Рішення від 12.02.2019 по справі 520/11414/18

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Харків

12.02.2019 р. справа №520/11414/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження справу за позовом

ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради

про1) визнання протиправними та скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг з 26 серпня 2018 року, викладеної в Повідомленні № б/н від 03.10.2018 року та Листі №. 08-11828 від 26.10.2018 року, виданих Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради; 2) зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1, починаючи з 26.08.2018 року, 3) стягнення з відповідача судового збору, -

встановив:

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що є внутрішньо переміщеною особою, отримував щомісячну адресну грошову допомогу на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яка у 2015 році була припинена на підставі пункту 7 Порядку надання адресної допомоги від 01.10.2014р. №505, як працездатній особі, яка не працює. Проте після працевлаштування та надання документів виплата адресної допомоги не призначена.

Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що дії управління соціального захисту населення узгоджуються з приписами Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, від 01.10.2014р. №505, оскільки особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом встановлено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, який був вимушений покинути своє постійне місце проживання у м. Горлівки Донецької області та у зв'язку із проведенням антитерористичної операції перемістився з тимчасово окупованої території до м. Харкова.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 18.05.2015р. №6343012885 позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 14.01.2015 року позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_2

Судами встановлено, що позивач отримував щомісячну адресну допомогу у періоди з 25.11.2014р. по 24.01.2015р. в сумі 442 грн. та з 25.01.2015р. по 24.03.2015р. в сумі 221 грн.

З 06.07.2015р. виплата адресної допомоги позивачу припинена на підставі пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,№505, як працездатній особі, яка не працює.

Згідно з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з 21.12.2016 позивач зареєстрований як фізична особа - підприємець.

26.08.2018 року дружина позивача, як уповноважений представник сім'ї звернулась до відповідача з заявою для призначення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам., в якій просила долучити до складу сім'ї чоловіка ОСОБА_1 та здійснювати йому та сім'ї виплату щомісячної адресної допомоги, при цьому врахувати, що її чоловік з 21.12.2016 року був зареєстрований, як фізична особа - підприємець.

Рішенням від 23.10.2018 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, було продовжено виплату допомоги дружині позивача - ОСОБА_2 (за категорією: працездатний, не здійснює догляду, працює) у розмірі 442,00 грн., дитині позивача - ОСОБА_4 (за категорією: дитина до 18 років) у розмірі 1000,00 грн., позивач - ОСОБА_1 невключений до розрахунку відповідно до Постанови КМУ212 від 31.03.2015.

У жовтні 2018 року дружина позивача повторно звернулась до відповідача щодо не призначення позивачу адресної допомоги.

Листом від 26.10.2018 року за № 08-11828 відповідач повідомив, що для призначення ОСОБА_1 грошової допомоги немає законних підстав.

В обґрунтування вказаної відповіді відповідач посилався на пункт 3 Порядку №505, яким передбачено, що особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний період не призначається.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 № 505 (далі Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадімінстрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно п. 3 наведеного Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень.

Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.

Відповідно до п. 5 Порядку, уповноважений представник сім'ї подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, зокрема але не обмежуючись: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження та ін.

Згідно п. 7 Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягай 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50%, а на наступний період - припиняється.

Пунктом 12 Порядку вказано, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.

З аналізу наведених положень слідує, що грошова допомога на наступний строк не призначається лише тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. В разі, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 Порядку, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.

Суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Крім того, судом встановлено, що подана уповноваженим представником сім'ї заява стосувалась не призначення спірної допомоги на наступний шестимісячний період, а призначення її вперше, а тому до неї не можуть бути застосовані передбачені Порядком №505 обмеження щодо її призначення на наступний шестимісячний період.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного суду від 22.08.2018 року (справа №127/5805/17, адміністративне провадження №К/9901/20082/18, від 29.08.2018 року (справа № 415/1691/17, адміністративне провадження № К/9901/33417/18).

Оскільки позивач з 21.12.2016 офіційно працевлаштувався, відтак знову на загальних підставах набув прав на отримання від держави щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, відтак відмова відповідача у призначення такої допомоги є неправомірною.

Таким чином, відповідач безпідставно відмовив у призначенні адресної допомоги позивачу як внутрішньо переміщеній особі, оскільки останній є працевлаштованою внутрішньо переміщеною особою та згідно вимог чинного законодавства має право на отримання вказаної допомоги.

Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг з 26 серпня 2018 року, викладеної в Повідомленні № б/н від 03.10.2018 року та Листі №. 08-11828 від 26.10.2018 року, суд зазначає, що лист №. 08-11828 від 26.10.2018 року це відповідь на звернення дружині позивача з приводу непризначення допомоги, і як повідомлення б/н від 03.10.2018 року не є рішенням про надання чи ненадання щомісячної адресної допомоги заявнику, а тому зазначена вимога не підлягає задоволенню.

Підсумовуючи наведене, в розрізі заявлених вимог, суд зазначає що позов підлягає частковому задоволенню з застосуванням положень ст. 9 КАС України, а саме, обрання іншого способу захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права.

За наведених вище обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови у призначенні позивачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, та зобов'язати відповідача призначити позивачу виплату цієї допомоги з дати звернення до відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 КАС України.

Натомість факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі справи соціального забезпечення знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для залишення позову без задоволення.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг з 26.08.2018 року.

У решті вимог позов - залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, м.Харків, вул.Тракторобудівників, буд.144, код ЄДРПОУ 25864181) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.)

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Старосєльцева