Ухвала від 08.02.2019 по справі 401/18/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в задоволенні заяви про забезпечення доказів

08 лютого 2019 року м. Кропивницький Справа № 401/18/19

провадження № 2-іс/340/9/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про забезпечення доказів ОСОБА_1 шляхом витребування документів до подання адміністративного позову з вимогами до Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, СП ТОВ "Світловодськпобут", -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про забезпечення доказів шляхом витребування документів до подання адміністративного позову з вимогами до Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, СП ТОВ "Світловодськпобут".

Заява вмотивована тим, що 26.11.2018 року Виконавчим комітетом Світловодської міської ради винесено рішення №703 щодо затвердження нових (збільшених) тарифів на опалення 1 оприлюднено в газеті "Світловодськ-Інформ" за 29.11.2018 року. Проте в публікації була відсутня будь-яка інформація щодо головного показника в обчисленні тарифів - річних питомих витрат тепла на 1 м2 опалювальної площі житлових та громадських споруд міста. Як це провадилось в попередніх рішеннях.

10 грудня 2018 р. заявник звернувся до Світловодської міської ради задля отримання відсутньої інформації. Проте замість інженерного, теплотехнічного розрахунку визначення питомих витрат тепла на 1 м2 опалювальної площі отримав бухгалтерські (кінцеві) цифри щодо вартості виробництва, транспортування та постачання теплових енергії.

Відтак заявник вважає, що відсутність теплотехнічного розрахунку унеможливлює проведення правильності визначення тарифів. Вказує на не прозорість процедури ціноутворення, що є порушенням його прав як споживача. Тому просить витребувати у осіб, які можуть отримати статус учасників справи (відповідачів) необхідні докази по справі, а саме - теплотехнічний розрахунок.

Ухвалою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 04.01.2019 року заяву про забезпечення доказів у адміністративному позові ОСОБА_1 (справа №401/18/19; 2-аз/401/1/19) разом з додатками, в порядку ст.29 КАС України, передано на розгляд Кіровоградському окружному адміністративному суду.

Вказана заява надійшла до суду 29.01.2019 року та передана на розгляд головуючому судді - Сагуну А.В.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 року заяву про забезпечення доказів залишено без руху з встановленням строку для усунення недоліків. 06.02.2019 року ОСОБА_1 недоліки вказаної вище заяви усунуто.

Ухвалою суду від 06.02.2019 року призначено судове засідання для розгляду заяви про забезпечення доказів на 08.02.2019 року о 10 год. 00 хв.

ОСОБА_1 просив розглянути заяву у письмовому провадженні (а.с.3).

Світловодська міська рада Кіровоградської області, СП ТОВ "Світловодськпобут" повідомлені належним чином, представники в судове засідання не з'явились.

Дослідивши матеріали заяви про забезпечення доказів, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

За визначенням статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до частин першої та другої статті 114 цього Кодексу суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.

Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.

Статтею 115 КАС України передбачено, що суд забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, витребуванням та оглядом доказів, у тому числі за місцем їх знаходження, забороною вчиняти певні дії щодо доказів та зобов'язанням вчинити певні дії щодо доказів.

Зі змісту наведених норм слідує, що суд забезпечує докази за наявності підстав припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.

Отже, забезпечення доказів - це механізм збору доказів, що гарантує збереження доказів, необхідних для підтвердження певних обставин у справі. При цьому збереження доказів зумовлене існуванням обставин, які свідчать про можливу втрату таких доказів або ускладнення чи неможливість їх подання.

Пунктами 4 та 5 частини першої статті 116 КАС України передбачено, що у заяві про забезпечення доказів повинно бути зазначено: докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні; обґрунтування необхідності забезпечення доказів.

В контексті вищевикладеного заява про забезпечення доказів повинна містити виклад обставин, які свідчать про небезпеку втрати доказів або неможливість чи ускладнення подання доказів у майбутньому.

Саме це відрізняє заяву про забезпечення доказів від звичайного клопотання про витребування доказів.

Статтею 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

З огляду на викладене вбачається, що на суб'єкта владних повноважень покладено зобов'язання доказати правомірність свого рішення в справах щодо його оскарження. Також чинним законодавством передбачено порядок витребування судом доказів як за власною ініціативою, так і за клопотанням учасника справи.

У поданій заяві ОСОБА_1 не зазначає про існування обставин можливої втрати, знищення, неможливості та ускладнення подання потенційними відповідачами у справі вказаного ним теплотехнічного розрахунку визначення питомих витрат тепла на 1 м2 опалювальної площі.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для забезпечення доказів, а тому подана заява задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини п'ятої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами розгляду заяви про забезпечення доказів суд постановляє ухвалу про задоволення чи відмову у задоволенні заяви.

Керуючись ст.ст.114-117, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволені заяви ОСОБА_1 про забезпечення доказів шляхом витребування документів до подання адміністративного позову з вимогами до Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, СП ТОВ "Світловодськпобут" - відмовити.

Копію ухвали надіслати заявнику, Виконавчому комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області та СП ТОВ "Світловодськпобут".

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун