Рішення від 08.02.2019 по справі 809/378/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" лютого 2019 р. справа № 809/378/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просив суд:

- визнати неправомірними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії без надбавки за особливо важливі завдання, зменшенням премії, зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області надати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 та постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 з врахуванням посадового окладу - 2700 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 2200 грн., надбавки за стаж служби -50% (2450 грн.), надбавки за особливо важливі завдання -56% (964,32 грн.), премії -15% (402,95 грн.) та скерувати нову довідку про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до виплати пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру;

- визнати неправомірною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1086/108/05/8-17 від 01.06.2017 з врахуванням показників вказаних вище премії 15% (402,95 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань - 56% (964,32 грн.) та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 10.04.2018 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.

18.01.2019 провадження у справі поновлено, про що винесено ухвалу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання вимог законодавства, яким установлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, відповідачем надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 56 %, а також зазначено премію в розмірі 2,32% замість 15%. На думку позивача, вказана надбавка та розмір премії повинні бути включенні у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та враховані при перерахунку пенсії, оскільки такі ним отримувались під час проходження військової служби та були враховані при призначенні пенсії, а виключення надбавки із довідки та зменшення розміру премії є незаконним, порушує його конституційне право та гарантії на належний соціальний захист. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають враховуватися види грошового забезпечення, визначені постановою КМ України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988. При цьому, зазначив, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, та премія не можуть ставитись у залежність від результатів роботи інших працівників чи визначатись виходячи із середнього показника, а повинні відповідати розміру фактичної за останньою штатною посадою, що бралась до розрахунку при оформленні пенсії, і це передбачено ч.15 ст.43 Закону України «Про пенсійне щзабезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Посилання пенсійного органу на відмову у перерахунку пенсії з підстав відсутності бюджетного фінансування вважає незаконним.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 15.03.2018, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив (а.с.47-52). Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки вважає безпідставними позовні вимоги позивача. Зазначив, що функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія не входять до його компетенції. Також зазначив, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, що була встановлена постановою КМ України №1294 від 07.11.2007 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) на даний час не передбачена постановою КМ України №988 від 11.11.2015, а розмір премії для перерахунку визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року, а тому є безпідставним включення такої надбавки та такий розмір премії у довідку про розмір грошового забезпечення. Зазначив, що постановою КМ України №45 від 13.02.2008 року передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Крім цього, зазначив що Головним управлінням ПФ України в Івано-Франківській області повернуто Ліквідаційній комісії УМВС України в Івано-Франківській області довідку для її додаткового оформлення, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за січень 2016.

Відповідач - Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

19.03.2018 позивачем подано суду відповідь на відзив, згідно якого вважає правову позицію відповідача помилковою та безпідставною.

Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 30.03.2012 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом за пенсійною справою від 19.02.2018 (а.с.13).

Пенсію призначено з урахуванням відомостей про грошове забезпечення, в яких окрім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, враховані також надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 56% та премія у розмірі 15 % .

01.06.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу №1086/108/05/8-17 (а.с.17). В довідці зазначено, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМ України від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою старший слідчий по особо-важливих справах СВ УВС в області прирівняною до посади старший слідчий аппарату ГУНП включає посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за стаж служби (50%), премію (2,32%).

27.12.2017 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, якою просив здійснити перерахунок призначеної у 1993 році йому пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпеечння працівників поліції за посадові оклади і спеціальні звання, які перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників міліції, встанчолених постановами КМ України №900-V111 та №947 від 18.12.2015 (а.с.21).

09.01.2018 позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області із заявою, відповідно до якої просив, зокрема, видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням премії у розмірі 15% та надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 56% (а.с.18).

Листом від 15.01.2018 відповідач повідомив позивачу, що довідку №1086/108/05/8-17 від 01.06.2017 про розмір грошового забезпечення направлено до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії, в яку включено всі види грошового забезпечення, що передбачені постановою КМ України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейським Національної поліції», зокрема: посадовий оклад -2700, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції -2200, надбавка за стаж служби (50%) -2450, премія (2,32%) -170,52 (а.с.15-16). Позивачу роз'яснено, що довідка виготовлена з урахуванням постанови КМ України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу МВС № 260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", наказу МВС №138 від 17.02.2017р., інформації НПУ про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 року за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою КМ України №988 від 11.11.2015.

Аналогічне вказано позивачу листом Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 24.01.2018 за наслідками розгляду звернення позивача від 09.01.2018 (а.с.19-20).

03.01.2018 та 16.01.2018 на адресу позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направлено листи, якими повідомлено, що питання проведення перерахунку та виплати пенсії у зв'язку з набранням чинності постановою КМ України №988 від 11.11.2015 буде розглянуто без особистого звернення позивача і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а також роз'яснено, що визначення складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії визначається відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповіднот до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осбі», затвердженого постановою КМ України №45 від 13.02.2008 (а.с. 24-25).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі також - Закон № 2262-XII), у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" (надалі також - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (надалі також - Закон № 900-VIII). Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом №900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі також - постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та постанови №988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі також - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі також Порядок №45).

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Як слідує з матеріалів справи, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56 %, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Таким чином, з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону №2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, суд приходить до висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Також суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинно бути включено премію у розмірі 15%, яку позивач отримував під час проходження служби, оскільки згідно наведених вище норм законодавства у довідці вказується середній розмір премії, що фактично виплачено поліцейському на відповідній посаді за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.

Дана правова позиція узгоджується з правовими висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 12.03.2018 в зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), залишеною без змін Постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Суд вважає за необхідне також зазначити, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги про визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії без надбавки за особливо важливі завдання, та зменшенням премії, зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області надати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 та постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 з врахуванням посадового окладу - 2700 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 2200 грн., надбавки за стаж служби 50% - (2450 грн.), надбавки за особливо важливі завдання - 56% (964,32 грн.), премії -15% (402,95 грн.), скерувати нову довідку про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до виплати пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру, є необгрунтованими та не підлягають до задоволення.

Наведене у листах №1477/Х-15 від 03.01.2018, №67/Х-15 від 16.01.2018 твердження ГУ Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд питання щодо проведення позивачу перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв'язку із набранням чинності Постановою №988 без особистого звернення позивача та лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України суд вважає помилковим та таким, що суперечить правовим висновкам висловленим Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018, з огляду на таке.

Відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з статтею 10 зазначеного Закону, обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Частинами першою та другою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Частиною першою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV (в редакції від 02.12.2012) суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція висвітлена в рішенні Верховного Суду по зразковій справі №820/6514/17 від 15.02.2018, а також у рішеннях Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

З огляду на зазначені положення, та враховуючи наявність законних підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону №900-VIII, суд вважає посилання відповідача на відсутність фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій, необґрунтованим та недопустимим.

Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №1086/108/05/8-17 від 01.06.2017, саме з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на якого покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1086/108/05/8-17 від 01.06.2017.

З огляду на висновок суду про відсутність підстав для включення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56% та премії у розмірі 15% до складу грошового забезпечення позивача, не підлягає задоволенню і позовна вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань 56%, премії 15% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 без обмежень.

Підсумовуючи все вищевинаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог. Відтак, підлягають стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 281,92 грн., що пропорційно становить 20 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору згідно з квитанцією №0.0.971940258.1 (а.с.3).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1086/108/05/8-17 від 01.06.2017.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області сплачений судовий збір в розмірі 281,92 грн. (двісті вісімдесят дві гривні 92 копійки).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1

Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області (вул. Сахарова 15, м.Івано-Франківськ, 76018)

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018)

Суддя Біньковська Н.В.