Рішення від 07.02.2019 по справі 809/1864/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" лютого 2019 р. справа № 809/1864/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гундяка В.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщення суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та згідно ст.63 даного Закону має право на перерахунок пенсії за наявності відповідних підстав.

Зокрема позивач вказав, що на виконання вимог, визначених КМУ, відповідачем було видано довідку про його грошове забезпечення однак в даній довідці протиправно було зменшено розмір премії. В позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що у відповідь на заяву про надання довідки з відповідним розміром надбавок та премій, з яких була обчислена призначена йому пенсія, Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області повідомила його, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року за №45, передбачено обрахування розміру премії для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Крім того відповідачем було зазначено, що такі види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове отримання поліцейських Національної поліції» чинним законодавством України вже не передбачені, тому до довідки про грошове забезпечення від 24.11.2017 року ці надбавки не включені. Позивач вважає таку відмову у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням усіх надбавок, доплат, підвищень та премії неправомірною та просив зобов'язати відповідача направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку із врахуванням усіх надбавок та премії у відповідному розмірі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2018 року відкрито провадження у даній справі, призначено розгляд справи відповідно до вимог статті 263 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу і третій особі п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов з дня вручення цієї ухвали.

Вказану ухвалу відповідачем отримано 16.01.2018 року, однак на момент прийняття судом рішення по справі відзив на позов на адресу суду не надходив. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.

У відзиві на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 24.01.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просило в задоволенні позову відмовити, оскільки чинним законодавством України надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю не передбачені. Крім того, функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії, не входять до компетенції третьої особи.

Ухвалою суду від 07.02.2018 року було зупинено провадження по даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі за №Пз/9901/1/18.

У звя'зку з набранням чинності вищевказаним рішенням після його перегляду Великою Палатою Верховного Суду відповідно до ухвали суду від 31.01.2018 року провадження у справі було поновлено.

Відповідно до частини 6 статті 162 та частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, оцінивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з огляду на нижчевикладене.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

З метою подання документів до органів ПФУ для перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області із заявою про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням постанови КМУ № 988 від 11.11.2015р.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія була призначена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та до розміру його грошового забезпечення було включено серед іншого, надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 40 %, надбавку за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 20% та премію - 70 %.

Відповідно до дослідженого судом письмового доказу 24.11.2017 року відповідачем видано довідку про грошове забезпечення відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 складається з посадового окладу - 3 100 грн., окладу за військове (спеціальне) звання - 2 200 грн., надбавки за стаж служби 35% - 1 885 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 465 грн. та премії 2,78% - 211,84 грн. (а.с. 25).

Згідно вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, серед іншого, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

У відповідності до частин третьої, четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, затверджено схеми посадових окладів поліцейських та схему окладів за спеціальним званням поліцейських.

При цьому порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 5 даного Порядку визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

З системного аналізу вищенаведених норм слідує, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, однак з урахуванням виключно тих видів та розмірів грошового забезпечення, які передбачені даною Постановою та Порядком за №45.

Як зазначалось вище, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. У п.5 Порядку 45 визначено, що щомісячна премія визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Крім того, визначено перелік надбавок, доплат для поліцейських, серед яких відсутні такі види надбавок як надбавка за виконання особливо важливих завдань, та надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, що були передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції).

Так, у рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

Судом встановлено, що до змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

За змістом зазначених норм на переконання суду, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області у відповідності до вимог чинного законодавства України, правомірно не включено до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, розрахованої згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", надбавку за особливо важливі завдання, надбавку за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю та встановлено премію у розмірі 2,78 %.

При цьому аналіз наведених норм дає підстави вважати, що постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 регулює порядок призначення пенсії в тому числі працівників органів внутрішніх справ, однак не поширюється і не може поширюватися на працівників МВС, оскільки спірні правовідносини регулюються Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", як спеціальним нормативно правовим актом.

Враховуючи вищевикладене, позивач, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, відповідно до виданої йому довідки про розмір грошового забезпечення, який складається з посадового окладу - 3 100 грн., окладу за військове (спеціальне) звання - 2 200 грн., надбавки за стаж служби 35% - 1 885 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 465 грн. та премії 2,78% - 211,84 грн. чи отримувати пенсію, призначену йому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 в якій до розміру його грошового забезпечення було включено серед іншого, надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 40 %, надбавку за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 20% та премію - 70 %.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, які є підставами для зміни розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому, ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії начальника відділу становить 2,78%.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду у зразковій справі за №Пз/9901/1/18, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду та набрало законної сили 12.12.2018 року.

Відповідно до положень ч.3 ст.291 КАС України суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року вказано, що висновки в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги позивачем є необґрунтованими та безпідставними, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

На підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, керуючись ст. ст. 246, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

УХВАЛИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з 07.02.2019 року, як дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 (код НОМЕР_1), АДРЕСА_1

відповідач: Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області, (код 08592193), вул. Сахарова,15, м.Івано-Франківськ, 76018;

третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя Гундяк В.Д.