233 Справа № 233/728/19
про відкриття провадження у справі
08.02.2019 м. Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Мартиненко В. С. , розглянувши в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної: АДРЕСА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2, заінтересована особа: Кальміуський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Металургів, буд. 229, про встановлення факту смерті особи, -
Заявник ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2, звернувся до Костянтинівського мiськрайонного суду Донецької області з заявою про встановлення факту смерті її чоловіка ОСОБА_3 28 вересня 2018 року в м. Макіївка Донецької області - тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України. Проте Кальміуський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області 30 січня 2019 року відмовив у проведенні державної реєстрації смерті особи.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з п. 21 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються зокрема заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Проте у своїй заяві ОСОБА_1 не висуває вимогу щодо встановлення факту вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення ОСОБА_3 у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України.
Крім того, частину першу статті 5 ЗУ «Про судовий збір» доповнено пунктом 21 згідно із Законом України від 18.01.2018 р. N 2268-VIII «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».
Відповідно до абз. 3 ст. 2 вказаного закону діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
З наведеного випливає, що в разі наявності у заявника документів, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, він має подавати заяву про державну реєстрацію смерті особи у відповідний відділ державної реєстрації актів цивільного стану.
А отже, в такому разі встановлення факту смерті особи має вирішуватися в позасудовому порядку.
Разом з тим, враховуючи те, що Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» не визначено перелік документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, а також те, що заявнику відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті особи, суд дійшов висновку про те, що заява підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Листом від 24.10.2018 року Донецький апеляційний суд повідомив голів місцевих судів Донецької області про те, що на адресу Донецького апеляційного суду надходять численні звернення громадян з приводу неоднакового застосування судами законодавства України про судовий збір при розгляді заяв про встановлення факту народження або смерті особи на території, яка тимчасово не контролюється органами державної влади, а саме чи застосовується п. 21 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» до всіх заяв про встановлення факту народження або смерті особи на території, яка тимчасово не контролюється органами державної влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський Суд з прав людини у п. 46 рішення у справі «Корецький та інші проти України» зазначив, що навіть припускаючи, що положення закону було вірно розтлумачено судами та дане втручання базувалося на формальній підставі, закріпленій в національному законодавстві, Суд нагадує, що вислів «передбачений законом» в другому пункті статті 11 Конвенції не тільки вимагає, щоб дія, яка оскаржується, була передбачена національним законодавством, але також містить вимогу щодо якості закону (див., серед іншого, «Маестрі проти Італії» (Maestri v. Italy), № 39748/98, п. 30, ECHR 2004-I).
Враховуючи те, що положення закону, передбаченого п. 21 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» неоднаково застосовується судами, а Європейський Суд з прав людини закликає до необхідності державі дотримуватися вимог до якості закону, з метою забезпечення гарантованого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод права на доступ до правосуддя, суд дійшов висновку про те, що незважаючи на те, що заявником не сплачено судовий збір при поданні вказаної заяви, вона подана з дотриманням вимог ст. ст.175, 315-318 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Керуючись ст.ст. 187, 260, 261, 293-294, 315-318, 353-354, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,-
Прийняти до розгляду заяву ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2, заінтересована особа: Кальміуський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті особи та відкрити провадження у справі.
Призначити справу до судового розгляду в приміщені Костянтинівського мiськрайонного суду Донецької області на 11 лютого 2019 року на 8 годину 30 хвилин.
Про час, дату та місце судового засідання повідомити заявника, представників заявника та заінтересованої особи, запропонувавши заінтересованій особі подати пояснення на заяву та докази на його обґрунтування до 8 години 30 хвилин 11 лютого 2019 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, - https://court.gov.ua/fair/sud0527/.
Копію ухвали надіслати сторонам, а заінтересованій особі, крім того, направити копію заяви та додані до неї документи.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала про відкриття провадження у справі може бути оскаржена окремо від рішення суду лише з підстав недотримання правил підсудності до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя