08 лютого 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/4237/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського районного у місті Полтаві Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1./ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шевченківського районного у місті Полтаві Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області /далі - відповідач, / про зобов'язання внести зміни до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя шляхом заміни прізвища після укладення шлюбу "ОСОБА_1" на прізвище "ОСОБА_1" в актовому записі №14 від 21 січня 1961 року.
В обґрунтування заявленої вимоги позивач зазначила, що при зверненні до Полтавської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини померлої матері ОСОБА_2 постановою № 02-31/2014 від 20 листопада 2018 року у вчиненні нотаріальної дії відмовлено у зв'язку з наявною розбіжністю у прізвищі матері, зазначеному у свідоцтві про смерть (а саме: "ОСОБА_1") та у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян (де вказано: "ОСОБА_1"). У зв'язку з цим виникла необхідність внести зміни до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя шляхом заміни прізвища матері після укладення шлюбу "ОСОБА_1" на прізвище "ОСОБА_1" та звернутися до суду з цим позовом /а.с. 5-8/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом, а також призначено підготовче засідання.
10 січня 2019 року від відповідача до суду надійшли заперечення, які, з огляду на положення статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розцінює як відзив на позовну заяву. У запереченнях відповідач позов не визнав та зазначив, що у відповідача відсутні відомості про звернення позивача із заявою про внесення змін до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя шляхом заміни прізвища "ОСОБА_1" на прізвище "ОСОБА_1" та що позивачем не викладено жодного факту, який би вказував на порушення її прав саме відповідачем /а.с. 55-57/.
У судове засідання 07 лютого 2019 року учасники справи не з'явилися, надавши суду клопотання про проведення розгляду справи за їх відсутності /а.с. 75, 77/.
Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Зважаючи на те, що клопотання про розгляд справи за їх відсутності заявили всі учасники справи, суд визнав за можливе проводити судове засідання у порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
За письмовим повідомленням відповідачавід 20 грудня 2018 року в архіві Шевченківського районного у місті Полтаві відділу державної реєстрації актів цивільного стану зберігається актовий запис № 14 від 21 січня 1961 року /а.с. 55/.
Відповідно до відомостей про актовий запис № 14, що зареєстрований в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя: прізвище, ім'я, по-батькові чоловіка до державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_3; прізвище, ім'я, по-батькові дружини до державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_4; прізвище, ім'я, по-батькові дружини після державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_4 /а.с. 33/.
У свідоцтві про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 виданого 23 січня 1962 року, зазначено, що батьками ОСОБА_6 (рос.) є: ОСОБА_7 (рос.) та ОСОБА_8 (рос.) /а.с. 16, 39/.
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 (укр.) померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, про що 05 березня 2018 року складено актовий запис № 13 /а.с. 34/.
ОСОБА_1 звернулася до Полтавської районної державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право спадщини на спадкове майно /а.с. 32/.
Постановою Полтавської районної державної нотаріальної контори № 02-31/2014 від 20 листопада 2018 року у вчиненні нотаріальної дії за заявою ОСОБА_1 відмовлено у зв'язку з наявною розбіжністю у прізвищі матері, зазначеному у свідоцтві про смерть та у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян /а.с. 32/.
Вважаючи за необхідне зобов'язати Шевченківський районний у місті Полтаві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області внести зміни до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя шляхом заміни прізвища "ОСОБА_1" на прізвище "ОСОБА_1" в актовому записі №14 від 21 січня 1961 року, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану та відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VI від 01 липня 2010 року /далі - Закон №2398-VI/.
За визначенням, наведеним у статті 2 вказаного Закону, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 3 Закону №2398-VI відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Згідно з частинами першою - третьою та п'ятою статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Частинами першою - четвертою статті 22 Закону №2398-VI передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до частини п'ятої статті 9 Закону №2398-VI наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12 січня 2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання /далі - Правила №96/5 /.
Згідно із пунктом 1.1 Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа /пункт 2.1 Правил №96/5 /.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті /пункт 2.6 Правил №96/5/.
Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів /пункт 2.11 Правил № 96/5/.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку /пункт 2.12 Правил № 96/5/.
Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є висновок районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України /підпункт 2.13.3 пункту 2.13 Правил №96/5/.
Внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання щодо померлих проводяться за заявами осіб, які входять до кола спадкоємців за законом або заповітом, згідно з чинним законодавством України (пункт 1.14 розділу I Правил № 96/5).
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання щодо померлої особи проводиться за заявою спадкоємців померлого на підставі висновку про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів), складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану за результатами перевірки фактів, зазначених в заяві, та зібраних документів.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 із заявою про внесення змін до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя шляхом заміни прізвища після укладення шлюбу "ОСОБА_1" на прізвище "ОСОБА_1" в актовому записі №14 від 21 січня 1961 року до відповідача не зверталася та Шевченківським районним у місті Полтаві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області висновок про відмову у задоволенні такої заяви не складався.
В той же час відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом частини першої статті 5 вказаного Кодексу кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Таким чином, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Тобто, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси особи.
Оскільки реалізація права позивача на внесення змін до актового запису цивільного стану щодо померлої матері можлива лише за умови подання позивачем відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, то неподання такої заяви позивачем не створювало для відповідача обов'язку складати висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що право позивача відповідачем не порушене.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про зобов'язання Шевченківського районного у місті Полтаві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області внести зміни до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя шляхом заміни прізвища після укладення шлюбу "ОСОБА_1" на прізвище "ОСОБА_1" в актовому записі №14 від 21 січня 1961 року.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Шевченківського районного у місті Полтаві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області (вул. Соборності, буд. 8, м. Полтава, Полтавська область, 36020, ідентифікаційний код 40455272) про зобов'язання внести зміни до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя шляхом заміни прізвища після укладення шлюбу "ОСОБА_1" на прізвище "ОСОБА_1" в актовому записі №14 від 21 січня 1961 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк