Ухвала від 08.02.2019 по справі 820/880/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

08 лютого 2019 р. Справа № 820/880/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіної Ю.В.

при секретарі судового засідання Пройдак С.М.

у присутності

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Петріченка М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив суд:

визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 року " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268" та довідки № 100/19325 від 17.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, протиправною;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 року " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268" та довідки № 100/19325 від 17.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, починаючи з 01.0.12016 року без обмеження граничного розміру;

встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати звіт про виконання рішення суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 року №820/880/18 позов задоволено частково: визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року ; ст.63 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 року " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268" та довідки № 100/19325 від 17.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, протиправною; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року , ст.63 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 року " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268" та довідки № 100/19325 від 17.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, починаючи з 01.01.2016 року; в іншій частині вимог позов залишено без задоволення, в тому числі у задоволенні клопотання про надання звіту про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

01.06.2018 року у справі винесено додаткове рішення, яким стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704.80 грн.

Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУ юстиції у Харківській області від 14.1.22018 року виконавче провадження ВП 56450699 щодо зобов'язання ГУПФУ в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 закінчено на підставі п.11 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження»

Позивачем 31.01.2019 року через канцелярію суду подана заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій позивач просить суд взяти під судовий контроль виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 р. по справі №820/880/18.

Позивач в судовому засіданні підтримав подану заяву та просив суд її задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення заперечував.

По суті заяви суд зазначає наступне.

Із долучених до матеріалів справи документів встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 у справі № 820/880/18 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 70% грошового забезпечення, що підтверджується листом відповідача від 20.08.2018 року № 3648/З-14. Різниця в пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 позивачу нарахована та складає 47872.08 грн.

Отже, не виконаним рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 по справі № 820/880/18 на час розгляду заяви про встановлення судового контролю залишилось в частині виплати доплат та різниці пенсії, в іншій частині рішення є виконаним, здійснений перерахунок та зроблено нарахування для виплати пенсії позивачу.

Суд під час розгляду заяви враховує, що постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 "Питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішеннями суду" встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 за № 1189/3264, затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. В реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 розділу II Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України" від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст. 23 Бюджетного Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Із долученого до матеріалів справи витягу судових рішень, судом встановлено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018, в частині виплатити заборгованості по пенсії, винесено в реєстр рішень суду, виконання яких здійснюється в порядку постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103

Отже, фактично Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вчинено дії по виконанню судового рішення по даній справі, а незгода позивача з характером виконання суб'єктом владних повноважень рішення суду не спростовує сам факт виконання відповідачем свого обов'язку щодо проведення перерахунку та виплати пенсії, що узгоджується зі змістом рішення суду.

Суд також звертає увагу на те, що згідно ч. 1 ст. 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Проаналізувавши наведені положення КАС України, суд приходить до висновку, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд наділений правом саме під час прийняття рішення у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Зазначена правова позиція підтверджується практикою Верховного Суду, що викладена у додатковій постанові по справі №235/7638/16-а від 31.07.2018 року.

Суд зауважує, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 у справі №820/880/18, судом було розглянуто заявлене у позові клопотання про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України, і в його задоволенні відмовлено, на відповідача не покладено обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З огляду на вказане вище, судом не встановлено підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі 820/880/18

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241-243, 248, 256, 382 КАС України, суд

ухвалив

1. Заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - залишити без задоволення.

2. Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 15 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України, тобто негайно після підписання. Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України.

Ухвала суду виготовлена 13.02.2019

Суддя Зоркіна Ю.В.