08 лютого 2019 року Справа № 280/5224/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), в особі представника - адвоката ОСОБА_2 (АДРЕСА_2), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
06.12.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1), в особі представника - адвоката ОСОБА_2, до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Запорізькій області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Ліквідаційна комісія ГУ МВС в Запорізькій області, в якій позивач просить:
визнати проведений відповідачем перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 без врахування підвищення до посадового окладу (за особливі умови служби) в розмірі 15% від посадового окладу, надбавки за особливі важливі завдання в розмірі 50% від посадового окладу з врахуванням окладу за військове звання та вислугу років та премії в розмірі 201%, які були враховані при призначенні пенсії, неправомірними, та скасувати його;
зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років поліцейського, відповідно до наданої довідки від 22.03.2018 та з врахуванням підвищення до посадового окладу (за особливі умови служби) в розмірі 15% від посадового окладу, надбавки за особливі важливі завдання в розмірі 50% від посадового окладу з врахуванням окладу за військове звання та вислугу років та премії в розмірі 201%, які були враховані при призначенні пенсії, та виплатити різницю недоотриманої пенсії.
Крім того, просить розглянути справу в порядку загального позовного провадження.
Обґрунтовуючи заявлений позов, ОСОБА_1 зазначає, що звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» з 01.01.2016. Листом від 02.05.2018 за вих.№153/01.1-14 ГУ ПФУ у Запорізькій області повідомило позивача про проведення перерахунку пенсії в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 та про те, що виплата належної позивачу пенсії буде проводитись після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України. Однак, як стверджує позивач, перерахунок його пенсії здійснено у розмірі меншому, ніж призначений на день звільнення, оскільки, не враховано: розмір премії 201%, надбавки за особливо важливі завдання - 50% та підвищення до посадового окладу (за особливі умови служби), в розмірі 15% від посадового окладу. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 11.12.2018 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про залучення до участі в справі третьої особи - Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Запорізькій області, відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/5224/18. Судове засідання призначено на 09.01.2019 о 14:00 без виклику сторін.
Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 20.12.2018 вх. № 42111. Зокрема, вказав, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що в межах Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Відповідно до наданої довідки встановлено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2850,00 грн.; оклад за спеціальне звання - 2200,00 грн.; 45 % надбавка за стаж служби - 2272,50 грн.; 2,70 % премія - 197,71 грн. Отже, як стверджує відповідач, лише дані види грошового забезпечення підлягають врахуванню при перерахунку пенсії. Щодо інших видів грошового забезпечення, які позивачу було враховано при призначенні пенсії та на включенні якої для перерахунку пенсії наполягає позивач, то вони не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії. З огляду на таке, зазначає, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.
08.01.2019 від представника позивача надійшла заява за вх.№659 про розгляд справи за його відсутності та за відсутності позивача. На задоволенні позову наполягає.
Згідно з ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
В зв'язку з перебуванням судді Киселя Р.В. у відпустці, що підтверджується довідкою за вих.№02-35/19/9 від 18.01.2019, повний текст судового рішення складено та підписано 08.02.2019.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
25.07.2014 ОСОБА_1, призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням 34 років вислуги, що склало 70% відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 19, 22).
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення поліцейських відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» з 01.01.2016.
Листом від 02.05.2018 вих № 153/01.1-14 ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило позивача про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки, наданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області. Доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 2600,56 грн. зарахована на особовий рахунок ПАТ «Ощадбанк» у квітні поточного року. Розмір пенсійної виплати позивача на теперішній час складає 5264,15 грн. Також повідомлено, що згідно пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 сума перерахованих пенсій за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету (а.с. 20). До зазначеного листа відповідач додав довідку-розрахунок, відповідно до якої, до розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не було включено підвищення до посадового окладу (за особливі умови служби) в розмірі 15% від посадового окладу, надбавки за особливі важливі завдання в розмірі 50% від посадового окладу з врахуванням окладу за військове звання та вислугу років та премії в розмірі 201% (а.с. 21).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із вказаним позовом за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII (тут і далі нормативно-правові акти наведені в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України Постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до підпунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок його пенсії, у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Більш того, зазначене підтверджується правовими висновками Верховного Суду, що викладені у рішенні від 15 лютого 2018 року по справі №820/6514/17.
Судом встановлено, що на виконання вищевказаних положень законодавства відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій, визначеному рішенням КМУ для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) від 22.03.2018, виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС в Запорізькій області відповідно до Порядку № 45. Перерахунок здійснено виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2850,00 грн., оклад за спеціальне звання - 2200,00 грн., 45% надбавка за стаж служби - 2272,50 грн., 2,70 % премія - 197,71 грн., що і вказані у довідці (а.с. 21).
Вказані обставини не заперечуються і позивачем. Натомість, ОСОБА_1 вважає неправомірним неврахування при перерахунку його пенсії розміру премії 201%, надбавки за особливо важливі завдання 50 % (від посадового окладу з врахуванням окладу за військове звання та вислугу років) та підвищення до особового окладу (за особливі умови служби), в розмірі 15% від посадового окладу, як це зазначено у витягу з Автоматизованої системи Розрахунку пенсії ОСОБА_1 від 31.07.2015 (а.с 19).
Суд не погоджується із вказаними доводами позивача, з огляду на наступне.
По-перше, як вже було встановлено судом, перерахунок пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюється виключно на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виготовленої за формою, встановленою Порядком № 45.
При цьому, відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення та не врахована при перерахунку пенсії позивача.
Також, відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі №Пз/9901/1/18.
Тож, відповідачем у справі вже здійснено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданою ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області згідно вимог Порядку № 45 та враховано лише суми, вказані у даній довідці. Підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням надбавки за особливо важливі завдання 50%, премії 201% та підвищення посадового окладу 15% наразі відсутні.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У даному випадку, ГУ ПФУ в Запорізькій області довело, що діяло в межах, визначених нормами діючого законодавства при перерахунку пенсії ОСОБА_1 Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, відповідно до вимог ст.139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Кисіль