ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
06 лютого 2019 року Справа № 924/857/18
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Саврій В.А., суддя Миханюк М.В. , суддя Дужич С.П.
при секретарі судового засідання Левчук І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" на рішення господарського суду Хмельницької області від 12.12.2018р. (повний текст 21.12.2018р.) у справі №924/857/18 (суддя Виноградова В.В.)
за позовом Новоушицької селищної ради
до Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго"
про врегулювання розбіжностей по договору оренди земельної ділянки
за участі представників:
позивача - не з'явився;
відповідача - не з'явився;
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 12.12.2018р. у справі №924/857/18 (суддя Виноградова В.В.) задоволено позов Новоушицької селищної ради до акціонерного товариства Хмельницькобленерго про врегулювання розбіжностей по п.9 договору оренди земельної ділянки. Врегулювано розбіжності по п.9 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Новоушицькою селищною радою в особі секретаря ради Мегель Станіслави Анатоліївни, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з однієї сторони, та АТ "Хмельницькобленерго" в особі в.о.генерального директора товариства Козачука Олега Івановича, та вважати п.9 цього договору укладеним у такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 49213 гривень 19 коп. в рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 4101,10 коп. щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця». Стягнуто з акціонерного товариства Хмельницькобленерго на користь Новоушицької селищної ради 1762,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою (т.2, арк.справи 51-58).
В скарзі апелянт, зокрема, зазначає, що між сторонами не було досягнуто згоди щодо укладення договору у запропонованій позивачем редакції та з урахуванням складеного відповідачем протоколу розбіжностей, у зв'язку з чим, між ними залишилися неузгоджені пункти договору. Проте, за умови відсутності між сторонами згоди щодо передачі на розгляд суду неврегульованих розбіжностей, такий переддоговірний спір за положеннями ч.1 ст.187 Господарського кодексу України не може бути предметом розгляду суду.
Також вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права - ч.1 ст.187 Господарського кодексу України, помилково застосував норми матеріального права - ч.3 ст.179 Господарського кодексу України і не застосував ч.5 ст.181 Господарського кодексу України, яка підлягає застосуванню та прийшов до хибних висновків щодо врегулювання розбіжностей за договором оренди земельної ділянки за редакцією позивача.
Стверджує, що судом першої інстанції залишено поза увагою доводи відповідача про відсутність правових підстав для застосування рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 08.11.2018р. №53, яким встановлено орендну плату 10% від нормативної грошової оцінки землі, адже на час укладення договору зазначене рішення не було прийнято.
Проект договору оренди землі, що запропонований позивачем не відповідає рішенню позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 08.11.2018р. №53, тому посилання суду на його обов'язковість вважає необґрунтованим.
Апелянт вважає, що оскільки п.9.3 рішення Новоушицької селищної ради "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" від 20.03.2018р. №36, яким встановлено орендну плату за земельну ділянку для АТ "Хмельницькобленерго" з розрахунку 12% від нормативної грошової оцінки на рік - скасовано, і прийнято нове рішення від 08.11.2018р. №53, яким встановлено орендну плату за земельну ділянку для АТ "Хмельницькобленерго" з розрахунку 10% від нормативної грошової оцінки на рік, то, відповідно, відсутній предмет спору.
Обставини, на підставі яких ґрунтувались первісні вимоги позивача, відпали, а заява про зміну предмета позову ґрунтувалася вже на нових обставинах, а саме: на рішенні Новоушицької селищної ради від 08.11.2018р. №53.
Тому скаржник вважає, що заява позивача про зміну предмету позову стосувалась як зміни предмета позову, так і підстав позову.
Всупереч положенням ст.80 Господарського процесуального кодексу України, 12.12.2018р. під час судового розгляду по суті, суд першої інстанції долучив до матеріалів справи документи, надані позивачем, а саме: копію опису вкладення від 03.08.2018р., скриншот щодо відстеження по трек-номеру поштового відправлення, копію фіскального чеку, без надання доказів надсилання копії цих документів іншим учасникам справи.
На підставі викладеного просить суд скасувати повністю рішення господарського суду Хмельницької області від 12.12.2018р. у справі №924/857/18 і ухвалити нове рішення, яким відмовити в позові Новоушицької селищної ради до АТ "Хмельницькобленерго" про врегулювання розбіжностей по договору оренди земельної ділянки. Стягнути з Новоушицької селищної ради на користь АТ "Хмельницькобленерго" судовий збір.
Листом Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.01.2019р. (№01-23/924/857/18/217/19) витребувано матеріали справи з господарського суду Хмельницької області.
22.01.2019р. матеріали справи надійшли на адресу Північно-західного апеляційного господарського суду.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.01.2019р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго". Розгляд апеляційної скарги призначено на 06 лютого 2019р. об 11:00год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001, м.Рівне, вул.Яворницького, 59 у залі судових засідань №4.
30.01.2019р. від скаржника надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника скаржника (відповідача). В клопотанні, в зв'язку із відсутністю у відповідача представника (адвоката) для належного захисту інтересів юридичної особи, просить розглянути дану справу без участі представника АТ "Хмельницькобленерго". Позиція АТ "Хмельницькобленерго" викладена в апеляційній скарзі. При розгляді процесуальних заяв, клопотань та інших процесуальних питань по даній справі, покладається на розсуд суду.
01.02.2019р. на електронну адресу суду від представника позивача надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу (вх.№4885/19, т.2, арк.справи 83-89).
У відзиві, зокрема зазначає, що на виконання рекомендацій адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.05.2018р. №12/08-рк/к, Новоушицькою селищною радою 03.07.2018р. прийнято рішення позачергової сесії №19 «Про внесення змій до рішень позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 23.06.2017р. №11 та №12», яким зокрема внесено зміни до п.3.2.1 рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 23.06.2017р. №11, а саме - встановлено ставки орендної плати за земельні ділянки з урахуванням їх цільового призначення. Зокрема, ставка орендної плати за земельні ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та. теплової енергії становить 10,00 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Зазначає, що 08.11.2018р. сесією Новоушицької селищної ради прийнято рішення №53, яким внесені зміни у п.9.3 рішення сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 20.03.2018р. №36 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», а саме - встановлено орендну плату за земельну ділянку з розрахунку 10% від нормативної грошової оцінки на рік.
Листом від 13.11.2018р. Новоушицька селищна рада повідомила АТ «Хмельницькобленерго» про те, що 08.11.2018р. сесією Новоушицької селищної ради прийнято рішення №53, яким внесено зміни у п.9.3 рішення сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 20.03.2018р. №36 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», а саме встановлено орендну плату за земельну ділянку з розрахунку 10% від нормативної грошової оцінки на рік. Запропоновано п.9 договору оренди земельної ділянки викласти в наступній редакції: «п.9 Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 49213 гривень 19 коп. в рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 4101,10 гри. щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця". А також Новоушицька селищна рада просила АТ «Хмельницькобленерго» повідомити про узгодження або не узгодженим пункту 9 договору оренди земельної ділянки.
Відповіді на вказаний вище лист від АТ «Хмельницькобленерго» не надходило.
Крім цього зазначає, що підстава позову не змінювалася, оскільки доповнення позову новими обставинами, за умови, що у ньому зберігаються і первісні обставини, не вважаються зміною підстав позову, рівно як і зміна посилання на норми процесуального чи матеріального права.
Зазначає, що з аналізу ч.ч.1,2 статті 13 Конституції України, ч.3 ст.93, ч.ч.1,2 ст.116, ч.1 ст.123, ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, ст.1, ч.ч.1,5 ст.6, ст.13, ст.14, ст.16 Закону України "Про оренду землі" вбачається обов'язковість укладення договору оренди землі.
З огляду на зазначене спростовуються доводи відповідача про необов'язковість укладення між сторонами договору оренди землі та посилання на необхідність застосування положень ч.5 ст.181 Господарського кодексу України щодо наявності згоди сторін на врегулювання розбіжностей судом.
Лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.11.2014р. №1397/13/61-14 який адресований обласним державним адміністраціям - носить рекомендаційний характер.
На підставі викладеного просить суд залишити апеляційну скаргу скаржника без задоволення, а рішення господарського суду Хмельницької області від 12 грудня 2018 року - без змін. Також, Новоушицька селищна рада просить суд здійснити розгляд справи без участі представника селищної ради.
У судове засідання суду апеляційної інстанції 06.02.2019р. представники сторін не з'явилися, хоч про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені у встановленому законом порядку.
Враховуючи клопотання представників сторін про розгляд апеляційної скарги за відсутності їх представників, положення ст.ст.269, 273 ГПК України про межі та строки перегляду справ в апеляційній інстанції, а також те, що явка представників учасників справи в судове засідання обов'язковою не визнавалася, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представників сторін.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Рішенням позачергової сесії Новоушицької селищної ради VІІ скликання від 20.03.2018р. №36 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" передано в оренду ПАТ "Хмельницькобленерго" земельну ділянку площею 1,1385га, кадастровий номер 6823355100:03:001:0287 для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної енергії та теплової енергії (обслуговування підстанції 11/35/10 кВ "Нова Ушиця") в Хмельницькій області, смт.Нова Ушиця, вулиця Енергетиків, 18а терміном на 49р. (п.9.2); встановлено орендну плату за земельну ділянку з розрахунку 12% від нормативної грошової оцінки на рік (п.9.3), вирішено ПАТ «Хмельницькобленерго» зареєструвати договір оренди у Державному реєстрі речових прав (п.9.5).
Як вбачається з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (від 24.01.2018р. №97-22-0.28-52/171-18), нормативна грошова оцінка земельної ділянки для обслуговування будівлі в смт.Нова Ушиця Хмельницкої області по вул.Енергетиків площею 10322,0000 кв.м. становить 492131,9358 грн.
Новоушицька селищна рада згідно листа від 12.07.2018р. №154 надіслала ПАТ "Хмельницькобленерго" для підпису проект договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 6823355100:03:001:0287, яка розташована по вул.Енергетиків, 18а в смт.Нова Ушиця Хмельницької області, та просила другий примірник підписаного договору надіслати на адресу ради.
Згідно копії договору оренди земельної ділянки, орендодавець: Новоушицька селищна рада в особі секретаря ради Мегель Станіслави Анатоліївни, що діє на підставі Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", з однієї сторони, та орендар: публічне акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" в особі в.о.генерального директора товариства Козачука Олега Івановича, що діє на підставі статуту товариства з другої сторони, уклали договір про нижченаведене.
Так, зокрема предмет договору передбачає: орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії з кадастровим номером 6823355100:03:001:0287, яка розташована по вул. Енергетиків, 18а в смт. Нова Ушиця, Хмельницької області (п.1).
Згідно п.5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 492131,94 грн.
Відповідно до п.9 договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 59055 гривень 83 коп. в рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 4921,32 грн. щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця.
Згідно п.15 договору, земельна ділянка передається в оренду для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії.
Цільове призначення земельної ділянки: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п. 16 договору).
Відповідно до п.31 договору до обов'язків орендаря віднесено, зокрема у п'ятиденний строк після підписання договору оренди земельної ділянки комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів (абзац 4 п.31 договору).
Згідно з п.34 договору страхування об'єкта оренди здійснює орендар (орендодавець) (в разі здійснення страхування).
Договір підписаний сторонами. При цьому, орендарем договір підписаний із зазначенням "Разом з протоколом розбіжностей".
Акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" листом (від 02.08.2018р. №20/8-05-13-2438) направило позивачу договір оренди земельної ділянки та протокол розбіжностей №1 до договору в двох примірниках. У листі відповідач просив розглянути надані документи та повернути після підписання.
Зазначений лист згідно зі штампом позивача отриманий останнім 27.08.2018р.
Відповідно до наявного у матеріалах справи протоколу розбіжностей №1, складеного та підписаного відповідачем, в редакції орендаря викладено преамбулу договору та такі пункти:
преамбула договору: "Орендодавець: Новоушицька селищна рада в особі секретаря ради Мегель Станіслави Анатоліївни, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та Орендар: Акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" в особі виконувача обов'язків генерального директора Козачука Олега Івановича, що діє на підставі Статуту Товариства, з другого, уклали цей договір про нижченаведене:
п.1: "Орендодавець відповідно до ДК 021:2015 - 70320000-0 (послуги з надання в оренду чи продажу земельної ділянки) надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку комунальної власності із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної енергії та теплової енергії (обслуговування бази Новоушицького РЕМ) з кадастровим номером 6823355100:03:001:0287, яка розташована в межах населеного пункту смт.Нова Ушиця, вул.Енергетиків, 18а, Новоушицького району Хмельницької області";
п.5: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить: 6823355100:03:001:0287 (кадастровий номер земельної ділянки ) - 492131,94 грн. (чотириста дев'яносто дві тисячі сто тридцять одна гривня дев'яносто чотири копійки)";
п.9: "Орендна плата вноситься Орендарем в грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 14763,96 грн. (чотирнадцять тисяч сімсот шістдесят три гривні дев'яносто шість копійок) в рік. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 1230,33 грн. (одна тисяча двісті тридцять гривень тридцять три копійки) щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця";
п.15: "Земельна ділянка передається в оренду для розміщення і обслуговування бази Новоушицького РЕМ";
п.16: "Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії";
ч.4 п.31: "У п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів";
п.34: "Страхування об'єкта оренди не здійснюється".
Також, відповідачем запропоновано власну редакцію розділу "Реквізити сторін".
Листом від 06.09.2018р. №1867 позивач повідомив відповідача про розгляд протоколу розбіжностей №1, зазначивши, що погоджується з протоколом розбіжностей, окрім запропонованих в протоколі розбіжностей п.1, п.9, п.15, п.16 договору, які запропонував викласти в редакції:
п.1: "Орендодавець відповідно до ДК 021:2015 - 70320000-0 (послуги з надання в оренду чи продажу земельної ділянки) надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку комунальної власності із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної енергії та теплової енергії з кадастровим номером 6823355100:03:001:0287, яка розташована в межах населеного пункту смт. Нова Ушиця, вул.Енергетиків, 18 а Новоушицького району Хмельницької області;
п.9: "Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 59055 гривень 83 коп. в рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 4921,32 грн. щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця".
В листі зазначено, що п.9 договору пропонується залишити в редакції без змін, оскільки відповідно до ст.288 Податкового кодексу України, та рішення десятої сесії Новоушицької селищної ради №36 від 20.03.2018р. було встановлено орендну плату за земельну ділянку з розрахунку 12% від нормативної грошової оцінки на рік;
п.15: "Земельна ділянка передається в оренду для розміщення, будівництва експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної теплової енергії".
Позивач запропонував пункт 15 договору залишити в редакції без змін відповідно до Наказу від 23.07.2010р. «Про затвердження Класифікації видів цільового призначені земель», оскільки вказаний пункт відповідає секції J, розділу 14 даного наказу".
п.16: "Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної теплової енергії".
Пункт 16 договору запропоновано залишити в редакції без змін, відповідно до ст.19 Земельного кодексу України, оскільки цільове призначення даної земельної ділянки відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Позивач просив в термін до 07.09.2018р. повідомити Новоушицьку селищну раду про узгодження або не узгодження вказаних пунктів договору оренди земельної ділянки.
Зазначений лист залишений відповідачем без відповіді.
10.09.2018р. Новоушицька селищна рада звернулась до господарського суду Хмельницької області з позовом до АТ «Хмельницькобленерго» про врегулювання розбіжностей по п.1, п.9, п.15, п.16 договору оренди земельної ділянки та викладення договору у поданій позивачем редакції.
Також, листом від 24.10.2018р. позивач звернувся до відповідача і запропонував викласти п.п.1, 15, 16 договору в такій редакції:
п.1. "Орендодавець відповідно до ДК021:2015-70320000-0 (послуги з надання в оренду чи продажу земельної ділянки) надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку комунальної власності із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної енергії та теплової енергії (для розміщення і обслуговування бази Новоушицького РЕМ) з кадастровим номером 6823355100:03:001:0287, яка розташована в межах населеного пункту смт.Нова Ушиця, вул.Енергетиків, 18 а Новоушицького району Хмельницької області",
п.15. "Земельна ділянка передається в оренду для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії (для розміщення і обслуговування бази Новоушицького РЕМ)",
п.16. "Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії".
У відповідь АТ «Хмельницькобленерго» листом від 26.10.2018р. повідомило позивача про узгодження п.п.1, 15, 16 договору.
У зв'язку із неузгодженістю п.9 договору оренди землі позивач просить суд врегулювати розбіжності по цьому пункту.
У матеріалах справи наявне рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 23.06.2017р. №11 «Про встановлення та затвердження місцевих податків та зборів на 2018р. на території смт.Нова Ушиця», яким встановлено розміри орендної плати на земельні ділянки комунальної власності на території смт.Нова Ушиця: а) земельні ділянки площею до 600кв.м. 12% від нормативної грошової оцінки; б) земельні ділянки площею від 601кв.м. до 1300кв.м 10% від нормативної грошової оцінки; в) земельні ділянки площею від 1301кв.м. до 2000кв.м. - 8% від нормативної грошової оцінки; г) земельні ділянки площею більше 2000кв.м. - 6% від нормативної грошової оцінки (п. 3.2.1).
Відповідач листом від 10.04.2018р. №2018-05-13-1062 звернувся до позивача з проханням, зокрема переглянути розмір орендної плати за земельну ділянку в смт.Нова Ушиця по вул.Енергетиків, 18 та встановити її на рівні 3% від нормативної грошової оцінки землі, посилаючись на лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.11.2014р. №1397/13/61-14
Згідно листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.11.2014р. №1397/13/61-14, адресованого головам обласних державних адміністрацій, з пропозицією сприяти врегулюванню взаємовідносин місцевого самоврядування з питань землекористування під об'єктами електроенергетичної галузі та рекомендувати органам місцевого самоврядування укладати (оформлювати) договори оренди на землю з енергопостачальними компаніями на мінімальному законодавчо встановленому рівні 3% від оціночної вартості землі.
Відповідачем було надано до матеріалів справи копії рішень Віньковецької селищної ради від 08.05.2018р. №3019/2018, Кузьминської сільської ради від 22.02.2018р. №14, Шаровечківської сільської ради від 01.02.2018р. №22 та від 15.03.2018р. №26, в яких для АТ «Хмельницькобленерго» встановлено орендну плату в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно витягу з рішення Новоушицької селищної ради від 24.05.2018р. №44 «Про вирішення заяв» відповідачу було відмовлено у перегляді розміру орендної плати за земельну ділянку в смт.Нова Ушиця по вул.Енергетиків, 18.
У рекомендаціях адміністративна колегія Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.05.2018р. №12/08-рк/к, рекомендувала Новоушицькій селищній раді припинити дії, які полягали у встановленні різних відсоткових ставок орендної плати на земельні ділянки комунальної власності від площі орендованої земельної ділянок, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50, абзацом сьомим частини другої статті 15 Закону України Про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, внаслідок яких окремим суб'єктам господарювання надаються переваги, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до спотворення конкуренції, шляхом приведення ставок орендної плати, визначених пунктом рішення 3.2.1 позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 23.06.2017р. №11 шляхом встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки з урахуванням їх призначення.
Рішенням позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 03.07.2018р. №19 "Про внесення змін до рішень позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 23.06.2017р. №11 та №12", розглянувши, зокрема, рекомендації адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.05.2018р. №12/08-рк/к, селищна рада вирішила внести зміни до пункту 3 рішення позачергової сесії селищної ради VII скликання від 23 червня 2017 року №11 Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на 2018 рік на території смт.Нова Ушиця, яка входить до складу Новоушицької селищної об'єднаної територіальної громади, а саме: підпункт 3.2. пункту 3 даного рішення викласти в новій редакції: 3.2. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджету, застосовується відповідно до вимог статей 285-287 Податкового кодексу України. 3.2.1. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки, а саме розмір річної орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території смт.Нова Ушиця, яка входить до складу Новоушицької селищної об'єднаної територіальної громади, встановлюється відповідно до категорії земель за їх цільовим призначенням та функціональним використанням у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, згідно з додатком №7 до цього рішення. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2 статті 288 Податкового кодексу України, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах". Також вирішено доповнити рішення додатком №7.
У додатку №7 до вищезазначеного рішення ("Ставки орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, розташовані на території Новоушицької селищної об'єднаної територіальної громади") ставка орендної плати для земель з цільовим призначенням: землі енергетики: для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій встановлена в розмірі 10% нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) (п. 14 додатку №7).
Рішенням позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 08.11.2018р. №53 "Про внесення змін до рішення сесії селищної ради" було вирішено внести зміни у п.9.3 рішення десятої сесії Новоушицької селищної ради VI скликання від 20.03.2018р. №36 та викласти рішення у такій редакції: "9. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ "Хмельницькобленерго" площею 1,1385га, кадастровий номер 6823355100:03:001:0287, для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії (обслуговування підстанції 110/35/10 кВ "Нова Ушиця") за рахунок земель комунальної власності, які відносяться до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення Хмельницькій області, смт.Нова Ушиця, вулиця Енергетиків, 18а. 9.1 Зареєструвати дану земельну ділянку за Новоушицькою селищною радою у Державному реєстрі речових прав. 9.2 Передати в оренду ПАТ "Хмельницькобленерго" площею 1,1385 га, кадастровий номер 6823355100:03:001:0287, для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії (обслуговування підстанції 110/35/10 кВ "Нова Ушиця") в Хмельницькій області, смт. Нова Ушиця, вулиця Енергетиків, 18а терміном на 49 років. 9.3 Встановити орендну плату за земельну ділянку з розрахунку 10% від нормативної грошової оцінки на рік. 9.4 Селищному голові Московчуку О.В. В укласти договір оренди на земельну ділянку 9.5 ПАТ "Хмельницькобленерго" зареєструвати договір оренди у Державному реєстрі речових прав".
Листом від 13.11.2018р. позивач повідомив, що з прийняттям 08.11.2018р. сесією Новоушицької селищної ради рішення №53 внесено зміни у п.9.3 рішення сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 20.03.2018р. №36 Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а саме: встановлено орендну плату за земельну ділянку з розрахунку 10% від нормативної грошової оцінки на рік, пропонував п.9 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Новоушицькою селищною радою в особі секретаря ради Мегель Станіслави Анатоліївни, що діє на підставі Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, з однієї сторони, та АТ Хмельницькобленерго в особі в.о. генерального директора товариства Козачука Олега Івановича, викласти в редакції: "п.9. Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 49213 гривень 19 коп. в рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 4101,10 грн. щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця". Просив повідомити про узгодження або не узгодження вищевказаного пункту договору оренди земельної ділянки.
У матеріалах справи наявна копія рішення господарського суду Хмельницької області від 19.03.2018р. у справі №924/16/18, яким частково задоволено позов Новоушицької селищної ради, смт.Нова Ушиця Новоушицького району Хмельницької області до публічного акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» про стягнення 20031,76 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, та стягнуто 15338,39 грн. збитків.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, відзиву, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Північно-західний апеляційний господарський суд прийшов до висновку про наступне:
Згідно статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути примусове виконання обов'язку в натурі. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами для виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини (ч.2 ст.11 ЦК України).
Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (ч.3 ст.11 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Як перебачено ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ч.2 ст.638 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст.640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Згідно статті 649 Цивільного кодексу України, вирішення переддоговірних спорів. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.
Як встановлено ч.3 ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Статтею 181 Господарського кодексу України встановлено загальний порядок укладання господарських договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. У разі, якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Згідно ч.2 ст.179 Господарського кодексу України, Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.
Відповідно до ч.4 ст.179 ГПК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Згідно ч.7 ст.179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Як встановлено ч.3 ст.184 Господарського кодексу України, укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Відповідно до ч.1 ст.187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі, якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше (ч.2 ст.187 ГК України).
Позивач, з урахуванням заяви від 15.11.2018р., просив врегулювати розбіжності по п.9 договору оренди земельної ділянки між Новоушицькою селищною радою в особі секретаря ради Мегель С.А., що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони, та АТ «Хмельницькобленерго» в особі в.о. генерального директора товариства Козачука О.І., та викласти п.9 Договору в редакції позивача:
9. «Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 49213 гривень 19 коп. в рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 4101,10 грн. щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця».
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
За приписами ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною 8 статті 93 Земельного кодексу України передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Як встановлено ч.ч.1,5 ст.6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст.16 Закону України "Про оренду землі" Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Типовий договір оренди землі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. №220.
Як було встановлено, рішенням позачергової сесії Новоушицької селищної ради від 20.03.2018р. №36 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" передано в оренду ПАТ "Хмельницькобленерго" земельну ділянку площею 1,1385 га, кадастровий номер 6823355100:03:001:0287 для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної енергії та теплової енергії (обслуговування підстанції 11/35/10 кВ "Нова Ушиця") в Хмельницькій області, смт.Нова Ушиця, вулиця Енергетиків, 18а терміном на 49р.
З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається обов'язковість укладення договору оренди землі, а також спростовуються доводи апелянта про протилежне, та посилання на необхідність застосування положень ч.5 ст.181 Господарського кодексу України щодо наявності згоди сторін на врегулювання розбіжностей судом.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно ст.15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Як передбачено ч.ч.1, 2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендареві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Пунктом 288.5 статті 288 ПК України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
З матеріалів справи вбачається, що сторонами підписаний із протоколом розбіжностей та скріплений печатками договір оренди земельної ділянки площею 1,1385 га, кадастровий номер 6823355100:03:001:0287, яка розташована по вул. Енергетиків, 18а в смт. Нова Ушиця Хмельницької області.
У цьому договорі сторони передбачили та погодили істотні умови договору оренди землі: об'єкт оренди; строк дії договору оренди; індексацію орендної плати, способу та умов розрахунків, строків, порядку внесення і перегляду орендної плати та відповідальність за її несплату.
Разом з тим, неврегульованою залишилась умова договору про розмір орендної плати, зазначена в п.9 договору.
Позивач пропонував викласти п.9 договору в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 59055 гривень 83 коп. в рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 4921,32 грн. щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця».
Відповідач у протоколі розбіжностей навів власну редакцію п.9 договору: «Орендна плата вноситься Орендарем в грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 14763,96 грн. (чотирнадцять тисяч сімсот шістдесят три гривні дев'яносто шість копійок) в рік. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 1230,33 грн. (одна тисяча двісті тридцять гривень тридцять три копійки) щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця».
Згідно ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 25 даного Закону встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Так, рішенням Новоушицької селищної ради від 03.07.2018р. №19 "Про внесення змін до рішень позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 23.06.2017р. №11 та №12" було внесено зміни до пункту 3 рішення Новоушицької селищної ради від 23.06.2017р. №11 Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на 2018 рік на території смт.Нова Ушиця, яка входить до складу Новоушицької селищної об'єднаної територіальної громади, яким, зокрема врегульовано, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки, а саме - розмір річної орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території смт.Нова Ушиця, яка входить до складу Новоушицької селищної об'єднаної територіальної громади, встановлюється відповідно до категорії земель за їх цільовим призначенням та функціональним використанням у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, згідно з додатком №7 до цього рішення (п.3.2.1 договору).
У пункті 14 додатку №7 до рішення встановлена ставка орендної плати за земельні ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - в розмірі 10% нормативної грошової оцінки.
Крім цього, рішенням позачергової сесії Новоушицької селищної ради від 08.11.2018р. №53 "Про внесення змін до рішення сесії селищної ради" було внесено зміни у п.9.3 рішення Новоушицької селищної ради від 20.03.2018р. №36 та викладено його в редакції: « 9.3. Встановити орендну плату за земельну ділянку з розрахунку 10% від нормативної грошової оцінки на рік».
Як убачається з наведеного вище рішення, позивачем шляхом внесення змін до рішення від 20.03.2018р. №36 встановлено орендну плату за земельну ділянку, надану в оренду відповідачу, з розрахунку 10% від нормативної грошової оцінки на рік, що також відповідає рішенню Новоушицької селищної ради від 23.06.2017р. №11 (зі змінами, внесеними рішенням Новоушицької селищної ради від 03.07.2018р. №19).
Згідно ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
В матеріалах справи відсутні докази визнання недійсними та скасування у визначеному законом порядку вищезазначених рішень позивача, якими встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій, та встановлено ставку орендної плати за конкретну земельну ділянку, надану в оренду відповідачу.
Пунктом 5 договору сторони погодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6823355100:03:001:0287 на дату укладення договору становить 492131,94 грн.
З огляду на зазначене, беручи до уваги встановлений рішеннями позивача розмір ставки орендної плати за земельну ділянку та розмір погодженої сторонами в договорі нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відсутність спору сторін щодо інших положень п.9 договору, крім розміру орендної плати, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку, що обґрунтованим та таким, що відповідає обставинам справи, є викладення спірного п. 9 договору в такій редакції: 9. Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 49213 гривень 19 коп. в рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі рівними частками, що становить 4101,10 коп. щомісячно в рівній долі, але не пізніше 30 числа поточного місяця.
Посилання апелянта на лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.11.2014 р. №1397/13/61-14 та надані рішення інших органів місцевого самоврядування, якими встановлено ставку орендної плати на рівні 3% за такі ж земельні ділянки не приймаються до уваги, оскільки зазначений лист носить рекомендаційний характер, адресований обласним державним адміністраціям.
При цьому, враховуючи положення ст.ст.2, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», звертається увага на наявність чинного рішення Новоушицької селищної ради від 23.06.2017р. №11 Про встановлення та затвердження місцевих податків і зборів на 2018 рік на території смт.Нова Ушиця, яка входить до складу Новоушицької селищної об'єднаної територіальної громади (зі змінами, внесеними рішенням від 03.07.2018р.№19), яким встановлено ставку орендної плати за землі для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій в розмірі 10% нормативної грошової оцінки за земельні ділянки (п.14 додатку №7 вищезазначеного рішення).
Посилання відповідача на те, що рішенням господарського суду Хмельницької області від 19.03.2018р. у справі №924/16/18 на користь позивача стягнуто з АТ «Хмельницькобленерго» збитки, завдані використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, виходячи саме з 3-відсоткової ставки, судом першої інстанції вірно не прийнято до уваги, оскільки такі збитки стягнуто за період (28.12.2014р. - 31.12.2016р.), протягом якого були відсутні рішення позивача щодо встановлення ставки орендної плати для відповідача на рівні 10% (від 23 червня 2017 року №11 зі змінами, внесеними рішенням від 3 липня 2018 року №19, та від 20 березня 2018 року №36 зі змінами, внесеними рішенням від 08 листопада 2018 року).
У частині доводів апелянта щодо відсутності між сторонами переддоговірного врегулювання спору щодо викладення спірного п.9 договору шляхом зазначення у ньому розміру орендної ставки на рівні 10% від нормативної грошової оцінки землі, колегія суддів вважає вірним висновок місцевого господарського суду, що зазначення у спірному пункті ставки орендної плати на рівні 10% не суперечить вищезазначеним положенням законодавства та рішенням Новоушицької селищної ради. До цього, матеріалами справи підтверджено, що позивачем було надіслано відповідачу лист із пропозицією викласти п.9 договору у відповідній редакції, однак станом на час розгляду справи відповідачем зазначений пункт не погоджено.
Апелянт також стверджує про зміну позивачем одночасно підстав та предмету позову.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
Разом з тим, не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.
Колегією суддів не приймається до уваги зазначені доводи апелянта, оскільки підстава позову не змінювалася, а доповнення позову новими обставинами, за умови, що у ньому зберігаються і первісні обставини, не можна вважати зміною підстав позову.
Враховуючи вищезазначені обставини справи у їх сукупності, позиції сторін та положення законодавства, колегія суддів вважає вірним висновок господарського суду Хмельницької області про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
В силу приписів ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.4 ст.11 ГПК України, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
За усталеною практикою Європейського суду з прав людини (справи "Серявін та інші проти України", "Пронін проти України", "Кузнєцов та інші проти Російської Федерації" одним із завдань вмотивованого рішення є продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Ігнорування судом доречних аргументів сторони є порушенням статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зазначене судом першої інстанції було дотримано в повній мірі.
При цьому, п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент.
Питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відхиляючи скаргу апеляційний суд у принципі має право просто підтвердити правильність підстав, на яких ґрунтувалося рішення суду нижчої інстанції (рішення у справі Гарсія Руїс проти Іспанії").
Доводи скаржника в апеляційній скарзі, спростовуються наведеним вище, матеріалами справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства і висновків суду не спростовують.
У відповідності до ст.276 ГПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи скаржника, зазначені в апеляційній скарзі, апеляційним судом не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст.ст.275-280 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення, тому суд апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду прийнято у відповідності до норм матеріального та процесуального права і його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
На підставі ст.129 ГПК України судовий збір за розгляд апеляційної скарги покладається на скаржника.
Керуючись ст.ст.269, 270, 272, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" на рішення господарського суду Хмельницької області від 12.12.2018р. у справі №924/857/18 - залишити без задоволення, а рішення господарського суду першої інстанції - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 11.02.2019р.
Головуючий суддя Саврій В.А.
Суддя Миханюк М.В.
Суддя Дужич С.П.