Іменем України
07 лютого 2019 року
Київ
справа №813/4226/17
адміністративне провадження №К/9901/64938/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг»
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018 (колегія у складі суддів: Довга О.І., Гулид Р.М., Запотічний І.І.)
у справі№ 813/4226/17
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг»
до Офісу великих платників податків ДФС
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» (далі - Товариство) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у Львівській області (правонаступник якого є Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, далі - ДФС), у якій просило визнати протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення №0012274806 від 26.10.2017 в частині, що стосується накладення штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації акцизних накладних №649 від 07.07.2017, №650 від 07.07.2017, №655 від 07.07.2017, №652 від 07.07.2017, №658 від 08.07.2017, №660 від 08.07.2017, №659 від 08.07.2017, №656 від 08.07.2017, №657 від 08.07.2017.
Позовну заяву обґрунтовує тим, що відповідач в порушення приписів статті 120-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) застосував, вказаним рішенням, до нього фінансову санкцію за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних, адже вони були зареєстровані вчасно, - 22.07.2017, з урахуванням неотриманням в цей операційний день відповідних квитанцій.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 (суддя - Качур Р.П.) позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано податкове повідомлення-рішення ДФС № 0012274806 від 26.10.2017 в частині застосування штрафних фінансових санкцій в (оскаржуваній) сумі 18266 грн. 41 коп.
Рішення суду мотивовано тим, що позивач не допустив порушення, визначеного за ним ДФС, так як подав акцизні накладні в межах строку, відведеного ПК України для їх реєстрації контролюючим органом, який в цей операційний день не видав квитанції про таку реєстрацію.
Натомість суд апеляційної інстанції, постановою від 18.09.2018 рішення суду першої інстанції скасував, у задоволені позову відмовив, ствердивши, що фактично акцизні накладні отримані контролюючим органом лише 24.07.2017.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій його просить скасувати, залишивши рішення суду першої інстанції без змін, так як, на його думку, воно прийнято справедливо. Натомість суд апеляційної інстанції замість належних доказів надіслання акцизних накладних, - квитанцій, безпідставно надав перевагу роздруківкам, що надані відповідачем, які не є належними доказами. Крім того, наголошує, що в порушення гарантованого права на розгляд справи за його участі, він дізнався про перше судове засідання суду апеляційної інстанції лише в день його проведення, а про друге від працівника суду, до початку якого заявлено клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку із знаходженням представника у відрядженні. Однак таке клопотання було проігноровано.
У письмовому відзиві на вказану касаційну скаргу, який надійшов до Верховного Суду поставлено питання про залишення її без задоволення, а оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції - без задоволення.
Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведено перевірку дотримання Товариством вимог пункту 231.6 статті 231 ПК України щодо порушення термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період з 01.07.2017 по 31.07.2017, про що складено акт № 233/28-10-48-06/39782544 від 11.09.2017, де встановлено порушення термінів реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів; код УКТ ЗЕД 2710194300 - 224791,25л.; а саме: Акцизна накладна №895 від 26.07.2017- протерміновано 5 днів, дата реєстрації - 15.08.2017; Акцизні накладні №649 від 07.07.2017, № 650 від 07.07.2017 №655 від 07.07.2017, №652 від 07.07.2017, - протерміновано 2 дні, дата реєстрації 24.07.2017; Акцизна накладна №658 від 08.07.2017, №660 від 08.07.2017, №659 від 08.07.2017, №656 від 08.07.2017, №657 від 08.07.2017 - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24 липня 2017 року;
Подані заперечення позивачем на вказаний акт перевірки не змінили суті виявлених відповідачем порушень, у зв'язку із чим ДФС прийняло податкове повідомлення-рішення №0012274806 від 26.10.2017, яким застосувало до позивача штрафні (фінансові) санкції (штрафи), в сумі 18681,30 грн., за платежем: пальне.
Позивач, погоджуючись із висновком ДФС про порушення термінів реєстрації акцизної накладної №895 від 26.07.2017 (в сумі згідно роздруківки 414,88 грн., а.с.16), та не погоджуючись з накладенням штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації решти акцизних накладних, звернувся із позовом до суду про скасування наведеного податкового повідомлення-рішення в частині.
Пунктом 120-2.1. статті 120-2 ПК України передбачено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі зокрема 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Пунктом 231.1 статті 231 ПК України встановлено обов'язок платника податку при реалізації пального скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Згідно з пунктами 231.5, 231.6 статті 231 ПК України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до пункту 231.8 статті 231 ПК України, порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Отримувач пального має право звіряти дані отриманої акцизної накладної на відповідність з даними Єдиного реєстру акцизних накладних.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24.02.2016 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Порядок №114), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться в акцизній накладній та/або розрахунку коригування до акцизної накладної, до Єдиного реєстру акцизних накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам акцизного податку - отримувачам пального акцизній накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі.
Пунктом 2 Порядку №114 встановлено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.
Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.
Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивачем акцизні накладні №649 від 07.07.2017, №650 від 07.07.2017, №655 від 07.07.2017, №652 від 07.07.2017, №658 від 08.07.2017, №660 від 08.07.2017, №659 від 08.07.2017, №656 від 08.07.2017, №657 від 08.07.2017 були подані в електронній формі до ДФС 22.07.2016, протягом одного операційного дня. Проте, згідно із квитанціями про реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, вказані накладні були зареєстровані лише 24.07.2017.
Отже, суд першої інстанцій, на відміну від суду апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що наведені накладні слід вважати зареєстрованими у день їх фактичного отримання контролюючим органом, тобто протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податків на адресу контролюючого органу, а саме - 22.07.2017, а не 24.07.2017, що виключає підстави накладення на нього фінансових санкцій, передбачених статтею 120-1 ПК України.
Підсумовуючи викладене, суд касаційної інстанції прийшов до висновку, що судом апеляційної інстанції помилково скасовано рішення суду першої інстанції, яке прийнято на підставі повного та всебічного дослідження обставин справи з дотриманням вимог законодавства.
Відповідно до статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
Зважаючи на викладене, постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а помилково скасоване рішення суду першої інстанції - залишенню в силі.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 352 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» задовольнити.
2. Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018 скасувати та залишити в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.01.2018.
3. Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає.
........................
........................
........................
В.П.Юрченко
І.А.Васильєва
С.С.Пасічник
Судді Верховного Суду