Справа № 750/12830/18
Провадження № 2/750/336/19
07 лютого 2019 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
судді Карапута Л.В.,
секретаря Пишенко М.М.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
26.11.2018 позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради суму надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 7104 грн. 98 коп. за період з 01.10.2017 по 28.02.2018.
Представник позивача подала заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи сповіщалася завчасно і належним чином, про причини неявки суду не повідомила.
Фіксування судового засідання технічним записом не здійснювалося відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 09.10.2015, 26.07.2016, 27.01.2017, 04.10.2017 року та всіх необхідних документів, ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, у відповідності до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 (в редакції, що діяла на момент звернення) (далі - Порядок), було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на періоди: з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року, з 01.07.2016 по 31.12.2016 року, з 01.10.2017 по 31.03.2018 року.
Відповідно до п. 6 Порядку, державна соціальна допомога відповідачеві призначалася, враховуючи декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.
У зв'язку з проведенням перевірки відділом державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів управління особових справ отримувачів допомоги, стосовно правильності та повноти інформації, наданої для призначення вищезгаданої допомоги на електронну адресу управління надійшла відповідь ДФС України в електронному вигляді (дата завантаження 15.02.2018), яка вказує на те, що у III кварталі 2017 року ОСОБА_1 отримала дохід від продажу нерухомого майна в сумі 53 711 грн. 50 коп.
Відомості про вищевказаний дохід не були задекларовані заявницею при зверненні за призначенням допомоги малозабезпеченим сім'ям, що в свою чергу вплинуло на розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
При призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям бралися доходи, вид і розмір яких був задекларований відповідачем при зверненні за призначення державної соціальної допомоги.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом (далі - Методика).
Так, згідно пункту 9.1 та 9.2 Методики, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів про доходи за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством. Сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер;
Таким чином всі доходи заявника та членів його сім'ї, мають враховуватися при визначенні розміру сукупного доходу одержувачів допомоги.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до заключення № 117 від 19.02.2018 року, надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям припинити з лютого 2018 року, та позбавити права на оформлення допомоги на шість місяців, а також зробити перерахунок допомоги з жовтня 2017 року, оскільки ОСОБА_1 не вказала дохід від продажу нерухомого майна у 3 кварталі 2017 року, що впливає на розмір призначеної допомоги.
22.02.2018 року було прийняте рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на зміну рішення від 23.10.2017 року, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.
Розпорядженням № 03-17/2198 від 26.02.2018 припинено надання державної соціальної допомоги з 01.02.2018 року та позбавлено права оформлення на 6 місяців.
Таким чином, згідно листа відділу грошових виплат і компенсацій № 06-06/81 від 27.02.2018 року сума надміру виплачених бюджетних коштів за період з 01.10.2017 року по 28.02.2018 року складає 7104 грн. 98 коп.
Щодо розрахунку надміру виплачених бюджетних коштів, то згідно п. 15 Порядку розмір соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
З 01.10.2017 року по 31.11.2017 року сума щомісячної допомоги становила 1381 грн. 27 коп., з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму сума щомісячної допомоги становила 1447 грн. 48 коп.
Оскільки поверненню підлягає розмір допомоги за період з 01.10.2017 року по 28.02.2018 рік, то відповідно сума надміру виплачених бюджетних коштів становить 7104 грн. 98 коп. (1381,27*2 місяці=2762,54, 1447,48*3 місяці=4342,44)
Відповідачу було направлено повідомлення № 09-08/54 від 07.03.2018 року, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти у сумі 7104 грн. 98 коп.
Після цього особова справа ОСОБА_1 була передана до юридичної служби управління, про що листом № 11-08/17516 від 25.07.2018 відповідача було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 7104 грн. 98 коп. до 08.08.2018 року, у разі несплати кошти буде стягнуто в судовому порядку.
На сьогодні сума надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 7104 грн. 98 коп. на рахунок управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради ОСОБА_1 не сплачена.
Також підлягають стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1762 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
вирішив:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03196191) суму надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.10.2017 по 28.02.2018 у розмірі 7104 грн. 98 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради 1762 грн. 00 коп. у повернення сплачених судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.В. Карапута