Рішення від 31.01.2019 по справі 400/2863/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

31 січня 2019 р. № 400/2863/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до АДРЕСА_2

провизнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання на заяву від 24.09.2018 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян» копії довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії майору ОСОБА_1 з 13.09.2016 року; 2) зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.09.2018 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян» щодо надання копії довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії майору ОСОБА_2 з 13.09.2016 року; 3) зобов'язати відповідач надати на заяву ОСОБА_3 від 27.10.2018 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян» копію довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення і призначення пенсії майору ОСОБА_1 з 13.09.2016 року; 4) визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йомупенсії з 13.09.2018 року з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення майора ОСОБА_1 у військовій частині НОМЕР_1 від 17.09.2018 року № 350/174/308/863/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 5) зобов'язати відповідача надати інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 , для цілей перерахунку призначення йому пенсії з 13.09.2018 року з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення майора ОСОБА_1 у військовій частині НОМЕР_1 за період з січня 2018 по вересень 2018 від 17.09.2018 року №350/174/308/863/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 в період з січня по вересень 2018 року ним було отримано грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Отже, зазначений вид грошового забезпечення також повинен бути врахований для призначення пенсії позивачу з 13.09.2018 року. Також, на звернення позивача від 27.10.18 відповідачем не надано витребувану копію довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 з 13.09.2016.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. У письмовому відзиві обгрунтував свою позицію тим, що такі виплати, як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не мають постійного характеру та не передбачені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 (в редакції, що діяла на час звільнення позивача) (далі - Постанова № 1294). Що стосується звернення до ІНФОРМАЦІЯ_1 , то позивачу було надано відповідь 08.10.2018 року за вих. № 12/6245.

В свою чергу, позивач надав відповідь на відзив та заяву від 28.01.19, у якій не погодився з доводами відповідача та просив задовольнити позов.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходив військову службу у Збройних Силах України з 01.08.1991 року по 12.09.2018.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2018 №207 з 12.09.18 позивач виключений зі списків особового складу військової частини і всіх видів забезпечення та направлений на військовий облік до первомайського ОМВК Миколаївської області.

24.09.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив врахувати йому при проведенні розрахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та надати Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення майора запасу ОСОБА_1 , для призначення йому пенсії з 13.09.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення за період з з січня по вересень 2018 року військової частини НОМЕР_1 від 17.09.18 №350/174/308/863/ПС, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом №12/6245 від 08.10.2018 відповідач у задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку грошового забезпечення для призначення пенсії відмовив, оскільки грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не мають постійного характеру та не передбачені Постановою № 1294.

Не погоджуючись з зазначеним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до грошового атестату позивача Форми № 2 серії ЗУ № 139116, виданого військовою частиною НОМЕР_1 14.09.2018 року, витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з січня по вересень 2018 року військової частини НОМЕР_1 від 17.09.2018 року № 350/174/308/863/ПС, позивачу було виплачено грошове забезпечення з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та з яких у свою чергу було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Вказаним законом також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що після 01 січня 2011 року пенсія особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб обчислюється, виходячи з сум грошового забезпечення, до якого на підставі статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок. При цьому розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Судом встановлено, що в період проходження позивачем військової служби, в тому числі за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, структура та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців були установлені та затвердженні Постановою № 1294.

Відповідно до п.1 Постанови № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Згідно з додатком № 25 до Постанови № 1294 визначено схему додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, якою до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; одноразова допомога на початкове обзаведення, а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Крім того, підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Підпунктом 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати один раз на рік військовослужбовцям матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Отже, зазначена допомоги є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, який відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України № 2011 відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відтак, грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які позивач отримав під час проходження позивачем військової служби у військовій частині НОМЕР_1 , має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року по справі № 21-70а15, постановах Верховного Суду від 31.01.2018 року по справі № 2а-5232/11/2670 (№ К/9901/1368/18, № К/9901/1366/18), від 06.02.2018 року по справі № 761/28228/15-а (№ К/9901/3762/18), від 20.02.2018 року по справі № 286/2987/16-а (№ К/9901/1465/17), від 20.02.2018 року по справі № 346/2949/17 (№ К/9901/3333/17), від 20.02.2018 року по справі № 335/2071/15-а (№ К/9901/1372/18), від 28.02.2018 року по справі № 522/9660/16-а (№ К/9901/2925/18), від 01.03.2018 року по справі № 761/17387/17 (№ К/9901/2181/17), від 14.03.2018 року по справі № 272/963/17 (№ К/9901/844/17).

Частиною 5 ст. 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд вважає, позовні вимоги обгрунтованими та підтвердженими матеріалами справи.

Щодо позовних вимог про надання копії довідки на заяву позивача відповідно до ЗУ "Про звернення громадян", то суд виходить з наступного.

Відповідно до абзацу 1 статті 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд доходить висновку про повне задоволення вимог в цій частині, оскільки заяву позивача від 24.09.2018 розглянуто не в повному обсязі, та не надано позивачу копію довідки від 17.09.2018.

Стосовно заявленого позивачем клопотання про допущення негайного виконання рішення суду, суд зазначає, що в даному випадку судом не ухвалено рішення про стягнення певних сум з відповідача, а тому відсутні підстави для звернення до негайного виконання цього рішення суду.

Щодо заявленого позивачем клопотання про зобов'язання відповідача у встановлений судом строк подати до суду звіт про виконання судового рішення, то суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду. У даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання, у зв'язку з чим приходить до висновку про відмову у задоволенні даного клопотання.

Доказів понесення судових витрат, позивачем не надано.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_3 ) задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання на заяву від 24.09.2018 р. відповідно до Закону України “Про звернення громадян” ОСОБА_1 копії довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 з 13.09.2016 р.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.09.2018 р. про надання йому відповідно до Закону України “Про звернення громадян” копії довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 з 13.09.2016 р.

4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_1 , згідно його заяви від 24.09.2018 р. відповідно Закону України “Про звернення громадян” копію довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 з 13.09.2016 р.

5. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 13.09.2016 р. з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно витягу з роздавальних відомостей грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня по вересень 2018 року у військовій частині НОМЕР_1 від 17.09.2018 р. №350/174/308/863/ПС, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

6. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню ПФУ в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 , для цілей перерахунку призначення ОСОБА_1 пенсії з 13.09.2016 р. з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно витягу з роздавальних відомостей грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня по вересень 2018 року у військовій частині НОМЕР_1 від 17.09.2018 р. №350/174/308/863/ПС, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

7. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 08.02.19