Постанова від 11.01.2019 по справі 208/8425/18

справа № 208/8425/18

провадження № 3/208/318/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2019 р. м. Кам'янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська, Дніпропетровської області у складі:

судді Бондаренко Н.О.,

при секретарях Трусової А.І.,

Грищенко О.Л.

в присутності прокурорів Лєбєдєва В.Г.,

Олійника І.В.

особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності ОСОБА_3

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відносно ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, народилась в м. Дніпродзержинську, громадянка України, зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1, працює у Заводському відділі державної виконавчої служби міста Кам'янське Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на посаді спеціаліст,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ВСТАНОВИВ:

Згідно наказу начальника Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області №3744-к від 17.10.2016 року ОСОБА_3 призначено на посаду спеціаліста Заводського відділу державної виконавчої служби міста Дніпродзержинськ, з 18.10.2016 року.

18.10.2016 ОСОБА_3 прийняла присягу державного службовця.

17.01.2017 ОСОБА_3 під підпис ознайомлено з попередженням про вимоги електронного декларування.

Згідно п.п.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», посада ОСОБА_3, віднесена до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону, як на державного службовця.

Положеннями ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно ч.5 ст.32 Закону України «Про державну службу», на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».

Отже, ОСОБА_3 будучи державним службовцем є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

У відповідності до статті 1 вказаного Закону суб'єкти декларування -особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1, ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані, щорічно до першого квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національного агентства з питань запобігання корупції.

У відповідності до ст.12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належить до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі по тексту Національне агентство) від 10.06.2016 року №2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, зокрема другий етап починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 Рішення НАЗК від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року». Таким чином система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року та другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року.

Отже, ОСОБА_3, подаючи декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування була зобов'язана подати щорічну декларацію за 2017 рік до 01 квітня 2018 року.

Встановлено, що будучи на посаді спеціаліста Заводського відділу державної виконавчої служби міста Кам'янське Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області у минулому (у 2017 році) ОСОБА_3, на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» 31.03.2017 подавала щорічну за 2016 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua, тобто даним фактом підтверджено обізнаність ОСОБА_3, з порядком роботи реєстру та його вміння користуватися ним при заповненні та подачі декларації.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:Wpublic.nazk.gov.ua\search), встановлено, що ОСОБА_3 опублікувала щорічну за 2017 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 06.04.2018.

Згідно з офіційною відповіддю голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_5 від 02.03.2017 №03-05/4886/17 на запит Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

ОСОБА_3 обіймаючи посаду, спеціаліста Заводського відділу державної виконавчої служби міста Кам'янське Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, будучи державним службовцем, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 даного Закону, п.п.3 п.5 розділу 2 порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016, №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, перебуваючи на робочому місці за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Васильєвська, 64, несвоєчасно, тобто 06.04.2018, без поважних причин подала щорічну за 2017 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом вчинення відповідних дій спрямованих на подачу та заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У судовому засіданні прокурор обставини викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_3 ознак діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_3 вказала що винною себе не визнає, пояснила, що за 2016 рік начальник їм роздав бланки декларацій, та вона його заповнила особисто своєю рукою. Закон України «Про запобігання корупції» вона читала. За 2017 рік своєчасно не подала декларацію тому що не знала що вона державний службовець, та те що їй присвоєно ранг. З наказом про присвоєння рангу її не ознайомлювали, дізналась про присвоєння рангу тільки з матеріалів даної справи. За березень 2017 р. кошти за ранг вона не отримувала, у квітні 2017 р. їй був зроблений перерахунок. Присягу державного службовця вона підписала 18.09.2018 року. Та присяга, яка знаходиться в матеріалах справи, підписана нею, але дату складання присяги писала не вона.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснила, що вона працює заступником начальника ВДВС Заводського району м. Дніпродзержинська. До ВДВС на електронну пошту надійшов лист від 18.09.2018 р. де була присяга ОСОБА_3, в листі було написано щоб ОСОБА_3 підписала присягу без дати. ОСОБА_6 була присутня при тому як ОСОБА_3 підписала присягу держслужбовця 18.09.2018 року. ОСОБА_3 не була державним службовцем, заробітну плату отримувала у табуляграмах, в яких не було нарахувань за ранг державного службовця. Вона отримала перерахунок за ранг у квітні 18 року. У їх відділі не всі працівники являються державними службовцями, відділ кадрів знаходиться у Головному територіальному управлінні у м. Дніпро.

Судом досліджені та перевірені доказами обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про беззастережну винність ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення, а саме несвоєчасне, тобто 06.04.2018 р., без поважних причин подання щорічної за 2017 рік декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року).

Вина ОСОБА_3 підтверджується дослідженими судом письмовими доказами, а саме:

- рапортом старшого оперуповноваженого МРВ №4 управління захисту економіки в Дніпропетровській області ДЗЕ НП України майора поліції Бондаренка О.Л. від 28.08.2018;

- копією листа Національного агентства з питань запобігання корупції вх. №3162 від 15.08.2018, з додатками;

- копією листа до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області №6940/39/103/02-2018 від 31.08.2018;

- листом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області вх. №3766 від 21.09.2018;

- копією особової картки державного службовця ОСОБА_3;

- копією наказу №3744-к від 17.12.2016 «Про призначення ОСОБА_3»;

- копією присяги державного службовця ОСОБА_3 від 18.10.2016;

- копією попередження ОСОБА_3 про вимоги електронного декларування від 17.01.2017;

- рапортом старшого оперуповноваженого МРВ №4 управління захисту економіки в Дніпропетровській області ДЗЕ НП України майора поліції Бондаренка О.Л. від 09.10.2018;

- копією витягу з Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:Wpublic.nazk.gov.ua\search), щодо ОСОБА_3;

- рапортом старшого оперуповноваженого МРВ №4 управління захисту економіки в Дніпропетровській області ДЗЕ НП України майора поліції Бондаренка О.Л. від 02.10.2018;

- копією наказу начальника Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області №3744-к від 17.10.2016 року;

- копією документу з нарахування та виплати заробітної плати за березень та квітень 2018 року;

- копією роздруківки повідомлення про успішне подання декларації;

- копією відповіді голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_5 від 30.05.2017 №95-17/17315/17;

- копією відповіді голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_5 від 02.03.2017 № 93-05/4886/17;

- копією відповіді державного підприємства «Українські спеціальні системи» адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 05.07.2018 №07-794;

- копією відповіді державного підприємства «Українські спеціальні системи» адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 27.04.2018 №07-530;

- копією листа до прокуратури Дніпропетровської області вих. №7983/39/103/02-2018 від 05.10.2018;

- листом прокуратури Дніпропетровської області вх. №4225 від 19.10.2018;

- рапортом старшого оперуповноваженого МРВ №4 управління захисту економіки в Дніпропетровській області ДЗЕ НП України майора поліції Бондаренка О.Л. від 18.10.2018;

- копією витягу з офіційного веб-сайта Акредитованого центру сертифікації ключів органів юстиції України (https://ca.informjust.ua/certificates-search-results), щодо ОСОБА_3;

- копією листа до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області №8736/39/103/02-2018 від 01.11.2018;

- листом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, з додатками;

- рапортом старшого оперуповноваженого МРВ №4 управління захисту економіки в Дніпропетровській області ДЗЕ НП України майора поліції Бондаренка О.Л. від 07.11.2018;

- поясненнями ОСОБА_3 від 07.11.2018:

- копією роздруківок повідомлень переписки із НАЗК з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_4 на 3 аркушах.

- копією листа до прокуратури Дніпропетровської області вих. №8950/39/103/02-2018 від 07.11.2018;

Відповідно до ч. 3 ст. 21, ч. 5 ст. 36 Закону України «Про державну службу» особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця.

В матеріалах справи (аркуш справи 24) знаходиться Присяга державного службовця ОСОБА_3, яку вона склала 18.10.2016 року.

Вказана Присяга державного службовця ОСОБА_3 разом з іншими документами, була надана начальником управління персоналу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області у відповідь на запит Управління захисту економіки в Дніпропетровській області. (а.с.15-24).

Тому, на думку суду пояснення ОСОБА_3 та свідка ОСОБА_6 про те, що Присяга державного службовця ОСОБА_3 була підписана лише у вересні 2018 році суд приймає критично, як спосіб захисту уникнути адміністративної відповідальності.

Згідно ч.3 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Днем виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є день, коли суб'єкт складання протоколу про адміністративне правопорушення отримав відомості, беззаперечні та достатні для встановлення складу адміністративного правопорушення. В даному конкретному випадку, з огляду на матеріали адміністративної справи, днем виявлення є 04.12.2018 року, тобто коли суб'єкт складання протоколу отримав останні відомості, необхідні для встановлення складу інкримінованого адміністративного правопорушення, а саме зробив копіювання у роздрукування інформації з офіційного веб-сайта Національного агентства, та отримав останні відомості щодо займаної посади, присвоєння категорії та рангу державного службовця (а.с.65), таким чином, строк накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, наразі не сплив.

Враховуючи, що в судовому засіданні було встановлено і доведе несвоєчасне подання ОСОБА_3 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суд приходить висновку, що ОСОБА_3 винна у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Обставин що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення не встановлено

Обставин що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення не встановлено.

Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.283,284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в розмірі 850 грн.

На підставі ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення

На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути подвійний розмір штрафу, який становить 1700 грн.

Стягнути з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, судовий збір на користь держави в розмірі 384,20 грн.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Дніпродзержинська.

Суддя Н.О. Бондаренко