 ст. 160 Податкового кодексу України оподатковується в загальному порядку, тому, суди дійшли обґрунтованого висновку, що діяльність представництва повинна кваліфікуватись як така, носить підготовчий та допоміжний характер, у зв'язку з чим, доводи відповідача про те, що позивач є постійним представництвом нерезидента та його доходи повинні оприбутковуватись та оподатковуватись у загальному порядку, обґрунтовано відхилено судами попередніх інстанцій.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
17. Враховуючи встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, з огляду на доводи позивача, що діяльність Представництва «Ройтерс Лімітед» має виключно характер підготовчої та допоміжної та спрямована на представництво інтересів і створення умов для ведення основної діяльності Компанією «Reuters Limited» (Сполучене Королівство), натомість доводи контролюючого органу не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
18. Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, враховуючи норми Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухилення стосовно податків на доход і на приріст вартості майна та Податкового кодексу України, дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для скасування судових рішень, а тому касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року слід залишити без задоволення.
19. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
20. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій (частина перша ст. 350 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 341, 344, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року у справі №826/10603/15 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанову в повному обсязі складено 13.02.2019.
...........................
...........................
..........................
І.Я.Олендер
І.А. Гончарова
Р.Ф. Ханова ,
Судді Верховного Суду