Справа № 592/17614/18
Провадження № 2-а/591/88/19
13 лютого 2019 року Зарічний районний суд м. Суми в особі головуючого - судді Сидоренко А.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи справу № 592/17614/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до адміністративної комісії виконавчого комітету Сумської міської ради про скасування постанови по справі про притягнення до адміністративної відповідальності,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Ковпаківського районного суду м. Суми з вказаним позовом та свої вимоги мотивує тим, що 30 жовтня 2018 року приблизно об 11-30 год. головним спеціалістом управління «Інспекції з благоустрою м. Суми» Сумської міської ради ОСОБА_2 було складено постанову про те, що ним було «виявлено за адресою: м. Суми, вул. СКД, 22 на фасаді будівлі розміщені елементи зовнішньої реклами та вивіска магазину «Курносики» ФОП ОСОБА_1 без проектно-дозвільної документації, затвердженої у встановленому порядку, що є порушенням п.п.9 п.11.2 розділу ХІ Додатку до рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 року №3853 МР і передбачає адміністративну відповідальність згідно ст. 152 «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів».
Вказаною постановою адміністративна комісія прийняла рішення про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 867 грн. на користь держави.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач посилається на те, що фактично адміністративне стягнення було накладено за розміщення на фасаді будівлі елементів зовнішньої реклами та вивіски магазину. Однак, на фасаді магазину жодної реклами розташовано не було, відповідно і стягнення за неіснуюче порушення є незаконним.
Що стосується вивіски, то отримання саме проектно-дозвільної документації на вивіску не передбачено (в тому числі і Додатком до рішення Сумської міської ради «Про затвердження правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 р. №3853-МР).
Також сама оскаржувана постанова не відповідає вимогам закону. Так в тексті оскаржуваної постанови в порушення статті 283 КУпАП, зазначено, що за порушення передбачено адміністративну відповідальність згідно ст. 152 порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів без вказівки якого саме кодексу.
Посилаючись на вказані обставини, просить скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Сумської міської ради № 1642 від 12 листопада 2018 року про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП, а провадження у справі закрити.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 24 грудня 2018 року адміністративна справа за вказаним позовом передана на розгляд до Зарічного районного суду м. Суми.
Ухвалою Зарічного райсуду м. Суми від 16 січня 2019 року у справі за зазначеним адміністративним позовом відкрито провадження, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Копія позову та доданих до неї документів були направлені відповідачу.
31 січня 2019 року від представника Виконавчого комітету Сумської міської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що постанова адміністративної комісії від 12 листопада 2018 року №1642 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності прийнята відповідно до норм чинного адміністративного законодавства та не підлягає скасуванню, оскільки відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 30 жовтня 2018 року № 030696 встановлено, що 30 жовтня 2018 року об 11 год. 30 хв. головним спеціалістом управління «Інспекції з благоустрою м. Суми» СМР ОСОБА_2 виявлено за адресою: м. Суми, вул. СКД, 22 на фасаді будівлі розміщені елементи зовнішньої реклами та вивіска магазину «Курносики» ФОП ОСОБА_1 без проектно-дозвільної документації, затвердженої у встановленому порядку, що є порушенням пп. 9 п.11.2. розділу XI Додатку до рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 року № 3853-МР.
Відповідно до пп. 9 п.11.2. розділу XI Додатку до рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 року № 3853-МР підприємства, установи та організації (в особі їх посадових осіб), фізичні особи-підприємці, громадяни, іноземці, особи без громадянства, балансоутримувачі, власники та орендарі об'єктів зобов'язані: розміщувати елементи зовнішньої реклами, рекламоносії, малі архітектурні форми, тимчасові споруди та елементи зовнішнього благоустрою на підставі проектно-дозвільної документації, затвердженої у встановленому порядку.
Зазначений протокол складено посадовою особою, яка уповноважена виконавчим комітетом Сумської міської ради на складання протоколів про адміністративні правопорушення відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення №030696 від 30 жовтня 2018 року, складений відносно позивача, відповідає вимогам змісту протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до ст.256 КУпАП.
За призначеною у протоколі про адміністративне правопорушення датою розгляду справи, а саме 12 листопада 2018 року, позивач повідомлена належним чином про час і місце розгляду справи, про що свідчить підпис позивача у протоколі про адміністративне правопорушення №030696 від 30 жовтня 2018 року про ознайомлення з відомостями про дату час та місце розгляду справи та отримання позивачем під підпис копії вищезазначеного протоколу; позивач на засідання адміністративної комісії не прибула.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення комісією було встановлено, що копія протоколу про адміністративне правопорушення №030696 від 30 жовтня 2018 року вручена позивачу під підпис. Клопотань про відкладення розгляду справи на інший термін у зв'язку з неможливістю взяти участь при розгляді справи від позивача до комісії не надходило. Справу про адміністративне правопорушення було розглянуто 12 листопада 2018 року за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини, рішенням адміністративної комісії позивача притягнуто до адміністративної відповідальності шляхом накладення штрафної санкції у сумі 867 грн.
При розгляді адміністративної справи встановлено, що спеціалістом управління «Інспекції з благоустрою м. Суми» Сумської міської ради виявлено 30 жовтня 2018 року об 11 год. 30 хв. за адресою: м. Суми, вул. СКД, 22 на фасаді будівлі розміщені елементи зовнішньої реклами та вивіска магазину «Курносики» ФОП ОСОБА_1 без проектно-дозвільної документації, затвердженої у встановленому порядку, що є порушенням п.п.9 п.11.2 розділу ХІ Додатку до рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 року №3853 МР.
Заперечення стосовно суті порушення та інших даних, що зафіксовані у протоколі про адміністративне правопорушення№030696 від 30 жовтня 2018 року від позивача у протоколі не зазначені, на розгляд адміністративної справи до засідання комісії не надходили.
При оформленні адміністративного протоколу, у поясненнях у протоколі позивача надала пояснення в тім, що: документи подані на розгляд для продовження терміну.
Згідно фотоматеріалу доданого до протоколу про адміністративне правопорушення №030696 від 30 жовтня 2018 року на зовнішній стороні фасаду будівлі за адресою: м. Суми, вул. СКД, 22 над входом у приміщення розміщена вивіска магазину «Курносики», на стінах фасаду розміщені банери з інформацією про товари зазначеного магазину, вікна при вході у приміщення магазину заклеєні відповідними зображеннями.
Відповідно до розділу І Додатку до рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 року № 3853-МР зовнішньою рекламою є реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях- рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг. Зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку встановленому виконавчими органами міських рад та відповідно до Правил розміщення зовнішньої реклами.
Відповідно до п.5 підрозділу 9.3. розділу IX Додатку до рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 року № 3853-МР розміщення інформації (вивіски) про особу на фасаді, біля входу (в'їзду) або про її продукцію у вітрині споруди, де ця особа займає приміщення, здійснюється з дотриманням містобудівних норм. При цьому під вивіскою розуміється елемент оформлення фасаду, що містить інформацію про зареєстроване найменування особи, включаючи герби, емблеми, знаки для товарів та послуг цієї особи.
Відповідно до п.7 підрозділу 9.3. розділу IX Правил благоустрою м. Суми встановлення такої вивіски здійснюється на підставі проекту будинку (паспорту опорядження фасаду), погодженого відповідним структурним підрозділом з питань архітектури Сумської міської ради.
Згідно пп.1 п.8 підрозділу 9.3. розділу IX вказаного рішення забороняється розміщувати зовнішню рекламу та інформацію:
методом фарбування, наклеювання на поверхнях вуличного обладнання (опори, електроопори, шафи зв'язку, РП, ГРП, ЦТП, ШРП,тощо), будівель і споруд.
Стосовно тверджень позивача у позовній заяві про те, що Правилами благоустрою м. Суми, затвердженими рішенням Сумської міської ради від 26 грудня 2014 року №3853-МР, не передбачено отримання проектно-дозвільної документації на вивіску, зазначають, що відповідно до розділу І Додатку до рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою м. Суми» від 26 грудня 2014 року №3853-МР, вивіска є малою архітектурною формою. Згідно зазначеного розділу І мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою (альтанки, павільйони, навіси, паркові арки (аркади) і колони (колонади), вуличні вази, вазони і амфори, декоративна та ігрова скульптура, вуличні меблі (лавки, лави, столи), сходи, балюстради, паркові містки, огорожі, ворота, грати, інформаційні стенди, дошки, вивіски, інші елементи благоустрою, визначені законодавством.
Проектно-дозвільна документація, паспорт опорядження фасаду на зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення №030696 від 30 жовтня 2018 року елементи зовнішньої реклами та вивіску, що розміщені на фасаді будівлі за адресою: м. Суми, вул. СКД, 22 магазину «Курносики» у позивача відсутні.
Згідно ч.1 ст. 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» Правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Відповідно до п. 6 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень органів місцевого самоврядування належить затвердження правил благоустрою населених пунктів. Рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 року № 3853-МР є чинним та обов'язковим до виконання на території міста Суми.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Посилаючись на зазначені обставини, представник відповідача просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
12 лютого 2019 року від представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 надійшла відповідь на відзив, в якому він зазначає, що як і зазначено в позовній заяві, реклами на фасаді магазину не було. Враховуючи, що зазначено лише інформацію про вид діяльності, інформацію про товар, яка не містить закликів до придбання товару, то така інформація не відноситься до реклами.
Що стосується посилання на відсутність проектно-дозвільної документації на вивіску, то відповідно до розділу ІХ підрозділ 9.3:
п. 5 Розміщення інформації (вивіски) про особу на фасаді, біля входу (в'їзду) або про її продукцію у вітрині споруди, де ця особа займає приміщення, здійснюється з дотриманням містобудівних норм. При цьому під вивіскою розуміється елемент оформлення фасаду, що містить інформацію про зареєстроване найменування особи, включаючи герби, емблеми, знаки для товарів та послуг цієї особи.
п. 7 Встановлення такої вивіски здійснюється на підставі проекту будинку (паспорту опорядження фасаду), погодженого відповідним структурним підрозділом з питань архітектури Сумської міської ради.
В той же час, в постанові зазначено, що штраф накладено саме за відсутність саме проектно-дозвільної документації на вивіску, хоча в даному випадку, виходячи з самого додатку, поняття «паспорт опорядження фасаду» та поняття «проектно-дозвільна документація» не є тотожними.
В будь-якому разі, адміністративне стягнення було накладено виходячи з того, що було допущено саме два порушення - по вивісці та рекламі, що не відповідає дійсності. Підтримує вимоги, викладені в позовній заяві, та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою по справі про адміністративне правопорушення від 12 листопада 2018 року, винесеної адміністративною комісією при виконкомі Сумської міської ради, на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 867 грн. за вчинення адміністративного правопорушення.
В постанові зазначено, що 30 жовтня 2018 року приблизно о 11-30 год. головним спеціалістом управління «Інспекції з благоустрою м. Суми» Сумської міської ради ОСОБА_2 виявлено за адресою: м. Суми, вул. СКД, 22 на фасаді будівлі розміщені елементи зовнішньої реклами та вивіска магазину «Курносики» ФОП ОСОБА_1 без проектно-дозвільної документації, затвердженої у встановленому порядку, що є порушенням п.п.9 п.11.2 розділу ХІ Додатку до рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 року №3853-МР і передбачає адміністративну відповідальність згідно ст. 152 Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів. (а.с. 5, 25).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ст. 246 КУпАП передбачено, що порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Як встановлено під час вивчення матеріалів справи, відповідачем було прийнято до уваги факт порушення позивачем ОСОБА_2 благоустрою та прийнято рішення про накладення адміністративного стягнення за ст. 152 КУпАП в сумі 867 грн.
З п.1 ст. 247 КУпАП вбачається, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 152 КУпАП за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів передбачена адміністративна відповідальність.
Частиною першою статті 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п.п. 7 п.«а» ч.1 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97 від 21 травня 1997 року, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить і організація благоустрою населених пунктів.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» № 2807-4 від 06 вересня 2005 року встановлено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Частиною 4 ст. 20 вказаного Закону передбачено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
За ч.1 ст. 34 цього Закону, правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Рішенням Сумської міської ради від 26 грудня 2014 року № 3853-МР затверджено Правила благоустрою міста Суми згідно з додатком до даного рішення (далі - Правила благоустрою міста Суми), які визначають порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою міста Суми, регулюють права та обов'язки учасників правовідносин у сфері благоустрою території міста, визначають здійснення ефективних і комплексних заходів утримання території населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів, створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Згідно пп.9 п. 11.2 розділу ХІ Правил благоустрою міста Суми, підприємства, установи та організації (в особі їх посадових осіб), фізичні особи - підприємці, громадяни, іноземці, особи без громадянства, балансоутримувачі, власники та орендарі об'єктів зобов'язані розміщувати елементи зовнішньої реклами, рекламоносії, малі архітектурні форми, тимчасові споруди та елементи зовнішнього благоустрою на підставі проектно-дозвільної документації, затвердженої у встановленому порядку.
Відповідно до розділу І Правил благоустрою міста Суми зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламо носіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг. Зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку встановленому виконавчими органами міських рад та відповідно до Правил розміщення зовнішньої реклами.
Згідно ст. 1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу» вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
З фото наданого представником відповідача вбачається, що над входом у приміщення розміщена вивіска магазину «Курносики», на стінах фасаду будинку розміщені банери з інформацією про товари, які пропонує зазначений магазин, вікна при вході у приміщення магазину заклеєні відповідними зображеннями (а.с.24).
Інформація, зазначена на банерах, не містить інформації про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності, час роботи, а містить перелік продукції, який пропонує магазин, а тому відсутні підстави вважати, що вказані вивіски не є рекламою.
Таким чином вивіска з зазначеною інформацією є елементом зовнішньої реклами, розміщення якої, відповідно пп. 9 п. 11.2 розділу ХІ Правил благоустрою міста Суми, можливе на підставі проектно-дозвільної документації, затвердженої у встановленому порядку.
Відсутність проектно-дозвільної документації стосовно зазначеної зовнішньої реклами свідчить про порушення позивачем, як фізичною особою - підприємцем, Правил благоустрою міста Суми.
В той же час зі змісту п.п. 9 п. 11.2. розділу ХІ Додатку до рішення Сумської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою міста Суми» від 26 грудня 2014 року № 3853-МР вбачається, що така норма не містить обов'язку перелічених суб'єктів здійснювати розміщення вивіски магазину за наявності проектно-дозвільної документації.
Оскільки зазначена норма не передбачає обов'язку отримання проектно-дозвільної документації за розміщення вивіски магазину, також як і заборону розміщення без такої документації, притягнення позивача за розміщення вивіски магазину «Курносики» до адміністративної відповідальності є протиправним.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для задоволення заявленого позивачем адміністративного позову.
Відповідно до п.3 ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 241-246, 257-262, 286 КАС України,
Позовні вимоги ОСОБА_4 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до виконавчого комітету Сумської міської ради (місцезнаходження: м. Суми, майдан Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 04057942) про скасування постанови по справі про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.
Скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Сумської міської ради № 1642 від 12 листопада 2018 року про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП у виді штрафу 867 грн., та закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_4.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.П. Сидоренко