08 лютого 2019 року м. Житомир
справа № 240/5410/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в неоформлені та ненаправлені документів капітана запасу ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області;
- зобов"язати Житомирський обласний військовий комісаріат оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для призначення пенсії за вислугу років капітану запасу ОСОБА_4 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно із наказом №174 від 13.09.2007 його звільнено з військової служби у запас, вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 17 років.
31 березня 2018 року позивачу виповнилось 45 років, у зв"язку з чим він звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просив сформувати та направити документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для призначення пенсії за вислугою років, відповідно до пункту “в” ст.12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Однак, листом від 10.10.2018 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивачу, що відповідно до змісту відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, підстав для відправки особової справи до органу Пенсійного фонду України для підрахунку вислуги років немає.
Позивач вважає, що йому фактично було відмовлено в формуванні та направленні документів для призначення пенсії. Вважає дії відповідача незаконним та такими, що порушують його права на призначення пенсії.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 20.12.2018 за правилами спрощеного позовного провадження.
06 грудня 2018 року відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву (вх.№23873/18), в кому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування відзиву на позовну заяву зазначає, що відповідно до п. “в” ст.12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей". Проте, оскільки позивачу виповнилось 45 років, 31.03.2018, а на момент звільнення з військової служби, а саме 13.09.2007, вислуга років у позивача складає 17 календарних років, тому позивач не має права на пенсію згідно із положеннями Закону України “Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей” та Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.
19 грудня 2018 року позивач надіслав до суду заперечення на відзив (вх.№24768/18) в якому зазначає, що в момент звільнення з військової служби, а саме 13.09.2007, мав вислугу років, яка становила - 17 календарних років, а редакція Закону України “Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей” чинна на момент його звільнення, передбачала право на пенсію за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 15 календарних років і більше.
Також зазначає, що відповідно до положень ст.22 Конституції України при прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод, саме тому позивач вважає, що має право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей”.
Згідно з довідкою від 20.12.2018 розгляд справи відкладено на 25.01.2019, у зв"язку з задоволенням клопотання позивача про відкладення розгляду справи.
Позивач та представник позивача у визначений день та час, 25.01.2019, прибули до суду, проте перед початком судового засідання, через канцелярію суду, подали клопотання (вх.№1647/19) про розгляд справи у письмовому провадженні.
Представник відповідача, у визначений день та час, прибув до суду проте перед початком судового засідання, через канцелярію суду, подав клопотання (вх.№1645/19) про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Зважаючи на подані сторонами клопотання та керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд переходить до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Складення рішення в повному обсязі відкладалося, у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні 28.01.2019 та тимчасовою непрацездатністю з 29.01.2019 по 07.02.2019.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , проходив військову службу в Збройних Силах України.
На підставі витягу з наказу заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 13.09.2007 №174 прийнято наказ начальника Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова Національного авіаційного університету капітана ОСОБА_3 , відповідно до якого старшого інженера відділення приймально-передавальних радіопристроїв навчальної лабораторії радіотехнічних систем кафедри радіотехнічних систем факультету радіоелектронної розвідки, відповідно до Положенням про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України звільнено з військової служби у запас за п.63 п.п.“г” ( у зв"язку зі скороченням штатів) (а.с.20).
17 квітня 2018 року позивач звернувся до Житомирського об"єднаного міського військового комісаріату із заявою, в якій просив направити примірник особової справи для розрахунку вислуги років на пенсію у зв"язку з тим, що відповідно до п. “в” ст.12 Закону України “Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їх сімей”, в редакції чинні на момент звільнення з військової служби, він має право на отримання пенсії за вислугу років у зв"язку з досягненням 45 річного віку (а.с.59).
15 травня 2018 року Житомирський об"єднаний військовий комісаріат супровідним листом №338/дск, направив до Житомирського обласного військового комісаріату особову справу капітана запасу ОСОБА_3 для підрахунку пенсії (а.с.58).
Житомирський обласний військовий комісаріат листом від 22.05.2018 №3670 повідомив Житомирський об"єднаний міський військовий комісаріат, що у зв"язку з тим, що підстави для здійснення підрахунку вислуги років на пенсію капітану ОСОБА_4 немає, повертає його особову пенсійну справу (а.с.57).
В подальшому, у зв"язку з отриманням позивачем копії листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.05.2018, він звернувся безпосередньо до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою від 06.09.2018, в якій просив надати відповідь щодо того, у зв"язку з чим не було сформовано та передано до органу Пенсійного фонду України документи необхідні для призначення і виплати йому пенсії за вислугу років (а.с.56).
Листом від 13.09.2018 №6230 Житомирський обласний військовий комісаріат направив запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив роз"яснити, чи має заявник - ОСОБА_5 , право на пенсію за вислугу років з урахуванням трудового стажу відповідно до редакції Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, який діяв на момент його звільнення (а.с.55).
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 26.09.2018 №11986/04-01 надало відповідачу відповідь, у якій зазначило, що зберігається право на пенсію за вислугу років для осіб, які були звільнені зі служби до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VI та мають вислугу 20 років, у разі призову їх на службу у зв'язку з мобілізацією та подальшою демобілізацією або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію (а.с.54).
Житомирський обласний військовий комісаріат листом від 10.10.2018 №6970 повідомив позивача, що відповідно до ч.2 ст.17 Закону України особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб зазначених у частині 3 ст.5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України.
На підставі вказаного, повідомлено позивачу, що підстав для відправки його особової справи на підрахунок вислуги років немає (а.с.53).
Позивач не погоджуючись із діями відповідача, для захисту свого порушеного права звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Зокрема, пунктом 1 Порядку №3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, зокрема, Міністерства оборони України.
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Суд зазначає, що у даному випадку таким уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України є Житомирський обласний військовий комісаріат.
Разом з тим, пунктами 12 і 13 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
Аналізуючи зміст зазначених положень, суд приходить до висновку про те, що на Міністерство оборони України, зокрема його уповноважені структурні підрозділи - ІНФОРМАЦІЯ_2 , у випадку вирішення питання про призначення пенсії у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів, проте чинними нормами права не передбачено права на відмову у направленні необхідного пакету документів для призначення та нарахування пенсії уповноваженому органу Пенсійного фонду України.
Суд зазначає, що уповноваженим органом, який здійснює призначення та нарахування пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” є орган Пенсійного фонду України, саме тому у них наявні повноваження, щодо встановлення та зазначення про наявність чи відсутність підстав для призначення пенсії позивачу.
Окрім того, суд зазначає, що чинними нормами права не передбачено обов"язку, щодо надіслання уповноваженими структурними підрозділами, відповідно до Порядку №3-1, запиту до органу Пенсійного фонду України та на підставі такої відповіді прийняття рішення щодо направлення документів для призначення пенсії.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій Житомирського обласного військового комісарітату щодо не оформлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області документів військовослужбовця ОСОБА_3 для призначення йому пенсії.
Суд зазначає, що “ефективний засіб правого захисту” у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Застосовуючи механізм захисту права та його ефективного відновлення, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за можливе зобов”язати Житомирський обласний військовий комісаріат підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_4 відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженою постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 за №3-1.
Покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.
Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем в порушення ч. 2 ст. 77 КАС України не спростовано, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів доведено наявність протиправних дій відповідача, а тому позовні вимоги ОСОБА_3 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача, пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_1 ) до Житомирського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не оформлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області документів військовослужбовця ОСОБА_3 .
Зобов"язати Житомирський обласний військовий комісаріат підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області документи для вирішення питання щодо призначення ОСОБА_4 пенсії за вислугу років відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 за №3-1.
Стягнути за рахунок бюджетних ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 704 (сімсот чотири) грн 80 (вісімдесят) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі: 08 лютого 2019 року.
Суддя А.В. Горовенко