справа № 1340/5943/18
12 лютого 2019 року м. Львів
11 год. 54 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М, позивача ОСОБА_1 , представника позивача Сташка А.І., представниці відповідача Стець Н.Я. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та його скасування, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, починаючи з 01 жовтня 2017 року; скасування рішення № 2318/2690/Т-20/0705-06 від 22.06.2018 про відмову в перерахунку пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня відповідного року починаючи з 01.10.2017; зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2017.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач, який є інвалідом ІІІ групи, категорія 1, та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи протиправно отримав відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в перерахунку пенсії, встановленої законом. Вказане, на думку позивача, порушує його права, а тому він звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2018 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні з викликом сторін.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, викладених у позовній заяві. Зазначив, що оскільки він є особою, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, був призваний на навчальні збори у військову частину, для ліквідації наслідків катастрофи то відповідає критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії, відповідно до частини третьої ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того зазначив, що вказана норма розрізняє дві категорії осіб, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань і особи, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.
Просив позов задовольнити повністю.
Представниця відповідача проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх. № 1142 від 11.01.2019 ). Зазначила, що згідно матеріалів, що містяться в пенсійній справі позивача, він виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 24.06.1986 по 30.09.1986 в складі військової частини 55064. А відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 від 31.03.1983 строкову службу у період з 03.11.1974 по 04.11.1976.
Оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи як призваний Ленінським районним військовим комісаріатом м. Львова на військові збори, а не під час проходження дійсної строкової служби, вважає, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 року.
Просила в задоволенні позову відмовити.
Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву на позовну заяву, встановив наступні обставини справи, законодавство, яке регулює спірні правовідносини, та при вирішенні спору керується таким.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_2 від 28.02.2008, виданим Львівською обласною державною адміністрацією та вкладкою до нього № НОМЕР_3 (а.с. 9).
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_4 від 06.02.2008, виданого управлінням праці та соціального захисту населення Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, є інвалідом ІІІ групи.
Згідно з архівною довідкою № 6807 від 02.03.1993 Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу № 24/6807, ОСОБА_1 у складі військової частини 55064 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 24.06.1986 по 30.09.1986 р. (а.с. 48).
Експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинно-наслідкового зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру № 9904 від 22.06.2006 р. підтверджується наявність у позивача захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 41).
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України № 2148-VІІІ «Про несення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 (далі Закон № 2148-VІІІ), яким ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у новій редакції:
«Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».
30 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, тобто, з урахуванням положень постанови КМУ № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
22.06.2018 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало ОСОБА_1 відповідь у формі листа № 2318/2690/Т-20/0705-06, якою позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС він не проходив дійсну строкову службу.
Приймаючи рішення, суд керується таким.
Статтею 1 Закону № 796-XII встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: - Чорнобильської катастрофи; - інших ядерних аварій та випробувань; - військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Статтею 59 Закону № 796-XII, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 231-V від 05.10.2006, передбачалось, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Таким чином, до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017, частина третя статті 59 Закону № 796-XII регулювала порядок обчислення пенсії тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Законом № 2148-VIII статтю 59 Закону № 796-XII викладено в такій редакції:
«Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».
Таким чином, виходячи із системного аналізу Закону суд дійшов висновку, що законодавець, вносячи зміни до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, розширив перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аварій та випробувань та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (під час проходження дійсної строкової служби).
Так, частина друга статті 59 Закону № 796-XII урегульовує порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та набули інвалідність, відповідно до якої цим особам за їх бажанням пенсії можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
За змістом статті 10 Закону № 796-XII до осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС належать не тільки військовослужбовці, а враховуючи, що стаття 59 Закону регулює пенсії саме військовослужбовців логічним є висновок про те, що частина 3 статті 59 Закону визначає порядок призначення пенсії серед інших особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, саме під час проходження дійсної строкової служби.
Враховуючи вищенаведене, для отримання пенсії за частиною третьою статті 59 Закону № 796-XII особі необхідно відповідати таким критеріям:
1) особа повинна брати участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;
2) така участь повинна відбуватись під час проходження дійсної строкової служби;
3) набута інвалідність цією особою, внаслідок вищевказаної участі.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ не допускається).
При вирішенні справи суд відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 11.12.2018 у справі № 822/1346/18 (К/9901/62803/18).
Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що частина 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ визначає окрему категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, об'єднаних фактом того, що відповідна участь здійснювалася у період проходження строкової військової служби. Колегія суддів вважає, що частину 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ необхідно застосовувати з урахуванням її синтаксичного аналізу та контекстного зв'язку з іншими її положеннями та положеннями ст. 10 Закону № 796-ХІІ, а також з урахуванням попередньої редакції вказаної статті, яка передбачала лише одну категорію військовослужбовців, що мали право обчислення пенсії по інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Судом встановлено, що позивач виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в період з 24.06.1986 по 30.09.1986 у складі військової частини 55064 впродовж 89 днів, що підтверджено архівною довідкою Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу № 24/6807 (а.с. 48)
На підставі відміток, що містяться у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 (четвертий аркуш), позивач проходив строкову службу в збройних силах СРСР з 03.11.1974 по 04.11.1976.
Відповідно до довідки НАК «Надра України» Дочірнього підприємства «Західукргеологія» про заробіток для обчислення пенсії № 13/40 від 18.04.2006 р. про заробіток ОСОБА_1 в період 1985-1986 р.р. позивач працював у ДП «Західукргеологія».
На підставі вказаних письмових доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 , на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову службу, а тому не відповідає критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за частиною 3 ст. 59 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відбулася поза межами проходження дійсної строкової служби.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи наведене у сукупності, відповідач, надаючи відповідь ОСОБА_1 від 22.06.2018, діяв у спосіб та у порядку, що визначені чинним законодавством.
З огляду на викладене, вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Оскільки позивач відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (чинний) звільнений від сплати судового збору, доказів понесення судових витрат позивачем не представлено, відтак, такі розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 13.02.2019 року.
Суддя Качур Р.П.