Рішення від 06.02.2019 по справі 540/119/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/119/19

13 год. 26 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю позивача - ОСОБА_1 , представника відповідача-1 - Паничевої О.Г., представника відповідача-2 - Горішнього К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідачі-1, 2), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання довідки про грошове забезпечення Головному управлінню Пенсійного фонду України у Херсонської області без урахування всіх складових грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував на час звільнення із ЗСУ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонський області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням складових (надбавок та доплат) грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував на час звільнення з лав Збройних Сил, та які повинні враховуватись при обчисленні (перерахунку) пенсії;

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які останній отримував на час звільнення із Збройних Сил України - протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок, нарахувати та виплачувати пенсію з врахуванням наступних надбавок: надбавки за кваліфікацію військовослужбовця, клас майстер 11%; особливі умови служби 15%; секретність 10%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; премія 10%.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що до його грошового забезпечення внаслідок неправомірних дій ІНФОРМАЦІЯ_1 не включено всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за кваліфікацію військовослужбовця, клас майстер 11%; особливі умови служби 15%; секретності 10%; надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%; премії 10%), які він отримував при звільненні у 1996 році з лав Збройних Сил України та з урахуванням яких йому було обчислено пенсію. Як наслідок це, на думку позивача, призвело й до невірного розрахунку управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області розміру його пенсії під час її перерахунку.

Зважаючи на викладене та те, що призначення і перерахунок пенсії є різними за змістом і механізмом процедурами їх проведення, виключення додаткових видів грошового утримання не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, позивач вважає, що відповідачі-1, 2, провівши перерахунок його пенсії без врахування надбавок та доплат, обмежили його право на отримання належних надбавок по грошовому забезпеченню та відповідний розмір пенсійного забезпечення. Відтак, звернувся до адміністративного суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 17.01.2019 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 та призначено судове засідання на 06.02.2019.

04.02.2019 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому останнє просило відмовити ОСОБА_1 у задоволені позовних вимог в повному обсязі. Управління зазначає, що проведення перерахунку пенсії позивача не відповідає чинному законодавству, яке встановлює право військовослужбовців на перерахунок пенсії, у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премій. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (із змінами та доповненнями). Управління вказує, що КМУ 30.08.2017 прийнято Постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб. Постановою підвищене грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що є підставою для перерахунку вже призначених пенсій, що також передбачено Законом № 2262. На виконання Постанови № 704 та положень частини 4 статті 63 Закону №2262, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704. Отже, Управління звертає увагу, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, перерахунок пенсії здійснюється виключно з розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Крім цього вказує, що пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій № 45 від 13.02.2008, зокрема, передбачено проведення перерахунку пенсій на підставі довідок, що надаються державним органом, з яких особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком, а відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенси за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що розмір грошового забезпечення визначений згідно чинного законодавства за довідкою від 06.03.2018 № ТХ22809, виданої уповноваженим органом - Херсонським обласним військовим комісаріатом, та становить 9091,50 грн. Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до Постанови № 103, на підставі довідки про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. При цьому, доплата між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії, за період з 01 січня 2018 року по 31 квітня 2018 року, виплачено у квітні 2018 року у сумі 8218,52 грн. Після здійсненого перерахунку розмір пенсії, станом на 01.11.2018, складає 5824,71 грн., у томі числі 3770,08 грн. - розмір пенсії станом на 01.01.2018 до перерахунку, 2054,63 грн. - 50% від 4109,25 грн. Таким чином, Управління вважає, що ним здійснено перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу з 01.01.2018 у відповідності до чинного законодавства.

06.02.2019 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив у задоволені позовних вимог відмовити. Військомат зазначає, що пунктом 1 Постанови КМУ від 21.02.2018. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" визначено, що слід перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Херсонський обласний військовий комісаріат вказує, при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача керувався вимогами останнього нормативно-правового акту, а саме Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103, яка визначає що перерахунок і відповідно довідка про перерахунок пенсії складається з урахуванням трьох складових розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Відтак, вважає, що діяв в рамках законодавства.

У судовому засіданні 06.02.2019 позивач підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представники відповідачів-1, 2 у судовому засіданні 06.02.2019 заперечували проти задоволення позовних вимог позивача.

Заслухавши присутніх у судовому засіданні 06.02.2019 учасників справи, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України з 1996 року, інвалідом 3 групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , пенсію йому призначено із грошового забезпечення, що складалось із основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу; окладу за військове звання; процентної надбавки за вислугу років у розмірі 45% посадового окладу; надбавки за кваліфікацію військовослужбовця, клас майстер 11%; особливі умови служби 15%; секретності 10%; надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%; премії 10% .

Судом встановлено, що у березні 2018 року, у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі довідки, виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом, позивачеві було здійснено перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії був здійснений на підставі довідки про грошове забезпечення, яку Херсонський обласний військовий комісаріат направив до Головного управління ПФУ в Херсонській області, до грошового забезпечення комісаріатом були включені такі складові: оклад за посадою; військове (спеціальне) звання; відсоткова надбавка за вислугу років.

Позивач вважає, що у довідці про грошове забезпечення, на підставі якої був проведений перерахунок його пенсії, неправомірно не відображені надбавки за кваліфікацію військовослужбовця, клас майстер 11%; особливі умови служби 15%; секретність 10%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; премія 10%, які він отримував до перерахунку, на звернення до військового комісаріату з вимогою включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії усіх складових (надбавок та доплат) грошового забезпечення, позивач отримав відмову.

На звернення до ГУ ПФУ у Херсонській області позивач також отримав відмову у перерахунку пенсії з урахуванням всіх надбавок, які він отримував за своєю посадою, при цьому відповідач-1 вказав, що загальний розмір підвищеної пенсії підвищився та склав 7879 грн. 33 коп., а раніше позивач отримував 3770 грн. 08 коп. Також позивачу було повідомлено, що виплата перерахованого розміру пенсії буде здійснюватись поетапно, а саме: з 01.01.2018 - 2054,63 грн. (4109,25 х 50%); з 01.01.2019-3081,94 грн. (4109,25 х 75%); з 01.01.2020 - 4109,25 грн. Отже, станом на 01.12.2018 розмір пенсії складає 5824,71 грн., в тому числі: 3770,08 грн. - розмір пенсії станом на 01.01.2018 до перерахунку; 2054,63 грн. - 50% від 4109,25 грн.; 23,85 грн. - підвищення розміру пенсії відповідно до Закону України "Про державний бюджет на 2018рік".

Таким чином, позивач вважає, що здійснений перерахунок його пенсії без врахування вказаних надбавок істотно звужує його права. У зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною третьою статті 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII ( в редакції, яка набрала законної сили з 01.01.2017), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, починаючи з 0.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень КМУ визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45). Згідно з пунктом 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, ця постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться й у пунктах 2-3 Порядку № 45.

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" свідчить про те, що зазначеними порядками встановлена наступна послідовність дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.

З метою виконання Постанови № 704 та положень ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), якою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.

Таким чином, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 перерахунок пенсії здійснюється виключно з розміру таких складових грошового забезпечення , як оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.

Херсонським обласним військовим комісаріатом Головному управлінню ПФУ надана довідка від 06.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018 року, у якій зазначені лише такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад 4930 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1340 грн., та відсоткова надбавка за вислугу років 2821 грн. 50 коп., усього 9091 грн. 50 коп.

На виконання Постанови №103, на підставі зазначеної довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 06.03.2018 та відповідно до Порядку №45, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області проведено перерахунок пенсії по інвалідності позивачу виходячи із зазначеного у довідці розміру грошового забезпечення.

Враховуючи, що чинним законодавством передбачено, що при перерахунку пенсії використовуються виключно такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, тому суд вважає обгрунтованими доводи відповідачів про те, що відсутні підстави для врахування до сум пенсії надбавки за кваліфікаційну категорію , за секретність, особливі умови служби, за виконання особливо важливих завдань та премії.

Суд вважає, що норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", було делеговано Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Постанова КМУ № 103 на час розгляду справи є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Постанова Кабінету Міністрів України № 103 не встановлює обмеження виплати пенсії, а лише встановлює порядок такої виплати, з огляду на відсутність належного бюджетного фінансування, що за своїм змістом не суперечить статті 116 Конституції України.

Крім того, Європейський суд з прав людини вже неодноразово зазначав, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (зокрема, у рішеннях у справах "Аррас та інші проти Італії", "Сухобоков проти Росії"). Європейський суд з прав людини підтвердив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

На залежність розмірів соціальних виплат від економічних чинників вказав і Конституційний Суд України, зокрема, у рішенні від 26.12.2011р. К20-рп/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік". У цьому Рішенні вказано, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень (абзац сьомий підпункту 2.1 пункту 2 Рішення). При цьому, Конституційним Судом України взято до уваги статтю 22 Загальної декларації прав людини, за якою розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 у справі "Ейрі проти Ірландії" констатував, що здійснення соціально- економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12.10.2004 (абзац шостий підпункту 2.1 пункту 2 Рішення).

У іншому рішенні від 25.01.2012 №3-рп/2012 Конституційний Суд України дійшов висновку, що "...однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості". Також, в цьому Рішенні вказано, що "...суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України".

З системного аналізу наведених рішень слідує, що при їх прийнятті Конституційний Суд України виходив із додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування у межах фінансових можливостей держави права кожного на достатній життєвий рівень. При цьому, як відзначив Конституційний Суд України, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист (пункт 2.1 рішення від 26.12.2011 N 20-рп/2011).

Крім того, суд зазначає, що в межах розгляду цієї справи судом встановлено, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку збільшився, а тому безпідставними є посилання позивача на звуження його прав, оскільки відповідачами не було вчинено дій, спрямованих на зменшення його розміру пенсії у порівнянні з попереднім розміром.

Отже, не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію військовослужбовця, клас майстер 11%; особливі умови служби 15%; секретності 10%; надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%; премії 10%, Херсонський обласний військовий комісаріат не порушив права позивача на перерахунок пенсії, оскільки навіть при вказівці цих надбавок вони все одно не могли бути враховані Пенсійним фондом України .

Також суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги, звернуті до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області є передчасними, оскільки права позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області не порушено, перерахування пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснюється на підставі даних про види грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці. Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

В даному випадку, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснило перерахунок пенсії на підставі виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом довідки про перерахунок пенсії, яка не містила відомостей про зазначені вище виплати.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 11 лютого 2019 р..

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 112030100