Рішення від 04.02.2019 по справі 2240/3292/18

Справа № 2240/3292/18

РІШЕННЯ

іменем України

04 лютого 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

за участю:секретаря судового засідання Постовіт С.В. представника позивача - Стьопіна О.Ю. представника відповідача - Калужської Н.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якій просить суд:

1. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми "Р" від 19.09.2018 №0010301409 та від 19.09.2018 №0010321409.

2. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" судовий збір у розмірі 6245,90 грн за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

3. Витребувати від Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби копію повного тексту листа ДФС від 29.05.2018 №16143/7/99-99-14-04-02-17, як письмовий текст для дослідження.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 19 Конституції України та ст.ст. 69, 351 Митного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у період з 29.05.2018 по 05.06.2018 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" з питань правильності класифікації згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності товарів, що були імпортовані товариством з 04.06.2015 по 06.04.2018. За результатами перевірки було складено акт від 13.06.2018 №н24/18/28-10-14-09/0030865632, яким змінено код 8415 90 00 00 на код 8418 90 10 00, через що ставка ввізного мита збільшилася з 0% до 6%.

Позивач стверджує, що на підставі акта перевірки, відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення форми "Р" від 05.07.2018 №0007651409 та від 05.07.2018 №0007661409. Зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржувалися позивачем в адміністративному порядку. За результатами розгляду скарги, 14.09.2018 скаргу задоволено частково та рішенням №29901/6/99-99-11-03-03-25 зменшено суму грошових зобов'язань, а саме зменшено суму штрафних санкцій до 25% суми визначеного грошового зобов'язання.

Позивач вказує, що за результатами адміністративного оскарження та розгляду скарги, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби винесені: податкове повідомлення-рішення від 19.09.2018 №0010301409, яким позивачу збільшено суму за податковими зобов'язаннями в розмірі 55518,72 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 13880,30 грн та податкове повідомлення-рішення від 19.09.2018 №0010321409, яким позивачу збільшено суму за податковими зобов'язаннями в розмірі 277594,41 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 69399,30 грн.

Позивач не погоджується з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, вважає їх протиправними та просить суд їх скасувати.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду 05.10.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження.

Від відповідача 29.10.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що відповідачем проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ "INTER CARS UKRAINE" з питань правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення. Представник відповідача зазначає, що за результатами проведеної перевірки було виявлено ряд порушень законодавства, вважає податкові повідомлення-рішення, що винесені за результатами проведеної перевірки такими, що прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначених законодавством, оскільки перевіркою встановлено факт невірної класифікації товарів за кодом згідно з УКТ ЗЕД. Просить у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" відмовити в повному обсязі.

Від позивача 02.11.2018 надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача зазначає, що з боку позивача не було вчинено жодного порушення, а тому у відповідача були відсутні підстави для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні підтвердив викладені в позовній заяві обставини, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на адміністративний позов. Зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначених законодавством. А тому, з підстав викладених у відзиві просить в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" відмовити в повному обсязі.

Справу розглянуто у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження.

Суд встановив наступні обставини справи.

У період з 29.05.2018 по 05.06.2018, на підставі наказу Офісу великих платників податків ДФС від 16.05.2018 №936 "Про проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ "INTER CARS UKRAINE", посадовими особами відповідача проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" з питань правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів за товарною підкатегорією 5415 90 00 00, щодо яких проведено митне оформлення за митними деклараціями з 04.06.2015 по 06.04.2018.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 13.06.2018 №н24/18/28-10-14-09/0030865632 "Про результати документальної невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" (код ЄДРПОУ 30865632) з питань правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів за товарною підкатегорією 8415 90 00 00, щодо яких проведено митне оформлення за митними деклараціями з 04.06.2015 по 06.04.2018".

У висновках вищевказаного акта перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення ТОВ "INTER CARS UKRAINE" вимог:

1. Закону України "Про митний тариф України" підпункту г) пункту 5 частини 8 статті 257 Митного кодексу України, щодо невірної класифікації товарів (замість товарної підкатегорії 8418 99 10 00 - ставка ввізного мита - 6%, застосовано товарну підкатегорію 8415 90 00 00 - ставка ввізного мита: пільгова - 0%, повна - 1%), що призвело до заниження податкового зобов'язання з ввізного мита на суму 285234,88 грн;

2. пункту 187.8 статті 187 та пункту 190.1 статті 190 ПК України щодо заниження бази оподаткування податку на додану вартість на суму мита у зв'язку з чим було занижено податкове зобов'язання з ПДВ на суму 57046,83 грн.

Також у висновку акта перевірки зроблено висновки, що в результаті вищевказаних порушень та відповідно до пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 ПК України, статті 278, пункту 1 частини 1 статті 279 МК України ТОВ "INTER CARS UKRAINE" було занижено податкові зобов'язання на суму - 342281,71 грн, з яких:

- по ввізному миту - на суму 285234,88 грн.;

- по ПДВ - на суму 57046,83 грн.

На підставі вищевказаного акта перевірки, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби винесені: податкові повідомлення-рішення форми "Р" від 05.07.2018 №0007651409 та від 05.07.2018 №0007661409. Зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржувалися позивачем в адміністративному порядку.

За результатами розгляду скарги, 14.09.2018 скаргу задоволено частково та рішенням №29901/6/99-99-11-03-03-25 зменшено суму грошових зобов'язань, а саме зменшено суму штрафних санкцій до 25% суми визначеного грошового зобов'язання.

За результатами адміністративного оскарження та розгляду скарги, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби винесені:

- податкове повідомлення-рішення від 19.09.2018 №0010301409, яким позивачу збільшено суму за податковими зобов'язаннями в розмірі 55518,72 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 13880,30 грн;

- податкове повідомлення-рішення від 19.09.2018 №0010321409, яким позивачу збільшено суму за податковими зобов'язаннями в розмірі 277594,41 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 69399,30 грн.

Вважаючи зазначені податкові повідомлення-рішення відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Фактично, підставою для винесення відносно позивача оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, слугували висновки відповідача про оформлення ТОВ "INTER CARS UKRAINE" товарів "запасні деталі до автомобілів: конденсатори системи кондиціонування повітря в автотранспортних засобах: радіатор кондиціонера (конденсатор)" за кодом згідно УКТ ЗЕД - 8415 90 00 00 (ставка ввізного мита: пільгова - 0%, повна - 1%), замість коду УКТ ЗЕД - 8418 99 10 00 (ставка ввізного мита - 6%).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до ст. 1 Митного кодексу України (далі - МК України) законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються цим Кодексом, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.

Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом та іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору України.

Частиною 1 ст. 257 МК України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Відповідно до ч. 8 ст. 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості, у тому числі у вигляді кодів, зазначені у цій статті. Серед таких відомостей є код товару згідно з УКТ ЗЕД, ставки митних платежів та суми митних платежів.

Згідно зі ст. 69 МК України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.

Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.

Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.

Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв'язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються органами доходів і зборів виключно у разі, якщо прийняте органом доходів і зборів рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення.

Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.

Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.

Відповідно до Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 N 650 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 р. за N 1085/21397) (надалі - Порядок), контроль правильності класифікації товарів - перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.

Пунктами 1, 2 Розділу ІІІ Порядку визначено, що декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТ ЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 Кодексу.

Посадові особи ПМО чи митного поста, ВМП здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками.

Отже, відсутність рішення про визначення коду товару та випущення товару у вільний обіг свідчить про класифікацію його митним органом відповідно до коду, заявленого у митній декларації.

Зазначене вище, узгоджується з правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.03.2018, справа №808/278/13-а (адміністративне провадження №К/9901/3444/18).

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 345 МК України органи доходів і зборів мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення.

Частиною 2 статті 351 МК України визначено, що документальна невиїзна перевірка проводиться у разі:

1) виявлення ознак, що свідчать про можливе порушення законодавства України з питань державної митної справи, за результатами аналізу електронних копій митних декларацій, інформації, що стосується товарів, митне оформлення яких завершено, отриманої від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та виробників таких товарів, з висновків акредитованих відповідно до законодавства експертів;

2) надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтвердженої інформації про непідтвердження автентичності поданих органові доходів і зборів документів щодо товарів, митне оформлення яких завершено, недостовірність відомостей, що в них містяться, а також запитів стосовно надання інформації про зовнішньоекономічні операції, які здійснювалися за участю суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності - резидентів України.

Аналіз наведених норм свідчить про можливість митного контролю після завершення митного оформлення за умови обґрунтованої підозри, що під час пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України було допущено порушення законодавства України.

Судом встановлено, що підставою для перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" слугували висновки відповідача щодо невірної класифікації товарів ввезених позивачем за кодом УКТ ЗЕД 8415 90 00 00. На думку представника відповідача, такий підхід узгоджується з позицією ДФС України, що викладена у листі від 29.05.2018 №16143/7/99-99-14-04-02-17 (арк. спр. 101).

Суд не погоджується з такою позицією контролюючого органу, оскільки імпортований позивачем товар пройшов митне оформлення, митні декларації, в яких позивач задекларував до ввезення на митну територію України товар за кодом УКТ ЗЕД 8415 90 00 00, були прийняті митним органом, а імпортований товар випущений у вільний обіг.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що невиїзна документальна перевірка була проведена посадовими особами відповідача безпідставно, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення 19 вересня 2018 року №0010301409 та №0010321409 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Платіжним дорученням № 9497 від 28.09.2018 (арк. спр. 6) підтверджується сплата позивачем судового збору в розмірі 6245,90 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 19 вересня 2018 року №0010301409 та №0010321409.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" судовий збір у розмірі 6245 (шість тисяч двісті сорок п'ять) грн 90 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 13 лютого 2019 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" (вул. Толстого, 1/1, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 30865632)

Відповідач:Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11 г, м.Київ, 04119 , код ЄДРПОУ - 39440996)

Головуючий суддя О.О. Михайлов