05 лютого 2019 року
Справа № 280/4694/18
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Грааль» до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
08 листопада 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Грааль» (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 22.10.2018 №0141265006 та №0141275006.
Ухвалою суду від 12.11.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 04.12.2018.
Ухвалою суду від 04.12.2018 відкладено підготовче засідання на 09.01.2019.
09.01.2019 закрито підготовче провадження та призначено розгляд адміністративної справи на 05.02.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що контролюючим органом протиправно та не обґрунтовано прийнято оскаржувані податкові повідомлення - рішення. Зазначає, що висновок контролюючого органу про порушення ТОВ «Грааль» пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відповідає дійсності, оскільки позивачем правомірно включено до декларації з податку на додану вартість та складу податкового кредиту за липень 2018 року суму податкового кредиту в розмірі 32166,00 грн. по взаємовідносинах з ПАТ «Запоріжжяобленерго», які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних у серпні 2018 року. Вказує, що відповідно до приписів п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних. Позивач зазначає, що податкові накладні, суми коштів по яких було включено до складу податкової декларації з податку на додану вартість, зареєстровані ПАТ «Запоріжжяобленерго» в ЄРПН у період з 02.08.2018 по 06.08.2018, у зв'язку з чим позивачем правомірно включено суми коштів за такими накладними до податкової звітності за липень 2018 року, оскільки станом на момент формування та подання звітності такі накладні були зареєстровані у ЄРПН, а з дати їх реєстрації не минуло більше 1095 днів. Просить задовольнити позовні вимоги.
05 лютого 2019 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд адміністративної справи в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказах.
Представник відповідача в судове засідання призначене на 05.02.2019 не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
У письмовому відзиві, який міститься в матеріалах адміністративної справи, відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначив, що контролюючим органом було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «Грааль» за липень 2018 року та встановлено, що позивачем в порушення приписів п.198.6 ст.198 ПК України неправомірно задекларовано у додатку 5 до декларації з податку на додану вартість та включено до податкового кредиту (рядок 10.1 розділу ІІ Декларації) за період липень 2018 року, суму податкового кредиту в розмірі 32166,00 грн. по контрагенту-постачальнику ПАТ «Запоріжжяобленерго» по яким дата реєстрації податкових накладних в ЄРПН, передбачена п.201.1 ст.201 ПК України, відповідає серпню 2018 року.
Відповідач вважає, що позивачем завищено податковий кредит за період липень 2018 року на загальну суму податку на додану вартість 32166,00 грн. внаслідок арифметичної (методологічної) посилки (порушення). Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Згідно ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду даної справи в порядку письмового провадження та на підставі наявних в матеріалах справи доказах.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, всебічно та повно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.
З матеріалів справи судом встановлено, що 20 вересня 2018 року співробітником ГУ ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН ТОВ «Грааль» за період липень 2018 року з питань перевірки показників задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість та додатків до них, в тому числі арифметико-логічні помилки, за результатами якої складено Акт перевірки від 20.09.2018 №4281/08-01-50-06/32119653 (а.с.7-10).
За висновками Акту перевірки від 20.09.2018 №4281/08-01-50-06/32119653 встановлено порушення позивачем пункту 198.6 статті 198 розділу V Податкового кодексу України, в частині завищення суми податкового кредиту за період липень 2018 року на загальну суму податку на додану вартість 32166,00 грн. (таблиця 2), що призвело до завищення суми від'ємного значення, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) у розмірі 16921,00 грн та вплинуло на заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету - рядок 18 Декларації з ПДВ на загальну суму 15245,00 грн.
22 жовтня 2018 року, на підставі висновків Акту перевірки від 20.09.2018 №4281/08-01-50-06/32119653, контролюючим органом прийнято податкові повідомлення - рішення:
№0141265006, яким позивачу зменшено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на загальну суму 16921,00 грн.;
№0141275006, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 19056,25 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням на суму 15245,00 грн. та 3811,25 грн. за штрафними санкціями.
Позивач, не погодившись з правомірністю прийняття оскаржуваних податкових повідомлень - рішень, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень - рішень став висновок контролюючого органу про безпідставне включення позивачем до складу податкової звітності та податкового кредиту з ПДВ за липень 2018 року показників за податковими накладними виписаними ПАТ «Запоріжжяобленерго», а саме: №704244 від 30.06.2018, №642544 від 31.05.2018, №647044 від 30.04.2018, №687244 від 31.03.2018, №323844 від 28.02.2018, які зареєстровані в ЄРПН в серпні 2018 року.
Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ТОВ «Грааль» протягом перевіряємого періоду мало господарські взаємовідносини з ПАТ «Запоріжжяобленерго», в особі Запорізьких міських електричних мереж, з придбання електроенергії.
Так, за результатами господарських операцій з ТОВ «Грааль», ПАТ «Запоріжжяобленерго» виписано та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні:
№323844 від 28.02.2018, яка зареєстрована в ЄРПН 06.08.2018;
№687244 від 31.03.2018 - 06.08.2018;
№647044 від 30.04.2018 - 06.08.2018;
№642544 від 31.05.2018 - 02.08.2018;
№704244 від 30.06.2018 - 03.08.2018.
Отже, судом встановлено, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» податкові накладні №323844 від 28.02.2018, №687244 від 31.03.2018, №647044 від 30.04.2018, №642544 від 31.05.2018, №704244 від 30.06.2018 були зареєстровані в ЄРПН з пропуском строку встановленого п.201.10 ст.201 ПК України.
Відповідно до п.198.6 ст.198 ПК України, податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період (п.201.10 ст.201 ПК України).
Крім того, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (п.198.6 ст.198 ПК України).
Отже, виходячи з вищезазначених приписів ПК України, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є наявність належним чином складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних.
В свою чергу, у разі якщо податкові накладні не зареєстровані в ЄРПН, у платника податків - покупця не виникає права включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.
Відповідно до приписів абзацу 5 пункту 198.6 статті 198 ПК України, суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод.
Тобто, в даному випадку спеціальною нормою, що регулює спірні правовідносини є положення абзацу 5 пункту 198.6 статті 198 ПК України, оскільки податкові накладні на підставі яких відбулось нарахування податкового кредиту зареєстровані ПАТ «Запоріжжяобленерго» в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, що визначений п.201.10 ст.201 ПК України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у разі якщо податкова накладна не була у встановлені строки зареєстрована продавцем товару в ЄРПН, то право на формування у покупця податкового кредиту виникає у звітному податковому періоді, в якому податкову накладну зареєстровано в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що позивачем суми коштів по податковим накладним виписаним ПАТ «Запоріжжяобленерго» включено до складу звітної податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2018 року, яка сформована 15.08.2018.
Суд зазначає, що відповідно п.203.1 ст.203 ПК України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Тобто, 15.08.2018 ТОВ «Грааль» до контролюючого органу подано податкову звітність за звітний (податковий) період липня 2018 року, а відтак до складу такої звітності повинні були бути включені документально підтверджені суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникли у платника податків саме на кінець звітного (податкового) періоду липня 2018 року.
В даному випадку, включення до складу податкового кредиту сум коштів по податковим накладним виписаним ПАТ «Запоріжжяобленерго» у липні 2018 року є передчасним, оскільки станом на липень 2018 року права на включення таких сум до складу податкового кредиту не виникло, оскільки податкові накладні були зареєстровані в ЄРПН лише у серпні 2018 року, а відтак і право на відображення таких показників у податковій звітності з податку на додану вартість виникне у звітному (податковому) періоді серпня 2018 року.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що право ТОВ «Грааль» на формування податкового кредиту на підставі податкових накладних виписаних ПАТ «Запоріжжяобленерго» не заперечувалось контролюючим органом, а лише було вказано на передчасність їх включення до податкової звітності липня 2018 року.
Відповідно до абзацу 2 п.198.6 ст.198 ПК України, у разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Згідно п.123.1 ст.123 ПК України, У разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
За таких обставин, оскільки станом на липень 2018 року у ТОВ «Грааль» не виникло документально підтвердженого права на віднесення до складу податкового кредиту сум коштів по податковим накладним виписаних ПАТ «Запоріжжяобленерго», з урахуванням того, що такі накладні були зареєстровані у серпні 2018 року, суд дійшов висновку про правомірність прийняття контролюючим органом оскаржуваних податкових повідомлень - рішень.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду адміністративної справи встановлено, що контролюючий орган під час прийняття оскаржуваних податкових повідомлень - рішень діяв на підставі та у межах наданих повноважень, обґрунтовано та з урахуванням всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішень.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Грааль».
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Грааль» (69093, м. Запоріжжя, вул. Руставі, 12, код ЄДРПОУ 32119653) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 07.02.2019.
Суддя І.В. Новікова