Рішення від 04.02.2019 по справі 816/110/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2019 року м. ПолтаваСправа № 816/110/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чеснокової А.О.,

за участі:

секретаря судового засідання - Безеги А.А.

представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10 січня 2018 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області у якій просив суд:

визнати бездіяльність відповідача щодо виготовлення та направлення до Головного управління ПФУ в Полтавській області для подальшого перерахунку пенсії позивача нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988;

зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 3600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2610,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4475,30 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) - 1800,00 грн., премія (67%) - 10200,00 грн., всього - 25425,75 грн. з дати виникнення права на перерахунок.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Ліквідаційною комісією протиправно не включено до поданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби, а також зазначено премію у меншому розмірі, ніж той, що отримував ініціатор звернення. На переконання позивача, Ліквідаційна комісія створила передумови для неврахування надбавок та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 січня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві від 25 січня 2018 року відповідач заперечував проти позову, посилаючись на те, що спірні надбавки, які отримував позивач під час проходження служби, станом на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, а тому вищевказані додаткові види грошового забезпечення не включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Крім того, Ліквідаційною комісією зазначено, що відображений у довідці розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, а відтак підстав для врахування премії в іншому розмірі немає.

01 лютого 2018 року до суду надійшла відповідь на відзив позивача, у якій останній наполягав на наявності правових підстав для задоволення позовних вимог.

09 лютого 2018 року в судовому засіданні провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а.

Ухвалою від 21 січня 2019 року провадження у справі поновлено, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

25 січня 2019 року до суду надійшло клопотання позивача про зміну предмету спору, в якому позивач просить зобов'язати відповідача включити до змісту довідки, яка була виготовлена у березні 2018 року, окремі види додаткового грошового забезпечення в розмірах, визначених довідкою 2014 року та грошовим атестатом, оскільки розміри вказаних виплат на момент настання підстав для перерахунку наказами МВС не визначені, а саме: надбавки за виконання особлтво-важливих завдань (50%) у розмірі 4475,30 грн; надбавки за оператвино-розшукову діяльність (50%) у розмірі 1800 грн; премії (67%) у розмірі 10200,75 грн, а також встановити загальний розмір грошового забезпечення на час перерахунку у розмірі 25425,75 грн.

Суд вважає необхідним зазначити, що у відповідності до вимог ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право, зокрема, змінити предмет або підстави позову не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Оскільки перше судове засідання відбулося 09 лютого 2018 року, тобто заява подана не в строки, передбачені процесуальним законом, суд не приймає таку заяву до розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив; прохальна частина відзиву на позов містить клопотання Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про розгляд справи за відсутності її представника.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2014 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідачем підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2016 року № 4/2050.

У вищевказаній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою, прирівняною до посади поліцейського становить: посадовий оклад 3600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 2610,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн., премія (0,57%) 51,02 грн.

При цьому до довідки № 4/2050 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2016 року не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавку за оперативно-розшукову діяльність (50%), а також відображено зменшений розмір премії з 67% до 0,57%.

Не погодившись із зазначеними в довідці складовими грошового забезпечення, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України у Полтавській області з вимогою виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням усіх складових грошового забезпечення позивача, які він отримував під час проходження служби, а також з відображенням розміру премії, який враховувався під час призначення пенсії.

Листом Ліквідаційної комісії УМВС України у Полтавській області позивачу відмовлено у виготовленні нової довідки та зазначено, що довідка № 4/2050 містить актуальні показники для перерахунку пенсії та відповідає діючим нормативно-правовим актам.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно вимог частин третьої та четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Судом встановлено, що станом на грудень 2015 року виплата поліцейським надбавки за виконання особливо важливих завдань та за оперативно-розшукову діяльність не передбачена.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за оперативно-розшукову діяльність та надбавка за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому, ці надбавки правомірно не включені до довідки про розмір грошового забезпечення.

Суд також не погоджується з доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем у спірній довідці премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 0,57% замість 67%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Матеріалами справи підтверджено, що середній розмір фактично виплаченої премії за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за посадою поліцейського, прирівняною до посади позивача на день його звільнення зі служби складав 0,57%.

Отже, вказаний відповідачем у спірній довідці розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим немає підстав для врахування премії в іншому розмірі.

За викладених обставин підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Зазначений висновок суду узгоджується з викладеною в залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року рішенні від 12 березня 2018 року правовою позицією Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17.

Згідно положень частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 08592276) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова