Рішення від 13.02.2019 по справі 560/7/19

Справа № 560/7/19

РІШЕННЯ

іменем України

13 лютого 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

1. Визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо порушення визначеного законодавством порядку розгляду заяви від 01.08.2018 про переведення з одного виду пенсії на інший та відмови ОСОБА_1 в переведені з пенсії за вислугу років на пенсію державного службовця.

2. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію державного службовця та призначити пенсію пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" з 01.08.2018, тобто з дати звернення із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступає стороною у справ Головного Управління Пенсійного фонду України Хмельницькій області судовий збір в розмірі 704 грн 80 коп.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що до стажу державної служби не зараховано періоди 25.11.1977 року по 20.01.1993 року служби в органах внутрішніх справ України; з 21.01.1993 року по 21.03.2001 року на посаді голови Славутського районного народного суду, так як зазначені посади не відносяться до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723,а тому врахувати вищевказані періоди до стажу державної служби для визначення права на пенсію відповідно до Закону №889 не має підстав. Вважаючи дії відповідача щодо відмови в переведені з пенсії за вислугу років на пенсію державного службовця зі слідкуючих підстав протиправними.

Ухвалою від 04.01.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 31.01.2019.

У поданому до суду відзиві відповідач зазначив, що позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач до управління подав заяву про переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". Так, до стажу державної служби зараховані періоди з 05.08.2003 року по 01.03.2004 року, коли ОСОБА_1 перебував на посаді заступника начальника управління - начальника відділу державної виконавчої служби Славутського міського управління юстиції. Всього стажу державної служби зараховано 6 місяців 26 днів. До стажу державної служби не враховані періоди роботи 25.11.1977 року по 20.01.1993 року служби в органах внутрішніх справ України; з 21.01.1993 року по 21.03.2001 року на посаді голови Славутського районного народного суду, оскільки зазначені посади не відносяться до відповідних категорій посад державної служби, які визначені статтею 25 Закону України «Про державну службу». В задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з таких підстав.

Позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В вересні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-Х1І.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України від 23.10.2018 року позивачу відмовлено у переведені на пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу» у зв'язку із відсутністю необхідного 20- річного стажу державної служби.

Позивач, не погоджуючись з рішення відповідача звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Згідно з пунктом 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року (далі - Закон № 889-VIJ1) Закон № 3723-ХП втратив чинність, крім статті 37, що застосовуються до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктами 10 та 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Суд встановив, що до стажу державної служби позивачу зараховано періоди:

з 05.08.2003 року по 01.03.2004 року, коли ОСОБА_1 перебував на посаді заступника начальника управління - начальника відділу державної виконавчої служби Славутського міського управління юстиції. Всього стажу державної служби зараховано 6 місяців 26 дні.

Разом з тим, до стажу державної служби не враховані періоди роботи 25.11.1977 року по 20.01.1993 року служби в органах внутрішніх справ України; з 21.01.1993 року по 21.03.2001 року на посаді голови Славутського районного народного суду.

Пунктом 8 розділу Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Стаж державної служби, до набрання чинності Закону № 889-VIII обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283 (далі Порядок №283).

Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1, зазначено:

1.7. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

4.1. Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

4.3. Не пізніше 10 днів після надходження заяви тс, за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

4.7. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно до ч.2,ч.З ст.46 Закону України «Про державну службу» до стажу державної служби зараховуються:

5) час перебування на посадах суддів;

7) час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні

звання;

Порядок обчислення стажу державної служби затверджується Кабінетом Міністрів України.»

В Порядку обчислення стажу державної служби», затвердженому постановою KM України від 25.03.2016 р. №223 зазначено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу". До стажу державної служби зараховуються: час перебування на посадах суддів; час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання; 6. Стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.

Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою KM України від 03.05.1994 р. №283,також було передбачено зарахування до стажу державної служби роботи (служби) на посадах суддів, слідчих, а також час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Відповідно до ч. 1 cm. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягла пенсійного віку, встановленого cm. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 cm. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останній місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо порушення визначеного законодавством порядку розгляду заяви від 01.08.2018 про переведення з одного виду пенсії на інший та відмови ОСОБА_1 в переведені з пенсії за вислугу років на пенсію державного службовця та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію державного службовця та призначити пенсію пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" з 01.08.2018, тобто з дати звернення із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо порушення визначеного законодавством порядку розгляду заяви від 01.08.2018 про переведення з одного виду пенсії на інший та відмови ОСОБА_1 в переведені з пенсії за вислугу років на пенсію державного службовця.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію державного службовця та призначити пенсію пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" з 01.08.2018, тобто з дати звернення із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення складене 13 лютого 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Г.В. Лабань