номер провадження справи 18/137/18
про закриття провадження у справі
05.02.2019 справа № 908/2630/18
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Носівець В.В.,
при секретарі судового засідання Чубар М.В.,
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ОРІХІВ-МЛИН” (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 75, прим. 41)
до відповідача ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради (70500, Запорізька область, м. Оріхів, вул. Шевченка, 11)
за участю прокуратури Запорізької області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29-а) для захисту прокурором інтересів держави в особі ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради
про скасування рішення ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради № 397 від 01.12.2017
учасники справи:
за участю прокурора: Тронь Г.М., посвідчення № 035881 видане 05.10.2015
від позивача: ОСОБА_2, довіреність б/н від 02.01.2019
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 540/02-01-15 від 29.03.2018
Товариство з обмеженою відповідальністю “ОРІХІВ-МЛИН” 06.12.2018 звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради про скасування рішення ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради Запорізької області № 397 від 01.12.2017 “Про затвердження ОСОБА_4 з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 29.11.2017”.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.12.2018 справу № 908/2630/18 передано на розгляд судді Носівець В.В.
Ухвалою суду від 11.12.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі № 908/2630/18, присвоєно справі номер провадження 18/137/18, призначено підготовче судове засідання на 15.01.2019; ухвалою від 15.01.2019 прокуратуру Запорізької області допущено у справу для захисту інтересів держави в особі ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради; підготовче засідання відкладено на 05.02.2019.
Представник позивача доводи позовної заяви підтримав, надав відповідь на відзив та заперечення на заяву прокурора щодо закриття провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради № 397 від 01.12.2017 прийнято з порушенням Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою КМУ № 284 від 19.04.1993, відповідно до якого результати роботи комісії оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Органом, який створив комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам є Оріхівська міська рада. Крім того, жодні норми законодавства, якими керувався ОСОБА_1 комітет Оріхівської міської ради при прийнятті рішення № 397 від 01.12.2017 не надають повноважень виконавчому комітету затверджувати акти постійних комісій, які створені Оріхівською міською радою. Також позивачем зазначено, що при розгляді на комісії, за участі представників сторін, сума збитків не була визначена на засіданні комісії, а розрахунок, доданий до акту, складений пізніше. Відсутність факту розгляду на комісії питання щодо розміру збитків виключає можливість затвердження акту у запропонованій редакції. Звернення з позовом до господарського суду позивач обґрунтовує висновками Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, викладеними у постанові від 19.09.2018 у справі № 808/750/18, якою провадження у справі за аналогічними позовними вимогами закрито та роз'яснено, що спір підлягає вирішенню за правилами господарського судочинства.
ОСОБА_1 комітет Оріхівської міської ради у відзиві на позов зазначає, що оскаржуваним рішенням виконавчого комітету затверджено акт визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам і надано ТОВ “ОРІХІВ-МЛИН” термін для добровільного відшкодування збитків. Оскільки ТОВ “ОРІХІВ-МЛИН” добровільно завдану шкоду не сплачено, зазначений акт разом з матеріалами досудового врегулювання спору направлено до Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області для подання позову. На даний час господарським судом Запорізької області розглядається справа № 908/324/18 за позовом Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області і інтересах держави в особі органу, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - Оріхівської міської ради до ТОВ “ОРІХІВ-МЛИН” про стягнення 740588,53 грн. доходу, одержаного від майна, набутого без достатньої правової підстави. Відповідач зазначив, що у даній справі спір стосується не стільки правомірності дій стосовно затвердження акта комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам (чи здійснені вони у межах повноважень, у спосіб, з дотриманням порядку, що передбачені чинним законодавство, тощо), скільки визначення розміру збитків за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та стягнення доходу, одержаного від майна набутого без достатньої правової підстави. За доводами відповідача, оцінка цьому рішенню має бути надана в контексті саме господарського спору у справі № 908/324/18, який є між сторонами, а не в окремому провадженні. Просив в позові відмовити.
Присутній у судовому засіданні прокурор підтримав заяву про закриття провадження у справі, просив його задовольнити.
Заступником прокурора Запорізької області 15.01.2018 подано суду клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 175 ГПК України та п. 3 ч. 1 ст. 231 ГПК України. Клопотання обґрунтовано тим, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2018 закрито провадження у справі № 808/750/18 за позовом ТОВ “ОРІХІВ-МЛИН” до виконавчого комітету Оріхівської міської ради про скасування рішення від 01.12.2017 № 397 “Про затвердження акта з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 29.11.2017”, а сторони, предмет, підставі у цій справі та справі № 908/324/18 є аналогічними. Отже є рішення про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Однак, за усними поясненнями прокурора, саме у справах № 908/2630/18 та № 808/750/18 збігаються сторони, предмет та підстави поданих позовів, що є підставою для закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 175 ГПК України та п. 3 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Представник позивача проти закриття провадження у справі заперечив. У письмових запереченнях на клопотання прокурора позивач вказав на зауваження Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду щодо підсудності даної справи господарському суду.
Представник відповідача клопотання прокурора про закриття провадження у справі підтримав.
ОСОБА_4 клопотання прокурора про закриття провадження у справі, суд його відхилив, оскільки відсутні підстави вважати, що є рішення про закриття провадження у справі між тими ж сторонами, про той же предмет спору і з тих самих підстав. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2018 провадження у справі № 808/750/18 закрито з підстав непідвідомчості спору суду адміністративної юрисдикції. У справі № 908/324/18, що розглядається господарським судом Запорізької області, предметом є стягнення до місцевого бюджету доходу, одержаного без достатньої правової підстави, суб'єктний склад цих двох справ також відрізняється. Отже, в даному випадку не співпадають ані предмет позову, ані суб'єктний склад сторін, крім того, рішення по суті у справі № 908/324/18 на даний час не прийнято. Щодо закриття провадження у справі № 908/2630/18, оскільки у справі № 808/750/18 вирішено спір між тими ж сторонами, про той же предмет спору і з тих самих підстав, суд клопотання прокурора також відхиляє, з огляду на нижче викладене.
ОСОБА_4 та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
На п'ятій сесії сьомого скликання Оріхівської міської ради Запорізької області 26.10.2017 прийнято Рішення № 53 "Про створення комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", згідно якого, з метою захисту майнових прав територіальної громади міста Оріхова, як власника землі в особі Оріхівської міської ради, від несумлінних землекористувачів, що ухиляються від вчасного укладання договорів оренди, недопущення безоплатного використання земельних ділянок державної та комунальної власності, що призводить до втрат міського бюджету, визначення та відшкодування збитків, завданих територіальній громаді м. Оріхова внаслідок порушення порядку землекористування, відповідно до статей 12, 125, 152, 156, 157, 206, 211 Земельного кодексу України, статті 1166 Цивільного кодексу України, Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284, керуючись пунктом 34 частини 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Оріхівська міська рада вирішила:
1. Створити комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та затвердити її склад (Додаток № 01);
2. Затвердити Положення з визначення та відшкодування збитків власникам землі (Додаток № 02);
3. Затвердити форму акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (Додаток № 03);
4. Затвердити Форму розрахунку суми втрат бюджету Оріхівської міської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування (Додаток № 04).
5. Затвердити форму заяви по відшкодування збитків власникам землі (Додаток № 05).
6. Опублікувати дане рішення в міській газеті "Оріхів" та на офіційному сайті Оріхівської міської ради Запорізької області.
7. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та екології.
ОСОБА_1 комітетом Оріхівської міської ради 01.12.2017 прийнято рішення № 397 «Про затвердження ОСОБА_4 з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 29.11.2017», в якому зазначено: «ОСОБА_4 з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних Оріхівській міській раді внаслідок незаключення договору оренди земельної ділянки ТОВ «ОРІХІВ-МЛИН», керуючись постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», рішенням 5 сесії Оріхівської міської ради 7 скликання «Положення про комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» від 26.10.2017 № 53, враховуючи вимоги ст.ст. 12, 125, 126, 152, 157, 187, 206 Земельного кодексу України; ст.ст. 26, 33, п.1 ч. 2 ст. 52, ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", - виконавчий комітет Оріхівської міської ради вирішив:
1. Затвердити акт з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 29.11.2017 згідно додатку (додається).
2. ТОВ «ОРІХІВ-МЛИН» відшкодувати визначені збитки в повному обсязі не пізніше 30-ти денного терміну з дня прийняття даного рішення.
3. Начальнику Фінансово-економічного відділу забезпечити контроль за надходженням від ТОВ «ОРІХІВ-МЛИН» коштів до міського бюджету.
4. У разі несплати коштів, визначених актом з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 29.11.2017 начальнику юридичного відділу забезпечити проведення претензійно-позовної роботи з ТОВ «ОРІХІВ-МЛИН» згідно з чинним законодавством в місячний термін після закінчення строку.
5. Рішення виконавчого комітету від 13.06.2017 № 470 «Про затвердження акту засідання комісії з визначення та відшкодування збитків ТОВ «ОРІХІВ-МЛИН» порушення земельного законодавства, від 25.05.2017», вважати таким, що втратило чинність.
6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови ОСОБА_5
Позовні вимоги про скасування рішення ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради № 397 від 01.12.2017 стали предметом судового розгляду у даній справі.
Отже, предметом спору у цій справі є питання щодо правомірності дій відповідача при ухваленні рішення щодо затвердження розміру визначених збитків, завданих позивачем як землекористувачем.
У частині другій статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 157 Земельного кодексу України встановлено, що порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За змістом пункту 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
ОСОБА_1 комітетом Оріхівської міської ради Запорізької області складено акт про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, а також затверджено його відповідним рішенням.
Частиною першою ст. 2 ГПК України передбачено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до частини другої ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 20 ГПК України до юрисдикції господарських судів віднесено справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.
Разом з тим, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Тобто, у порядку господарського судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке порушує безпосередньо права чи обов'язки позивача.
Оспорюваним рішенням виконавчого комітету Оріхівської міської ради Запорізької області, зокрема, затверджено акт від 29.11.2017 про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, розмір збитків, завданих ТОВ «ОРІХІВ-МЛИН» внаслідок користування земельною ділянкою, а також доручено юридичному відділу забезпечити проведення претензійно-позовної роботи про стягнення цих збитків.
Повноваження відповідача у даному випадку обмежуються лише обчисленням розміру збитків у встановленому порядку. Що стосується відшкодування виявлених збитків, то вони не можуть бути примусово відшкодовані на підставі рішення Виконкому. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Таким чином, оскаржуване рішення не створює жодних правових наслідків для ТОВ «ОРІХІВ-МЛИН», тому не може порушувати його права чи інтереси.
Враховуючи наведене, оскільки рішення виконавчого комітету органу місцевого самоврядування про затвердження акта щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, а також розмір таких збитків, завданих внаслідок користування земельною ділянкою, не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні п. 10 ч. 1 ст. 20 ГПК України, не зумовлює будь-яких прав і обов'язків позивача, то воно не може бути предметом спору.
Відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Обраний позивачем спосіб захисту прав шляхом подання позову про скасування рішення виконкому міської ради про затвердження акта щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, а також розміру таких збитків, завданих внаслідок користування земельною ділянкою, сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права.
У своїй практиці Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення від 21 грудня 2010 року у справі «Перетяка та Шереметьєв проти України»).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
За таких обставин, провадження у справі № 908/2630/18 за позовом про скасування рішення ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради Запорізької області № 397 від 01.12.2017 “Про затвердження ОСОБА_4 з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 29.11.2017” слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Відповідно до частини 4 статті 231 ГПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Згідно ч. 2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовано Законом України “Про судовий збір”.
Так, пунктом 5 частини 1 статті 7 вказаного Закону встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Враховуючи наведені приписи ГПК України, Закону України “Про судовий збір”, 1762,00 грн. судового збору, сплаченого платіжним дорученням № 691 від 02.11.2018, підлягає поверненню позивачу - за наявності відповідної заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 130, п. 1 ч. 1 ст. 231, ст.ст. 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Клопотання прокурора про закриття провадження у справі № 908/2630/18 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 175 ГПК України та п. 3 ч. 1 ст. 231 ГПК України - відхилити.
2. Провадження у справі № 908/2630/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ОРІХІВ-МЛИН” про скасування рішення ОСОБА_1 комітету Оріхівської міської ради Запорізької області № 397 від 01.12.2017 “Про затвердження ОСОБА_4 з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 29.11.2017” - закрити.
Ухвалу постановлено в судовому засіданні 05.02.2019.
Повний текст ухвали складено та підписано 11.02.2019.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею та може бути оскаржена протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили (ст.ст. 174, 235, 255, 256 ГПК України). Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Носівець