Рішення від 04.02.2019 по справі 520/8599/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2019 р. № 520/8599/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.

за участі:

прокурора Перегонцевої Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави до Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області, третя особа Пересічанчький дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області, третя особа Пересічанчький дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанського району Харківської області, в якому, з підстав протиправної бездіяльності, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області в частині невиконання вимог ст.ст.122, 123 ЗК України та розпорядження Кабінету Міністрів України №802-р від 17.10.2012, щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області;

- зобов'язати Пересічанську селищну ради Дергачівського району Харківської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні Пересічанчького дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування зазначеного закладу та здобуття дошкільної освіти, що може призвести до негативних наслідків.

Відповідач, Пересічанська селищна рада Дергачівського району Харківської області надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання прокурор прибула, позов підтримала та просила його задовольнити.

В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

В судове засідання представник третьої особи не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Суд, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі розпорядження Дергачівської районної державної адміністрації №300 від 30.04.1996 року дитячий дошкільний заклад «Сонечко» передано у комунальну власність Пересічанській селищній раді.

На підставі рішення V сесії VI скликання Пересічанської селищної ради від 18.02.2011 року змінено найменування вищевказаної юридичної особи на Пересічанчький дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

Відповідно до п.1.3 Статуту Пересічанського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Сонечко» комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області (далі - Статут) його засновником є Пересічанська селищна рада Дергачівського району Харківської області. Засновник або уповноважений ним орган здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріальне- технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

Відповідно до п. 1.7 Статуту діяльність дошкільного закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти, збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я дітей, формування їх особистості, розвитку творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації дітей та готовності продовжувати освіту.

Управління закладом здійснюється його засновником Пересічанською селищною радою Дергачівського району Харківської області (п.8.1 Статуту).

Згідно з п. 9.1 встановлено, що засновником дошкільному закладу передано в оперативне управління земельну ділянку, будівлі, споруди, комунікації, інвентар, обладнання.

Відповідно до п. 10-1 Статуту встановлено, що джерелами фінансування дошкільного закладу зокрема є кошти засновника.

Відповідно до п. 11.3 визначено, що зміст, форми та періодичність контролю, не пов'язаного з виховним процесом, встановлюється засновником дошкільного навчального закладу, а саме Пересічанською селищною радою Дергачівського району Харківської області.

Приміщення навчального закладу знаходиться за адресою: 62364, Харківська область, Дергачівський район, смт. Пересічне, вул. Шота Гогоришвілі, 1а.

Відповідно до інформації відділу у Дергачівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 03.08.2018 №900/109-18 встановлено, що за Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) «Сонечко» комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області закріплена земельна ділянка загальною площею 3540 кв.м. (0,3540 га).

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №19/01 від 22.01.2014 встановлена вартість земельної ділянки, яка складає 241 392, 60 грн.

Згідно з листом Управління освіти, культури та туризму Дергачівської районної державної адміністрації №1229 від 02.08.2018 року проект землеустрою щодо відведення в постійне користування земельних ділянок для обслуговування Пересічанського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Сонечко» комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області відсутній.

Вважаючи, що неоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, на якій розташований вказаний дошкільний навчальний заклад, ризик для нормального функціонування закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей, прокурор звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави про визнання протиправною бездіяльність Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області в частині невиконання вимог ст.ст.122, 123 ЗК України та розпорядження Кабінету Міністрів України №802-р від 17.10.2012, щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

Положеннями ст.17 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.ст. 32, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для виховання дітей; сприяння діяльності закладів освіти.

Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади освіти.

Відповідно до ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема, щодо надання у користування земельних ділянок та здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель визначені положеннями ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування".

При цьому, положеннями п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно із приписами ч.1, ч.4, ч.5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

В той же час, як визначено положеннями ч.1, ч.2 ст. 80 Закону України "Про освіту" до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установу організацій, підприємств системи освіти належать їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Приписами ст. 66 Закону України "Про освіту" встановлено, що сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та початкової освіти, мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечують їх діяльність та розвиток.

Як визначено положеннями ч.2 ст. 19 Закону України "Про дошкільну освіту" органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території у тому числі розвиток мережі закладів дошкільної освіти всіх форм власності відповідно до потреб населення, поліпшення матеріально-технічної бази та господарське обслуговування комунальних закладів дошкільної освіти; виконують функції засновника закладів дошкільної освіти на відповідній території; контролюють додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів у сфері дошкільної освіти.

З урахуванням вищенаведеного та з огляду на норми діючого законодавства, земельна ділянка, якою користується Пересічанчький дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області, має перебувати на праві постійного користування, що не заперечується учасниками процесу.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ст.92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

Положеннями ст.12 Земельного Кодексу України визначені повноваження місцевих рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Згідно з ч.1, ч.2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України або за результатами аукціону.

Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України місцеві ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб. Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений у ст. 123 ЗК України.

Згідно із положеннями ст.124 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Як передбачено приписами ч.1, ч.3 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Також суд зазначає, що розпорядженням Кабінету Міністрів України №802-р від 17.10.2012 року "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади", зобов'язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкування яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.

Згідно з листом Управління освіти, культури та туризму Дергачівської районної державної адміністрації №1229 від 02.08.2018 року заходи з розроблення проектів землеустрою щодо відведення в постійне користування земельних ділянок для обслуговування Пересічанського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Сонечко» комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області не приймалися, договори щодо розробки проекту землеустрою з питань відведення в постійне користування земельних ділянок для обслуговування Пересічанського дошкільного навчального закладу (ясла- садок) «Сонечко» комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області Харківської області з організацією, яка має відповідний дозвіл не укладалися.

При цьому, враховуючи, що засновником Пересічанчький дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області відповідно до норм діючого законодавства, та з огляду на положення статуту, є Пересічанська селищна рада Дергачівського району Харківської області, то саме до її повноважень належить вирішення питання стосовно розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування та відповідно надання її в постійне користування зазначеному закладу освіти, що відповідає приписам ст. 123 Земельного кодексу України.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність в частині невиконання вимог ст.122, ст.123 Земельного кодексу України та розпорядження Кабінету Міністрів України №802-р від 17.10.2012 року, щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

Отже, надаючи правову оцінку доводам позивача, наведеним в обґрунтування позову, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

Щодо посилань відповідача, як на підставу для відмови у задоволенні позовної заяви, на те, що документація з землеустрою перебуває на стадії виготовлення, суд зазначає наступне.

Як встановлено вище, розпорядженням Кабінету Міністрів України №802-р від 17.10.2012 року "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади", зобов'язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкування яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.

Таким чином, необхідність оформлення відповідачем протягом 2012 і 2013 років правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області було прямо передбачено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 802-р від 17.10.2012 року.

Відповідачем зазначено, що між Пересічанською селищною радою та переможцем конкурсу з визначення виконавця робіт з виготовлення технічної документації з інвентаризації земельною ділянки, розташованої за адресою: смт Пересічне, вл. Шота Гогришвілі, 1 «А» - ПП «Земельно - Проектне бюро АГ РІЕЛТІ» укладений договір № 104 від 23.08.2018 року про виконання робіт з виготовлення технічної документації з інвентаризації земельних ділянок.

Таким чином, вказаний договір було укладено майже через 5 років після видання розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 802-р "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади" та після того, як прокуратурою Дергачівського району Харківської області було направлено запити до Управління освіти, культури та туризму Дергачівської районної державної адміністрації та відділу у Дергачівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.

Крім того, суд зауважує, що замовлення проекту землеустрою у розумінні ст.123, ст. 125, ст. 186-1 Земельного кодексу України є лише початковою стадією набуття третьою особою права постійного користування земельною ділянкою. Після розроблення проекту землеустрою останній підлягає затвердженню органом місцевого самоврядування, а право постійного користування - реєстрації органами Державної реєстраційної служби.

Між тим, станом на дату звернення прокурора до суду з цим позовом - 04.10.2018 року - рішення за зазначеним вище проектом не було прийняте, проект землеустрою не був розроблений.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість посилань відповідача, як на підставу для відмови у задоволенні позовної заяви, на те, що документація з землеустрою перебуває на стадії виготовлення.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави (62300, Харківська область, м. Дергачі, вул. 1 Травня, 63) до Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області (62364, Харківська область, Дергачівський район, смт. Пересічне, вул. Захисників, буд. 5), третя особа Пересічанчький дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області (62364, Харківська обл., Дергачівський район, смт. Пересічне, вул. Шота Гогоришвілі, 1а) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області в частині невиконання вимог ст.ст.122, 123 Земельного кодексу України та розпорядження Кабінету Міністрів України №802-р від 17.10.2012 року, щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

Зобов'язати Пересічанську селищну раду Дергачівського району Харківської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - Пересічанським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) "Сонечко" комбінованого типу Пересічанської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 12.02.2019 року.