Ухвала від 06.02.2019 по справі 923/1081/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

06 лютого 2019 року м. Херсон Справа № 923/1081/18

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г., за участю секретаря судового засідання Кудак М.І., розглянувши справу за заявою Кредитора: Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (м. Херсон, пр. Ушакова, 75, код 39394259)

до Боржника: Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324, вул. Радянська, буд. 45, м. Херсон, 73003)

про відкриття провадження у справі про банкрутство

за участю представників сторін:

від ініціюючого кредитора - Кромп О.П., дов. № 8171/9/21-22-10-05 від 11.06.2018,

від боржника - Шуфляк В.В., керівник підприємства, витяг з ЄДР

Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Оберіг".

встановив:

Кредитор - Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (м. Херсон пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) (в подальшому - Кредитор) звернувся до Господарського суду Херсонської області з заявою про порушення справи про банкрутство боржника - Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324, вул. Радянська, буд. 45, м. Херсон, 73003) на підставі ст.ст.10-12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Підставою для подання заяви стала несплата боржником податкового боргу загальною сумою 1837937,23 грн у строк більший ніж три місяці.

Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство відібрано кандидатуру арбітражного керуючого для призначення розпорядником майна у цій справі - Белашова Костянтина Вадимовича.

Ухвалою від 04.01.2019 суд прийняв до розгляду заяву Кредитора про порушення справи про банкрутство Боржника на підставі ст.ст.10-12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Судове засідання для розгляду матеріалів заяви призначено на 21.01.2019.

Суд визнав обов'язковою участь у підготовчому засіданні представників кредитора та боржника.

До дня підготовчого засідання суд зобов'язав боржника надати відзив відповідно до змісту вимог ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з підтвердженням чи запереченням щодо факту неплатоспроможності і розміру вимог кредитора та докази відправлення заявнику копії відзиву; належним чином засвідчені копії статутних та реєстраційних документів; довідку із ЄДРПОУ; баланс підприємства станом на останню звітну дату та матеріали, що характеризують фінансовий і майновий стан підприємства; перелік дебіторів і кредиторів із зазначенням сум заборгованості; дані про заборгованість по заробітній платі; дані про всі наявні рахунки в кредитно-фінансових установах; дані про наявність податкової застави активів; відомості про проведення боржником діяльності, пов'язаної із державною таємницею; інші відомості, що на переконання боржника мають значення для розгляду цієї справи.

Суд зобов'язав арбітражного керуючого Белашова Костянтина Вадимовича, визначеного автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справах про банкрутство, до дня підготовчого засідання надати суду заяву про участь у справі з повідомленням про те, що він не належить до жодної з категорії осіб, зазначених у частині другій статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Суд заборонив власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника та боржнику приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби.

Ухвала від 04.01.2019 надіслана у встановленому законом порядку.

Станом на день підготовчого засідання 21.01.2019 суд не отримав заяви про участь у справі від арбітражного керуючого Белашова К.В., визначеного автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справах про банкрутство.

Відповідно до п.4.23 Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого постановою Вищого господарського суду України від 14.07.2016р. № 8, у разі, коли від арбітражного керуючого , визначеного автоматизованою системою, надійшла заява про відмову від участі у справі про банкрутство або не надійшла заява про участь у такій справі в установлений господарським судом строк, господарський суд призначає арбітражного керуючого із вчиненням повторного запиту до автоматизованої системи в порядку, визначеному цим Положенням.

З огляду на викладене, суд здійснив повторний запит до автоматизованої системи для визначення кандидатури арбітражного керуючого.

Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство відібрано кандидатуру арбітражного керуючого для призначення розпорядником майна у цій справі - Фоменко Віру Михайлівну.

За таких обставин ухвалою від 21.01.2019 суд розгляд заяви Кредитора відклав, призначив розгляд заяви на 06.02.2019, визнав обов'язковою участь у підготовчому засіданні представників кредитора та боржника.

Цією ж ухвалою суд зобов'язав арбітражного керуючого Фоменко Віру Михайлівну, визначеного автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справах про банкрутство, до дня підготовчого засідання 06.02.2019 надати суду заяву про участь у справі з повідомленням про те, що він не належить до жодної з категорії осіб, зазначених у частині другій статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Від арбітражного керуючого для призначення розпорядником майна у цій справі Фоменко Віри Михайлівни, визначеного автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справах про банкрутство не надійшла заява про згоду на призначення розпорядником майна у цій справі .

Натомість 22.01.2019 до суду надійшла заява про згоду на призначення розпорядником майна у справі № 923/1081/18 від арбітражного керуючого Белашова Костянтина Вадимовича, кандидатура якого була визначена автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справах про банкрутство. До заяви додано копію свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1291 від 22.07.2013.

Поштовим повідомленням про вручення підтверджується, що Белашов К.В. отримав ухвалу суду від 04.01.2019 - 14.01.2019. Заяву про згоду на участь у справі Белашов К.В. надіслав до суду 15.01.2019 відповідно до поштового штемпелю на конверті, в якому надійшла заява про участь у справі.

Таким чином, арбітражний керуючий Белашов Костянтин Вадимович, кандидатура якого була визначена автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) вчасно направив до суду заяву про участь у справі, але вона надійшла до суду 22.01.2019 із запізненням, тобто вже після засідання 21.01.2019.

До суду також надійшли заяви про участь у даній справі від арбітражних керуючих Вербицького О.В., Сиволобова М.М., Потупало Н.І., Сорокіна О.О.

Боржник подав 06.02.2019 для залучення до матеріалів справи баланс підприємства, оборотно-сальдову відомість та журнал- ордер і відомість по рахунку.

Відповідно до пунктів 41.1, 41.2 статті 41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями) (далі - ПК України) органами стягнення, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу є контролюючі органи у межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Контролюючими органами, в тому числі, є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, його територіальні органи.

Функції контролюючих органів визначені ст.19-1 ПК України, зокрема, контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.

Згідно ст. 19- 3 ПК України Державні податкові інспекції виконують функції з: сервісного обслуговування платників податків; реєстрації та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Диспозицією статті 20 ПК України визначено право контролюючих органів звертатися до суду із заявами щодо порушення справ про банкрутство.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитор - юридична або фізична особа, а також орган доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.

Отже, контролюючим органом, уповноваженим на здійснення заходів щодо забезпечення погашення податкового боргу та ініціювання процедури банкрутства (включаючи процедуру звернення до суду), є орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, реалізація повноважень якого на території Херсонської області здійснюється Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Комунальне підприємство «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324) здійснює господарську діяльність на підставі державної реєстрації Херсонською міською радою Херсонської області 25.01.2007 року за №14991020000007710, взято на облік до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області 26.01.2007 року за №3982.

За результатами фінансово-господарської діяльності та відповідно до інтегрованих карток платника податків за Комунальним підприємством «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324) обліковується податковий борг по податкам (зборам) та обов'язковим платежам у розмірі 1 837 937,23 грн., основний платіж - 1 684 617,15 грн., штрафні санкції - 60 037,19 грн., пеня - 93 282,89 грн.)

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 04.08.2015 року по справі №821/2427/15-а задоволено позов податкового органу про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 23 841,00 грн. Несплачена сума податкового боргу складає 5 960,25 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 08.06.2016 року по справі №821/636/16 задоволено позов податкового органу про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 356 680,41 грн. Несплачена сума податкового боргу складає 279 034,08 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25.10.2016 року по справі №821/1382/16 задоволено позов податкового органу про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 356 950,29 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 30.01.2017 року по справі №821/119/17 задоволено позов податкового органу про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 234 510,96 грн. Несплачена сума податкового боргу складає 197 640,27 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 07.09.2017 року по справі №821/1196/17 задоволено позов податкового органу про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 361 047, 48 грн.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 08.10.2018 року по справі №2140/1517/18 задоволено позов податкового органу про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 637 304,86 грн.

Залишок непогашеного податкового боргу складає 1 837 937,23 грн.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Диспозицією пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України закріплено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Положеннями п. 41.2 ст. 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Нормами п. 95.1 ст. 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з абз. 1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20, п. 95.1, п. 95.3 ст. 95 ПК України податковий орган звертався до суду з адміністративними позовами щодо стягнення з платника податків сум податкового боргу. За результатами розгляду адміністративних проваджень №821/2427/15-а, №821/636/16, №821/1382/16, №821/119/17, №821/1196/17, №2140/1517/18 Херсонський окружний адміністративний суд задовольняв позовні вимоги контролюючого органу про стягнення сум податкового боргу Комунального підприємства «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради.

На підставі винесених судом рішень, направлялись інкасові доручення про списання коштів боржника з рахунків, відкритих у банківських установах. Проте, вилучених коштів виявилось недостатньо для погашення податкового боргу.

За таких обставин та відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПК України іншим джерелом погашення боргу могло виступити майно боржника.

Разом з тим, п. 3 ст. 78 Господарського кодексу України обумовлено, що майно комунального підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання або на праві оперативного управління.

Положеннями п. 87.3 ст. 87 ПК України передбачено, що не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків, зокрема:

- п. 87.3.2 майно, яке належить на правах власності іншим особам та перебуває у володінні або користуванні платника податків;

- п. 87.3.3. майнові права інших осіб, надані платнику податків у користування або володіння.

Згідно реєстраційних даних, форма власності підприємства комунальна.

Таким чином, майно, яке використовує у своєї діяльності Комунальне підприємство «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради, належить територіальній громаді м. Херсона, перебуває у тимчасовому користуванні підприємства і відповідно до п. 87.3 ст. 87 ПК України не може бути використано в якості джерела погашення податкового боргу.

Відповідно до ч. 7 та ч. 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Змістом податкового законодавства України не визначені випадки вилучення комунального майна.

За таких обставин, Головне управління ДФС у Херсонській області листом від 27.04.2017 року №2071/9/21-22-17-16 звернулось до Херсонської міської ради про прийняття рішення щодо відчуження нерухомого майна, описаного актом опису від 19.03.2015 року №189/21-03-23-24. До теперішнього часу відповіді не отримано.

Одночасно, за платником податків не зареєстровано право власності на рухоме майно, що підтверджується відміткою Територіального сервісного центру №6541 від 19.12.2017 року на запиті від 05.12.2017 року №7796/9/21-22-17-02-16 та відміткою Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області від 08.09.2016 року на запиті від 07.09.2016 року №4831/9/21-03-17-14.

Зазначене, свідчить, що у боржника відсутнє майно, яке може бути джерелом погашення податкового боргу.

Диспозицією п.п. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 ПК України визначено право органу державної фіскальної служби звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

На підставі зазначеного, Головне управління ДФС у Херсонській області звернулося до суду з позовом про накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, а також на рахунки, які будуть відкриті в подальшому.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 року по справі №821/1577/17 в задоволенні позову відмовлено. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.05.2018 року вищезазначену постанову суду першої інстанції від 27.11.2017 року залишено без змін.

Крім цього, порядок погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств встановлений ст. 96 ПК України.

Положеннями п. 96.1 ст. 96 ПК України визначено, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Згідно п. 96.3. ст. 96 ПК України відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

Відповідне подання було направлено Головним управлінням ДФС у Херсонській області на адресу Херсонської міської ради листом від 05.03.2018 року №2328/9/21-22-17-02-16.

Листом від 04.04.2018 року №8-2604-16/12 отримано відповідь про затвердження нових тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій, проведення претензійно-позовної роботи.

Проте, зворотній лист не містить конкретної відповіді на одне із питань, наведених у поданні, згідно п. 96.1 ст. 96 ПК України, тобто контролюючим органом фактично отримано відмову в задоволені вимог подання.

Абзацем другим п. 96.3 ст. 96 ПК України визначено, що у разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Засновником Комунального підприємства «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324) є Херсонська міська рада Херсонської області (код ЄДРПОУ 26347681), органом управління - Виконавчий комітет Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958).

Керуючись п. 96.3. ст. 96 ПК України Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звернулось до суду з адміністративним позовом про звернення стягнення на кошти Херсонської міської ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 26347681) та Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958) в рахунок погашення податкового боргу Комунального підприємства «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324).

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 року по справі №821/870/18 позов задоволено. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2018 року рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 року по справі №821/870/18 скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі відмовлено у повному обсязі.

Таким чином, застосовані контролюючим органом заходи, передбачені ст.ст. 20, 87 - 89, 95 - 96 ПК України, не призвели до погашення податкового боргу Комунального підприємства «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324).

Згідно інформаційної бази даних Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі платник податків Комунальне підприємство «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради має відкриті розрахункові рахунки в установах банку.

Правовими положеннями ст. 10 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено, що право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство має кредитор (юридична або фізична особа, а також орган доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника).

Право на звернення до суду із заявами про порушення справ про банкрутство закріплено також в пп. 20.1.39 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України та п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань відносяться також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування (ст. 1 даного Закону).

Справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше 300 мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом 3 місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом (ч. З ст. 10 даного Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.

Враховуючи вимоги ч.1 ст.16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, для цього у порядку ч.ч.2, 3 цієї статті Закону господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.

Враховуючи те, що в даному випадку провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження.

Суд зазначає, що предметом заяви про порушення справи про банкрутство є вимога про порушення стосовно боржника справи про банкрутство, що ґрунтується на неплатоспроможності боржника. Підставою для подачі заяви є наявність сукупності обставин, що вказують на неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредитором (кредиторами). Виклад обставин, на яких ґрунтуються вимоги заявника включає зазначення доказів наявності грошового зобов'язання боржника у розмірі, що перевищує триста мінімальних заробітних плат, здійснення заходів щодо стягнення боргу в позовному порядку, наявності порушеного виконавчого провадження щодо примусового стягнення боргу. Законодавець встановлює вимоги до доказів, які є допустимими при підтвердженні безспірності грошових вимог. Безспірними є грошові вимоги, які підтвердженні рішенням суду про задоволення вимог кредитора, що набрало законної сили.

До обставин, на яких заявник обґрунтовує свої вимоги, відносять факти, що мають юридичне значення і які становлять предмет доказування у справі. Предмет доказування у справі про банкрутство - це сукупність обставин, які необхідно встановити для висновку про неплатоспроможність боржника і прийняття господарським судом ухвали про порушення справи про банкрутство. До них відносяться обставини, визначені в п.3 ст.10 Закону про банкрутство.

Так згідно з п.3 статті 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство відкривається господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону про банкрутство боржник - суб'єкт підприємницької діяльності (юридична або фізична особа-підприємець), неспроможний виконати протягом трьох місяців свої грошові зобов'язання після настання встановленого строку їх виконання, які підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, та постановою про відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом; неплатоспроможність - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності; безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.

З огляду на викладене, суд визнає безспірні вимоги ініціюючого кредитора Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до боржника Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324, вул. Радянська, буд. 45, м. Херсон, 73003) в сумі 1837937,23грн.

Отже, зазначені обставини свідчать про неплатоспроможність боржника і його неспроможність на протязі більше трьох місяців задовольнити грошові вимоги кредитора, безспірний розмір яких сукупно становить більше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати та дають підстави для відкриття провадження у справі про банкрутство боржника і застосування по відношенню до нього судових процедур банкрутства, оскільки погашення боргу можливе не інакше як через відновлення платоспроможності боржника, у зв'язку з чим суд вважає заяву Кредитора про порушення провадження у справі про банкрутство боржника обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відкриваючи провадження у справі про банкрутство, суд вводить процедуру розпорядження майном боржника на строк 115 календарних днів та призначає розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Белашова Костянтина Вадимовича, кандидатуру якого визначено автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справах про банкрутство, та який, відповідно до поданої заяви про участь у справі, не має обмежень, встановлених Законом.

Згідно з ст. 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України. Під час прийняття заяви про порушення справи про банкрутство суд в ухвалі зобов'язує визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надати заяву на участь у даній справі.

З огляду на викладене, заяви про участь у справі арбітражних керуючих Вербицького О.В., Сиволобова М.М., Потупало Н.І., Сорокіна О.О. судом відхиляються, оскільки автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого визначено кандидатуру арбітражного керуючого Белашова К.В. і останнім надано згоду на таке призначення.

З урахуванням положень статті 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд встановлює арбітражному керуючому Белашову К.В. оплату послуг (грошову винагороду) за виконання повноважень розпорядника майна в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання повноважень, шляхом її авансування заявником - ініціюючим кредитором Головним управлінням ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

З метою виявлення усіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, в порядку, визначеному Положенням про порядок офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство, затвердженому Постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013р. №16, суд здійснює офіційне оприлюднення оголошення про порушення справи про банкрутство на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду в мережі Інтернет.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 10, 16, 19, 114, 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 176, 182, 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву кредитора - Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (м. Херсон пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) про порушення справи про банкрутство боржника - Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324, вул. Радянська, буд. 45, м. Херсон, 73003) задовольнити.

2. Відкрити провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324, вул. Радянська, буд. 45, м. Херсон, 73003).

3. Визнати безспірні вимоги ініціюючого кредитора Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (м. Херсон пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) до боржника Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324, вул. Радянська, буд. 45, м. Херсон, 73003) в сумі 1837937,23 грн.

4. Залучити справі в якості учасника у справі про банкрутство засновника (власника ) боржника - Виконавчий комітет Херсонської міської ради .

5. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів, протягом якого забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; виконання вимог, на які поширюється мораторій; нарахування неустойки (штрафу, пені), застосування інших фінансових санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій; зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію; не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.

6. Ввести процедуру розпорядження майном боржника - Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324, вул. Радянська, буд. 45, м. Херсон, 73003) на строк 115 календарних днів.

7. Призначити розпорядником майна боржника Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324, вул. Радянська, буд. 45, м. Херсон, 73003) арбітражного керуючого Белашова Костянтина Вадимовича (свідоцтво арбітражного керуючого від 22.07.2013 № 1291; АДРЕСА_1).

8. Встановити арбітражному керуючому Белашову К.В. оплату послуг (грошову винагороду) за виконання повноважень розпорядника майна в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання повноважень, шляхом її авансування заявником - ініціюючим кредитором.

9. Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 34786324, вул. Радянська, буд. 45, м. Херсон, 73003) текст якого додається.

10. Зобов'язати розпорядника майна - арбітражного керуючого Белашова К.В.:

- не пізніше 15.03.2019 подати до господарського суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів; в порядку п.5 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" подати письмовий звіт про надісланні всім кредиторам боржника повідомлення про результати розгляду їх вимог та докази їх отримання кредиторами;

- не пізніше 15.03.2019 скласти реєстр вимог кредиторів та подати його на затвердження до господарського суду;

- разом з боржником організувати та забезпечити проведення інвентаризації майна боржника та визначити його вартість, провести інвентаризацію майна боржника не пізніше 15.03.2019. Відомості про результати проведеної інвентаризації подати суду до попереднього засідання.

11. Призначити справу до розгляду в попередньому засіданні на 19 березня 2019 року о 11:00 за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, зал судових засідань № 211.

12. Участь в засіданні представників кредиторів, Виконавчого комітету Херсонської міської ради , боржника і розпорядника майна визнати обов'язковою.

13. Заяви арбітражних керуючих Вербицького О.В., Сиволобова М.М., Потупало Н.І., Сорокіна О.О. про участь у справі залишити без задоволення.

14. Копію ухвали надіслати - кредитору, боржнику, розпоряднику майна Белашову К.В., арбітражним керуючим Вербицькому О.В., Сиволобову М.М., Потупало Н.І., Сорокіну О.О., засновнику - виконавчому комітету Херсонської міської ради, Корабельному РВ ДВС м. Херсона ГТУЮ у Херсонській області, державному реєстратору Херсонської міської ради, Херсонському міському суду, відділу з питань банкрутства ГТУЮ у Херсонській області.

За приписами ч.13 статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ухвала про відкриття провадження у справі про банкрутство набирає законної сили з моменту її винесення, та відповідно до ст. 8 Закону може бути оскаржена.

Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (п. 8, 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: ks.arbitr.gov.ua/sud5024

Повний текст ухвали складено 07.02.2019.

Суддя Т.Г. Пінтеліна