Постанова від 06.02.2019 по справі 2040/7545/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2019 р.Справа № 2040/7545/18

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Яковенка М.М.

суддів: Бершов Г.Є., Бегунц А.О.

секретаря судового засідання Жданюк Г.О.

за участі

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Голубова О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2018 року по справі № 2040/7545/18 (головуючий 1 інстанції: Шевченко О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (з урахуванням змін та збільшення розміру позовних вимог 02.10.2018 року (вх. № 01-26/50868/18) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому просив суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у неприйнятті Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області згідно статті 21 Конституції України, частини третьої статті 22 Конституції України, частини 1 га частини 2 статті 24 Конституції України, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України та

на підставі частини 18 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями) і постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" рішення про перерахунок пенсії з 01 березня 2018 року з грошового забезпечення військовослужбовців, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням не тільки відповідного окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, а й з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме:

з грошового забезпечення для перерахунку пенсії у сумі 92299 грн 86 коп., яке складає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років 45 %,

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу) розрахунок: 8180 грн 00 коп. /100 х 15 = 1227 грн 00 коп.;

доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу) розрахунок 8180 грн 00 коп. /100 х 5 = 409 грн 00 коп.;

надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180,00 + 1410,00 + 4315,00 = 13905 грн 50 коп.;

премія (452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180 грн 00 коп. +1410 грн 00 коп. + 4315 грн 50 коп. = 13905 грн 50 коп. /100 х 452 = 62852 грн 86 коп. - всього: (розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) - 92299 грн 86 коп.;

визнати протиправною бездіяльність відповідача ГУ ПФУ в Харківській області, яка полягає у неприйнятті ГУ ПФУ в Харківській області згідно статті 21 Конституції України, частини третьої статті 22 Конституції України, частини 1 та частини 2 статті 24 Конституції України, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України та на підставі частини 18 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями) і постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"

рішення про виплату пенсії, з 01 березня 2018 року після її перерахування у сумі 54456 грн 92 коп.;

зобов'язати відповідача ГУ ПФУ в Харківській області, прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2018 року згідно статті 21 Конституції України, частини третьої статті 22 Конституції України, частини 1 та частини 2 статті 24 Конституції України, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України та на підставі частини 18 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями), і постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з грошового забезпечення військовослужбовців, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням не тільки відповідного окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, а й з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії,

а саме: зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області, прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2018 року у сумі 54456 грн 92 коп. з грошового забезпечення для перерахунку пенсії у сумі 92299 грн 86 коп.,

яке складає: посадовий оклад за військовим званням надбавка за вислугу років 45 % надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу) розрахунок: 8180 грн 00 коп. /100 х 15 = 1227 грн 00 коп. доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу) розрахунок 8180 грн 00 коп. /100 х 5 = 409 грн 00 коп. надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу ( 100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180,00 + 1410,00 + 4315,00 = 13905 грн 50 коп. премія (452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180 грн, 00 коп. +1410 грн. 00 коп. +4315 грн 50 коп. = 13905 грн 50 коп. /100 х 452 - 62852 грн 86 коп., всього: (розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) - 92299 грн 86 коп.;

стягнути з ГУ ПФУ в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), на його користь недоплачену за березень 2018 року, квітень 2018 року, травень 2018 року, червень 2018 року, липень 2018 року, серпень 2018 року, вересень 2018 року пенсію у загальній сумі 335 638 грн. 10 коп.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2018 року у задоволенні заявлених позовних вимог відмовлено у повному обсязі.

Позивач, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийнятого з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі. Апелянт наголошує на безпідставній відмові судом у задоволенні його вимог, вказує на неприпустимості звуження прав позивача, як особа яка має право на перерахунок та виплату пенсії у наведеному розмірі, недопустимості дискримінації, яка полягає у нерівних умовах виплат між особами, які раніше вийшли на пенсії та тими, які будуть виходити та яким будуть враховуватися спірні показники.

Апелянт наголошує на тому, що його пенсія як військовослужбовця має обчислюватися та призначатися з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, в тому числі щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, а не тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугою років. Стверджує, що Кабінет Міністрів України не має конституційних повноважень на визначення правовими актами Кабінету Міністрів України перерахунку пенсій військовим пенсіонерам не з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, а тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугою років.

Крім того вважає, що з 01 березня 2018 року його пенсія повинна перераховуватися та виплачуватися з урахуванням премії старшого викладача Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого як мінімум у розмірі 452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Також позивач зазначає, що з 01 січня 2008 року на підставі постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а- 9628/08/2070 вже має право на врахування при обчисленні та перерахунку його пенсії: надбавки до посадового окладу у розмірі 15 % посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень (за роботу відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "цілком таємно"), яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 "Про види, розмір і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці"; доплати за науковий ступінь кандидата наук, яка згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з 01 березня 2018 року виплачується у розмірі 5 відсотків посадового окладу; надбавки у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років за виконання особливо важливих завдань, премії.

Позивач в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити. Наголошував на тому, що відповідачем не було прийнято рішення про перерахунок його пенсії, має місце дискримінація. Вказував на оскарження ним Постанови КМУ №103 в судовому порядку, тому існує необхідність зупинення провадження по справі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційного скарги та адміністративного позову. Зазначив, що ними приймалось рішення про перерахунок пенсії позивача, яке знаходиться в матеріалах пенсійної справи. Звернув увагу на ті обставини, що в судовому порядку позивач вже намагався вирішити питання по спірним показникам грошового забезпечення. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року по справ 820/3571/18, залишеного без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2018 року. У відзиві на апеляційну скарги, сторона відповідача наголошує на відсутності права позивача на перерахунок пенсії в заявленому ним об'ємі, на законності прийнятого рішення. Просив у задоволенні скарги відмовити, а судове рішення залишити без змін.

Враховуючи обраний спосіб судового захисту в межах спірних правовідносин, характер спору, положення п.20 ч.1 ст.4, ч.6 ст.12, 263 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про незначну складність цієї справи.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи та вимоги апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 є підполковником СБУ в запасі, проходив кадрову військову службу в Службі безпеки України з 01 вересня 1987 року по 10 жовтня 2006 року.

Наказом Першого заступника директора Інституту підготовки слідчих кадрів для СБУ у складі Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого від 10 жовтня 2006 року № 189-ос "Про виключення із списків особового складу підполковника ОСОБА_1" позивач з 10 жовтня 2006 року був виключений із списків особового складу Інституті підготовки слідчих кадрів для СБУ у складі Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого (за інформацією, наявною в пенсійній справі ОСОБА_1).

Позивачу призначена пенсія у розмірі 59 процентів відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області.

Управлінням Служби безпеки України в Харківській області відповідно до Постанови КМ України №103 від 21.02.2018 року надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 12 квітня 2018 року за № 4415, в якій згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" зазначені такі складові грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року за посадою, яку займав позивач на день звільнення, які враховуються при перерахунку пенсії: посадовий оклад - 8180 грн 00 коп., оклад за військовим званням - 1410 грн 00 коп., надбавка за вислугу років 45 % - 4315 грн 50 коп., а всього 13 905, 50 грн. (а.с. 72).

Як встановлено за матеріалами справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №1123 від 12.04.2018 року наданої управлінням Служби безпеки України по Харківській області позивачу зроблено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року. Підставою для перерахунку пенсії став п.1 Постанови КМ України №103 від 21.02.11018 року. Після перерахунку пенсії, її розмір склав 6508 грн. 62 коп. (а.с.224 т.1)

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції висновувався на правомірності здійсненого відповідачем у спірних відносинах перерахунку пенсії, відповідач здійснював перерахунок пенсії позивача виключно на підставі складових грошового забезпечення зазначених у довідці про грошове забезпечення наданої УСБК по Харківській області, а тому позовні вимоги є безпідставні та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи та надаючи оцінку судовому рішенню першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги колегія суддів виходить з наступного.

Зауважень щодо показників розміру визначених у довідці УСБУ в Харківській області від 12.04.2018 року, стосовно основних складових грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року за посадою, яку займав позивач на день звільнення, відсутні.

Колегія суддів звертає увагу, що під час розгляду справи, судом апеляційної інстанції було вирішене питання щодо можливості зупинення провадження по справі до набуття законної сили судового рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №826/17907/18 відкритого 27.11.2018 року за його позовом до Кабінету Міністрів України про оскарження Постанови КМУ №103. Підстав передбачених ст..236 КАС України для зупинення апеляційного провадження по даній справі встановлено не було.

Колегія суддів ще раз наголошує, що розгляд справи №826/17907/18 здійснюється за правилами встановленими Глави 11 Розділу 2 КАС України. Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, у випадку й визнання за судовим рішенням протиправним та нечинним цієї постанови КМ України (в її частині), у всяк випадку воно не вплине на предмет правового регулювання спірних правовідносин, що мало місце в минулому до такої втрати.

Основним спірним питанням в межах справи, що складає предмет позовних вимог є наявність або відсутність права позивача на перерахунок його пенсії починаючи з 01 березня 2018 року із врахуванням, окрім таких показників, як то: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років 45 % визначених у довідці УСБУ в Харківській області від 12.04.2018 року №1123 (які не є спірними на загальну суму 13905, 50 грн.), таких показників:

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу) на суму 1227 грн 00 коп.;

доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу) - 409 грн 00 коп.;

надбавка за особливості проходження служби (100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 13905 грн 50 коп.;

премія (452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років - 62852 грн 86 коп.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основним законодавчим актом, що визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (надалі Закон № 2262). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 18 статті 43 Закону №2262 встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до 4 стаття 63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Посилання позивача на ч.3 ст.63 Закону №2262 як на предмет правового регулювання є безпідставним, з огляду на те, що положення цієї частини регулює питання перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції, яким позивач не є та до категорії яких не відноситься.

З огляду на аналіз наведених норм, правовою підставою для перерахунку пенсії є обумовлені та встановлені законодавством зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. При чому, законом також встановлена обмовлена правова можливість здійснення такого перерахунку пенсії за правилами, які визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, на виконання ч.4 ст.63 Закону №2262, Кабінетом Міністрів України прийнята Постанови від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), відповідно до п.1 якої передбачено, про необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським),

з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Тобто, зазначеним пунктом 1 КМУ Постанови №103, яка стала правовою підставою для перерахунку пенсії позивача, визначений конкретний склад грошового забезпечення, який враховується для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а саме оклад за посадою, військове (спеціальне) звання та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Такий перелік складу грошового забезпечення, є вичерпним та розширеному тлумаченню або визначенню не підлягає.

Зазначені вимоги пункту 1 Постанови №103 кореспондуються з пунктом 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), яким встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (пункт 5 Порядку №45).

В даному випадку склад іншого виду грошового забезпечення на який посилається позивач, що є спірним в межах правовідносин, підлягає застосуванню лише у випадку здійснення оплати під час виконання своїх обов'язків, або при призначенні пенсії. В той же час, при здійсненні перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ та відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, застосування інших показників грошового забезпечення, ніж визначені Постановою КМ України №103 станом на 01 березня 2018 року не передбачено.

Якщо положеннями пункту 1 Постанови КМУ №103 визначений вид (складові) грошового забезпечення, який підлягає врахуванню при здійсненні перерахунку пенсії, то положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) визначений їх розмір, який підлягає врахуванню станом на 01.03.2018 року. Безпосередньо, Постановою №704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 Постанови №704). Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.

Як вже було встановлено, що до складу грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року за посадою, яку займав позивач на день звільнення, були враховані складові грошового забезпечення у визначених розмірах Постановою КМУ №704: посадовий оклад - 8180 грн 00 коп., оклад за військовим званням - 1410 грн 00 коп., надбавка за вислугу років 45 % - 4315 грн 50 коп., а всього на суму 13 905, 50 грн. Як вже зазначалось вище, що інші розміри та види складових, що входять до складу грошового забезпечення, що не передбачені п.1 Постанови КМУ №103, не підлягають врахуванні при вирішенні питання щодо проведення перерахунку пенсії.

Як правильно зазначено судом першої інстанції, що Постановою № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Зокрема, уповноважені силові структури повідомляють Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та № 3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.

Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 та Порядку № 45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, зазначеною в постанові від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 42010782).

Як правильно зазначено судом першої інстанції, що довідка, яка видана Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 12 квітня 2018 року за № 4415 не містить такої складової грошового забезпечення як надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу), доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу), надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та премія в розмірі 452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, що відповідно виключає відповідальність відповідача в частині неврахування цих надбавок та премій при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Оскільки розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідці, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 12 квітня 2018 року за № 4415, дії головного управління щодо невключення до розрахунку пенсії спірних видів надбавок, доплат, підвищень, премій, які не вказані у такій довідці, не становили порушень прав позивача, які б потребували судового захисту.

Колегія суддів також звертає увагу, що проведений ГУ ПФУ у Харківській області на підставі довідки УСБУ в Харківській від 12.04.2018 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 призвів до збільшення розміру пенсії позивача, а тому не можна вважати, що відповідач допустив порушення прав позивача.

Таким чином, правових та обумовлених позивачем підстав для здійснення йому перерахунку пенсії на підставі частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 із застосуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу), доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу), надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та премія у розмірі 452 % немає.

Посилання позивача на положення статті 21, частини третьої, частини 1 та частини 2 статті 24, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України, а також на практику Європейського суду з прав людини не є обумовленими підставами для здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням спірних показників грошового забезпечення. В межах спірних правовідносин, колегія суддів зазначає про відсутність у відповідача обмовлених законодавством правових підстав для самовільного врахуванні та застосуванні інших показників грошового забезпечення при перерахунку пенсії, ніж тих, що законодавчо встановлені. Тому вважати, що відповідач допустив протиправну бездіяльність при здійсненні перерахунку пенсії позивача в даному випадку не можна.

Колегія суддів вважає безпідставними доводи позивача - апелянта стосовно неприйняття відповідачем рішення про перерахунок пенсії є безпідставними. В матеріалах справи (а.с.224 т.1) є документальне підтвердження проведення перерахунку пенсії на підставі прийнятого відповідачем рішення про таке. За своєю формою та змістом, яке підписане начальником управління. Заступником та головним спеціалістом відповідача, з представлених розрахунком перерахованої пенсії за матеріалами пенсійної справи, можна вважати належним рішенням, яке мало вплив та створило відповідні правові наслідки щодо такого перерахунку на підставі довідки від 13.04.2018 р. №1123. Таким чином, жодної бездіяльності з боку відповідача щодо прийняття рішення про перерахунок допущено не було.

Щодо доводів позивача-апелянта стосовно відсутності у Кабінету Міністрів України конституційних повноважень на визначення правовими актами Кабінету Міністрів України встановлення розміру, перерахунку пенсій військовим пенсіонерам не з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, а тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугою років, колегія суддів також вважає безпідставними.

Як вже було встановлено, що станом на час виникнення спірних правовідносин, законодавством (ч.4 ст.63 Закону №2262) було визначено правило, за яких перерахунок пенсії здійснювався на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Тобто, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат. Такими актами стали Постанова КМУ № 103 та №704.

Таким чином, судом першої інстанції зроблений правильний висновок, що нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262-ХІІ, дає можливість суду зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції зробив правильні висновки, що дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 12 квітня 2018 року за № 4415, не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок проведено на виконання Постанови № 103, що кореспондується з приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови перерахунку пенсії.

Окрім того, посилання позивача-апелянта, на невідповідність Постанови №103 не зважаючи на оскарження ним цієї постанови в іншому судовому порядку, вимогам Конституції України, є безпідставними.

При вирішенні спірного питання колегія суддів також враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Крім того, колегія суддів вважає, що положення п.1 Постанови КМ України №103, не суперечать висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00).

Суд апеляційної інстанції при наданні оцінки зазначеним доводам сторони позивача-апелянта, також враховує правові висновки зроблені Великою Палатою Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

При вирішення справи, суд першої інстанції надав обґрунтовану оцінку доводам позивача про те, що з 01 січня 2008 року на підставі постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а- 9628/08/2070 він вже має право на врахування при обчисленні та перерахунку його пенсії складових грошового забезпечення у розмірах, зазначених у позовній заяві, з таких підстав.

Зазначеною постановою суду від 31.05.2013 по справі №9628/08/2070 були визначені процент та суми додаткових видів грошового забезпечення від посадового окладу, який було встановлено позивачу на той час та зобов'язано УСБУ в Харківській області надати ГУ ПФУ в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 з зазначенням інших сум грошового забезпечення ніж ті, що були надані попередньо на підставі якої головне управління було зобов'язано провести перерахунок пенсії з 01.01.2008.

Слід зауважити, що процент та суми додаткових видів грошового забезпечення заявлені ОСОБА_1 в позовних вимогах в межах розгляду цієї справи різняться з тими, що були зазначені в постанові суду від 31.05.2013 по справі №9628/08/2070.

Судом встановлено, що з 01.01.2018 запроваджені законодавчі зміни, які призвели до перерахунку пенсії особам, яким пенсія призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та до осучаснення складових грошового забезпечення, з яких визначається розмір пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Судом при вирішенні даної справи по суті взято до уваги практику Європейського суду з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у справі № 43331/12 за заявою Великода проти України зазначив, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (див. рішення у справах "Аррас та інші проти Італії" (Arras and Others v. Italy), заява № 17972/07, п. 42, від 14 лютого 2012 року, та "Сухобоков проти Росії" (Sukhobokov v. Russia), заява № 75470/01, п. 26, від 13 квітня 2006 року). У цій справі національні суди розглянули скаргу заявниці щодо зменшення розміру її пенсії та дійшли висновку, що сума пенсійних виплат була зменшена після внесення змін до відповідних законодавчих актів. Суд констатує, що подальша дія вищезазначеного судового рішення закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати заявниці, було внесено зміни.

Таким чином, постанова Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а - 9628/08/2070 не може бути гарантією проти змін законодавства, що регулює грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та враховуватися при наступних перерахунках пенсії ОСОБА_1

При вирішення справи, судом також надана належна оцінка щодо доводам позивача про те, що з 01 березня 2018 року його пенсія повинна перераховуватися та виплачуватися з урахуванням премії старшого викладача Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого як мінімум у розмірі 452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років з посиланням на те, що вказані обставини встановлені ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 26 липня 2018 року у справі № 760/18842/18.

Як вбачається з копії цієї ухвали, ОСОБА_1 надано дозвіл на тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх копій, а саме наказів тимчасово виконуючого обов'язки начальника Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, код ЄДРПОУ 20001289, місцезнаходження: 61002, Харківська область, місто Харків, вулиця Мироносицька, 71, якими встановлено оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, старшим викладачам Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, станом на 01 березня 2018 року.

Постановляючи вказану ухвалу, суд зазначив, що наявні підстави вважати, що інформація, яка міститься в документах, зазначених у клопотанні, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.

Отже, судом не визначалося право позивача на перерахунок пенсії та не встановлювалися жодні обставини, на які посилається позивач, як на підставу для задоволення його позовних вимог.

Окрім того, відповідач також обґрунтовано звертає увагу, на судове рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 820/3571/18 від 14.06.2018 року, залишене без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2018 року, яким також вирішувалось та надавалась правова оцінка спірним показникам. В той же час, через процесуально можливу відсутність для закриття провадження, судом першої інстанції було відмовлено в межах даної справи у задоволенні клопотання сторони відповідача для закриття провадження у справі, оскільки позовні вимоги, що розглядаються судом в межах цієї справи, хоч неістотно, але відрізняються від заявлених раніше (зокрема в частині обраного способу захисту, розміру спірних видів грошового забезпечення та розміру премії 452 % посадового окладу старшого викладача Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років).

Колегія суддів не може погодитися з доводами апелянта щодо допущення відносно нього дискримінації по відношенню до інших осіб, які при виході на пенсії при її обчисленні будуть враховані відповідні показники. В даному випадку, з боку відповідача при здійсненні перерахунку пенсії на підставі Постанови КМ України №103 жодних дискримінаційної бездіяльності, дій або прийнятих рішень допущено не було. У відповідача відсутня самостійна воля до визначення тих чи інших показників при обчисленні пенсії як для нарахування так і при її перерахунку відповідної категорії осіб. Пенсійний орган не міг на власний розсуд обирати ті чи інші показники, він враховував лише ті, які визначенні законодавством, що регулюють спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії. Позивачем не доведено, що відповідачем була допущена дискримінація відносно позивача у порівнянні із іншими особами пенсіонерами відповідної категорії, до якої відноситься позивач та є отримувачем пенсії призначеної за Законом №2262, тобто, позивачу безпідставно відмовили у перерахунку пенсії із застосуванням спірних показниках грошового забезпечення, а іншим особам пенсіонерам був здійснений такий перерахунок. В даному випадку не можна вважати, що відповідач, який застосував обов'язкові до виконання Постанову КМУ №103 є відповідальною особою. Якщо така постанова КМУ №103 буде визнана протиправною та нечинною, то така відповідальність більше полягає на тому суб'єкті, який її прийняв.

З огляду на викладене, висновки суду першої інстанції стосовно того, що вимоги позивача не ґрунтуються на вимогах чинного пенсійного законодавства, є правильними, а тому не можуть бути задоволенні.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. ч.6 ст.12, 23, 31, 33, 90, 257, 263, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2018року по справі № 2040/7545/18 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У повному обсязі постанова складена 08 лютого 2019 року.

Головуючий суддя (підпис)М.М. Яковенко

Судді(підпис) (підпис) Г.Є. Бершов А.О. Бегунц