Рішення від 31.01.2019 по справі 1340/5581/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/5581/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,

представників позивача: Лешеги В.В., Поплавської С.В.,

представника відповідача: Юрків Р.Р.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4, керівника Селянського (фермерського) господарства «Поплавський Богдан Євгенович»

до Головного управління Держгеокадастру у Львівські області

про визнання протиправною відмови, зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за межами населеного пункту с. Вільхівці Жидачівського району Львівської області в урочищі «За Дзюньком» у розмірі 15,7 га для ведення фермерського господарства та зобов'язати відповідача надати йому дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за межами населеного пункту с. Вільхівці Жидачівського району Львівської області, в урочищі «За Дзюньком» в розмірі 15,7 га для ведення фермерського господарства.

В аргументування позовних вимог позивач зазначає, що тривалий час використовує вказану земельну ділянку у розмірі 15,7 га на підставі договору оренди, сплачує орендну плату за землю на рахунок Вільховецької сільської ради. З метою відведення земельної ділянки неодноразово звертався до сільської ради, Жидачівської районної державної адміністрації, а згодом до Головного управління Держгеокадастру. Відмову відповідача вважає неправомірною.

21.11.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 13.12.2018 року.

Відповідач надав відзив на позовну заяву від 05.12.2018 року, вказує, що набуття права оренди на земельну ділянку для ведення фермерського господарства здійснюється на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону), за результатами проведення яких укладається договір оренди земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Можливість отримання зазначеної позивачем у заяві земельної ділянки для ведення фермерського господарства допустиме за умов, передбачених ст. 136 Земельного кодексу України, а саме: включення її до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах.

Позивач надав відповідь на відзив від 18.12.2018 року.

13.12.2018 року протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 14.01.2019 року.

24.01.2019 року оголошено перерву у судовому засіданні.

Позивач позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позові.

Відповідач проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позов.

31.01.2019 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

25.01.2005 рішенням Вільховецької сільської ради надано фермеру ОСОБА_4 у користування для ведення фермерського господарства земельні ділянки загальною площею 30 га, в тому числі в урочищі «За Дзюньком» площею 15,7 га та в урочищі «За селом» площею 14,3 га.

Як встановлено Львівським апеляційним адміністративним судом у справі № 876/5994/13, 05.03.2012 ОСОБА_4 подав заяву голові Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку площею 15,7 га в урочищі «За Дзюньком» для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Вільховецької сільської ради.

На вищевказану заяву управлінням Держкомзему у Жидачівському районі Львівської області за дорученням голови Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області 27.03.2012 року дано відповідь заявнику № 624, у якій вказано, що порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено ст. 123 Земельного кодексу України та надаються такі земельні ділянки через проект землеустрою щодо її відведення.

19.04.2012 року ОСОБА_4 звернувся до Вільховецької сільської ради щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 15,7 га в урочищі «За Дзюньком», за наслідками розгляду якої Вільховецькою сільською радою було прийнято рішення від 11.05.2012 року № 307 «Про розгляд заяви ФГ Поплавського Б.Є.», яким вирішено: керівнику фермерського господарства ОСОБА_4 звернутися з розгляду даного питання в Жидачівську РДА.

18.05.2012 року голова фермерського господарства ОСОБА_4 подав заяву голові Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 15,7 га в урочищі «За Дзюньком» для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Вільховецької сільської ради в оренду терміном на 49 років.

29.05.2012 року управлінням Держкомзему у Жидачівському районі Львівської області за дорученням голови Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області надано відповідь № 01-12/02-115, у якій вказано, що порядок передачі земельних ділянок в оренду юридичним особам визначено ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України. Згідно даної статті передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів та роз'яснено процедуру проведення земельних торгів.

20.07.2012 року ОСОБА_4 подав заяву голові Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області про надання дозволу на укладення договору оренди земельної ділянки площею 15,7 га в урочищі «За Дзюньком» для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Вільховецької сільської ради.

01.08.2012 року управлінням Держкомзему у Жидачівському районі Львівської області за дорученням голови Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області надано відповідь № 01-12/02-1160, у якій заявнику роз'яснено, що для проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки необхідно представити затверджену технічну документацію землеустрою.

07.08.2012 року ОСОБА_4 подав заяву голові Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області про надання дозволу на виготовлення технічної документації по укладенню договору оренди земельної ділянки площею 15,7 га в урочищі «За Дзюньком» для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Вільховецької сільської ради та про надання розпорядження для виготовлення технічної документації.

04.09.2012 року управлінням Держкомзему у Жидачівському районі Львівської області за дорученням голови Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області надано відповідь №01-12/02-1341, в якій вказано, що до заяви не долучено ряд необхідних документів, та, зокрема, не було вказано площу та місцезнаходження земельної ділянки, термін оренди земельної ділянки.

10.09.2012 року голова фермерського господарства ОСОБА_4 подав заяву голові Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею 15,7 га в урочищі «За Дзюньком» для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Вільховецької сільської ради в оренду терміном на 49 років. До заяви додано викопіювання з карти роздержавлення, копію паспорту та ідентифікаційного коду, свідоцтво про реєстрацію фермерського господарства.

10.10.2012 року управлінням Держкомзему у Жидачівському районі Львівської області за дорученням голови Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області надано відповідь № 01-12/02-1485, в якій вказано, що на земельну ділянку, яка вказана у заяві, розпорядженням Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області уже надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ФГ «Тур».

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2015 року у справі № 876/5994/13 визнано протиправною відмову Жидачівської районної державної адміністрації Львівської області від 10.10.2012 року у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області за межами населеного пункту в урочищі «За Дзюньком» площею 15,7 га. Зобов'язано Жидачівську районну державну адміністрацію Львівської області розглянути заяву ОСОБА_4 від 10.09.2012 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області за межами населеного пункту в урочищі «За Дзюньком» площею 15,7 га, у відповідності до положень Земельного кодексу України. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У порядку виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду Жидачівською районною державною адміністрацією надано ОСОБА_4 відповідь від 31.07.2018 року, якою відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області за межами населеного пункту в урочищі «За Дзюньком» площею 15,7 га з покликанням на п.4 ст. 122 Земельного кодексу України, згідно якої центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб, у даному випадку Головне управління Держгеокадастру у Львівській області.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_4 про заміну сторони виконавчого провадження з Жидачівської районної державної адміністрації та Головне управління Держгеокадастру у Львівській області.

ОСОБА_4 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області з заявою від 20.10.2018 року про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки за межами Вільховецької сільської ради в урочищі «За Дзюньком» у розмірі 15,7 га.

На зазначену заяву Головне управління Держгеокадастру у Львівській області надало позивачу відповідь від 02.11.2018 П-7876/0-5003/0/37-18, якою відмовило йому у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду з покликанням на те, що можливість отримання зазначеної у клопотанні земельної ділянки для ведення фермерського господарства допустиме за умов, передбачених ст. 136 Земельного кодексу України, а саме: включення її до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах.

Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель урегульовано ЗК України.

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначені ст. 116 ЗК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

За змістом положень частини 1 і 3 статті 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 123 ЗК України передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Так, вищезазначеною нормою визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

На підставі п.п. 1 та 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Зважаючи на зміст ч.2 ст.19 Конституції України, ГУ Держгеокадастру у Львівській області зобов'язане діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Лист-відповідь Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 02.11.2018 П-7876/0-5003/0/37-18 не містить визначених ч. 3 ст. 123 ЗК України підстав для відмови у задоволенні заяви позивача.

Крім того, відповідачем не враховано, що спірна земельна ділянка знаходиться у фактичному користуванні позивача, ним сплачується орендна плата. ОСОБА_4 з метою оформлення прав на землю з 2012 року звертається до органів державної влади та місцевого самоврядування та з різних причин, у тому числі у зв'язку зі змінами у законодавстві, право користування (оренди) на земельну ділянку розміром 15,7 га не оформлено.

Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, які не передбачені законодавством, діяло протиправно.

Однак, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура. Видача такого дозволу без необхідних дій суб'єкта владних повноважень в межах адміністративної процедури не гарантує забезпечення прав позивача у передбачений законом спосіб. Між тим, зі змісту наведених вище норм випливає, що втручанням у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобов'язання вчинити дії, а саме прийняття ним рішення за клопотанням заявника замість суб'єкта владних повноважень. Тобто законодавець передбачив обов'язок суду зобов'язати суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього. З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути заяву позивача з врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З врахуванням вказаного, суд прийшов до висновку, що позов слід задоволити частково, визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у наданні ОСОБА_4 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за межами населеного пункту с. Вільхівці Жидачівського району Львівської області в урочищі «За Дзюньком» у розмірі 15,7 га для ведення фермерського господарства, викладену у листі № П-7876/0-5003/0/37-18 від 02.11.2018 року та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_4 про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за межами населеного пункту с. Вільхівці Жидачівського району Львівської області, в урочищі «За Дзюньком» в розмірі 15,7 га для ведення фермерського господарства з врахуванням висновків суду.

Судові витрати розподілити між сторонами пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у наданні ОСОБА_4 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за межами населеного пункту с. Вільхівці Жидачівського району Львівської області в урочищі «За Дзюньком» у розмірі 15,7 га для ведення фермерського господарства викладену у листі № П-7876/0-5003/0/37-18 від 02.11.2018 року.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_4 про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за межами населеного пункту с. Вільхівці Жидачівського району Львівської області, в урочищі «За Дзюньком» в розмірі 15,7 га для ведення фермерського господарства з врахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, пр. В. Чорновола,4) за рахунок бюджетних асигнувань 352,40 грн. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 08.02.2019.

Суддя Крутько О.В.