25 січня 2019 року м. РівнеСправа №460/3154/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 з 01.01.2018, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язання вчинення дій щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 відповідно до вказаної постанови, виходячи з розрахунку 88% відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2010 року є пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій України. Вказує про те, що пенсію йому призначено відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначає також про те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області. Разом з тим вказує, що пенсію йому було призначено в розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення. Крім того зазначає, що з 01.01.2018 йому було нараховано пенсію в підвищеному розмірі. 29.10.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із розрахунку 88 % відповідних сум грошового забезпечення. 29.11.2018 листом №А-1050/07.1-59 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки максимальний розмір пенсії складає 70 % відповідного грошового забезпечення. Вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії є незаконними і такими, що порушують його гарантовані конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення. Враховуючи викладене просить суд позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 26.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Разом з тим, встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву на позовну заяву (відзив)
У встановленні судом строки відповідачем - ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, подано відзив на позовну заяву з додатками. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що не погоджується з доводами позивача викладеними у позовній заяві в повному обсязі та вважає, що його вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення. Вказує про те, що позивачу з 08.12.2010 призначено пенсію за вислугу років за нормами ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із врахуванням 31 року вислуги, що становило 88% грошового забезпечення на момент призначення пенсії. Також вказують про те, що враховуючи законодавчі норми на момент призначення пенсії вислуга років обрахована була із показників 55% вислуги років за відставку + 33% (3*11)= 88% грошового забезпечення. Оскільки, після обрахунку, відсоток грошового забезпечення не перевищував максимальний розмір пенсії (90%), що передбачений ст.13 ОСОБА_2 №2262-ХІІ, то позивачу було призначено пенсію у розмірі 88% грошового забезпечення. Крім того зазначають про те, що 27.03.2018 головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки №02-539д/08 про розмір грошового забезпечення виданої ОСОБА_3 управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуації у Рівненській області. Вказують також про те, що 01.04.2014 ОСОБА_2 України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни до ст.13 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зокрема, максимальний розмір пенсії за вислугу років з цієї дати не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Тож, перерахунок пенсії позивача було проведено із врахуванням норм ч.2 ст.13 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що діяла на момент проведення такого перерахунку, якою визначено - максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Звертають увагу суду на те, що відповідно до абз.2 п.2 рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з утратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Крім того зазначають, що Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103, якою зобов'язано органи Пенсійного фонду України провести виплату починаючи з 01.01.2018. Враховуючи викладене просили суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 08.12.2010 призначена пенсія за вислугу років, згідно із ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЄ №137557 та повідомлення про призначення пенсії за пенсійною справою №1704002435 від 27.12.2010. Згідно даного повідомлення про призначення пенсії основний розмір пенсії становить 88% грошового забезпечення.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Згідно з довідкою про перерахунок пенсії від 01.07.2012 основний розмір пенсії позивача становить 88% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 3122,77 грн.
Відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій, особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідач здійснив перерахунок призначеної позивачу пенсії з 01.04.2018 виходячи з розміру 70% грошового забезпечення.
Крім того, відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій, особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідач здійснив перерахунок призначеної позивачу пенсії з 01.01.2019 виходячи з розміру 70% грошового забезпечення.
ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом від 29.11.2018 №А-1050/07.1-59 повідомило позивачу, що пенсію перераховано з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого станом на 01.03.2018 для відповідних категорій осіб. Також вказано про те, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01.01.2018 не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись з зазначеними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). ОСОБА_2 держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч.4 ст.63 ОСОБА_2 №2262-XII усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.4 ст.63 ОСОБА_2 №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103). Даною постановою визначено порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із ОСОБА_2 №2262-ХІІ, та їх виплати з урахуванням грошового забезпечення, що визначене станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.
Згідно з п.1, 2 Постанови №103, перерахувати пенсії, призначені згідно із ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із ОСОБА_2 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Згідно з п.7 Постанови №103, Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Відповідно до п.1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до ОСОБА_2 №2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із ОСОБА_2, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
На виконання наведених норм ОСОБА_3 управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області позивачу видано довідку по розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 23.03.2018 №02-539д/08.
Відповідно до п.4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 ОСОБА_2 №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Як встановлено судом, спір у даній адміністративній справі виник з приводу зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 88% до 70% від розміру грошового забезпечення, у відповідності до умов, передбачених ч.2 ст.13 ОСОБА_2 №2262-XII.
Як зазначалося, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ є Закон №2262-ХII.
Разом з тим судом було встановлено, що позивачу пенсія за вислугу років була призначена з 08.12.2010 у розмірі 88 % грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.13 ОСОБА_2 №2262-ХII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668- VI), який набрав чинності з 01.10.2011 до ч.2 ст.13 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри, а саме цифри "90" замінено цифрами "80".
Відповідно до пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII (діла - Закон №1166-VII) було внесено зміни у ч.2 ст.13 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри "80" замінено цифрами "70".
Згідно з пунктом 2 розділу ІV Прикінцевих положень ОСОБА_2 №1166-VII пункт 23 розділу ІІ вказаного ОСОБА_2 набрав чинності з 01.05.2014. Таким чином, обмеження максимального розміру пенсії на рівні 70% застосовуються до пенсій, які призначаються з 01.05.2014.
Отже, зміна встановленого ОСОБА_2 №2262-ХII максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
При цьому суд зазначає, що згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" ОСОБА_2 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим ОСОБА_2, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим ОСОБА_2.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правилами ст.22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Таким чином, зміна максимального відсоткового розміру пенсії, відбулася у ч.2 ст.13 ОСОБА_2 №2262-ХII вже після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення йому вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.05.2018.
Враховуючи наведене суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повинно було застосувати норми ч.2 ст.13 ОСОБА_2 №2262-ХII в редакції, що діяли на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.
При цьому, суд наголошує, що внесені ОСОБА_2 №3668-VI та ОСОБА_2 №1166-VII зміни до ст.13 ОСОБА_2 №2262-ХII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяких інших осіб, у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та в жодному разі не перерахунку вже призначеної пенсії. На думку суду, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, ч.3 ст.1-1 ОСОБА_2 №2262-ХІІ встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього ОСОБА_2 та ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, ОСОБА_2 №2262-ХІІ та ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу був пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні її відсоткового розміру не може поширюватися законодавство, яке було прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 03.04.2018 у справі №175/1665/17 (2-а/175/41/17), який відповідно до ч.5 ст.242 КАС України повинен враховуватися судом при прийнятті рішення.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту шляхом зобов'язання відповідача вчинити дії, варто зважати на його ефективність з точки зору ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява №38722/02).
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведене, позовні вимоги про визнання дій протиправними щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 з 01.01.2018, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання вчинення дій щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 відповідно до вказаної постанови, виходячи з розрахунку 88% відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум - є обґрунтовані та підлягають до задоволення.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, 7, м.Рівне, 33028; ідентифікаційний код 21084076) перерахувати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" розмір пенсії ОСОБА_1 (пров.Залізний, буд.1, м.Острог, Острозький район, Рівненська область, 35800; ідентифікаційний код НОМЕР_1) виходячи з розрахунку 88 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути із суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, 7,м.Рівне,33028; ідентифікаційний код 21084076), за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача ОСОБА_1 (пров. Залізний, буд.1, м.Острог, Острозький район, Рівненська область,35800; ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704,80грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07 лютого 2019 року.
Суддя Щербаков В.В.