вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"24" січня 2019 р. м. Київ Справа № 911/1926/18
Розглянувши матеріали справи за позовом Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави
до 1) Броварської міської ради Київської області
2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта»
прo визнання незаконним та скасування рішень сесії Броварської міської ради, визнання договорів оренди землі недійсними з припиненням зобов'язань на майбутнє
Суддя А.Ю.Кошик
При секретарі судового засідання: Фроль В.В.
За участю представників:
Позивача (прокуратури): ОСОБА_1
Відповідача1: ОСОБА_2
Відповідача2: ОСОБА_3, ОСОБА_4
Обставини справи:
Господарським судом Київської області розглядається справа за позовом Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави (надалі - позивач) до Броварської міської ради Київської області (надалі - відповідач1), Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» (надалі - відповідач2) прo визнання незаконним та скасування рішень сесії Броварської міської ради, визнання договорів оренди землі недійсними з припиненням зобов'язань на майбутнє.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 11.09.2018 року відкрито провадження у справі № 911/1926/18 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 02.10.2018 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 02.10.2018 року відкладено підготовче засідання на 20.11.2018 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 03.10.2018 року представником відповідача1 подано відзив на позовну заяву № 2-15/3789 від 28.09.2018 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 29.10.2018 року представником позивача подано відповідь на відзив № 7438вих18 від 24.10.2018 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 20.11.2018 року представником відповідача1 перед підготовчим судовим засіданням подано клопотання № 2-15/4398 від 19.11.2018 року про витребування доказів, які знаходяться у позивача.
До канцелярії Господарського суду Київської області 20.11.2018 року представником відповідача2 подано відзив на позовну заяву б/н від 19.11.2018 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 20.11.2018 року підготовче засіданя відкладено на 06.12.2018 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 05.12.2018 року представником відповідача2 подано клопотання б/н від 05.12.2018 року про призначення судової земельно-технічної експертизи.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.12.2018 року підготовче засідання у справі № 911/1926/18 відкладено на 18.12.2018 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 17.12.2018 року представником позивача подано відповідь на відзив № 8791вих-18 від 06.12.2018 року, пояснення № 8897вих18 від 14.12.2018 року на виконання вимог ухвал суду від 20.11.2018 року та 06.12.2018 року. Представником відповідача2 подано клопотання б/н від 14.12.2018 року про долучення доказів.
До канцелярії Господарського суду Київської області 18.12.2018 року, перед підготовчим судовим засіданням, на виконання вимог ухвали суду від 06.12.2018 року у справі № 911/1926/18, представником Генеральної прокуратури України подано пояснення № 05/1-653вих-18 від 18.12.2018 року.
У підготовчому засіданні 18.12.2018 року представник позивача (прокурор) підтримав позовні вимоги. Представник відповідача1 та представник відповідача2 проти позову заперечували.
Також, в підготовчому судовому засіданні 18.12.2018 року судом було відхилено подане 05.12.2018 року представником відповідача2 клопотання б/н від 05.12.2018 року про призначення судової земельно-технічної експертизи, оскільки частина питань, які заявник просить винести на експертизу, не мають значення для вирішення спору, решта питань передбачають надання правової оцінки, що не відноситься до компетенції експертизи.
Враховуючи, що судом під час підготовчого судового засідання 18.12.2018 року вирішено питання, зазначені в ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України та вчинено усі необхідні дії, передбачені ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення правильного, своєчасного та безперешкодного розгляду справи по суті, суд за результатами підготовчого засідання постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 10.01.2019 року.
У судовому засіданні 10.01.2019 року судом оголошено перерву у розгляді справи до 24.01.2019 року.
В судовому засіданні 24.01.2019 року представник позивача (прокуратури) позовні вимоги підтримав, представники відповідачів проти позову заперечували.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв'язку з чим, в судовому засіданні 24.01.2019 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з викладених у позові обставин, Броварська місцева прокуратура Київської області зазначає, що під час опрацювання відомостей, отриманих з метою встановлення наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру в інтересах держави в суді, виявлено факти порушення вимог земельного законодавства під час відведення земельних ділянок на умовах оренди на території м. Бровари за рахунок земель водного фонду.
Рішенням Броварської міської ради Київської області №950-45-04 від 16.03.2006 року «Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання у постійне користування земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради» надано Товариству з обмеженою відповідальністю «Афродіта» земельну ділянку площею 26,8450 га за рахунок резервних територій міста-сіножаті, в тому числі 3,1348 га землі обмеженого використання - інженерний коридор мережі лінії електропередачі та мереж зв'язку, для будівництва індивідуальної, громадської забудови та об'єктів інфраструктури - землі житлової забудови, на території II житлового району м. Бровари в районі вул. Богунська та вул. Маяковського, терміном на 10 років.
08.09.2006 року між Броварською міською радою Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Афродіта» укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець, відповідно до рішення сесії Броварської міської ради Київської області від 16.03.2006 року № 950-45-04 надав, а орендар - ТОВ «Афродіта» прийняв в строкове платне користування терміном на 10 років за рахунок резервних територій міста - сіножатей земельну ділянку загальною площею 26,8450 га для будівництва індивідуальної, громадської забудови та об'єктів інфраструктури землі житлової забудови, в тому числі 3,1348 га землі обмеженого використання -інженерний коридор мережі лінії електропередачі та мереж зв'язку, для будівництва індивідуальної, громадської забудови та об'єктів інфраструктури - землі житлової забудови, на території II житлового району м. Бровари в районі вул. Богунська та вул. Маяковського.
Відповідно до п. 3.1 Договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:00:057:0062, даний Договір укладено на 10 років, терміном до 16.03.2016 року.
16.12.2009 року між сторонами укладено Договір про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 08.09.2006 року, відповідно до якого Броварською міською радою було продовжено дію Договору оренди земельної ділянки на 25 років.
Прокуратура в позові зазначає, що за результатами опрацювання відомостей, отриманих з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, встановлено, що вищенаведений Договір оренди земельної ділянки від 16.03.2016 року укладено всупереч вимог закону, оскільки передача в оренду спірної земельної ділянки відбулась з порушенням вимог законодавства.
У зв'язку з чим, прокуратура в позові стверджує, що рішення сесії Броварської міської ради №950-45-04 від 16.03.2006 року є незаконним та підлягає скасуванню, а Договір оренди земельної ділянки від 16.03.2006 року підлягає визнанню недійсним з припиненням зобов'язань на майбутнє.
В обґрунтування позовних вимог прокуратура зазначає, що згідно зі ст. 19 Земельного кодексу України за основним цільовим призначенням серед земель, зокрема, виділяють землі житлової та громадської забудови і землі водного фонду. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Прокуратура в позові зазначає, що спірна земельна ділянка була сформована, в тому числі, за рахунок земель водного фонду, та була передана в оренду під забудову всупереч вимог закону для вказаної категорії земель з огляду наступне.
Відповідно до статті 4 Водного кодексу України та частини 1 статті 58 Земельного кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до земель водного фонду, серед іншого, належать землі, зайняті озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них.
Водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт) (ст.1 Водного кодексу України).
Прокуратура стверджує, що на спірній земельній ділянці з кадастровим номером 3210600000:00:057:0063 розташована прибережно захисна смуга озера «Світловщина» та мережа осушувальних каналів.
В підтвердження наведених обставин прокуратура посилається на Висновок експерта № 37/18 від 04.07.2018 року, згідно з дослідницькою частиною якого встановлено, що для земель з розташуванням між вулицями Богунського, Маяковського та залізницею в південній частині м. Бровари характерний високий рівень ґрунтових вод. На вказаній території функціонує побудована за радянських часів система осушувальних каналів, які до даного часу виконують функцію водовідведення та пониження рівня грунтових вод. Озеро «Світловщина» - найнижча точка в ОСОБА_5, яке виконує функцію водозбору з території II мікрорайону м. Бровари та через систему каналів спрямовує надлишки вод до річки ОСОБА_4.
Згідно з обласною цільовою програмою розвику водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року, затвердженої рішенням Київської обласної ради від 17.09.2013 року № 663-34-VI було передбачено протягом 2016-2017 років відновлення функціонування осушувальної системи р. ОСОБА_4 з метою захисту від підтоплення м. Бровари та роботи, пов'язані з поліпшенням технічного стану та благоустрою озера «Світловщина» з метою захисту від підтоплення. Разом з тим, згідно пояснювальної записки до проекту рішення Київської обласної ради VII скликання «Про внесення змін та доповнень до Переліку природоохоронних заходів на 2016 рік» з метою раціонального використання та освоєння коштів обласного фонду ОНПС у 2016 році зменшені суми вартості робіт по об'єктам, а саме виключено об'єкт «Роботи пов'язані з поліпшенням технічного стану та благоустрою озера «Світловщина» з метою захисту від підтоплення м. Бровари» - 979,5 тис. грн. по причині того, що дане озеро здане в оренду приватній структурі.
Також, в позові зазначено, що для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою (ч. 2 ст. 58 Земельного кодексу України).
Прибережна захисна смуга є частиною водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення, засмічення та збереження їх водності встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони (статті 1, 88, 90 Водного кодексу України, статті 60, 61 Земельного кодексу України).
Частинами 1, 3 ст. 60 Земельного кодексу України встановлено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Право на землі водного фонду, встановлене ст. 59 Земельного кодексу України, передбачає можливість передачі юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування земельних ділянок прибережних захисних смуг із земель водного фонду на умовах оренди (ч. 4 ст. 59 цього Кодексу). При цьому, згідно положень ч. 4 ст. 59 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Натомість, з метою збереження та дотримання особливого режиму використання земель водного фонду статтею 61 Земельного кодексу України заборонено будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах.
Крім того, відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» не можуть бути об'єктами оренди, зокрема, водосховища та водогосподарські канали комплексного призначення, міжгосподарські меліоративні системи, гідротехнічні захисні споруди (крім гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми).
Прокуратура в позові стверджує, що наведені приписи законодавства свічать про те, що прибережна захисна смуга може використовуватися лише відповідно до її цільового призначення з урахуванням законодавчих обмежень щодо ведення господарської діяльності, а в її межах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних). Тобто, передача земель водного фонду для їх використання в цілях житлової забудови, як це визначено оспорюваним рішенням та договором, не передбачено приписами законодавства, натомість наявна імперативна заборона використання вказаної категорії земель в таких цілях.
Таким чином, до складу земель водного фонду України віднесено землі прибережної захисної смуги, на яких хоча і не розташований водний фонд, але за своїм призначенням вони сприяють його функціонуванню.
Ширина прибережних захисних смуг визначена ч. 2 ст. 88 Водного кодексу України, ч. 2 ст. 60 Земельного кодексу України та становить для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів від урізу води.
Пунктами 1, 4, 5 Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 року N 486, передбачено, що розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації, яка узгоджується з відповідними органами, власниками землі, землекористувачами і затверджуються відповідними місцевими органами державної виконавчої влади.
Згідно з п.2.9 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.11.2004 року N 434, у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об'єктів, природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 Водного кодексу України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 року N 486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», з урахуванням конкретної ситуації.
Отже, виходячи з нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених ст. 60 Земельного кодексу України та ст. 88 Водного кодексу України, орієнтовних розмірів і межі водоохоронних зон, що визначаються відповідно до Постанови N 486, відсутність землевпорядної документації не змінює правовий режим захисної смуги.
Згідно зі ст. 89 Водного кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.
Однак, відведена оспорюваним рішенням сесії Броварської міської ради земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:00:057:0062 для будівництва житлової та громадської забудови з інфраструктурою включає в себе озеро «Світловщина», систему осушувальних каналів та землі прибережної захисної смуги озера, що підтверджується, зокрема, відповіддю Київського державного підприємства геодезії, картографії та кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» від 21.06.2018 року за № 01-01/186, відповіддю Управління водного господарства в м. Бровари від 03.07.2018 року за № 01-12/493, відповіддю Центральної геофізичної обсерваторії ім.Бориса Срезневського від 20.06.2018 року за № 17-08/1264, відповідю Управління водного господарства в м. Бровари від 04.08.2016 року за № 01-12/722, висновком експерта № 37/18 від 04.07.2018 року.
Також, згідно Висновку експерта № 37/18 від 04.07.2018 року земельна ділянка площею 26,845 га з кадастровим номером 3210600000:00:057:0062, яка перебуває в оренді ТОВ «Афродіта», частково накладається на землі водного фонду, а саме на озеро (площею 0,9333 га) та землі під мінімальною прибережною смугою озера, що займає 5,8411 га від усієї площі ділянки та землі зайняті осушувальними каналами.
Таким чином, прокуратура стверджує, що оспорюване рішення прийнято Броварською міською радою в порушення вимог ст.ст. 6, 14, 19 Конституції України, ст.ст. 58-61 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України та ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», оскільки спірну земельну ділянку передано в оренду для будівництва за рахунок земель водного фонду, які становлять собою водний об'єкт, систему осушувальних каналів та прибережну захисну смугу водного об'єкта.
Також прокуратура в позові стверджує, що ТОВ «Афродіта» набуло спірну земельну ділянку в користування у спосіб, який за формальними ознаками має вигляд законного: юридичне оформлення права оренди відповідача на землю стало можливим у результаті прийняття органом місцевого самоврядування рішення сесії Броварської міської ради №950-45-04 від 16.03.2006 року та укладення договору оренди.
Однак, фактично відбулась незаконна зміна цільового призначення земельної ділянки водного фонду, яку було передано в довгострокову оренду юридичній особі під будівництво.
При цьому, прокуратура стверджує, що для ТОВ «Афродіта» мало бути очевидним наявність на спірній земельній ділянці природної водойми (озеро «Світловщина») та системи осушувальних каналів, тому орендар знав або, проявивши розумну обачність, міг знати про те, що земельна ділянка передана в його користування з порушенням вимог закону, що ставить його добросовісність під час набуття земельної ділянки в оренду під обґрунтований сумнів.
Оскільки водний фонд є невід'ємним елементом екосистеми, незаконна передача в оренду земель водного фонду призводить до порушення прав усіх громадян на безпечне довкілля.
Зокрема, озеро «Світловщина» - найнижча точка в ОСОБА_5, яке виконує функцію водозбору з території II мікрорайону м. Бровари та через систему каналів спрямовує надлишки вод до річки ОСОБА_4. Натомість, забудова земель із озером та системою осушувальних каналів створює реальну загрозу знищення останніх, а відтак і створює реальну загрозу підтоплення новоствореної та вже існуючої забудови на території м. Бровари.
З метою усунення вищенаведених порушень, прокуратурою в порядку представництва інтересів держави подано позов до суду на підставі ст.ст. 16, 21, 215, 216, 393 Цивільного кодексу України та ст.ст. 152 Земельного кодексу України про визнання незаконним та скасування рішення сесії Броварської міської ради Київської області №950-45-04 від 16.03.2006 року в частині передачі в оренду ТОВ «Афродіта» земельної ділянки площею площею 26,8450 га за рахунок резервних територій міста-сіножаті, в тому числі 3,1348 га - землі обмеженого використання - інженерних коридор мережі лінії електропередачі та мереж зв'язку, для будівництва індивідуальної, громадської забудови та об'єктів інфраструктури - землі житлової забудови, на території II житлового району м. Бровари в районі вул. Богунська та вул. Маяковського; визнання недійсним договору оренди землі від 16.03.2006 року, в редакції договору про внесення змін від 16.12.2009 року, який укладений між Броварською міською радою Київської області та Товариством з обмеженої відповідальністю «Афродіта», щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:00:057:0062, з припиненням зобов'язань за останнім на майбутнє.
Також, в обґрунтування поважності причин пропуску позовної давності прокуратура зазначає, що про незаконне вилучення земель водного фонду виявлено прокурором під час досудового розслідування кримінального провадження за № 42017111130000180 від 11.07.2017 року в ході отримання інформації від Київського державного підприємства геодезії, картографії та кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» від 21.06.2018 року № 01-01/186, Управління водного господарства в м. Бровари від 03.07.2018 року № 01-12/493, відповіді Центральної геофізичної обсерваторії ім. Бориса Срезневського від 20.06.2018 року № 17-08/1264, висновку експерта № 37/18 від 04.07.2018 року із відповідними схемами накладення земельних ділянок на землі водного фонду, якими підтверджено статус водних об'єктів та визначено розмір накладення спірної земельної ділянки на землі водного фонду.
В ході розгляду спору відповідач1 - Броварська міська рада у відзиві позовні вимоги заперечила в повному обсязі. В обґрунтування заперечень проти позову відповідач1 наполягає на пропуску прокуратурою строків позовної давності, оскільки на момент подачі позовної заяви з моменту прийняття спірного рішення пройшло 12 років. При цьому, враховуючи неодноразові перевірки, прокуратура могля і мала бути обізнана з існування відповідного рішення.
Також відповідач1 наголошує, що з огляду на п.п. 70, 71 рішення ЄСПЛ від 20.10.2011 року в справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04), яке набуло статусу остаточного 20.01.2012 року, Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу; у контексті скасування помилково наданого права на майно принцип «належного урядування» може не лише покладати на державні органи обов'язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку, а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. Аналогічний висновок також міститься у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки», у справі «Ґаші проти Хорватії» та у справі «Трґо проти Хорватії».
Також в додаткових поясненнях відповідач1 зазначив, що згідно з нормами Земельного кодексу України, який діяв на момент прийняття оскаржуваного рішення Броварської міської ради, передача в оренду земельних ділянок які перебувають в комунальній власності здійснюється за проектом відведення земельної ділянки.
На виконання даної норми Броварською міською радою Київської області було прийняте рішення від 23.02.2006 року № 923-44-04 про надання дозволу ТОВ «Афродіта» на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для будівництва індивідуальної, громадської забудов та об'єктів інфраструктури на території II житлового району м. Бровари по вул. Богунській та вул. Маяковській.
Проект відведення даної земельної ділянки був розроблений Броварським міським відділом Київської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при ДК України». Проект землеустрою має позитивні погодження Броварського міського відділу земельних ресурсів, Київською обласною санітарно-епідеміологічною станцією, Державного управління екології та природних ресурсів в Київські області. При погоджені проектної документації відсутні будь-які зауваження.
В даному проекті землеустрою щодо відведення оскаржуваної земельної ділянки в оренду є лист Бортницького міжрайонного управління водного господарства імені ОСОБА_6 від 21.02.2006 року № 72, в якому чітко зазначено, що спірна земельна ділянка загальною площею 80 га не знаходиться у використанні, як водогосподарський об'єкт з 1993 року.
Також проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки отримав позитивний висновок Київського обласного управління земельних ресурсів.
У відповідності до детального плану території частини II житлового району (район вулиць Богунської - Маяковського) розробленого Державним підприємством Український Державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені ОСОБА_7, природні поверхові води на даній території відсутні, в південній частині території розпочаті роботи по спорудженню штучного водоймища.
Після затвердження ОСОБА_8 плану територій частини II житлового району на замовлення ТОВ «Житлово-сервісна компанія» був розроблений робочий проект в складі об'єкту «Комплекс інженерних мереж та споруд 2-го мікрорайону в районі вул. Богунського-Маяковського в м. Бровари Київської області». Робочий проект розроблений ВАТ «Укрводпроект» в період з 07.11.2005 року по 25.11.2005 року. В даному робочому проекті зазначено, що ділянка на сьогоднішній день занедбана та підтоплена грунтовими водами. Також було встановлено, що при замуленні невидимі з поверхні джерела, створюють періодичне стійке підтоплення верхнього шару грунту.
Таким чином, під час прийняття спірного рішення та передачі земельної ділнки в оренду відповідачу2 було досліджено та встановлено дійсний стан спірної земельної ділянки, зокрема, її підтоплення та незадовільний (занедбаний) стан осушувальної системи та визначено для землекористувача заходи, яких необхідно вжити для приведення земельної ділянки в належний стан з можливістю забудови.
Також відповідач1 заперечував належність доданого прокуратурою до позову експертного висновку, оскільки при проведенні експертизи експертом не був використаний проект землеустрою щодо відведення оскаржуваної земельної ділянки, який був розроблений на момент прийняття рішення та укладення договору оренди, а саме в 2006 році та інші документи саме того часу. Натомість експертом при проведенні експертизи були використані листи Центральної географічної обсерваторії імені ОСОБА_9, Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «КИЇВГЕОІНФОРМАТИКА», водних ресурсів у місті Києві та Київській області, які датовані 2015 та 2018 роками, що не відображає фактичних обставин станом на момент передачі спірної земельної ділянки в оренду.
Відповідачем2 в ході розгляду спору подано відзив, в якому позовні вимоги заперечено в повному обсязі, посилаючись на те, що спірна земельна ділянка належить до земель житлової та громадської забудови та ніколи не належала до земель водного фонду.
Щодо спірної земельної ділянки відповідач2 пояснив з підтверджуючими документами, що 09.06.1994 року рішенням Броварської районної ради народних депутатів було видано Колективному сільськогосподарському підприємству «Нова Україна» Державний акт серії КВ № 1Ф000020 на право постійного користування землею площею 241,7 га для ведення господарської діяльності, що було зареєстровано в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №7.
В подальшому згідно з Постановою Верховної ради України від 03.03.1998 року № 146-98-ВР включено в межі міста Бровари Київської області землі Броварського району загальною площею 1271,6 га, в т.ч. землі КСП «Нова Україна» та Радгоспу ім. Кірова (правонаступником прав і обов'язків якого було Колективне сільськогосподарське підприємство «Нова Україна»). КСП «Нова Україна» було припинено за наслідками банкрутної процедури у справі Господарського суду Київської області №263/126-98. При цьому, що також встановлено в матеріалах судової справи № 911/2997/16, новостворене СГ ТОВ «Нова Україна» не набуло правонаступництва ліквідованого КСП «Нова Україна», щодо земель, які перебували у постійному користуванні за Державним актом серії КВ № 1Ф000020, у відповідності до ст. 30 Земельного кодексу України не вибували з власності держави і підлягали включенню до земель запасу або передачі у власність чи користування відповідно до цього Кодексу.
12.10.2004 року Броварська міська рада Київської області рішенням №481 надала ТОВ «Житлово-сервісна компанія» дозвіл на розробку ОСОБА_8 плану території частини II житлового району під житлову забудову в районі вул. Богунської.
26.10.2005 року Броварська міська рада Київської області рішенням від 26.10.2005 року № 731-34-04 затвердила ОСОБА_8 план території частини II житлового району вулиць Богунської - Маяковського в м. Бровари.
18.07.2005 року Київське обласне головне управління земельних ресурсів Держкомзему України погодило зміну цільового призначення спірної земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення на землі житлової, громадської забудови та будівництва об'єктів інфраструктури.
02.09.2005 року Броварський міський відділ земельних ресурсів Держкомзему України надав Висновок від 02.09.2005 року № 375 про відповідність зміни цільового призначення спірної земельної ділянки з земель сільськогосподарського призначення (сіножаті) на землі житлової та громадської забудови та встановлення відповідності меж земельної ділянки Генеральному плану міста ОСОБА_5.
23.11.2005 року укладено Контракт на виконання робіт по інженерній підготовці території з влаштуванням штучного водоймища другого мікрорайону між вулицями Богунського та Маяковського в місті Бровари Київської області між ТОВ «Афродіта» (замовник будівництва водоймища) та ТОВ «Будгарант» (підрядник).
21.02.2006 року Бортницьке міжрайонне управління водного господарства імені ОСОБА_6 Державного комітету України по водному господарству надало повідомлення від 21.02.2006 року №72 згідно якого, земельна ділянка площею 80 га (в т.ч. спірна земельна ділянка), що знаходиться в межах вулиць Богунської - Маяковського м. Бровари не знаходиться у використанні як водогосподарський об'єкт з 1993 року.
03.04.2006 року між ТОВ «Афродіта» та ТОВ «Будгарант» складено ОСОБА_3 від 03.04.2006 року про те, що в період з грудня 2005 року по 22.03.2006 року ТОВ «Будгарант» виконало роботи по влаштування водоймища об'єкта «Комплекс інженерних мереж та споруд ІІ мікрорайону в районі вулиць Богунського - Маяковського в м. Бровари».
04.04.2006 року між Броварською міською радою Київської області (орендодавець) та ТОВ «Афродіта» (орендар) укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець відповідно до рішення сесії Броварської міської ради Київської області від 16.03.2006 року №950-45-04 надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 26,8450 га за рахунок резервних територій міста - сіножаті для будівництва індивідуальної, громадської забудови та об'єктів інфраструктури на території II житлового району м. Бровари в районі вул. Богунська та вул. Маяковського, на 10 років, терміном до 16.03.2016 року. Договір зареєстровано у Київський регіональній філії ДП «Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам», про що у Державному реєстрі вчинено запис від 04.04.2006 року.
08.09.2006 року між Броварською міською радою Київської області та ТОВ «Афродіта» укладений нотаріально посвідчений договір оренди вищезазначеної земельної ділянки з новій редакції, відповідно до умов якого орендодавець відповідно до рішення сесії Броварської міської ради Київської області від 16.03.2006 року №950-45-04 надав, а орендар прийняв в строкове платне користування терміном на 10 років за рахунок резервних територій міста - сіножаті, земельну ділянку площею 26,8450 га, для будівництва індивідуальної, громадської забудови та об'єктів інфраструктури - землі житлової забудови, в тому числі 3,1348 га - землі обмеженого використання - інженерний коридор мережі лінії електропередачі та мереж зв'язку, на території II житлового району м. Бровари в районі вул. Богунська та вул. Маяковського.
21.09.2006 року Броварською міською радою Київської області прийнято рішення № 110-08-05, яким надано дозвіл на коригування ОСОБА_8 плану території частини II житлового району вулиць Богунської - Маяковського в м. Бровари.
27.03.2007 року листом №2-8/541 заступник міського голови міста ОСОБА_5 Руденко звернувся до начальника Ніжинської дистанції Південно-західної залізниці ОСОБА_10 з проханням надати дозвіл на проведення робіт з облаштування проходу щодо можливості відводу поверхневої води з підтоплених територій південно-західної частини міста м. Бровари (район вулиць Богунської - Маяковського).
Згідно листа від 27.03.2007 року №2-8/541 на спірній земельній ділянці знаходилась частина мережі водовідвідних каналів, що експлуатувалися колишнім радгоспом «Княжицький» із природним самопливним відтоком під залізницею в районі вулиці Богунська в річку ОСОБА_10.
Однак, при проведенні реконструкції проходу водовідвідного каналу під залізницею, Південно-західною залізницею було порушено природний відтік поверхневої води з території спірної земельної ділянки - без погодження Броварської міської ради Київської області забетоновано прохід осушувального каналу під залізницею вище рівня ґрунту на 50 - 60 сантиметрів, що призвело до підтоплення території спірної земельної ділянки в районі залізниці та вулиці Богунського в місті Бровари та блокування стоку води з вказаних осушувальних каналів в бік річки ОСОБА_10.
Дана ситуація, починаючи з 2007 року класифікована згідно Державного класифікатора надзвичайних ситуацій ДК 019-2001 як надзвичайна ситуація природного характеру «Підвищення рівня грунтових вод (підтоплення)» за кодом 20480.
17.05.2007 року згідно договору №2007-48 Державне підприємство «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування» Міністерства регіонального розвитку та будівництва України (далі - ДП «НДПІ Містобудування)» здійснило комплексу експертизу містобудівної документації «ОСОБА_8 план території частини II житлового району (район вулиць Богунська - Маяковського) в м. Бровари».
Згідно висновку комплексної експертизи ДП «НДПІ Містобудування» ОСОБА_8 план території частини II житлового району (район вулиць Богунська - Маяковського) в м. Бровари виконано на професійному рівні, відповідно до вимог містобудівного законодавства, ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» з інженерних питань та має необхідні погоджувальні висновки.
24.05.2007 року Броварська міська рада Київської області рішенням №333-21-05 затвердила ОСОБА_8 план території частини II житлового району вулиць Богунської - Маяковського в м. Бровари.
19.09.2007 року Бортницьке міжрайонне управління водного господарства імені ОСОБА_6 Державного комітету України по водному господарству листом №331/01 надало ТОВ «Афродіта» Висновок про погодження скиду очисних зливових та дренажних вод в осушувальну систему в заплаві р. ОСОБА_10 за умови побудови в заплаві річки ОСОБА_10 водойми рекреаційного призначення для загального використання його населенням прилеглих населених пунктів.
25.10.2007 року Броварська міська рада Київської області прийняла рішення №483-28-05 «Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради», п. 14.4 якого внесені зміни до рішення від 16.03.2006 року №950-45-04 в п. 2.5 щодо ТОВ «Афродіта» після слів «...для будівництва...» читати «обслуговування та експлуатації...», далі по тексту; слова «...терміном на 10 років» замінити словами «...терміном на 25 років».
26.10.2007 року на підставі вищевказаного рішення Броварської міської ради Київської області №483-28-05 від 25.10.2007 року між Броварською міською радою Київської області та ТОВ «Афродіта» підписаний договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 08.09.2006 року, яким викладено у новій редакції п. 1.1.1, п. 5.1 та п. 5.3, а також доповнено п. 4.7.
08.02.2008 року Київська гідрогеологічна-меліоративна експедиція листом від 08.02.2008 року № 58 повідомила, що на території спірної земельної ділянки зафіксовано підтоплення ґрунтовими водами житлової забудови, масштаби якої напряму залежать від метеорологічних умов.
Згідно даного листа від 08.02.2008 року № 58 спірна земельна ділянка має територію природного пониження та відокремлена від території осушувальної системи річки ОСОБА_10 насипом залізниці. На території спірної земельної ділянки розташована мережа каналів, які виконували до 1993 року функції дренування та відведення поверхневого стоку в канали осушувальної системи річки ОСОБА_10 через прокол під залізницею. За даними вишукувань ВАТ «Укрводпроект» щороку навесні ґрунтові води залягають на глибині 0,2 - 1,5 м, в окремі роки має місце зникання ґрунтової та поверхневої води.
04.06.2008 року Трубізьке міжрайонне управління водного господарства Державного комітету України по водному господарству листом від 04.06.2008 року № 102 надало Висновок про технічні умови забудови південно-західної частини м. Бровари, в т.ч. території спірної земельної ділянки. Згідно листа від 04.06.2008 року № 102 на території спірної земельної ділянки була побудована в 1979 році мережа каналів, що знаходяться в незадовільному стані та призводять до підтоплення спірної земельної ділянки. Для освоєння (забудови) спірної земельної ділянки необхідно виконати технічні умови, зокрема відкриті осушувальні канали розчистити та поглибити або замінити відкриті канали на закриті горизонтальні колектори.
Крім того, рішення Броварської міської ради Київської області від 24.05.2007 року № 333-21-05 затверджено ОСОБА_8 план території частини II житлового району (район вулиць Богунського - Маяковського) м. Бровари, в т.ч. території спірної земельної ділянки, який є одним з етапів реалізації Генерального плану міста ОСОБА_5, затвердженого в 1980 року і основним завданням якого було надання пропозицій по функціонально-планувальній організації та забудові частини II житлового району (в районі вулиць Богунського - Маяковського) в м. Бровари.
ОСОБА_8 планом території передбачено на в'їзді зі сторони Об'їзної дороги створення водоймища площею біля 3 га, навколо якого формується центр обслуговування мешканців району.
Після затвердження ОСОБА_8 плану території інвестором був виконаний комплекс проектно-вишукувальних робіт, пов'язаних із зниженням рівня ґрунтових вод і розпочато роботи з організації штучної водойми. ОСОБА_8 будівництво штучної водойми на спірній земельній ділянці регламентовано Розділом 9 ДПТ «Інженерна підготовка території».
В південній частині проектованої ділянки ОСОБА_8 плану території намічалось влаштування декоративної водойми площею водного дзеркала 0,7 га. Глибина води у водоймищі буде визначена після проведення відповідних гідрогеологічних розрахунків на послідуючих стадіях проектування з урахуванням більш детальних інженерно-геологічних вишукувань та дослідження ґрунтів і ґрунтових вод (орієнтовно 2,5 м). По трасі існуючих відкритих осушувальних колекторів, на ділянці протяжністю по 270 м по обидва боки 4-х поверхової забудови, що розташована північніше декоративного ставу, передбачено влаштування декоративних відкритих залізобетонних басейнів з фонтанами 8 шт. На території в межах проекту необхідно побудувати близько 7 км дощової каналізації, орієнтовна вартість заходів з організації відведення дощових вод становить 4,5 млн. грн.
Тобто водний об'єкт, розташований на спірній земельній ділянці, помилково визначений прокуратурою як озеро «Світловщина», оскільки насправді є штучною декоративною водоймою, будівництво якої розпочато на спірній земельній ділянці ТОВ «Будгарант» на замовлення ТОВ «Афродіта» в 2006 році після прийняття оскаржуваного рішення Броварської міської ради Київської області від 16.03.2006 року № 950-45-04 в частині передачі в оренду ТОВ «Афродіта» земельної ділянки площею 26,8450 га та укладення договору оренди землі від 16.03.2006 року з метою осушення та інженерної підготовки спірної земельної ділянки до будівництва II району м. Бровари Київської області.
Таким чином, наведені відповідачем2 документально підтверджені обставини свідчать про те, що на момент вирішення питання зміни цільового призначення спірної земельної ділянки, відповідні землі належали до земель сільськогосподарського призначення (сіножаті) і водогосподарський об'єкт - мережа осушувальних каналів з озером не функціонували і були зняті з обліку як водогосподарський об'єкт з 1993 року. Побудована в 1979 році система осушувальних каналів, частина якої проходить через територію спірної земельної ділянки була виведена з експлуатації та списана, а отже припинила виконання функції відведення поверхневого стоку в канали осушувальної системи річки ОСОБА_10.
Крім того, у Висновку експерта від 04.07.2018 року № 37/18 зазначено, що згідно листа Управління водних ресурсів у місті Києві та Київській області, складеного у березні 2015 року №01-12/186 «Про надання інформації» система каналів, що розташована на території спірної земельної ділянки була списана на початку 2000-х років.
Наведені обставини спростовують твердження прокуратури про існування на спірній земельній ділянці водогосподарського об'єкту (системи осушувальних каналів з озером), який на момент зміни цільового призначення забезпечував водовідведення надлишків вод з території II мікрорайону м. Бровари через систему каналів до річки ОСОБА_10. Осушувальні канали були в незадовільному стані і не виконували функцію осушення, оскільки були відокремлені від території осушувальної системи річки ОСОБА_10 насипом залізниці, відповідна система осушувальних каналів з озером фактично була знищена, не функціонувала і не використовувалась для відповідних цілей з 1993 року з незалежних від відповідача2 дій. У зв'язку з чим, відсутні підстави стверджувати, що саме забудова відповідачем2 спірної земельної ділянки створює загрозу знищення осушувальної системи каналів з озером та призводять до підтоплення спірної земельної ділянки.
Натомість, під час зміни цільового призначення спірної земельної ділянки було вирішено питання щодо відновлення осушувальної системи відповідної території шляхом будівництва дренажних колекторів та влаштування озера, про що свічить відповідна первинна та дозвільна документація.
З огляду на наведені обставини справи встановлено, що система осушувальних каналів з озером (водоговоподарський об'єкт), про існування якого на момент зміни цільового призначення стверджує прокуратура і який перешкоджав передачі відповідної земельної ділянки під забудову, насправді були побудовані самим орендарем з метою забезпечення водовідведення.
16.12.2009 року між Броварською міською радою Київської області та ТОВ «Афродіта» підписаний договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 08.09.2006 року, зокрема щодо нормативної грошової оцінки землі, орендної плати та строку дії договору тощо.
04.03.2010 року Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області надало ТОВ «Афродіта» Висновок від 04.03.2010 року №24 про відповідність намірів забудови земельної ділянки в районі вулиць Богунської - Маяковського в м. Бровари, а саме про відповідність містобудівній документації - Генеральному плану міста ОСОБА_5, затвердженому рішенням Броварської міської ради від 26.08.1999 року № 150-11-23.
17.05.2017 року ДП «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст» (ДП «ДНІПРОМІСТО») надало додаток до містобудівного розрахунку об'єкту будівництво «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інженерно-транспортної інфраструктури в районі вулиці Богунської у м. Бровари Київської області» від 17.05.2017 року №3-1307.
Згідно даного висновку ДП «ДНІПРОМІСТО» від 17.05.2017 року №3-1307 використання земельної ділянки площею 79,8684 га під розміщення житлово-громадської забудови («житловий комплекс з об'єктами соціального і громадського призначення та об'єктами інженерно-транспортної інфраструктури») відповідає діючій містобудівній документації: Генеральному плану м. Бровари та Детальному плану території частини II житлового району (район вулиць Богунської - Маяковського).
Містобудівним розрахунком ДП «ДНІПРОМІСТО» підтверджена можливість будівництва вищезгаданого об'єкта містобудування відповідно до визначених основних показників граничних параметрів забудови.
23.12.2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні ТОВ «Афродіта» спірної земельної ділянки.
Згідно акту перевірки ГУ Держгеокадастру від 22.12.2017 року в ході перевірки встановлено, що при розробці документації із землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки площею 26,8450 га у користування на умовах оренди ТОВ «Афродіта» вказана земельна ділянка не знаходилась у використанні як водогосподарський об'єкт з 1993 року.
26.01.2018 року ОВ «Житлово-сервісна компанія» та ТОВ «Афродіта» Дозвіл на виконання будівельних робіт від 26.01.2018 року № ІУ 113180260518 об'єкта «Будівництво житлового комплексу з об'єктами соціального і громадського призначення та об'єктами інженерно-транспортної інфраструктури на території II житлового району в районі вулиць ОСОБА_11 (Богунської) та вулиці Маяковського в м. Бровари Київської області».
Таким чином, оскільки на момент вирішення питання про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки на ній були відсутні водогосподарські об'єкти і відповідні об'єкти були облаштовані орендарем в ході погоджувальних процедур щодо землекористування на виконання заходів з відновлення земельної ділянки та приведення її в належний стан, відсутні підстави стверджувати, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбулась з порушення водного законодавства.
Прокуратурою не наданого належних та достатніх доказів в підтвердження того, що на момент прийняття оскаржуваного рішення сесії Броварської міської ради Київської області від 16.03.2006 року № 950-45-04 в частині передачі в оренду ТОВ «Афродіта» земельної ділянки площею 26,8450 га та укладення договору оренди землі від 16.03.2006 спірна земельна ділянка або її частина належала до земель водного фонду. Посилання на листи-відповіді Київського державного підприємства геодезії, картографії та кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» від 21.06.2018 року за № 01-01/186, Управління водного господарства в м. Бровари від 03.07.2018 року за № 01-12/493, Центральної геофізичної обсерваторії ім.Бориса Срезневського від 20.06.2018 року за № 17-08/1264, Управління водного господарства в м. Бровари від 04.08.2016 року за № 01-12/722 та висновок експерта № 37/18 від 04.07.2018 року, які відображають обставини станом на період 2016-2018 років, не підтверджує та обґрунтовує дійсного стану спірної земельної ділянки безпосередньо в період вирішення питання про її надання під забудову.
Надання відповідної земельної ділянки під забудову відповідає Генеральному плану м. Бровари та Детальному плану території частини II житлового району (район вулиць Богунської - Маяковського), пройшло необхідні експертизи та отримало всі погодження.
Обставини переведення спірної земельної ділянки з земель сільськогосподарського призначення до земель житлової та громадської забудови також підтверджуються проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ «Афродіта» для будівництва індивідуальної, громадської забудови та об'єктів інфраструктури на території II житлового району м. Бровари.
Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем не доведені та не обґрунтовані, відповідачами спростовані, тому не підлягають задоволенню.
Щодо пропуску строку позовної давності суд зазначає, що згідно з ч. 4 ст. 267 Цивільного кодексу України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Таким чином, оскільки за наслідками розгляду спору позовні вимоги не підтвердились і встановлено відсутність задоволення позову, питання щодо пропуску строку давності не підлягає дослідженню, оскільки не впливає на результат розгляду спору.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з відмовою в задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають. Відповідачами не надано доказів понесення судових витрат, тому відповідне питання не розглядається.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. В задоволенні позову Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави до Броварської міської ради Київської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» прo визнання незаконним та скасування рішень сесії Броварської міської ради, визнання договорів оренди землі недійсними з припиненням зобов'язань на майбутнє відмовити в повному обсязі.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 розділу ХІ Господарського процесуального кодексу України.
Суддя А.Ю. Кошик