Іменем України
08 лютого 2019 р. № 400/72/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила: 1) визнання протиправними дії Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахування окладу за війським званням та надбавки за вислугу років; надбавки за особливі умови служби в розмірі 25% від посадового окладу, премії в розмірі 35% від посадового окладу; визначення при перерахунку пенсії підсумку пенсії з надбавками в розмірі 3111,70 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 1425 грн., суми підвищення в зв'язку з даним перерахунком в розмірі 829,85 грн. (50% від 1659,70 грн.); виплати пенсії з урахування 50% суми підвищення; 2) зобов'язати Головне управління ПФУ у Миколаївській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.18, виходячи з основного розміру пенсії 58% грошового забезпечення, з урахуванням: посадового окладу в розмірі 2820,00 грн., окладу за військове звання в розмірі 880,00 грн., процентної надбавки за вислугу років (45%) в розмірі 1665 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за особливі умови служби в розмірі 25% від посадового окладу; премії в розмірі 35% від посадового окладу; та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% підвищення суми пенсії.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що позивач проходила військову службу в Збройних Силах України. Позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особі, звільненої з військової служби в розмірі 58% грошового забезпечення. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців. Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням окладів та розрядів військовослужбовців. Натомість, Кабінетом Міністрів України видано постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до якої, розмір підвищення його пенсії зменшено, з 1 січня 2018 р. до 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. до 75 відсотків. Позивач вважає, зазначене обмеження у 50 та 75 відсотків протягом 2018-2019 років на підвищення протиправним, яке суперечить вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Конвенції про права людини та практики Європейського суду з прав людини. Також, на переконання позивача, відповідач протиправно не включив при перерахунку пенсії позивача всі складові грошового забезпечення, які повинні враховуватися при перерахунку пенсії, що порушує його права.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В обгрунтування своєї позиції, відповідач у письмовому відзиві пояснив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка закріпила механізм проведення перерахунку строки виплати перерахованої пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою закріплено збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб, тобто встановлено право на перерахунок пенсії вищезазначеної категорії осіб, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за особливі умови служби, премія, Постановою №704 не передбачені. Також, позивачем не взято до уваги, що п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13..02.08 №45, встановлено, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Щодо виплати перерахованої пенсії, то згідно п.2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 1 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 - 50 відсотків, з 1 січня 2019 по 31 грудня 2016 - 75 відсотків, з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, головне управління проводить виплату пенсії у розмірі встановленому законодавством, а не в зменшеному, як стверджує позивач.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без виклику сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходила військову службу та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області як пенсіонер за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ОСОБА_1 визначено розмір пенсії 58% розміру грошового забезпечення.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою закріплено збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб (набула чинності 01.03.2018).
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, є підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв'язку з чим у позивача виникло право на перерахунок його пенсії.
24.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 20.02.2018, відповідно до якої необхідно перерахувати пенсії військовослужбовців з 01.01.2018 відповідно до розмірів грошового забезпечення визначених Постановою №704.
Крім того, п.2 зазначеної постанови визначено, що виплату перерахованих підвищених пенсій у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
На підставі вищевикладених постанов Кабінету Міністрів України, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області в квітні 2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Згідно Постанови №103 від 21.02.18 підвищення пенсії ОСОБА_1 складає 1659,70 грн., з них з 01.01.18 по 31.12.18 - 829,85 грн., а всього розмір пенсії склав 3111,70 грн., який враховуючи 50% підвищення у 2018 становить - 2281,85 грн.
Відповідно до ст.ст.13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії військовослужбовцям за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.51 Закону, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Законом гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у разі з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, але не визначено розмір, в якому таке підвищення повинно бути здійснено.
Більш того, ч.4 ст.63 Закону уповноважує визначати розмір такого підвищення Кабінет Міністрів України.
Так, постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 було встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Відповідно до п. 10 постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.
Разом з тим, постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також, п. 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року.
З наведених вище норм вбачається наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, у відповідача не було підстав для врахування під час перерахунку пенсії позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови праці, премії . Більш того, Порядком №45 передбачено, що головну управління ПФУ проводять перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видається державним органом, з якого особа була звільнена зі служби, для перерахунку пенсії. В довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.03.18 №ЮН-46917 такі види грошового забезпечення не зазначені.
Вирішуючи зазначену справу суд також враховує позицію Верховного Суду, висловлену по зразковій справі №802/2196/17, за якою колегія суддів дійшла висновку, що з урахуванням абз. 7 п. 5 Порядку №45, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення. Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
У будь-якому випадку, відповідач не вправі самостійно визначати розмір складових грошового забезпечення, а лише використовує відомості, надані державним органом, з якого був звільнений позивач, а саме довідку надану ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27.03.18 №ЮН-46917.
Кабінет Міністрів України скористався своїм повноваженням на визначення порядку, умов та розміру перерахунку, встановив у п.2 Постанови №103, що виплату перерахованих підвищених пенсій у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків.
Саме в такому розмірі, як передбачено Постановою №103 відповідач і здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 діяв правомірно, відповідно до вимог Постанови №103 та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд вважає за необхідним наголосити, що попередньою редакцією ч.3 (з 29.12.2015 ч.4) ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дійсно питання перерахунку пенсії військовослужбовця було прямо пов'язане з підвищенням розміру грошового утримання відповідної категорії діючих військовослужбовців. Так, попередньою редакцією передбачено, що перерахунок пенсій здійснюються лише в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Повноважень Кабінету Міністрів України на визначення розміру перерахунку пенсій, колишня ч.3 ст.63 Закону не передбачала.
Саме з цього приводу, 13.05.2015 Конституційним Судом України було ухвалене Рішення № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015, відповідно до якого надано офіційне тлумачення ст.63 Закону, «законодавцем застосовується єдиний підхід до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63). Виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України. Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення. З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним».
Натомість, 06.12.2016 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII, відповідно до якого ч.4 (колишня ч.3 до 29.12.2015) ст.63 Закону викладено у новій редакції.
Діюча в теперішній час редакція ч.4 ст.63 Закону, прямо уповноважує Кабінет Міністрів України визначати розмір перерахунку пенсій військовослужбовців.
Таким чином, Законом № 1774-VIII від 06.12.2016 законодавець розірвав пряму пов'язаність розміру пенсії призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розміром грошового утримання відповідної категорії діючих військовослужбовців.
За таких обставин, Рішення КСУ від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 втратило актуальність та не може бути застосовано до діючої редакції ст.63 Закону.
Щодо посилання позивача на практику Європейського суду з прав людини, то суд вважає за необхідне наголосити, що відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» та багатьох інших, Держава в межах своєї свободи дій вправі визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.
Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
У цьому ж випадку, Держава відразу врегульовала питання перерахунку пенсії, видавши нормативно-правових акт (Постанова №103), який зменшив належний позивачу розмір підвищення до пенсії у 2018 році на 50%, а у 2019 на 25%. А тому навіть не відбулося такого факту, що Держава відмовляла позивачу у виплаті передбачених законодавством платежів, що зазвичай визнається порушенням Конвенції.
В задоволенні позову відмовити.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) відмовити.
2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко