Рішення від 13.02.2019 по справі 440/4601/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4601/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18 грудня 2018 року (згідно відбитку поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про:

- визнання протиправним та скасування рішення управління, оформленого листом від 07.11.2018 №03-9492, в частині щодо відмови ОСОБА_1 відшкодувати вартість автобусного квитка АКУП №062961 за поїздку з Кременчука до Харкова 01.11.2018 в сумі 220 грн та відмови відшкодувати вартість автобусного квитка АКУП №063277 за поїздку з Харкова до Кременчука 01.11.2018 в сумі 220 грн шляхом перерахування коштів на картковий пенсійний рахунок позивача;

- зобов'язання управління вчинити необхідні дії для відшкодування ОСОБА_1 вартості автобусного квитка АКУП №062961 за поїздку з Кременчука до Харкова 01.11.2018 в сумі 220 грн та відшкодування вартості автобусного квитка АКУП №063277 за поїздку з Харкова до Кременчука 01.11.2018 в сумі 220 грн шляхом перерахування коштів на картковий пенсійний рахунок позивача.

Позовні вимоги позивач мотивує протиправністю відмови управління у відшкодуванні йому, як особі, що відноситься до пільгової категорії громадян, компенсації вартості проїзду за маршрутами Кременчук-Харків та Харків-Кременчук загальною вартість 440,00 грн, при тому, що останній має право на таке відшкодування відповідно до приписів Порядку виплати компенсації за проїзд автомобільним транспортом пільгових категорій громадян та міжміських та міжобласних маршрутах загального користування (протяжність перевищує 50 км).

Ухвалою суду від 22.12.2018 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, в зв'язку з невідповідністю її вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

09.01.2019 позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені в ухвалі суду від 22.12.2018.

У зв'язку з усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4601/18. Вирішено проводити розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

31.01.2019 від Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до суду надійшов відзив на позов ОСОБА_1, у якому управління просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог останнього посилаючись на те, що з огляду на відсутність у перевізника ФО-П ОСОБА_2 права на здійснення перевезення маршрутом загального користування Харків-Кременчук/Кременчук-Харків у спірному випадку відсутні підстави для відшкодування на користь ОСОБА_1 вартості виписаних таким перевізником проїзних документів АКУП 063277 від 01.06.2018 за маршрутом Харків-Кременчук вартістю 220,00 грн та АКУП 062961 від 01.11.2018 за маршрутом Кременчук-Харків вартістю 220,00 грн.

Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Cправи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, про що свідчить посвідчення Серія Є №055109 від 09.10.2009 (а.с. 21).

05.11.2018 за вх.№1633 до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області надійшла заява ОСОБА_1 від 02.11.2018 про відшкодування на його користь, як особи, що відноситься до пільгової категорії громадян, вартості: 1) квитка на автобус від 10.10.2018 №046160 за поїздку з Кременчука до Полтави в сумі 80 грн; 2) квитка на автобус від 28.10.2018 №026467 за поїздку з Кременчука до Полтави в сумі 100 грн; 3) квитка на автобус від 01.11.2018 №062961 за поїздку з Кременчука до Харкова в сумі 220 грн; 4) квитка на автобус від 01.11.2018 №063277 за поїздку з Харкова до Кременчука в сумі 220 грн, шляхом перерахування коштів за квитки на пенсійний картковий рахунок заявника (а.с. 44-45).

В якості додатків до вказаної заяви позивач долучив: - копії сторінок паспорту; - копію ідентифікаційного коду; - копію посвідчення інваліда війни ІІ групи; - реквізити карткового пенсійного рахунку; - копії квитків на автобус; - копію свідоцтва про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ФО-П ОСОБА_2; - копію ліцензії ФО-П ОСОБА_2 на здійснення пасажирських перевезень; - витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ФО-П ОСОБА_3; - витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ФО-П ОСОБА_4 (а.с. 46-58).

Листом від 07.11.2018 №03-9492 (а.с. 59) Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області повідомило ОСОБА_1 про те, що за інформацією Державної служби України з безпеки на автомобільному транспорті (Укртрансбезпекою) перевізник ФО-П ОСОБА_2 не укладав договір з Укртрансбезпекою і не має дозволу на перевезення пасажирів на маршруті загального користування: Харків-Кременчук. За даним напрямком зазначений підприємець здійснює нерегулярні автомобільні перевезення, тому не повинен видавати проїзні квитки. З огляду на викладене, проїзні квитки: АКУП 063277 за маршрутом Харків-Кременчук вартістю 220,00 грн і АКУП 062961 за маршрутом Кременчук-Харків вартістю 220,00 грн не підлягають відшкодуванню. Поряд з цим, за інформацією управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації перевізники ФО-П ОСОБА_3, ФО-П ОСОБА_4 мають дозвіл на здійснення регулярних пасажирських перевезень на міжміських внутрішньо обласних маршрутах загального користування: Полтава-Кременчук і Кременчук-Полтава, тому надані заявником квитки: ААФЛ 026467 вартістю 100,00 грн та ААФЛ 046160 вартістю 80,00 грн, які відповідають затвердженій формі, підлягають відшкодуванню. Рішення управління про відмову в компенсації вартості проїзду може бути оскаржено заявником в судовому порядку.

Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд приходить до таких висновків.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, встановлює стаття 12 Закону №3551-XII.

Так, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 12 Закону №3551-XII учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання, за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 13 Закону №3551-XII особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання, за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 має посвідчення інваліда ІІ групи, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 21).

За приписами статті 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III) пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.

Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.

Механізм виплати компенсації за проїзд автомобільним транспортом пільгових категорій громадян на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування, протяжність яких перевищує 50 км (регулярні пасажирські перевезення) за рахунок коштів обласного бюджету в разі неотримання пільг відповідно до статей 37, 41 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначає Порядок виплати компенсації за проїзд автомобільним транспортом пільгових категорій громадян на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування (протяжність перевищує 50 км), затверджений рішенням першого пленарного засідання третьої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання від 29.01.2016 №34 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку (в редакції зі змінами від 19.10.2018 №879) право на одержання компенсації за проїзд автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування (протяжність перевищує 50 км) за рахунок коштів обласного бюджету мають слідуючі пільгові категорії громадян, зокрема, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни.

Компенсація надається шляхом проведення виплати вартості квитка (вартість проїзду автобусом, автостанційний збір та плата за послуги з попереднього продажу квитків (за наявності такої)) автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування (протяжність перевищує 50 км) пільговим категоріям громадян визначених Порядком за рахунок коштів обласного бюджету, з розрахунку 10 поїздок на місяць (не більше 120 поїздок на рік). Для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю - не більше 75 поїздок на рік, у період з 1 жовтня по 15 травня. У 2018 році визначити 30 поїздок, розрахованих пропорційно до кількості місяців, з місяця прийняття змін (пункт 3 Порядку).

Пунктами 4-6 Порядку передбачено, що виплату компенсації за проїзд автомобільним транспортом пільговим категоріям громадян на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування (протяжність перевищує 50 км) здійснює Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.

Для виплати компенсації за проїзд автомобільним транспортом пільговим категоріям громадян на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування (протяжність перевищує 50 км), за спрощеним порядком, пільговик звертається, не пізніше шести місяців з дня здійснення поїздки, за місцем перебування на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (учасники-добровольці антитерористичної операції, яким встановлено статус «учасника-добровольця антитерористичної операції» Комісією з визнання та встановлення статусу учасника-добровольця антитерористичної операції обласної державної адміністрації - за місцем реєстрації), до органів соціального захисту населення (територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), управління соціального захисту населення) та подає проїзні документи на проїзд в автомобільному транспорті на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування (протяжність перевищує 50 км) із зазначенням прізвища, ініціалів пільговика та номера посвідчення (фіскальний чек або проїзний квиток за формою, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 25.05.2006 №503 «Про затвердження Типових форм квитків на проїзд пасажирів і перевезення багажу на маршрутах загального користування». У разі подання проїзного квитка додається виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про включення перевізника до ЄДР).

В органах соціального захисту населення заповнюється заява про відшкодування вартості проїзду автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування (протяжність перевищує 50 км) на підставі проїзного документа, паспорту та пільгового посвідчення із зазначенням способу виплати.

Управління соціального захисту населення: - у дводенний термін з дня надходження заяви від пільговика та необхідних документів приймає рішення та визначає суму, що підлягає відшкодуванню відповідно до вартості квитка та розміру пільг передбачених чинним законодавством; - готує списки та направляє скановані копії Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.

Отже, виходячи з аналізу вказаних норм, останні передбачають можливість відшкодування пільговим категоріям громадян компенсації за проїзд автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних маршрутах виключно у разі якщо такий проїзд здійснювався автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування.

Судовим розглядом встановлено, що до заяви від 05.11.2018 для відшкодування вартості проїзду за маршрутами Кременчук-Харків та Харків-Кременчук позивачем до управління були подані квитки АКУП 063277 від 01.06.2018 та АКУП 062961 від 01.11.2018 вартістю 220,00 грн кожен (а.с. 46-47).

Так, за інформацією, що міститься у квитках АКУП 063277 від 01.06.2018 та АКУП 062961 від 01.11.2018, перевізником за маршрутами Кременчук-Харків та Харків-Кременчук значиться ФО-П ОСОБА_2

При цьому, з доданої до заяви позивача від 05.11.2018 ліцензії Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) слідує, що дозволеним видом робіт перевізника ФО-П ОСОБА_2 є внутрішні перевезення пасажирів автобусами (а.с. 57).

Відповідно до визначень, що містяться у статті 1 Закону №2344-III автобусний маршрут міський - автобусний маршрут, який не виходить за межі території населеного пункту; автобусний маршрут міжміський - автобусний маршрут, який з'єднує населені пункти і протяжність якого перевищує 50 км; автобусний маршрут загального користування - автобусний маршрут, на якому здійснюють регулярні пасажирські перевезення; автобусний маршрут нерегулярних перевезень - автобусний маршрут, на якому здійснюють нерегулярні пасажирські перевезення.

Отже, Закон №2344-III відрізняє автобусний маршрут загального користування від автобусного маршруту нерегулярних перевезень.

Так, нерегулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт, а регулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування за умовами, визначеними паспортом маршруту, затвердженим в установленому порядку органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування або уповноваженими органами Договірних Сторін у разі міжнародних перевезень.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з пунктом 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: - здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; - здійснює ліцензування господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним, залізничним транспортом; - видає, позбавляє чи анулює дозвіл на перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах загального користування; - організовує та проводить конкурси з перевезення пасажирів на міжміських і приміських маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласних маршрутах).

З'ясовуючи питання наявності у перевізника ФО-П ОСОБА_2 дозволів на право здійснення перевезень міжобласними маршрутами загального користування, в тому числі, міжобласними маршрутами Кременчук-Харків та Харків-Кременчук, та як наслідок, наявності підстав для відшкодування ОСОБА_1 вартості проїзду за маршрутами Кременчук-Харків та Харків-Кременчук згідно квитків АКУП 063277 від 01.06.2018 та АКУП 062961 від 01.11.2018 вартістю 220,00 грн кожен, Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернулося з відповідним письмовим запитом до Укртрансбезпеки (а.с. 65).

У відповідь на вказаний запит 05.12.2018 за вх.№7389-03 в Управлінні соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області зареєстровано лист Укртрансбезпеки від 27.11.2018 №10079/02/15-18, за змістом якого для обслуговування міжобласних автобусних маршрутів загального користування ФО-П ОСОБА_2 не призначався та не отримував дозвільних документів (а.с. 62).

При цьому, відсутність у ФО-П ОСОБА_2 дозволів на право здійснення перевезень міжобласними маршрутами загального користування, в тому числі, міжобласними маршрутами Кременчук-Харків та Харків-Кременчук, підтверджується також раніше отриманими управлінням на його запити листами Укртрансбезпеки від 06.04.2018 №3036/02/15-18 та Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА від 11.05.2018 №02.2-23/3576 і від 18.06.2018 №02.2-23/4642, з урахуванням доданих до них Переліків міжміських внутрішньообласних маршрутів, автомобільних перевізників (а.с. 63-64, 67-77).

Враховуючи викладене, керуючись вимогами чинного законодавства та відсутністю у ФО-П ОСОБА_2 дозволів на право здійснення перевезень саме міжобласними маршрутами загального користування Кременчук-Харків та Харків-Кременчук, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відшкодування позивачу вартості проїзних документів АКУП 063277 від 01.11.2018 за маршрутом Харків-Кременчук вартістю 220,00 грн та АКУП 062961 від 01.11.2018 за маршрутом Кременчук-Харків вартістю 220,00 грн та, як наслідок, про обґрунтованість відмови Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області обґрунтовано у такому відшкодуванні, оформленої листом від 07.11.2018 №03-9492.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В спірному випадку Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області під час розгляду справи довело правомірність свого рішення, оформленого листом від 07.11.2018 №03-9492, в частині відмови ОСОБА_1 відшкодувати вартість проїзду згідно автобусних квитків АКУП 063277 від 01.11.2018 за маршрутом Харків-Кременчук вартістю 220,00 грн та АКУП 062961 від 01.11.2018 за маршрутом Кременчук-Харків вартістю 220,00 грн, а тому позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судового збору відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (пров. О. Кошевого, 9, блок "Б", кв. 36, м. Кременчук, Полтавська область, 39631, рнокпп НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (проспект Свободи 66, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, ідентифікаційний код 26218015) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_5