Ухвала від 07.02.2019 по справі 420/457/19

Справа № 420/457/19

УХВАЛА

07 лютого 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви заступника військової прокуратури Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України (67707, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 11-А) в інтересах Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, 6), Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини (КЕЧ) району ( 67701, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Лікарняна, 1-А) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83), третя особа Тузлівська сільська рада Татарбунарського району Одеської області (68160, Одеська область, Татарбунарський район, с. Тузли, вул. Завгороднього, 29) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25 січня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява заступника військової прокуратури Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України в інтересах Міністерства оборони України, Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини (КЕЧ) району, в якій позивач проси суд визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 27.09.2018 року №15-6170/13-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність»; визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Одеській області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування Білгород-Дністровській квартирно-експлуатаційній частині району для випробування озброєння та військової техніки за адресою: Тузлівська сільська рада, Татарбунарський район, Одеська область (за межами населених), за кадастровим номером 5125085600:01:002:0711 площею 26,744 га: зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування Білгород-Дністровській квартирно-експлуатаційній частині району для випробування озброєння та військової техніки за адресою: Тузлівська сільська рада, Татарбунарський район, Одеська область (за межами населених пунктів), за кадастровим номером 5125085600:01:002:0711 площею 26,744 га.

Разом з позовною заявою подано клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в обґрунтування якого зазначено, що про існування оскаржуваного наказу від 27.09.2018 року №15-6170/13-18-СГ Білгород-Дністровській КЕЧ стало відомо лише після отримання 01.11.2018 року листа Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №19-15-0.3-463/60-18 від 25.10.2018 року. З огляду на зазначене, посилаючись на положення ст.ст. 121-122 КАС України представник позивачів просив суд поновити строк для звернення до суду.

На підтвердження вищевикладеного представник надав копію листа Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №19-15-0.3-463/60-18 від 25.10.2018 року.

Відповідно до ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Відповідно до положень ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Оскільки прокурор вказує на те, що дізнався про видання оскаржуваного наказу від 27.09.2018р. тільки 01.11.2018р., суд вважає безпідставним посилання позивача на пропуск строку для звернення до адміністративного суду з позовом, відповідно, і відсутність підстав для поновлення цього строку за клопотанням, адже цей строк, що складає 6 місяців та розпочав свій перебіг з 01.11.2018р. не є пропущеним.

Розглянувши матеріали позовної заяви суд встановив, що позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України. Зазначений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний Одеському окружному адміністративному суду.

Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені ст. 170 КАС України,- відсутні.

Частиною 1 статті 12 КАС України в редакції Закону України від 03.10.2017 року №2147-VIII, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно ч. 3 ст. 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною 5 статті 12 КАС України визначено, що умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.

Відповідно до частини 3 статті 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що дана справа підлягає розгляду у порядку загального позовного провадження у відповідності до ч. 3 ст. 12 КАС України, враховуючи предмет позову та кількість учасників справи.

Також, разом з позовною заявою подано клопотання про витребування доказів, в якому просить суд витребувати у Головного управління Держгеокадастру в Одеській області оригінал (або засвідчену копію) наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 27.09.2018 року №15-6170/13-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність». В обґрунтування клопотання зазначено, що з метою отримання необхідних доказів 05.11.2018 року Білгород-Дністровська КЕЧ району на офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (http://odeska.land.gov.ua) подано запит на отримання публічної інформації, а саме копії наказу від 27.09.2018 15-6170/13-18-СГ. За відсутності у визначений законом строк відповіді від ГУ Держгеокадастру в Одеській області, 03.12.2018 року на запит Бїлгород- Дністровською КЕЧ району на офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (http://odeska.land.gov.ua) повторно подано запит на отримання публічної інформації, а саме копії наказу від 27.09.2018 № 15-6170/13-18-СГ. Крім того, як зазначив представник, 03.12.2018 року Білгород-Дністровською КЕЧ району на гарячу лінію Держгеокадастру подано скаргу стосовно порушення ГУ Держгеокадастру в Одеській області строку розгляду запиту на інформацію. За результатами розгляду вказаної скарги Держгеокадастром на адресу Білгород-Дністровської КЕЧ району надійшла відповідь за №М-27370/0-0.13-6556/6-18 від 17.12.2018 року з посиланням на інформацію ГУ Держгеокадастру в Одеській області про надання копії запитуваного наказу Білгород-Дністровській КЕЧ району листом № ЕГІ-540/0-527/0/63-18 від 08.11.2018 року. Однак, як зазначає представник позивачів, лист № ПІ-540/0-527/0/63-18 від 08.11.2018 року станом на день звернення з позовом до суду до Білгород-Дністровської КЕЧ району не надходив. 11.01.2019 року на адресу Білгород-Дністровської КЕЧ району надійшла відповідь Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за №11-15-0,3-12537/2-18 від 28.12.2018 року про надання належним чином завіреної копії наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 27.09.2018 року № 15-6170/13-18-СГ. Проте, як зазначає представник позивачів до вказаного листа відповідачем не додано засвідченої копії наказу, а лише фотокопію наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 27.09.2018 року № 15-6170/13-18-СЕ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність». Представник зазначив, що 15.012019 року з метою отримання належно завіреної копії наказу військовою прокуратурою Білгород-Дністровського гарнізону за вих. № 420 від 14.01.2019 року подано до канцелярії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (зареєстровано за вхідним номером 266/0/1-19) запит щодо надання засвідченої копії наказу від 27.09.2018 № 15-6170/13-18-СГ. Водночас станом на день подачі позову відповідь на запит відповідачем не надано.

Так, предметом даного спору є, зокрема, правомірність наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 27.09.2018 року №15-6170/13-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», однак в матеріалах справи відсутня належним чином засвідчена копія оскаржуваного наказу, при цьому з наданої позивачем копії наказу від 27.09.2018 року неможливо встановити всіх необхідних реквізитів, зокрема номеру наказу.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.6 ст. 80 КАС України встановлено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

З огляду на зазначене суд вважає за необхідне задовольнити клопотання заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України про витребування доказів та витребувати від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області засвідчену належним чином копію наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 27.09.2018 року №15-6170/13-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність».

Керуючись ст.ст. 12, 80, 121, 160, 161, 171, 173, 179-181, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за адміністративним позовом заступника військової прокуратури Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України (67707, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 11-А) в інтересах Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, 6), Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини (КЕЧ) району ( 67701, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Лікарняна, 1-А) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83), третя особа Тузлівська сільська рада Татарбунарського району Одеської області (68160, Одеська область, Татарбунарський район, с. Тузли, вул. Завгороднього, 29) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін.

Призначити підготовче засідання на 26.02.2019 року о 11:00 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №19 (другий поверх).

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати до суду засвідчену належним чином копію наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 27.09.2018 року №15-6170/13-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» у строк до 25.02.2019 року.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/gromadyanam/cases/.

Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала підлягає оскарженню лише в частині дотримання правил підсудності у встановлений статтями 295, 297 КАС України строк і порядок. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає, набирає чинності з моменту її підписання суддею.

Суддя М.М. Аракелян