10.2.4
Іменем України
04 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4456/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тихонова І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Шопіна А.М.
представників сторін:
від позивача - Яцун М.І.;
від відповідача - представник не прибув,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (92800, Луганська область, смт. Біловодськ, вул. Центральна, буд. 77) про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії, -
28 грудня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив суд:
- визнати протиправним рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком;
- зобов'язати відповідача призначити позивачу дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій та нарахувати пенсію з 02.08.2018.
Підставою подання позовної заяви є незгода позивача з рішенням відповідача від 31.10.2018 № 5187/03-18 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку з тим, що право на пенсію службовцям Збройних Сил України цим Законом не передбачено.
Зазначена відмова мотивована тим, що відповідач не призначив позивачу дострокової пенсії згідно із пунктом 4 частини першої ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з огляду на те, що п. 19 статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” надає право на отримання лише пільг, встановлених законодавством, але не право на призначення дострокової пенсії.
Ухвалою суду від 14 січня 2019 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.1-2).
Відповідач проти задоволення позову заперечив, про що подав на офіційну електронну адресу суду відзив на позовну заяву (а.с. 48-49), не підписаний електронним цифровим підписом особи та, в силу припису підпункту 2.2.18 пункту 2.2 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, має статус «Інформаційний», разом з тим суд вважає, за необхідне врахувати інформацію, зазначеному у відзиві на позов.
У ньому він просив суд відмовити у задоволені позову, у зв'язку з тим що право на призначення дострокової пенсії за віком у ОСОБА_1 не має.
Підставою відмови відповідача у призначенні пенсії ОСОБА_1 слугувало те, що встановлення статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надає право на отримання пільг, встановлених законодавством, але не дає право призначення пенсії згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону, оскільки право на пенсію службовцям Збройних Сил України цим Законом не передбачено.
Позивач в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підставі, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 29), причини неприбуття суду не повідомив.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (а.с. 6-7) відповідно до розписки - повідомлення 26.07.2018 звернувся до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду, з заявою про призначення пенсії відповідно до п.4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а. с.15).
Рішенням Біловодського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області від 31.10.2018 за № 5187/03-18 зазначено, що встановлення статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надає право на отримання пільг, встановлених законодавством, але не дає право призначення пенсії згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону, оскільки право на пенсію службовцям Збройних Сил України цим Законом не передбачено (а.с.17).
На підставі вищезазначеного рішення, відповідачем в призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовлено.
Судом встановлено, що згідно копії довідки:
- від 25.05.2016 № ВОС - 2294, виданої військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те що ОСОБА_1 дійсно в період з 30.09.2014 по теперішній час безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції: смт Біловодськ (а. с.10).
- від 10.07.2018 № 3144, виданої військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те що ОСОБА_1 дійсно в період з 30.09.2014 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції: смт. Біловодськ (а. с.11).
- від 04.12.2018 № 4927, виданої військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те що ОСОБА_1 дійсно в період з 30.09.2014 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції: смт Біловодськ (а. с.12).
- від 04.12.2018 № 4927, виданої військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те що ОСОБА_1 дійсно в період з 10.05.2018 по теперішній час бере участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів: смт Біловодськ Луганська область (а. с.13).
05.11.2018 року позивачем було отримано Рішенням Біловодського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області від 31.10.2018 за № 5187/03-18 (а. с.17 зворотній бік).
Суд зазначає, що наявність стажу роботи відповідачем не оспорюється, відповідні доводи відсутні.
Не погодившись із такою відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.
Відповідно до змісту п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу" № 2232-ХІІ. Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії в т.ч.: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Позивач є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку офіцерів запасу в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується військовим квитком та довідкою від 26.12.2018 №5226 виданої військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с.14; 18-19)
Пунктом 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 08.04.2016 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, виданий начальником управління персоналу заступник начальника штабу військової частини НОМЕР_3 полковник ОСОБА_2 (а. с.9).
Відповідно до розписки - повідомлення від 26.07.2018 позивачем подано необхідні документи до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду, з заявою про призначення пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а. с.15).
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.
Постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення.
В пункті 3 вищеназваної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно правові акти у відповідність із цією постановою.
Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачена можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій.
Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем були надані всі необхідні документи, а саме:
-посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 08.04.2016 та довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, які підтверджують його участь у бойових діях від 25.05.2016 № ВОС - 2294, виданої військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те що ОСОБА_1 дійсно в період з 30.09.2014 по теперішній час безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції: смт Біловодськ (а. с.10).
- довідка від 10.07.2018 № 3144, виданої військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те що ОСОБА_1 дійсно в період з 30.09.2014 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції: смт. Біловодськ (а. с.11).
- довідка від 04.12.2018 № 4927, виданої військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те що ОСОБА_1 дійсно в період з 30.09.2014 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції: смт. Біловодськ (а. с.12).
- довідка від 04.12.2018 № 4927, виданої військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те що ОСОБА_1 дійсно в період з 10.05.2018 по теперішній час бере участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів: смт. Біловодськ Луганська область (а. с.13).
Враховуючи вищевикладене, позивач надав документи в підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як військовослужбовець учасник бойових дій.
На підставі зазначеного та беручи до уваги те, що позивач має статус учасника бойових дій, досяг віку 55 років, має трудовий стаж більше 25 років, він підпадає під дію вимог п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, рішення Біловодського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області від 31.10.2018 за № 5187/03-18, яким зазначено, що встановлення статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надає право на отримання пільг, встановлених законодавством, але не дає право призначення пенсії згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону, оскільки право на пенсію службовцям Збройних Сил України цим Законом не передбачено, є протиправним та підлягає скасуванню.
На підставі вищезазначеного, щодо позовної вимоги про зобов'язання Біловодського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком починаючи з 02.08.2018, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.
Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач досягнув пенсійного віку ІНФОРМАЦІЯ_5 , таким чином пенсія призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 03.08.2018.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнений.
Керуючись ст.ст.257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41247269, 92800, Луганська область, смт. Біловодськ, вул. Центральна, буд. 77) про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Біловодського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області від 31.10.2018 за № 5187/03-18 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Біловодське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41247269, 92800, Луганська область, смт. Біловодськ, вул. Центральна, буд. 77) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) дострокову пенсію за віком, як учаснику бойових дій, та нарахувати суми пенсії з 03.08.2018 згідно п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 08.02.2019.
Суддя І.В. Тихонов