ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
07 лютого 2019 року №826/7624/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Огнивому Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовомГромадської організації "Антикорупційне бюро України в місті Києві та Київській області"
до третя особаДержавного бюро розслідувань ОСОБА_1
про визнання дій протиправними та скасування рішення,
за участю:
представника відповідача - ОСОБА_2,
На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 07 лютого 2019 року проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України.
Громадська організація "Антикорупційне бюро України в місті Києві та Київській області" звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного бюро розслідувань, третя особа - ОСОБА_1, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Державного бюро розслідувань щодо затвердження персонального складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань за результатами проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань 30.03.2018;
- визнати протиправним та скасувати Наказ Державного бюро розслідувань від 26.04.2018 №54, яким затверджено склад Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань за результатами проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань 30.03.2018.
Позовні вимоги мотивовано тим, що при проведенні установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань було допущено ряд порушень Порядку проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань. Так, в порушення вказаного Порядку відбувалась додаткова реєстрація учасників після 13:45, у той час, коли збори повинні були розпочатися о 14:00, а реєстрація мала закінчитись о 13:45. Не було затверджено порядок денний та регламент роботи установчих зборів. За твердженням позивача, під час підрахунку результатів голосування було враховано бюлетень з відміткою «вибув». Крім того, протокол лічильної комісії було підписано лише головою, секретарем та окремими членами лічильної комісії всупереч положенням пункту 12 Порядку проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що позивачем жодним чином не обґрунтовано, які саме положення законодавства були порушені відповідачем, як суб'єктом владних повноважень при прийнятті наказу від 26.04.2018 №54. Відповідач наголосив, що оскаржуваний наказ №54 щодо затвердження персонального складу Ради було прийнято на виконання імперативних положень пункту 8 Положення про Раду громадського контролю при Державному бюро розслідувань та пункту 17 Порядку проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань на підставі поданого до відповідача Протоколу №1. Так, наказ №54 по своїй суті є похідним від Протоколу №1 та не визначає персональний склад Ради, а лише затверджує його на основі протоколу. Так, позивачем жодним чином не вказано на порушення відповідачем норм чинного законодавства під час прийняття Наказу №54.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.09.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду адміністративної справи №826/7624/18 по суті.
Так, під час судового розгляду справи судом було допитано в якості свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Під час судового розгляду справи судом оголошувалась перерва, також розгляд справи відкладався в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
Як вбачається з матеріалів справи, 30.03.2018, за участі голови установчих зборів - Корінної Н.М., секретаря - Перової К.Ю. було проведено засідання установчих зборів з формування складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань, про що складено Протокол №1.
Порядок денний вказаних установчих зборів: про проведення додаткової ідентифікації осіб, зареєстрованих для участі у засіданні установчих зборів з формування складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань; про обрання складу ради Громадського контролю при Державному бюро розслідувань, шляхом рейтингового голосування за осіб, кандидатури яких внесені громадськими об'єднаннями, які особисто присутні на установчих зборах; про розгляд пропозиції щодо надання слова кожному з кандидатів для короткої презентації щодо себе; про розгляд пропозиції щодо внесення уточнень до процедури обрання до складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань; про затвердження переліку делегатів зі списку у бюлетені, які вибули; при прийняття рішення про затвердження завершення голосування та початок підрахунку голосів ("за" - 60, проти - " 0", "утримались" - " 0", - "рішення прийнято").
З Протоколу вбачається, що Головою установчих зборів було оголошено Протокол №1 засідання лічильної комісії установчих зборів з обрання членів Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань від 30.03.2018.
Головою установчих зборів оголошено склад обраної на установчих зборах Ради Громадського контролю при Державному бюро розслідувань. Так, до Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань обрано 15 осіб.
На підставі Протоколу №1 засідання установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань від 30.03.2018 №1 директором Державного бюро розслідувань видано оскаржуваний наказ від 26.04.2018 №54 "Про затвердження складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань".
Так, оскаржуваним наказом від 26.04.2018 №54 затверджено склад Ради згідно додатку до нього.
Позивач, не погоджуючись із Наказом від 26.04.2018 №54, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» Державне бюро розслідувань є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.
Згідно з пунктами 8, 18 статті 12 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» Директор Державного бюро розслідувань, зокрема, видає у межах повноважень накази і розпорядження, дає доручення, які є обов'язковими для виконання працівниками Державного бюро розслідувань; забезпечує відкритість та прозорість діяльності Державного бюро розслідувань відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» з метою забезпечення прозорості та цивільного контролю за діяльністю при Державному бюро розслідувань утворюється Рада громадського контролю у складі 15 осіб, яка формується на засадах відкритого та прозорого конкурсу.
За змістом пункту 1 Положення про Раду громадського контролю при Державному бюро розслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 №1086 (далі - Положення про Раду громадського контролю при Державному бюро розслідувань), Рада громадського контролю при Державному бюро розслідувань (далі - Рада) є колегіальним консультативно-дорадчим органом, що утворюється відповідно до Закону України «Про Державне бюро розслідувань» для забезпечення прозорості та цивільного контролю за діяльністю Державного бюро розслідувань.
Згідно із пунктом 8 Положення про Раду громадського контролю при Державному бюро розслідувань Рада формується на засадах відкритого та прозорого конкурсу у складі 15 осіб строком на один рік. Рішення про затвердження персонального складу Ради, припинення її діяльності, в тому числі дострокове, та дострокове припинення повноважень окремого члена Ради оформлюються відповідним актом Державного бюро розслідувань і оприлюднюються в установленому цим Положенням порядку.
Відповідно до пункту 2 Порядку формування складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 №1086 (далі - Порядок формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань) склад Ради формується за результатами конкурсу, проведеного під час установчих зборів Ради (далі - установчі збори) шляхом рейтингового голосування за осіб, кандидатури яких внесені громадськими об'єднаннями (далі - делеговані особи), які особисто присутні на установчих зборах.
Відповідно до пункту 13 Порядку формування складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань рішення установчих зборів оформлюється протоколом, який складається після закінчення установчих зборів підписується головою установчих зборів і секретарем та передається до Державного бюро розслідувань.
Відповідно до пункту 15 Порядку формування складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань інформація про результати проведення конкурсу розміщується на офіційному веб-сайті Державного бюро розслідувань не пізніше наступного дня після проведення установчих зборів з формування нового складу Ради або обрання члена Ради замість того, повноваження якого достроково припинені. Склад Ради оприлюднюється на офіційному веб-сайті Державного бюро розслідувань після його затвердження Директором зазначеного Бюро.
Пункт 1 Розділу VII Порядку проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань, затвердженого наказом Державного бюро розслідувань від 23.02.2018 №17 (далі - Порядок проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань), визначає, що персональний склад Ради визначається установчими зборами та складає 15 осіб.
Згідно з пунктом 2 Розділу І Порядку проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань установчі збори вважаються правомочними за умови участі в них не менше 15 делегованих осіб. Установчі збори проводяться відкрито.
За змістом пунктів 16, 17 Розділу VII Порядку, проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань, рішення установчих зборів оформлюються протоколом засідання установчих зборів, який складається секретарем установчих зборів після закінчення установчих зборів, підписується головою установчих зборів і секретарем та передається до Державного бюро розслідувань. На підставі поданого до Державного бюро розслідувань протоколу засідання установчих зборів Директор Державного бюро розслідувань затверджує персональний склад Ради громадського контролю, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Державного бюро розслідувань.
З аналізу наведених норм вбачається, що затвердження особового складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань здійснюється Наказом Державного бюро розслідувань, який приймається виключно на підставі відповідного Протоколу установчих зборів про визначення персонального складу Ради, без права відмови у затвердженні складу Ради.
Таким чином, проаналізувавши наведене в сукупності, суд зазначає, що затвердження особового складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань здійснюється Наказом Державного бюро розслідувань, який приймається виключно на підставі відповідного Протоколу установчих зборів про визначення персонального складу Ради, без права відмови у затвердженні складу Ради, при цьому, директор Державного бюро розслідувань не має можливості втручатися у розгляд питань установчими зборами чи лічильної комісії, скасовувати чи зупиняти дію рішень установчих зборів чи лічильної комісії, не враховувати або ігнорувати рішення Установчих зборів чи лічильної комісії.
При цьому, оскаржуваний Наказ №54 було прийнято відповідачем на підставі Протоколу №1 на виконання приписів пункту 17 Порядку проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань та керуючись пунктом 8 частини першої статті 12 Закону України "Про Державне бюро розслідувань".
Сам Протокол №1 засідання установчих зборів з формування складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань від 30.03.2018 підписаний головою установчих зборів і секретарем, як того вимагає пункт 16 Розділу VII Порядку, проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань.
Суд наголошує, що як вбачається з тексту позовної заяви та усних пояснень представника позивача, наданих під час проведення судових засідань по справі, незгода останнього з Наказом від 26.04.2018 №54 зводиться до того, що на думку позивача, було порушено саме порядок проведення установчих зборів.
Суд зазначає, що в судовому засіданні 24.09.2018 було допитано в якості свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які надали пояснення щодо проведення установчих зборів.
Водночас, під час розгляду справи, відповідачем наголошено, що питання правомірності прийняття наказу Державного бюро розслідувань від 26.04.2018 №54 "Про затвердження складу Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань" на підставі Протоколу №1 засідання установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань від 30.03.2018 вже було предметом дослідження в адміністративних справах №826/8639/18 та №826/7425/18.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.09.2018 в адміністративній справі №826/8639/18 в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування наказу Державного бюро розслідувань від 26.04.2018 №54 відмовлено.
Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2018 в адміністративній справі №826/7425/18 в задоволенні позову про визнання недійсним та скасування наказу директора Державного бюро розслідувань від 28.04.2018 № 54 також відмовлено.
Відповідні рішення в апеляційному порядку не оскаржувались, а відтак набрали законної сили.
Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Разом з тим, суд погоджується з твердженнями відповідача щодо того, що власне позивачем не наведено доказів на підтвердження того, що відповідачем було порушено норми чинного законодавства під час прийняття самого наказу №54.
При цьому, як зазначено судом вище, при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв на підставі наданих йому повноважень на виконання приписів пункту 17 Порядку проведення установчих зборів з формування Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань, зворотного позивачем під час судового розгляду справи не доведено.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текст рішення виготовлено 13.02.2019.