Ухвала від 08.02.2019 по справі 812/1239/16

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

08 лютого 2019 року СєвєродонецькСправа № 812/1239/16

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,

за участю секретаря судового засідання Шеховцової А.С.,

без участі представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/1239/16 за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківський області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24 січня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/1239/16 за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківський області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заяви зазначено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року у справі № 812/1239/16, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року, адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Луганську МГУ ДФС, Офісу великих платників податків ДФС, Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, третя особа Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.

До 01 січня 2018 року публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» перебувало на обліку в Харківському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби. Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 26 вересня 2017 року № 632 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік», з урахуванням змін, внесених наказом Державної фіскальної служби України від 29 грудня 2017 року № 884, платника податків публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» не включено до Реєстру великих платників податків на 2018 рік та з 01 січня 2018 року переведено на облік до державної податкової служби у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області.

Облікову справу публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» листом від 04 січня 2018 року № 156/7/28-10-50-03-08 направлено до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області. Оскільки публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» з 01 січня 2018 року переведено на облік до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, тому Офіс великих платників податків ДФС на теперішній час не має технічних можливостей внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ПАТ «Луганськтепловоз» на суму 30460464,00 грн за липень 2013 рік, так як облікову справу із всіма додатками передано до іншої ДПІ.

На підставі викладеного заявник просив замінити боржника у виконавчому провадженні ВП № 58080363 з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Головне управління ДФС у Луганській області.

01 лютого 2019 року від представника Головного управління ДФС у Луганській області через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 5660/2019 надійшов відзив на заяву про заміну сторони виконавчого провадження від 01 лютого 2019 року б/н, в якому останній просить у задоволенні заяви Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі про заміну сторони виконавчого провадження відмовити (т.18 а.с. 28-32).

В обґрунтування заперечень зазначене, що матеріалами справи підтверджується, що ПАТ «Луганськтепловоз» перебувало на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби до 01 січня 2018 року. Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 02.10.2017 у справі № 812/1239/16 набрала законної сили 12 грудня 2017 року. У зв'язку з невиконанням в добровільному порядку рішення суду ПАТ «Луганськтепловоз» звернулось до суду із заявою про видачу виконавчого листа, який був виданий 31 січня 2018 року. Рішення суду у справі № 812/1239/16, яке набрало чинності і згідно зі статтею 124 Конституції України, є обов'язковим до виконання Офісом великих платників податків Державної фіскальної. Зазначає, що здійснюване у даній справі виконавче провадження є завершальною стадією її судового провадження. Звертає увагу, що на стадії розгляду справи по суті заміна відповідача не відбувалася. З іншого боку, за умови заміни сторони в адміністративній справі № 812/1239/16 на інший контролюючий орган (за різних обставин) на стадії розгляду справи по суті, обов'язок виконання рішення, яке набрало законної сили покладається на останній податковий орган. У даному випадку, провадження у справі відбувалося за участю Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, відповідач мав змогу бути присутнім під час судових засідань, надавати пояснення. Вважає, що обов'язок внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування заяву ПАТ «Луганськтепловоз» про повернення суми бюджетного відшкодування ПАТ «Луганськтепловоз» з бюджету податку на додану вартість на суму 30460464,00 грн за декларацією з податку на додану вартість за липень 2013 року покладений виключно на Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.

Зазначив, що за змістом положень статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» необхідними передумовами заміни судом сторони виконавчого провадження є, серед іншого, об'єктивна потреба у заміні сторони з огляду на неможливість подальшого провадження виконавчих дій без такої заміни. При цьому правонаступництво можливо на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його завершення. Однак, у Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби немає жодних підстав вважати Головне управління ДФС у Луганській області правонаступником.

Відповідно до пункту 10.14 розділу Х Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 квітня 2014 року № 462) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300 (далі - Порядок № 1588), після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого контролюючого органу (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим контролюючим органом.

ГУ ДФС у Луганській області вважає, що враховуючи вищевикладене, що ані ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області, ані ГУ ДФС у Луганській області не є правонаступником Офісу великих платників податків ДФС.

Також ГУ ДФС у Луганській області вважає, що зміна обліку платника податків не може бути підставою для заміни сторони виконавчого провадження, оскільки Офіс великих платників податків ДФС на даний час діє та не ліквідований, а заміна сторони у даній справі з Офісу з обслуговування великих платників податків ДФС на ГУ ДФС у Луганській області, на думку ГУ ДФС у Луганській області, фактично тягне за собою зміну рішення суду по суті, вихід за межі позовних вимог та вирішення питання, яке не було предметом розгляду у цій справі, що призведе до зміну способу і порядку виконання судового рішення.

ГУ ДФС у Луганській області також зазначає, що Офісом з обслуговування великих платників податків ДФС у заяві про заміну боржника у справі № 812/1239/16 не наведено жодних доказів неможливості виконання рішення суду, в тому числі Офісом великих платників податків ДФС не доведено, яким чином факт передачі ОВПП облікової справи підприємства до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області впливає на виконання судового рішення як такого, з огляду на приписи пункту 10.14 розділу X Порядку № 1588.

06 лютого 2019 року від Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України надійшла відповідь на відзив (т.18 а.с. 41), в якій відповідач зазначив, що Порядок ведення органами ДФС України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 (далі - Порядок № 422). Порядком № 422 передбачено, що оперативний облік сум нарахованих та сплачених податків ведеться за кожним платником та кожним видом платежу за формою інтегрованої картки платника (розділ І ч. 2, розділ її ч. І п. 1, далі - ЖП). Пунктом 4 частини 1 Розділу II Порядку № 422 передбачено, що при переведенні на обслуговування платника з одного органу ДФС до іншого (взяття на облік/зняття з обліку) у разі ліквідації чи реорганізації органу ДФС, адміністративно-територіальної реформи, зміни меж областей (Автономна Республіка Крим, області) (районів, міст) чи інших, не залежних від платника податків об'єктивних причин, унаслідок яких змінюється орган ДФС. в якому обліковується платник податків, здійснюються зняття з обліку платника податку в одному органі ДФС та взяття на облік в іншому відповідному органі ДФС. Переведення платників податків здійснюється на підставі переліку платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку, затвердженого відповідним органом ДФС вищого рівня. У день внесення до інформаційної системи в органі ДФС ознаки щодо належності до зазначеного переліку та зняття з обліку платника відбувається автоматична передача ІКП з попереднього місця обліку платника шляхом зміни реквізитів ІКП в частині кодів областей (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ та Севастополь), району відповідно до нового місця обліку платника з Фіксацією події в реєстрі передачі ЖП між органами 7ІФС. За новим місцем обліку платника отримані ІКП відображаються в реєстрі отриманих ІКП. У пункті 6 розділу III Порядку № 422 передбачено ведення оперативного обліку в ІПК всіх стадій заявлених до відшкодування сум ПДВ з часу їх зазначення у деклараціях до відшкодування з бюджету. 01.01.2018 підприємство передано на облік до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області. Проте, згідно з Положенням про ГУ ДФС у Луганській області, затвердженого наказом ДФС України від 31.07.2017 № 503, функції з адміністрування податків є функціями ГУ ДФС у Луганській області. Враховуючи вищевикладене, всі інтегровані картки платника ПАТ «Луганськтепловоз», в тому числі з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код бюджетної класифікації 14010100) та будь-які реєстраційні та облікові дані платника відсутні в ОВПП ДФС і виконати вище зазначене Рішення суду наразі неможливо.

Представники заявника, позивача, відповідачів, третьої особи та Головного управління ДФС у Луганській області в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином (т.18 а.с. 19-22).

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Заслухавши пояснення представника заявника та представника заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року у справі № 812/1239/16, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 (т.17 а.с. 236-241), позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківський області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю (т.17 а.с. 177-184).

Визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС щодо неподання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Луганській області висновку про відшкодування публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» податку на додану вартість за липень 2013 року.

Визнано протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо невнесення заяви публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2013 року на суму 30460464,00 грн до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Зобов'язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в порядку, передбаченому пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, заяву про повернення публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» суми бюджетного відшкодування та необхідні дані щодо відшкодування публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» з бюджету податку на додану вартість на суму 30460464,00 грн за декларацією з податку на додану вартість за липень 2013 року.

Стягнуто на користь публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» (код ЄДРПОУ 05763797) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень) 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996).

31 січня 2018 року позивачу за постановою від 02 жовтня 2017 року у справі № 812/1239/16, яка набрала законної сили 12 грудня 2017 року та підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», видано два виконавчих листа (т.17 а.с. 244).

Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 15.01.2019 відкрито виконавче провадження ВП № 58080363 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 812/1239/16, виданого Луганським окружним адміністративним судом 31 січня 2018 року, яким зобов'язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в порядку, передбаченому пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, заяву про повернення публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» суми бюджетного відшкодування та необхідні дані щодо відшкодування публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» з бюджету податку на додану вартість на суму 30460464,00 грн за декларацією з податку на додану вартість за липень 2013 року (т.18 а.с. 7зв.-8).

Згідно з інформацією, зазначеною в Автоматизованій системі виконавчого провадження, станом на 06 лютого 2019 року ВП № 58080363 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 812/1239/16, виданого Луганським окружним адміністративним судом 31 січня 2018 року, не завершене.

Відповідно до наказу Державної фіскальної служби від 26 вересня 2017 року № 632 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік» публічне акціонерне товариства «Луганськтепловоз» до реєстру великих платників з 01 січня 2018 року не входить.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06 лютого 2019 року № 1004978517 публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» станом на 31 травня 2018 року перебуває на обліку в державній податковій інспекції в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (т.18 а.с. 41-44).

Реєстраційну частину облікової справи платника податків публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» направлено до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області листом Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 04 січня 2018 року № 156/7/28-10-50-03-08 (т.18 а.с. 6).

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для заміни сторони виконавчого провадження, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині другій статті 2 КАС України наведені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, якими є, зокрема, прийняття (вчинення) таких рішень, (дій, бездіяльності) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

За визначенням статті 1 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Абзацом першим частини п'ятої статті 15 Закону № 1404 встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливо на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.

Щодо посилань представника Головного управління ДФС у Луганській області на пункт 10.14 Порядку № 1588, суд зазначає таке.

Згідно з абзацом третім пункту 10.14 розділу Х Порядку № 1588 після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі.

Матеріалами справи підтверджується, що публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» перебувало на обліку в Харківському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до 31 грудня 2017 року, тобто до закінчення бюджетного періоду - 2017 року.

Фактично рішення суду, яким Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в порядку, передбаченому пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, заяву про повернення публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» суми бюджетного відшкодування та необхідні дані щодо відшкодування публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» з бюджету податку на додану вартість на суму 30460464,00 грн за декларацією з податку на додану вартість за липень 2013 року, набрало законної сили 12 грудня 2017 року, проте виконано не було.

У зв'язку з невиконанням в добровільному порядку рішення суду публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» звернулось до суду з заявою про видачу виконавчого листа, який було видано 31 січня 2018 року.

Таким чином, обов'язок, визначений абзацом третім пункту 10.14 розділу Х Порядку № 1588, та рішення суду у справі № 812/1239/16, яке набрало чинності і згідно зі статтею 124 Конституції України є обов'язковим до виконання, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби не виконано до закінчення бюджетного періоду 2017 року.

Разом з тим, в ході судового розгляду заяви встановлено, що виконавче провадження № 58080363 з виконання виконавчого листа у справі № 812/1239/16, виданого Луганським окружним адміністративним судом 31 січня 2018 року, відкрито 15 січня 2019 року, тобто після взяття платника на облік в державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області та передачі облікової справи до державної податкової інспекції за новим місцем обліку.

Пунктом 5 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124, передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податкова податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.

Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» внесено зміни до Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 19-3.1 статті 19-3 Податкового кодексу України державні податкові інспекції, серед іншого, формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи.

Згідно з пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Згідно з пунктом 3 Порядку ведення реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року № 26, формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства.

За приписами пункту 4 Порядку № 26 орган ДФС вносить до Реєстру певні дані, зокрема, - дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання); - суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; - дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); дату складення та вручення платнику податку акта перевірки; -дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДФС; -дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується; -дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження; - суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 26 повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків.

Згідно з підпунктом 2 пункту 4 Положення про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженого наказом ДФС від 31 липня 2017 року № 503, Головне управління ДФС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює адміністрування податків і зборів та інших платежів, єдиного внеску в порядку, встановленому законом, забезпечує контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати до бюджету і відповідних позабюджетних фонді.

Відповідно до підпункту 16 пункту 4 зазначеного Положення Головне управління ДФС у Луганській області здійснює у межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб-платників подків, Єдиного банку даних про платників податків-юридичних осіб, Реєстру отримувачів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», реєстрів, банків та баз даних, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи, а також забезпечує ведення реєстру страхувальників єдиного внеску.

Підпунктами 45, 59 пункту 4 Положення визначено, що Головне управління ДФС у Луганській області здійснює контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Організовує збір податкової інформації та вносить її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (т.18 а.с. 45-55).

Порядок ведення органами ДФС України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року № 422 (далі - Порядок № 422).

Згідно з частиною другою Розділу I Порядку № 422 2 терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях, зокрема, інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Пунктом 4 частини 1 Розділу II Порядку № 422 передбачено, що при переведенні на обслуговування платника з одного органу ДФС до іншого (взяття на облік / зняття з обліку) у разі ліквідації чи реорганізації органу ДФС, адміністративно-територіальної реформи, зміни меж областей (Автономна Республіка Крим, області) (районів, міст) чи інших, не залежних від платника податків об'єктивних причин, унаслідок яких змінюється орган ДФС, в якому обліковується платник податків, здійснюються зняття з обліку платника податку в одному органі ДФС та взяття на облік в іншому відповідному органі ДФС. Переведення платників податків здійснюється на підставі переліку платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку, затвердженого відповідним органом ДФС вищого рівня.

Відповідно до пункту 1 частини першої Розділу II Порядку № 422 органу ДФС, в якому перебуває платник за основним місцем обліку, надається доступ до ІКП, відкритих за основним місцем обліку, для внесення відповідної інформації, а за неосновним місцем обліку - в режимі перегляду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки функції з адміністрування податків є функціями Головного управління ДФС у Луганській області, вжиття заходів щодо інформаційного наповнення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, зокрема, подання до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби інформації для внесення Реєстру даних про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків, належить до компетенції Головного управління ДФС у Луганській області, як контролюючого органу.

Оскільки ПАТ «Луганськтепловоз» перебуває на обліку у ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, Головному управлінні ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку, з огляду на все вище викладене Головне управління ДФС у Луганській області має доступ до ІКП платника.

Доказів перебування ПАТ «Луганськтепловоз» на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби як за неосновним місцем обліку, та відповідно доступу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до ІКП ПАТ «Луганськтепловоз» до суду не надано.

Таким чином, Головним управління ДФС у Луганській області не спростовані доводи Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про відсутність у нього будь-яких реєстраційних та облікових даних платника та відповідно відсутність змоги виконати постанови Луганського окружного адміністративного суду від 02.10.2017 № 812/1239/16.

З огляду на наведене, в даному випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції) Головного управління ДФС у Луганській області функцій Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо виконання рішення суду у справі № 812/1239/16.

Також суд зауважує, що в даному випадку той факт, що Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби не виконано вчасно свого обов'язку щодо виконання судового рішення та внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в порядку, передбаченому пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та необхідних даних щодо відшкодування з податку на додану вартість, не може бути підставою для позбавлення платника податків права, передбаченого пунктом 17.1.10 статті 17 Податкового кодексу України, на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом, та підставою для невиконання судового рішення.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Окрім цього, надаючи правову оцінку відповідності висновку суду щодо можливості заміни сторони у виконавчому провадженні по цій справі, слід зважати й на його ефективність з точки зору пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Так, Європейський суд з прав людини у справі «Case of Hornsby v. Greece» (рішення від 19 березня 1997 року, заява № 18357/91) в п. 40 констатував, що «…право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні гарантії, які надаються сторонам цивільного судового процесу - у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним, - і не передбачав би при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні Сторони зобов'язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію. Отже, виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатися як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6.

В даному випадку національним законодавством, а саме нормами Податкового Кодексу України, Закону України «Про виконавче провадження» встановлений механізм виконання рішення у разі зміни місця реєстрації платника податків.

Тобто, критерій «законності», яким оперує Європейський суд з прав людини, дотриманий.

Критерій «легітимності» також, на думку суду, дотриманий, оскільки при наявності законодавчо встановленого порядку досягається мета - належний захист права платника податків.

Крім того, в даному випадку також не порушується і критерій «пропорційності» або «необхідності у демократичному суспільстві».

З огляду на викладене, зважаючи на перебування публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» на обліку у державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області з 01 січня 2018 року, відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду 15 січня 2019 року, передання повноважень щодо інформаційного наповнення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, з 01 січня 2018 року до контролюючого органу за місцем обліку платника податку, враховуючи вимоги статті 124 Конституції України щодо обов'язковості виконання судового рішення та право платника, визначене пунктом 17.1.10 статті 17 Податкового кодексу України, суд вважає за необхідне здійснити заміну сторони виконавчого провадження - боржника, з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Головне управління ДФС у Луганській області.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/1239/16 за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківський області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Замінити боржника у виконавчому провадженні № 58080363 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 812/1239/16, виданого Луганським окружним адміністративним судом 31 січня 2018 року, яким зобов'язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в порядку, передбаченому пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, заяву про повернення публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» суми бюджетного відшкодування та необхідні дані щодо відшкодування публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» з бюджету податку на додану вартість на суму 30460464,00 грн за декларацією з податку на додану вартість за липень 2013 року, з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (ідентифікаційний код 39440996, місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11 г) на Головне управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повну ухвалу суду складено 08 лютого 2019 року.

СуддяС.М. Чиркін