Рішення від 12.02.2019 по справі 809/1863/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" лютого 2019 р. справа № 809/1863/17

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо ненадання позивачу та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією для подальшого перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області виготовити вказану довідку у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016 в таких розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (40%); надбавка за особливо важливі завдання (44%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); надбавка за оперативно-розшукову діяльність (9%); премія (15%), основний розмір пенсії (50%), та направити таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті позивачу пенсії з 01.01.2016, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію із врахуванням вищенаведених основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 за №2790/108/05/8-17 від 23.06.2017, в якій відсутні відомості про надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 44%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 9% та премію в розмірі 15%. Позивач звертався до Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області з метою отримання нової довідки із врахуванням вищевказаних надбавок та розміру премії, однак Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області протиправно відмовила позивачу у видачі нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї основних і додаткових видів грошового забезпечення, які передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». В свою чергу, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області всупереч вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII не здійснило перерахунок пенсії позивачу, з огляду на відсутність виділених з Державного бюджету України додаткових коштів.

Ухвалою суду Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.12.2017 дану позовну заяву залишено без руху, на виконання якої позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

22.01.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду отримано заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 17.01.2018 №906/06 про розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження, за наслідками розгляду якої, 30.01.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду вказану заяву залишено без задоволення (а.с.54-55).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалось правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 25.01.2018, відповідно до якого відповідач заперечив щодо заявлених позовних вимог (а.с.57-62). Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено складові грошового забезпечення поліцейських, серед яких відсутні надбавки за особливо важливі завдання та за оперативно-розшукову діяльність. Окрім цього, пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 визначено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. За вказаних обставин представник відповідача вказав на відсутність підстав для врахування до грошового забезпечення позивача при перерахунку пенсії надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 44%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 9% та премії в розмірі 15%. Також, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначило, що позбавлене можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, з огляду на відсутність виділених з Державного бюджету України коштів на виплату пенсії. При цьому, на думку представника відповідача, позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала про відкриття провадження 09.01.2018 вручена представнику Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.53), однак відзив у встановлений судом строк ним не подано.

Згідно частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, керуючись частиною 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.

25.01.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду позивач подав відповідь на відзив (а.с.66-69), а 31.01.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало заперечення на відповідь на відзив, однак суд звертає увагу на те, що стаття 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами якої здійснено розгляд даної справи, не передбачає такого виду заяв по суті справи як відповідь на відзив та заперечення на відповідь на відзив.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 09.02.2018 зупинив провадження в даній адміністративній справі №809/1863/17 до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразкових справах, провадження в яких відкрито ухвалами Верховного Суду Пз/9901/8/18 від 01.02.2018 та Пз/9901/1/18 від 02.02.2018.

26.03.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду позивач подав заяву про відмову від позовної вимоги та повернення судового збору від 21.03.2018, згідно якої на підставі частин 1, 7 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України відмовився від позовної вимоги до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання виготовити та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням надбавок. Також, ОСОБА_1 просив суд повернути судовий збір, сплачений за вищевказану позовну вимогу (а.с.93).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 поновлено провадження у справі №809/1863/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 12.02.2019 задовольнив частково заяву ОСОБА_1 про відмову від позовної вимоги та повернення судового збору від 21.03.2018 та закрив провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, в частині позовних вимог до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання виготовити та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням надбавок. Також вказаною ухвалою було відмовлено в задоволенні заяви в частині стягнення сплаченого судового збору за даною позовною вимогою.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, з 25.11.1997 призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджується копією протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про призначення позивачу пенсії (а.с.16).

23.06.2017 Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області сформувала довідку №2790/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою начальник відділення ВКР Івано-Франківського МУ УМВС прирівняно до посади начальника відділення відділу поліції становить 7055,55 грн., з яких: посадовий оклад 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) 1880,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 405,00 грн., премія (1,01%) 70,55 грн. (а.с.17).

07.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 з урахуванням довідки №2790/108/05/8-17 від 23.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки відповідач самостійно такого перерахунку не здійснив (а.с.18-19).

12.12.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом №1265/Ч-15 повідомило позивача, що питання щодо проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988, буде розглянуто без його особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.20).

18.12.2017 позивач також звертався до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області з заявою про надання повної та реальної інформації про всі суми грошового забезпечення із відображенням всіх видів, сум і розмірів основного виду забезпечення, надбавок, доплат, підвищень та премій (а.с.21).

22.12.2017 Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Івано-Франківській області у відповідь на вказаний запит повідомила позивача листом №Ч-191/108/05/8-17 про те, що в довідці №2790/108/05/8-17 від 23.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії включені всі види грошового забезпечення, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а саме: посадовий оклад 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) 1880,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 405,00 грн., премія (1,01%) 70,55 грн. (а.с.22-24).

Вважаючи вищевказані дії щодо відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії позивачу та Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області у внесенні змін до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому з урахуванням заяви про відмову від позовної вимоги від 21.03.2018 та ухвали від 12.02.2019 про закриття провадження в частині позовних вимог до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, просив суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті позивачу пенсії з 01.01.2016; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію із врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (40%); надбавка за особливо важливі завдання (44%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); надбавка за оперативно-розшукову діяльність (9%); премія (15%), основний розмір пенсії (50%); звернути до негайного виконання рішення суду щодо стягнення різниці в недоотриманій пенсії за минулий час з 01.01.2016; встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно зі статтею 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Частина друга статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Так, порядок перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до частини 1 статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015. встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ №260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Пунктом 2 наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію», тобто з 07.11.2015.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Так, відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій № 45 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 також затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5), що є підставою для перерахунку пенсії позивачу як особі, якій пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно матеріалів справи, посада начальник відділення ВКР Івано-Франківського МУ УМВС, яку займав позивач, прирівняно до посади начальника відділення відділу поліції.

Таким чином, довідка №2790/108/05/8-17 від 23.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 включає такі види грошового забезпечення: посадовий оклад 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) 1880,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 405,00 грн., премія (1,01%) 70,55 грн. (а.с.17).

Щодо доводів представників Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, наведених у листі №1265/Ч-15 від 12.12.2017 та у відзиві на позовну заяву про те, що розгляд питання щодо проведення позивачу перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв'язку із набранням чинності Постанови №988 буде здійснено без особистого звернення позивача та лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, то суд вказує на безпідставність таких тверджень та суперечність правовим висновкам Верховного Суду, вказаним у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Частиною першою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини першої статі 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі №21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі №21- 44а10).

Така правова позиція висвітлена в рішенні Верховного Суду по зразковій справі №820/6514/17 від 15.02.2018, а також у рішеннях Конституційного Суду України від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 09.07.2007 №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

З огляду на зазначені положення та враховуючи наявність законних підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», суд вважає доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відсутність фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій, необґрунтованими та недопустимими.

Щодо дотримання позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, який встановлений частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вказує на таке.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а також строки перерахунку та виплати пенсій - є закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, частиною 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою №988 та Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не проведений з 01.01.2016, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №2790/108/05/8-17 від 23.06.2017, саме з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на яке покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому, право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежене будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, зазначеній у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018.

З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті позивачу пенсії з 01.01.2016 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області №2790/108/05/8-17 від 23.06.2017.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію із врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (40%); надбавка за особливо важливі завдання (44%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); надбавка за оперативно-розшукову діяльність (9%); премія (15%), основний розмір пенсії (50%), без обмеження граничного розміру пенсії, то суд вказує на те, що наведена позовна вимога не підлягає до задоволення, оскільки ОСОБА_1 просить провести перерахунок та виплату пенсію із врахуванням надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 44%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 9% та премії в розмірі 15%, які відсутні в довідці Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області №2790/108/05/8-17 від 23.06.2017.

Щодо вимоги позивача про допущення рішення суду до негайного виконання, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць - виконуються негайно.

Тобто, умовою допущення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за місяць відповідно до даної статті Кодексу є визначення конкретної суми, що підлягає сплаті, однак, відповідно до позовної заяви та письмових доказів, наявних у матеріалах справи, відсутній конкретний розрахунок суми пенсії, що підлягає виплаті позивачу, при цьому серед позовних вимог відсутня така вимога як стягнення коштів.

За таких обставин, з огляду на відмову в задоволенні позову в частині зобов'язання провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію, підстави про допущення цього рішення суду до негайного виконання також відсутні.

Що стосується вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення, то суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій підлягає частковому задоволенню.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області частину сплаченого судового збору в розмірі 320,00 грн., пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області довідки про грошове забезпечення №2790/108/05/8-17 від 23.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (код - НОМЕР_1, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код - 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018), сплачений судовий збір в розмірі 320 (триста двадцять) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.