справа №1340/4086/18
07 лютого 2019 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Павліша О.Р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся з позовом у якому просить суд: визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області від 22.08.2018 року №0043014001.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 22.08.2018 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0043014001 згідно якого застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. за порушення вимог ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Вважає, що податковим органом вузько протлумачено визначені у ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» терміни місце торгівлі та торгова площа. Відповідач повинен був врахувати усю торговельну площу орендованого приміщення позивача за адресою: АДРЕСА_1, тобто 96,3 кв.м., а не лише 13,8 кв.м.
Ухвалою від 08.10.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 08.11.2018 року.
08.11.2018 року підготовче засідання відкладено на 04.12.2018 року.
Ухвалою від 04.12.2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду на 10.01.2019 року.
10.01.2019 року у судовому засіданні оголошено перерву до 07.02.2019 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що за результатами проведеної перевірки позивача працівниками ГУ ДФС у Львівській області складено акт №13/732/4000/НОМЕР_1, в якому встановлено порушення позивачем ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у місцях торгівлі менше 20 кв.м. Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів. Вважає, вимоги викладені в позовній заяві безпідставними, необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 зареєстрована суб'єктом господарювання, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області на підставі ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» відповідно до направлень та наказу на проведення фактичної перевірки від 01.08.2018 №4424 проведена фактична перевірка приміщення, в якому здійснює свою господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_3
Мета перевірки: дотримання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що регулюють виробництво і обіг алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
За результатами проведеної перевірки працівниками ГУ ДФС у Львівській області складено акт №13/732/4000/НОМЕР_1 від 01.08.2018 року про результатами фактичної перевірки з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, в якому заначено, що перевіркою встановлено порушення ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі вказаного акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0043014001 від 22.08.2018 року, яким на підставі ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовано штраф у розмірі 6800 грн.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення рішення протиправним, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ратифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом - сирцем виноградним, спиртом - сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995.
Відповідно до ч. 1 цього Закону, алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД ( 584а-18 ).
Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
В розумінні ч.1 ст.1 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Згідно п.11 ст.15-3 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів у невизначених для цього місцях торгівлі.
Згідно ч. 1 ст.17 цього ж Закону, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно абз. 10 ч. 2 ст.17 цього ж Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Львівській області в ході перевірки встановлено порушення позивачем ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у місцях торгівлі менше 20 кв.м.
Згідно матеріалів справи, між виконавчим комітетом Червоноградської міської ради, підприємства, установи, організації, яким надане майно територіальної громади міста Червоноград на праві господарського відання або праві оперативного управління - Червоноградський Народний дім (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (орендар) укладено договір оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Червонограда від 01.06.2018 року.
Відповідно до п.п.1 п.1 вказаного договору, орендодавець на підставі витягу з протоколу конкурсної комісії про передачу майна в оренду №9 від 07.06.2018 року, передає, а орендар приймає в оренду окреме індивідуально визначене майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Червоноград, далі - об'єкт оренди, яке знаходиться за адресою або специфікація у разі оренди іншого індивідуально визначеного майна: АДРЕСА_1 для використання 83,3 кв.м. під кафе, яке не здійснює продаж товарів підакцизної групи (8%) та 13,0 кв.м. продаж товарів акцизної групи (15%)
Таким чином, реалізація алкогольних напоїв здійснюється ФОП ОСОБА_3 в приміщенні торговельною площею 13,0 кв.м., що підтверджується договором оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Червонограда від 01.06.2018 року.
З наведеного вбачається, що ФОП ОСОБА_3 порушив вимоги ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в частині реалізації алкогольних напоїв у місцях торгівлі, площа яких становить менше ніж 20 кв. м.
Щодо покликання позивача про те, що податковий орган має враховувати усю площу орендованого приміщення за адресою: АДРЕСА_1, тобто 96,3 кв.м., суд вважає їх необґрунтованими та такими, що спростовані матеріалами справи.
Зокрема, у договорі оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Червонограда від 01.06.2018 року виокремлено площу для реалізації алкогольних напоїв у розмірі 13,0 кв.м.
Враховуючи викладене, відповідач правомірно, відповідно до вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосував до позивача штрафні санкції за податковим повідомленням-рішення від 22.08.2019 року №0043014001 у розмірі 6800 грн. за порушення вимог статті 15-3 названого Закону, в частині здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у місцях торгівлі менше 20 кв.м. (у невизначених для цього місцях).
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом не встановлено порушень вимог чинного законодавства суб'єктом владних повноважень.
З огляду на викладене, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог. У задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства, понесені позивачем судові витрати поверненню не підлягають.
Керуючись ст.ст.14, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення повністю.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 08.02.2019.
Суддя Крутько О.В.