08 лютого 2019 року м. Житомир
справа № 806/636/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо відмови у виготовлені та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки для перерахунку пенсії, з включенням у довідку розміру грошового забезпечення з врахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988, що включає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, премію;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2600 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років (25%) - 1150 грн.;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 2875 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 260 грн.;
- премія 63,9% - 5677,52 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання вимог законодавства, яким установлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області склала та подала до Головного управління Пенсійного фонду у Житомирській області довідку №85/9585 від 11.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій, на переконання позивача, протиправно не було включено наступні види грошового забезпечення, а саме, надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, а також неправомірно зменшено розмір премії, яку він отримував з 63,9% до 3,14%. Позивач вважає, що відповідач створив передумови для неврахування надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушив конституційні права та гарантії позивача на належний соціальний захист.
Вважає, що при перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають ураховуватися види грошового забезпечення, визначені, насамперед, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294 (далі - постанова Кабінету Міністрів України №1294). При цьому при перерахунку пенсії враховуються із установлених постановою Кабінету Міністрів України №1294 лише ті види та розміри грошового забезпечення, які постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» 11.11.2015 №988 (далі постанова Кабінету Міністрів України №988) не змінені та які нею не передбачені.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 09.02.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.
23 лютого 2018 року відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву за вхідним №4142/18, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість.
В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що направлена відповідачем до Головного управління Пенсійного у Житомирській області довідка №85/9585 на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії складена відповідно до вимог пункту 5 Порядку №45 та на виконання вимог частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (в редакції, чинній з 01 січня 2016 року) (далі - Закон №2262-ХІІ). Постановою Кабінету Міністрів України №988 було вперше встановлено види грошового забезпечення для поліцейських, будь-яких доповнень до постанови Кабінету Міністрів України №1294 не прийнято. У постанові Кабінету Міністрів України №988, прийняття якої є підставою для перерахунку пенсії, надбавка за виконання особливо важливих завдань відсутня, саме тому дану надбавку не було включено у довідку №85/9585 від 11.05.2017 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії. Щодо премії в розмірі 3,14 %, зазначає, що цей показник є середнім, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Також зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України №1294 не може доповнювати постанову Кабінету Міністрів України №988, оскільки вони регулюють різні суспільні правовідносини.
Окрім того, відповідач у прохальній частині відзиву на позовну заяву просить суд залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
З приводу викладеного суд зазначає, що відповідачем в порушення положення статей 166, 167 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про залучення до участі у справі третьої особи не викладено окремим письмовим документом із дотриманням вимог, визначених ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.2 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно з ч.4 ст. 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Відповідно до ч.5 ст.49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства суд зазначає, що передумовою залучення до участі у справі третіх осіб є встановлення того, що рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Суд критично ставиться до доводів відповідача та наголошує, що в матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження обставин, що судове рішення, прийняте за результатами розгляду справи, може вплинути на права та обов'язки Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.
Предметом даного позову є визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо не виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а саме: процедура її виготовлення, порядок, підстави та повноваження Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області при виконанні такого обов"язку.
Належного обґрунтування на підтвердження можливого порушення прав та обов'язків суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, відповідачем надано не було.
Отже, клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі третьої особи задоволенню не підлягає.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 провадження у справі №806/636/18 зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (номер провадження Пз/9901/1/18).
Згідно з ухвалою суду від 22.12.2018 провадження в адміністративній справі поновлено, розгляд справи призначено у відкритому судовому засіданні на 25.01.2019.
Позивач у визначений день та час не прибув до суду, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав, проте 05.03.2018 позивач подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі.
Відповідач у визначений день та час свого повноважного представника до суду не направив, проте 05.03.2018 подав до суду заяву про розгляд справи без участі його представника.
Зважаючи на неявку сторін, подані сторонами заяви та керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд переходить до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з урахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Складення повного судового рішення відкладалося, у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні 28.01.2019 та тимчасовою непрацездатністю з 29.01.2019 по 07.02.2019.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до довідки 85/9585 від 11 червня 2012 року розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 було обраховано з наступних складових:
- посадовий оклад -750 грн;
- оклад за військовим званням - 125 грн;
- надбавка за вислугу років (25%) - 218,75 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 546,88 грн;
- надбавка за секретність (10%) -75 грн;
- премія (63,9%) - 1096,29 грн (а.с. 12).
У зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирської області позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/9585 від 11.05.2017, в якій зазначено, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01 січня 2016 року, за посадою старший інспектор відділення транспортної дисципліни при управлінні Міністерства внутрішніх справ, старший інспектор, апарат головних управлінь Національної поліції, становить: посадовий оклад - 2600 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн; надбавка за стаж служби в розмірі 25 % - 1150 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 260 грн; премія у розмірі 3,14 % - 188,71 грн (а.с.11).
Вважаючи, що до довідки від 11.05.2017 №85/9585 протиправно не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку позивач отримував на час звільнення з органів внутрішніх справ та вказано розмір премії не 63,9 %, а 3,14 %, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області із відповідною заявою, в якій просив виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення з включенням до неї надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премії у розмірі 63,9% та направити її до органу Пенсійного фонду України (а.с.13).
Листом від 05.02.2018 №П-69лк/48-2018 Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області відмовила позивачу у виготовленні та направленні до органу Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, оскільки вона відповідає вимогам чинного законодавства і зміні не підлягає (а.с.14).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про національну поліцію" №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом №900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України №988, та враховуючи зазначені положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ України.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та постанови Кабінет Міністрів України №988 Міністерство внутрішніх справ України видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Пунктом 2 наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, а саме - 27 травня 2016 року, та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45).
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку №45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійний фонд України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійний фонд України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку №45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява №63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №988 та наказом №260, чинним законодавством України, а саме постановою Кабінету Міністрів України №1294 та наказом №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Отже, як свідчать матеріали справи, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, яка була включена позивачу на момент перерахунку пенсії у 2012 році, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення №85/9585 від 11.05.2017 премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 3,14% замість 63,9%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до листа Національної поліції України від 19 квітня 2017 року №4060/03/48-2018 Міністерству внутрішніх справ України доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені в грудні 2015 року, зокрема середній розмір премії поліцейського за посадою старший інспектор становить 3,14 %
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 3,14 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 63,9%, як отримував позивач, немає.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а), а відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що відповідач при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 01.01.2016, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене правові підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до положень ст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255, 291, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідн. номер НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (вул. Старий Бульвар, буд. 5/37, м. Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 08592164) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі: 08 лютого 2019 року.
Суддя А.В. Горовенко